Iásón a argonauti (TV film)

• Česko

Jason a Argonauti

Jason and the Argonauts

Iáson a argonauti

Dobrodružný / Fantasy

USA, 2000, 2x90 min

Není to sice úplně věrná kopie pověsti a je pravda, že místy je děj spíš k pláči než k pobavení, ale je to má srdcová záležitost.Navíc já prostě tyhle řecké příběhy miluji a dost trpím jejich nepříliš kvalitním a laidáckým zpracováním, přesto mě však nakonec nějak dostanou, hlavně tou ideou,že to tak třeba opravdu bylo.(28.12.2010)

• M.A.N.E.

Proč všechny americké filmy na motivy řecké mytologie musí skončit takovým fiaskem? Odpověď je jednoduchá - Amíci se snaží mýty upravit, asi jim ještě nedošlo, že je to nesmysl - mytologie je svým způsobem dokonalá. Tento film není výjimkou. Fakt je ten, že mi zde velmi chybí dobrodružství ze zpáteční cesty argonautů - to, že propluli kolem Scylly a Charibdy je asi vedlejší - stejně jako když Kirké očistila Iásona a Médeu od prolité krve a dala jim rady na cestu nebo to, jak Orfeus překonal zpěv sirén. Zpáteční cesta zkrátka vypadla... Když jsem viděl pojetí býka, musel jsem se smát. Už dlouho jsem takto špatnou animaci neviděl (pokud to vůbec byla animace). A na konci samozřejmě všichni šťastní, o tom, že Euripides napsal dílo Medea, ve kterém je líčen tragický konec poté, co Médea za zradu Iásona zabije své děti, pravděpodobně režisér nemá ani ponětí. Dávám jednu hvězdičku za některé povedeně natočené scény.(23.7.2011)

Pěkné dobrodružství, ke kterému jsem se v mládí vždy rád vracel. Sice to naprosto postrádá atmosféru antických bájí známou z klasického originálu a příběh se místy dost vleče, ale triková stránka vše trochu vyrovnává. A nebyli by to Američané, kdyby slavné starověké legendě nedodali svůj "moderní" ráz...(11.2.2012)

• fisus

Když jsem měl náběh na zápal plic,ležel jsem doma v horečkách a koukal na filmy,který mi pustila moje sestra.Bohužel měla v oblibě kanál Hallmark.V tý době jsem miloval řeckou mytologii a tak jsem se na film docela těšil.Jenže výsledek byl katastrofální.Už je to sice 10 let,ale pořád jsem nenašel odvahu si film pustit znovu a zkusit ho přehodnotit.Myslím,že by to ani nemělo cenu.(2.4.2011)

• Wishkah

Já se nemůžu dočkat až jednou někdo chytne řeckou báji a vykašle se na McDonaldem a Coca-Colou nasáklé publikum a pustí se do toho možná s nějakýma úpravama ale tak aby to bylo přesné. Existují dva filmy o argonautech, a i když ani v jednom nemá Iáson tu spravnou povahu (podle bájí by to měl být ziskuchtivý a mocichtivý bastard) upřednostňuju spíš verzi z roku 1963. Sice taky není umělecky nejhodnotnější ale je tam vidět krásná práce Raye Harryhausena. V tomhle novém filmu není nic. Směšné herecké výkony, směšné triky (kterým právě postavičky z roku 1963 dávají pěkně na prdel), hallmarkovská režie, divné kostýmy a navíc v zájmu zachování rasové vyváženosti je tu černý Orfeus (nejsem rasista,ale Orfeus byl z Řecka, to je takový malý poloostrov dost vysoko nad afrikou) a spousta chyb a přečinů proti předloze....do prčic s tebou Hallmarku(27.10.2008)

• - Kolchida, odkud pochází Zlaté rouno, je historickou oblastí západní části Gruzie, která se rozprostírala na břehu Černého moře. (Stanislaus)

• - V Brazílii byl název filmu přeložen jako A Vingança do Gladiador (v češtině Gladiátorova pomsta), což bylo pravděpodobně ovlivněno tehdejším úspěchem Scottova Gladiátora (2000). Ve filmu se však žádná postava gladiátora neobjevila. (Stanislaus)