Reklama

Reklama

Rodáci

(seriál)
všechny plakáty
TV spot
Československo, 1988, 20 h 3 min (Minutáž: 89–95 min)

Režie:

Jiří Adamec

Kamera:

Kristian Hynek

Hrají:

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden (více)
(další profese)

Epizody(13)

Přežili válku a teď někteří nevědí, jak naložit se svým životem. Válečné i poválečné osudy lidí v  malém jihomoravském městečku podle románů Jaroslava Matějky. Mladý Petr Vitásek z jihomoravského městečka Radeč je prostořeký idealista, který má rád pití a děvčata. Po konfliktu s kolaborantským profesorem je vyloučen z gymnázia a přidá se k partyzánům. V přestřelce je raněný. Po válce se stane v Brně redaktorem komunistických novin... Seriál sleduje společenské proměny malebného jihomoravského maloměsta v období 1942 - 1948. Mapuje dobu a lidi v jejich proměnách, v jejich občanských postojích a činech a v jejich charakteristické mnohotvárnosti. Rozsáhlý seriálový projekt podle románů Jaroslava Matějky "Rodáci a odrodilci" a "Kam jdete, rodáci" natočil Jiří Adamec v roce 1988 na politickou objednávku KSČ k 40. výročí Vítězného února. (TV JOJ)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (143)

gudaulin odpad!

všechny recenze uživatele

Z televizní produkce totalitních let se už reprízovalo kdeco, ale dosud jsem si nevšiml, že by někdo vytáhl z archivu tenhle kousek - dokonce ani notorická oprašovačka televizního second handu Prima ne. Snad proto, že byl zdrojem opovržení diváků i kritiky už v době reálného socialismu. Vzpomínám si, jak se režisér Adamec v televizním vystoupení rozčiloval nad špatným vkusem mas, které nejsou jeho umění schopny pochopit...Tahle nulová schopnost sebereflexe mu mimochodem zůstala. Scény byly nasnímány s neuvěřitelným diletantismem. Vzpomínám si na scénu přepadení zámku, kde sídlil německý štáb, partyzánským oddílem. Na nádvoří se už 5 minut odehrává zuřivá přestřelka, partyzáni vtrhnou do dveří a němečtí oficíři překvapeně vztávají ze židlí, cože se to vlastně děje. Další výstřely, další místnosti - a situace se opakuje. Komedie hadr...Od Adamcova veledíla se zřetelně distancoval kdekdo, aby se nezesměšnil, včetně válečných veteránů. Na seriálu je s odstupem času zajímavá jen účast tehdejší herecké špičky. Celkový dojem 5 %. ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Když to dávali poprvé, byl jsem malý smrad a rodiče mě často vyháněli od televize. Takže jsem si ze seriálu pamatoval jen kozy a prostřelené čelo Pavla Zedníčka. Řekl bych, že v reálu by Vitásek nejpozději tak v padesátým druhým dostal minimálně lágr, ne-li provaz, coby rozvracečský anarchisticko-trockistický element. Válečné díly ještě jakž takž šly, poválečné už jsou docela hrůza. ()

Reklama

dyfur odpad!

všechny recenze uživatele

...nemám nič proti väčšine socialistických seriálov-vždy sa niečo našlo ,aby sa to dalo pozerať a niektoré boli fakt dobre,ale toto vzniklo len ,aby režisér Jiři Adamec získal titul zaslúžilého umelca a pchal sa komunistom do ....... no ja nič, len to čo sa vtedy hovorilo...... seriál bola ozaj jedna pekná kopa zo smradľavých hovien,i keď sa občas dalo zasmiať na tom čo mysleli autori vážne. V rámci masochistickej chvílky by som si občas pustil nejakú časť...... ()

kebom 

všechny recenze uživatele

Jednu propagandu z pred roka 1989 vystriedala druhá. Škoda, že opäť jestvujú "zakázané" filmy a seriály... Vcelku zaujímavý seriál s hrdinným Vitáskem, trochu rozťahané, občas absurdné, ale vcelku zaujímavý pohľad na roky vojne a tesne po nej. V čase vysielania ma to nesmierne nudilo (1989), teraz (2010) som si to už v pohode pozrel. Kvalita súčasných seriálov totiž klesla odvtedy veľmi hlboko. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Vitásek zbědovaně: "Kurva, píča, dělej, vymrdej mě tou mojí hůlkou, když se štítíš do mě zabořit čuráka. Já vím, není se co divit, když mě v lese vymrdala celá banda odbojářů, a já z toho churavím. Nevíš, do prdele, co to je?! Proč mám najednou šedivé skráně, kulhám, z prdele mám výtok, a ještě před nedávnem jsem fidlal na LŠU Humoresku a nic mně nebylo?!" "Ty se teď sebereš, pojedeš do města, vyhledáš felčara, sesbíráš všechny lékařský knihy a pokusíme se zjistit, co mám za neznámou chorobu!!!" Teprve až s pádem režimu se všichni dozvěděli, že hrdina a vzor tehdejšího socialistického lidu Vitásek měl AIDS. Soudruzi to úzkostlivě tajili a neustále přicházely zprávy, že Vitásek má neštovice. Stačil nakazit nejen všechny v lese, ale i všechny obyvatele přilehlé hájovny. Ani Jirka Adamec na chorobu nenašel lék, a ten už národ nejednou vyléčil svými zábavnými estrádami. A tak jsme dlouhých 22 dílů sledovali, jak Vitásek a jeho banda zmírají na zákeřnou chorobu, kterou tady tehdy nikdo neznal. Vitásek se po syfilitikovi Gottwaldovi stal dalším významným mužem komunistické éry, který trpěl sexuálně přenosnou a smrtelnou chorobou. Čest soudruzi, že jste to tak dlouho drželi pod rudou pokličkou. Avšak pozor! Z vašeho seriálu se totiž mohl nakazit i nic netušící divák! 20% ()

Galerie (37)

Zajímavosti (6)

  • Filmovalo se také v lipové aleji v Rosicích, železniční stanici Tatranská Polianka, zámku Mníšek pod Brdy, zámku Tochovice, Brně, městském soudu v Praze, Miroslavy, Mahenově divadle v Brně, Praze na Malé Straně. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Seriál měl mít původně 13. dílů po 90 minutách. Během natáčení se plán změnil na 22 dílů s přibližně hodinovou stopáží. Po odvysílání byl na příkaz ředitele ČST J. Zelenky upraven do 13tidílné podoby a tak je i v archivu zachován dodnes. (cariada)
  • Tehdejší šéf pražských knihkupectví Vrátislav Ebr v předtuše úspěchu seriálu objednal 30.000 výtisků knížní předlohy seriálu. Po zkouknutí dvou dílů si zoufal, že prodělá kalhoty. Ale celý náklad se kupodivu prodal za tři týdny. (cariada)

Reklama

Reklama