Vymítač ďábla: Zrození

Vyháňač diabla: Počiatok

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 2004, 114 min

• Kaka

Odrazuje už fakt, že je film koncipovaný tak, aby se svezl na vlně popularity prvního a dne již legendárního Vymítače. I tak se mu to ale daří jen velmi sporadicky. Překvapí obrovské množství špatně udělaných efektů (otřesné hyeny), což se mi na velkoprodukci zdá vcelku prapodivné. Na druhou stranu nepřekvapí starý (dobrý ?) Harlin, který jakoby v novém století prodělal operaci mozku. Nedokáže kočírovat herce a neví kudy kam. Několik scén je kvalitních, práce se světlem stojí za pozornost, ale scénáristicky je nový Vymítač dost nevyrovnaný a závěr je silně přitažený za vlasy.(18.5.2008)

Vcelku prijemnej horor a popravde receno, i kdyz kvalit puvodniho Exorcisty zdaleka nedosahuje, bavil jsme se vic. Pribeh filmu je docela zajimavej, sem tam je naka atmosfericka scena nebo lekacka, najde se i par pekne krvavejch zaberu a Stellan v hlavni roli je fajn. Jedinej problem je, ze me film nejak vyrazne nepostrasil, obcas jsem byl napnutej, ale to je tak vsechno. Podil na tom taky ma, ze nektery sceny vyznej spis smesne, hlavne zaverecny vymitani se dvakrat nepovedlo. Takze ve vysledku to je jen drobet lepsi prumer.(17.8.2008)

• Brain-D

Otec Lancaster Merrin je zde pošpiněn na celé čáře. V oreginále vypadal jako spořádaný člověk, ale tady ukazuje na lidi kteří mají dostat kulku do hlavy, zamiluje se do dívky (dokonce se s ní líbá), je velkej drsňák.- žádná taková vlastnost mi neodpovídá na kněze - takže, co to mělo znamenat prosím ??. Zkoukl jsem to a přežil - za přežití 1*(4.1.2010)

• Dudek

Kladem budiž pokus (!) o zachování důrazu na psychologii a vizuální stránka, záporem, že snímek de facto nic jiného nenabízí. Stellan Skarsgard v roli otce Merrina hledá necelé dvě hodiny výru, aby v závěrečných pár minutách příšel na nečekaný zvrat a došlo k onomu tolik očekávanému vymítání. V původním filmu se mluví o africe a vymítání, které jej málem stálo život a trvalo několik dlouhých měsíců. Harlin se však spokojil s pobýháním po tmavé jeskyni dorpovázené čtením ze staré knihy a několika strašidelných zvuků. Nefunguje to, navíc závěrečná šokující pointa (aneb, posedlí je někdo úplně jiný) působí opravdu trapným dojmem.(21.10.2007)

Pre mna je The beginning celkom dobre fungujucim napojom namiesanym z kompletnej palety hororovych prvkov. Myslim tym ľakačky, tmu, brutalitky, tajomno a zlo. Nie je to sice ziadna omracujuca zalezitost, ale ako pohodovka urcite neurazi. Urcite sa vsak od tohto filmu neda cakat ten isty feeling ako od povodneho Exorcistu a to moze byt pre niektorych "skalnych" urcite sklamanie.(27.11.2004)

• - Do role otce Williama Francise byly zvažováni Ryan Phillippe a Kerr Smith. (Cheeker)

• - Původně měl prequel ke kultovnímu Vymítači ďábla točit John Frankenheimer, ale odstoupil od něj měsíc před svou smrtí. Ješte před ním producenti uvažovali nad návratem Williama Friedkina, který sérii odstartoval. (imro)

• - Původní Vymítač ďábla (1973) vyvolal vlnu snímků, které se snažily svézt na vlně jeho popularity. Mezi ně patří např. Kung Fu Exorcist (1976) a Teenage Exorcist (1994). (imro)