Vymítač ďábla: Zrození

Vyháňač diabla: Počiatok

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 2004, 114 min

• Faidra

Film, který je jedním velkým KDYBY. Dalo by se na něm pochválit víc věcí než exotické končiny a Skarsgard by mohl být opravdu dobrý, KDYBY ho scénář nenutil apaticky prokráčet filmem jako nedělním výletem po boku otravné manželky a rozmazlených dětí. Bylo by to strašidelné, KDYBY se pokračovalo v duchu původního snímku a sázelo na tajemno, neznámo a strach prosakující zdánlivě všedními událostmi namísto primitivní bafačky a potoky krve. Postavy by mohly diváka zaujmout, KDYBY se nejednalo o omletou sestavu zapálený mladíček, parta vyděšených domorodců, navenek silná a uvnitř zranitelná žena, ohrožené děti a hrdina prostý iluzí a neprostý povinného traumatu. To trauma by bylo opravdu strašné, KDYBY brutálně nevykrádalo jedno notoricky známé dílo. Člověk by s hrdiny sympatizoval, KDYBY se nechovali podle klasického hororového schématu "blbec tady, blbec tam, všude, kam se podívám" a byli schopní pochopit jednoduchý fakt, že zasypaný kostel uprostřed divočiny není místo, kde by člověk měl bloumat, když nemůže v noci usnout. Z agresivních hyen by šel strach, KDYBY byly strašlivé místo strašlivě digitální, takže se i divák, který má k bezcitnosti daleko, při scénách, kdy rvou lidi zaživa, popadá smíchy za břicho. Oněch kdyby jsem dala dohromady šest a tímto ďábelsky symbolickým číslem by se slušelo skončit, ale přestože tím poruším symboliku i svou zásadu, že jak kdo hodnotí jaký film, je jeho věc, neodpustím si sedmé. KDYBY se mi někdy dostal do rukou autor jisté recenze, která tomuto hrobu filmového hororu přiřkla 90%, podrobila bych ho intenzivnímu exorcismu.(21.12.2007)

Podhodnocený horor jen kvůli pseudovztahu k Friedkinově klasice. Jako satanisticko-okultististický horor je tento "Exorcist" hlavně ve více než první třetině nadprůměrný, což je zapříčíněno především atraktivním prostředím vykopávek a relací na historii. Bohužel filmu podráží nohy debilní flashbacky s náckama (jak jinak) a potom taky zbytečné komba jako třeba závěrečný boj domorodeckých obušků s britskýma lehkýma kulometama. Úplně by se to bez těchto trapasů obešlo. Za mě překvapivě OK. 65%(3.9.2015)

Ta začiatočná scéna na vojnovom poli bola dokonala,keď kamera snímala zhora a naskytol sa veľmi dobrý pohľad na vojnové pole.A potom to staré známe,nájdu starý kostol,ktorý nie je ako tie ostatné kostoly a v ňom sa ukrýva niečo temné a už je jasné čo bude nasledovať.Lakačiek je tam plná riť až ma to už začínalo otravovať,ako keby tvorcovia stavili hlavne nato,čo najviac vystrašiť publikum a na poriadny dej okolo toho všetkého sa vykašlali.Radšej tam strčili flashbacky z minulosti otca Merina,áno sú tragické ale tam nevhodné,lebo vo filme je všetko ale to čo tam má byt,tam chýba.Efektami tento film tiež moc slávy nenabral.Keď skoro na začiatku otec Merin bol v bare a mal ten klobúk,vyzeral ako Indiana Jones.S.Skarsgard ako otec Merrin bol veľmi presvedčivý a len za jeho bezchybný výkon dám o jednu hviezdu navyše.(11.1.2014)

Vzpomínám si, že už jsem u toho jednou usnula;-). Tentokrát jsem vydržela bdělá až do konce a nesdílím frustraci s většinou hodnotících - obsazení je v pohodě, nevadí mi obsažené "nacistické trauma", velkomyslně mávnu rukou nad slaboučkými triky, africké prostředí bylo fajn, zaujala mě slušná práce s kamerou (všechno velmi přehledné, fakt obstojný vizuál) a nemám ani zvláštní potřebu vylít žluč na průměrný scénář plný klišé a logických kopanců (scénáristu vyhnat na pár minut do písečné bouře, ať nepíše nesmysly:-)). Z čeho bych si naopak ugrcla je nadměrné množství červů - těch svíjejících se hnusáků v tkáních různého stupně rozkladu bylo na můj vkus hrubě přespříliš. Neurazilo, nenadchlo, jako kulisa před usnutím film splnil svůj účel. 55%(16.8.2010)

Zajimavej film, ktery nema s atmosferou puvodniho Exorcisty pranic spolecneho, ale nastesti to moc nevadi. Pribeh je sice jednoduchej, ale prisel mi v poradku a techncke zpracovani (hlavne kamera) je uzasne. Ovsem triky jsou pekelne spatne a to predevsim digitalni zvirata. A bohuzel tady jsou digitalni zvirata prakticky vsechna, od mouchy az po hyenu. Ale hyenam to odpoustim zato, jak krasne roztrhaji maleho cernouska. Ona vubec brutalita je tu hodne prijemna a pred smrti se nezaviraji oci. Krome triku nejvetsi vytka putuje smerem k posledni ctvrtine filmu, kdyby tu to vymitani nebylo, vubec nic by se nestalo a ja bych hodnotil jeste vis. Ale to by se to pak muselo jmenovat jinak.(23.5.2005)

• - Peter Franzén dostal nabídku na roli, kterou nakonec získal Matti Ristinen. (Cheeker)

• - Byzantský kostel, který je ve filmu prezentován, je ve skutečnosti smyšlený. Byzantská říše, i přes svůj obrovský teritoriální rozmach, území dnešní Keni nikdy nezahrnovala a tudíž zde nemohla zanechat žádné památky. Křesťanství sem přínesli až portugalští mořeplavci v 15. století. (Rohata krysa)

• - Produkční firma Morgan Creek vyhodila původního režiséra filmu Paula Schradera, protože natočil snímek bez krve a násilí. Schrader prohlásil, že natočil spíše psychologické drama, než gore film, který od něj požadovali investoři. Nový režisér Renny Harlin přetočil téměř 90% stopáže filmu, aby mu dodal šťávu. Schraderova původní, o 20 milionů levnější verze nakonec vyšla pouze na DVD pod názvem Dominion: Prequel to the Exorcist. (imro)