Vymítač ďábla: Zrození

Exorcist: The Beginning

Vyháňač diabla: Počiatok

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 2004, 114 min

Zajimavej film, ktery nema s atmosferou puvodniho Exorcisty pranic spolecneho, ale nastesti to moc nevadi. Pribeh je sice jednoduchej, ale prisel mi v poradku a techncke zpracovani (hlavne kamera) je uzasne. Ovsem triky jsou pekelne spatne a to predevsim digitalni zvirata. A bohuzel tady jsou digitalni zvirata prakticky vsechna, od mouchy az po hyenu. Ale hyenam to odpoustim zato, jak krasne roztrhaji maleho cernouska. Ona vubec brutalita je tu hodne prijemna a pred smrti se nezaviraji oci. Krome triku nejvetsi vytka putuje smerem k posledni ctvrtine filmu, kdyby tu to vymitani nebylo, vubec nic by se nestalo a ja bych hodnotil jeste vis. Ale to by se to pak muselo jmenovat jinak.(23.5.2005)

• anais

Tento prequel, režírovaný Renny Harlinem má zásadní dilema. Chce být stejně inteligentní jako původní Vymýtač ďábla, ale současně mnohem brutálnější, poplatnější tomu, na co je dnešní publikum zvyklé. Kněz Merin v podání Stelana Skarsgarda tu tedy řeší otázku své vlastní víry, přemítá, pustoší se alkoholem a bolestnými vzpomínkami. Jenže tu jsou i hromady svíjejících se červu, sem tam vystříkne pár litrů krve a pobíhají digitální hyeny. Ono všechno co je v tomto filmu digitální působí dost trapně – tržiště, písečná bouře, ten pohled na obrácené kříže hned na začátku jestli je totiž na tomto filmu něco dobrého, tak je to nasvícení některých scén, atmosféra opuštěného, bohem zapomenutého místa. V tak strohém, a přitom působivém prostředí je CGI tak nějak navíc – tím spíš že je nezdařené. Asi největším problémem filmu je absence hrůzy. Autoři se sice snaží navodit co nejdusnější atmosféru, jenže když se objeví něco vážného, plíživý děs, je hned anulován nějakým CGI nebo gore efektem – a naopak. Všechno zůstává polovičaté. A přitom tu bylo zaděláno na pěkný klasický horor, jaké už se dnes nenatáčí – bez rychlého střihu, založený na vývoji postav.(11.9.2005)

• Falko

Reziser Renny Harlin vstupil do tej istej rieky podobne, ako aj tvorcovia Vyhanaca diabla 2: Kacir, ktory sa odohraval v Afrike, kde som sa neuveritelne nudil. A prave toto je podla mna najväcsou chybou. Napätie tam sice nejake je, ale ked sa musim pozerat na hodinky, kedy film skonci, to uz je velmi zle.(27.4.2007)

• Djkoma

Některé momenty byli celkem dost silné(např. úvodní průlet bitevním polem), ale jednoznačně nestačej. Zajímalo by mě však co zde komentující a kritizující lidé čekají od hororu, aby mu dali 5*. Tento film není úchvatný, ale určitě je zajímavý a krom pár šrámů (hieny aspol.), celkem slušný. Po pár měsicích jsem se vrátil a snížil hodnocenní o hvězdičku, protože si už nepamatuju skoro nic z tohoto filmu)nic dobrého :o)).(13.12.2004)

Podhodnocený horor jen kvůli pseudovztahu k Friedkinově klasice. Jako satanisticko-okultististický horor je tento "Exorcist" hlavně ve více než první třetině nadprůměrný, což je zapříčíněno především atraktivním prostředím vykopávek a relací na historii. Bohužel filmu podráží nohy debilní flashbacky s náckama (jak jinak) a potom taky zbytečné komba jako třeba závěrečný boj domorodeckých obušků s britskýma lehkýma kulometama. Úplně by se to bez těchto trapasů obešlo. Za mě překvapivě OK. 65%(3.9.2015)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 23. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - Původní Vymítač ďábla (1973) vyvolal vlnu snímků, které se snažily svézt na vlně jeho popularity. Mezi ně patří např. Kung Fu Exorcist (1976) a Teenage Exorcist (1994). (imro)

• - Hlavní úlohu měl nejdříve ztvárnit Liam Neeson. (imro)