Vymítač ďábla: Zrození

Vyháňač diabla: Počiatok

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 2004, 114 min

• anais

Tento prequel, režírovaný Renny Harlinem má zásadní dilema. Chce být stejně inteligentní jako původní Vymýtač ďábla, ale současně mnohem brutálnější, poplatnější tomu, na co je dnešní publikum zvyklé. Kněz Merin v podání Stelana Skarsgarda tu tedy řeší otázku své vlastní víry, přemítá, pustoší se alkoholem a bolestnými vzpomínkami. Jenže tu jsou i hromady svíjejících se červu, sem tam vystříkne pár litrů krve a pobíhají digitální hyeny. Ono všechno co je v tomto filmu digitální působí dost trapně – tržiště, písečná bouře, ten pohled na obrácené kříže hned na začátku jestli je totiž na tomto filmu něco dobrého, tak je to nasvícení některých scén, atmosféra opuštěného, bohem zapomenutého místa. V tak strohém, a přitom působivém prostředí je CGI tak nějak navíc – tím spíš že je nezdařené. Asi největším problémem filmu je absence hrůzy. Autoři se sice snaží navodit co nejdusnější atmosféru, jenže když se objeví něco vážného, plíživý děs, je hned anulován nějakým CGI nebo gore efektem – a naopak. Všechno zůstává polovičaté. A přitom tu bylo zaděláno na pěkný klasický horor, jaké už se dnes nenatáčí – bez rychlého střihu, založený na vývoji postav.(11.9.2005)

• POMO

Je to zručne nakrútené, s peknou výpravou a detailnou kompozíciou dbajúcou na farebnosť obrazu. Ale čo sa tam deje... nad tým zostáva rozum stáť. Katastrofický guláš niekoľkých otrepaných tém na vrchole s traumou z nacistov, a najpokleslejších rovníc vyvolávania zhnusenia, pripomínajúceho až starý taliansky hororový brak. Nebyť Skarsgarda, ktorému uveríte čokoľvek len sa postaví pred kameru, nebolo by to ani za tie úbohé 2*.(7.11.2004)

Ano, ve filmu je spousta negativ. Příběh je hloupý, triky jsou špatné, jako horor je to překvapivě nestrašidelné. (Ale je to napínavé, obzvlášť první polovina). Na druhou stranu se mi to rozhodně líbilo víc než Saw 3 a 4. Režisér obstojně buduje napětí a některé scény mají pořádnou sílu, i když je film zbytečně příliš přeplněný "ďábelskými" symboly, jakoby si režisér o divákovi myslel, že pokud nebude každý druhý výjev obsahovat něco satanského, nedojde mu, že to je zrovna Satan, s kým nejspíš bude brzy mít tu čest. Alan Ford předvádí rozkládající se variaci na Brick Topa (jenom je ještě víc odpudivý) a kromě něj a Skarsgärda nikdo herecky příliš nevyniká. Právě druhý jmenovaný ale z Vymítače dělá koukatelný zážitek, protože bez herce, který by na svých bedrech unesl tak nezajímavě "tragický" osobní příběh a ještě z něj udělal něco, co vás vlastně i trochu zaujme, by tenhle průměrný snímek nestál za zhlédnutí. Soucítila jsem s ním, když ho blbý scénář nutil klečel nad mrtvou ženou a přesvědčovat nějakýho kluka pořád dokola, že "Ona je s bohem, ona je s bohem."(9.11.2008)

• Melies

3 / 10 Keby ste si pozerali len jednotlivé zábery na 35mm filmovom páse, budiž, mohol by to byť vcelku zážitok, pretože vizuálna stránka filmu je skutočne to jediné, čo ho drží pri živote. No keď sa k tomu pridajú dialógy postáv vytvárajúce jeden veľký scenáristický paskvil, niet hodnotiť inak - dve *. Keď nad tým tak premýšľam, neviem, či ešte aj to nie je priveľa, vzhľadom na ten obrovský kvalitatívny rozdiel medzi pôvodným Exorcistom a týmto gulášom rádoby hororových scén. Vďakabohu aspoň za toho Skarsgårda, lebo inak fakt neviem...(16.5.2005)

• Faidra

Film, který je jedním velkým KDYBY. Dalo by se na něm pochválit víc věcí než exotické končiny a Skarsgard by mohl být opravdu dobrý, KDYBY ho scénář nenutil apaticky prokráčet filmem jako nedělním výletem po boku otravné manželky a rozmazlených dětí. Bylo by to strašidelné, KDYBY se pokračovalo v duchu původního snímku a sázelo na tajemno, neznámo a strach prosakující zdánlivě všedními událostmi namísto primitivní bafačky a potoky krve. Postavy by mohly diváka zaujmout, KDYBY se nejednalo o omletou sestavu zapálený mladíček, parta vyděšených domorodců, navenek silná a uvnitř zranitelná žena, ohrožené děti a hrdina prostý iluzí a neprostý povinného traumatu. To trauma by bylo opravdu strašné, KDYBY brutálně nevykrádalo jedno notoricky známé dílo. Člověk by s hrdiny sympatizoval, KDYBY se nechovali podle klasického hororového schématu "blbec tady, blbec tam, všude, kam se podívám" a byli schopní pochopit jednoduchý fakt, že zasypaný kostel uprostřed divočiny není místo, kde by člověk měl bloumat, když nemůže v noci usnout. Z agresivních hyen by šel strach, KDYBY byly strašlivé místo strašlivě digitální, takže se i divák, který má k bezcitnosti daleko, při scénách, kdy rvou lidi zaživa, popadá smíchy za břicho. Oněch kdyby jsem dala dohromady šest a tímto ďábelsky symbolickým číslem by se slušelo skončit, ale přestože tím poruším symboliku i svou zásadu, že jak kdo hodnotí jaký film, je jeho věc, neodpustím si sedmé. KDYBY se mi někdy dostal do rukou autor jisté recenze, která tomuto hrobu filmového hororu přiřkla 90%, podrobila bych ho intenzivnímu exorcismu.(21.12.2007)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 23. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - Změn se dočkal i scénář, který musel být upraven pro Rennyho Harlina, několik postav vyletělo a několik přibylo, např. postava hraná Izabellou Scorupco. (imro)

• - Projekt byl poprvé ohlášen roku 1997. (imro)