eXistenZ

• Kanada eXistenZ (více)

Hra nebo skutečnost? Kde končí jedno a začíná druhé? Kanadský thriller z budoucnosti možná nepříliš vzdálené. Allegra Gellerová, jedna z nejlepších počítačových programátorek blízké budoucnosti, se osobně účastní testování své úplně nové hry, zvané eXistenZ, s testovací skupinou. Tyto hry nové generace však potřebují tzv. bioport, neboli port zavedený do lidského těla. Hra se pak napojuje přímo na nervový systém hráče a zavádí ho do světů nejdivočejší fantazie. Při nahrávání nové hry do portů testovací skupiny je však Allegra Gellerová fyzicky napadena, nahrávání je přerušeno a systém poškozen. S pomocí pověřeného průvodce Teda Pikula se jí podaří uniknout, pronásledovatelé z konkurenční firmy jsou jim však v patách a navíc je unikátní virtuální systém nové hry téměř zničen. Jediná cesta, jak jej zachránit, je hrát hru s přítelem. Ted Pikul však nemá zaveden bioport...
Nový opus kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga s nečekanou pointou je tentokrát polemikou o hranicích virtuální a skutečné reality se všemi pocitovými a morálními důsledky pobytu člověka v nich. Téma filmu je vyjádřeno už v samotném schematu filmu, v němž je tato hranice téměř popřena volnými přechody mezi realitami, což postavy samé i diváka udržuje v neustálé nejistotě o tom, kde jsou a s kým vlastně mluví. Výprava Cronenbergova filmu nijak nezaostává za esteticky bizarním světem ostatních jeho filmů, ovšem ani za fantazií některých již dnes známých počítačových prostorů. Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999 za Mimořádný umělecký přínos a v témže roce Cenu stříbrného vřískotu na Festivalu fantastických filmů v Amsterodamu. O rok později získal kanadskou výroční filmovou cenu Genie za střih. (Česká televize)

Sofia

U Mouchy mi přehnané použití krve a různých blivajzů přišlo ještě smyslupné, ale tady mi to přišlo už značně mimo - já osobně bych hru, kde se charaktery musí potýkat s pitváním žab, pojídáním zmutovaných obojživelníků a hlazením herní konzoly podobné placentě dobrovolně rozhodně nehrála. Konec byl sice výborný, ale díky tomu nebudu zvyšovat hodnocení filmu, který mě chvilkami nudil a chvilkami znechutil. ()

902 10

tak tohle je opravdu cyber se silnou bio primesi, sexy jennifer jason leigh a vychytanou atmosferou! zadna blaboliva hollywoodska mucholapka na cyberpunk. ()

JASON_X

Složité (ani středně složité) PC hry nehraju, takže můj koment nemůže být zasvěcený, ale jen laický. Ale námět a scénář mi přišel perfektní a Cronenbergovo vizuálně působivé propojení biologie a techniky v paranoiou zmítané blízké budoucnosti mě naprosto nadchlo (biotechnologické "živé" herní konzole propojující se jakousi pupeční šňůrou s lidským tělem, oslizlá organická zbraň střílející lidské zuby atd.). Navíc eXistenZ oplývá krásnými cronenbergovskými nechutnostmi (např.dráždění a penetrování análních... tedy vlastně páteřních bioportů nasliněnými prsty nebo jazykem bylo fakt parádně ujeté). Když jsem film viděl kdysi dávno poprvé, byl jsem z něho jak si vzpomínám hodně perplex a nebyl jsem si úplně jistý, co si o něm mám vlastně myslet. Teď už to vím - zatraceně se mi líbil. A díky té organické pistoli jsem si připomněl skvělý sci-fi román Harryho Harrisona "Na západ od ráje", ve kterém civilizace inteligentních ale studenokrevných dinosaurů sice neumí používat kovy, ale zato se naučila, jak genetickým šlechtěním živočichů všechny možné nástroje nikoliv vyrábět, ale pěstovat, např. organické zbraně jako v tomhle filmu. ()

kajda.l

Kanadský šéfkuchař Cronenberg mi tentokráte připravil lahůdkové narozeninové (téměř doslova) speciální menu, do kterého jsem se s odhlodlaností Juda Lawa i opovržlivě znepokojivým pohledem J.J. Leighové s chutí pustil. Nápadité, hravé, místy neskutečně sexy - takto využít mou americkou femme fatale Leighovou (Cronenbergu si frajer a chlap, díky za to!), ale také roztomile úchylné a bizardní s krásně vytvořenými mutanty z řad ryb a obojživelníků. S nejoriginálněji vytvořenou zbraní. A k tomu náramně vydařená kritika videoherního průmyslu. "Nemyslíte, že byste měl trpět za takto působivé deformování reality?". Malý a nenápadný kult. [Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií] ()

Hogun

Po 10 minútach, najmä pri čvachtajúcej rôsolovitej "konzole" pripomínajúcej vyholeného HopHopa a pripojenej priamo na miechu, si hovorim: "Tak toto hádam nie" :-) Ale po aklimatizácii sa na niektoré "zvláštnosti" som si tú hru s viacnásobnými virtuálnymi realitami celkom užíval. Najmä "zamŕzanie" postáv v hre... ;) Prekvapivý záver ma utvrdil v presvedčení, že aj nízkorzpočtové filmy majú svoje čaro. 7.5/10 ()

Sawy

Velké překvapení.Věděl jsem,že eXistenZ je poměrně rozporuplně hodnocený film.Někdo ho miluje,někdo z duše nenávidí.Tak jsem se odhodlal k jeho zhlédnutí hlavně ze zvědavosti,ke které skupině se připojím.A je to rozhodně spíš k té první.Cronenberg asi nedokáže natočit normální film bez různých nechutností a úchyláren.Ale tady mi to nevadilo,ani ta pistole z kostí.Myšlenka tohohle filmu je poměrně znepokojivá,představa,že by lidstvo mělo v budoucnosti přežívat soustavně připojeno k herním konzolím a ani nevědět,co je realita a co hra,to je dost strašné.Rozhodně jedno z nejlepších sci-fi a kdyby tam nehrál Jude Law,kterého z duše nesnáším,šel bych i na těch pět.85 % ()

Richie666

Amatérsky působící snímek s naprosto předvídatelným scénářem, neschopně hrající ústřední dvojkou a tou nejotřepanější pointou. Je tohle opravdu realita?! - Ano, bohužel. ()

Lacike

Zaujimava variacia Total Recallu alebo Trinasteho poschodia okorenena o klasicke Cronenbergove nechutnosti. Film neustale zneistuje divaka ohladom toho, co je skutocnost a co virtualna videoherna realita. Najväcsi problem mam so samotnym pribehom behom ktoreho sa postavy zoznamuju s fungovanim toho fikcneho vesmiru. Ono to proste je tak strasne fadne. Prilis ma nezaujimalo či vo svojej snahe uspeju alebo nie. Naviac som mal pocit, ze namiesto poriadneho stupnovania napätia sa film viac venuje divnym a nechutnym organickym bazmekom, vdaka ktorym ustredna dvojka prenika do dalsich a dalsich vrstiev hry. Pokial chcel Cronenberg skritizovat postupnu stratu schopnosti ludi rozlisit co je realita a co uz nie, tak finalna pointa a navrat skutocnej reality, mu prilis nevysla. Keby postavy v domneni, ze zabijaju v hre zabijali skutocnych ludi, tak by to vyznelo ovela intenzivnejsie a ironickejsie. Ale ani to by film poriadne nezachranilo. Stale by bol hlavny pribeh prilis fandy a pomaly. Postavy nezaujimave a niektore sceny zbytocne uchylne. Ani v dobe vzniku ma to nenadchlo a teraz uz vôbec. Matrix alebo aj beckove Trinaste poschodie su uplne ina liga. 6/10. ()

ScarPoul

Milujem tú Cronenbergovú nejednoznačnosť v rozprávaní. Tých jeho hrdinov, čo sú hodený do prapodivného organického sveta deformácií a snažia sa v tom celom nájsť nejaký zmysel alebo únik. Postupne budovaná minimalistická atmosféra prvotriedne pracuje s prvkami telesnej deformácie. Tá sa objavuje od určitého momentu takmer všade a skrze ňu vieme cez absurdnosť typu: v jedle je schovaná zbraň z kostí, ktorú stačí obhrýzť a poskladať, dostať aj k myšlienke stierania realít. Funguje to viac, ako by sa na základe zápletky mohlo zdať. Takéto filmy sa dnes netočia. Vťahujúce, nepríjemné a neustále meniace uhoľ pohľadu. Postavy sú v určitom momente nejednoznačné a každá má svoj nepríjemný moment. A tak to mám rád. Pre mňa jeden z Cronenbergových vrcholov. ()

BoPo

Skrytý poklad v rámci žánru sci-fi. Konečne film, ktorý navodil ten pocit kedy človek hrá hru a stráca pri tom pojem o reálnom čase. Herné prostredie je vychytané presne ako má byť. Ako bonus originálna zbraň, ktorá je výsledkom čistej fantázie. ()

Tommassi3

"Je jen z masa a kostí, zkonstruovaná tak, aby prošla přes jakýkoli detektor.." - "A pistole menšího kalibru asi střílí mléčné zuby, ne ?! ;) ()

Mr. Lobo

Pět hvězda a ještě pět navrch! Jak je možné, že jsem se k tomu dostal tak pozdě? Nejen, že aktualizace na současnost je ještě tísnivější, ale i ona zpětná nerealizovatelnost reality je zde tíživější než třeba v pozdějším - a tolik opěvovaném - Inception. Hned jsem si to pustil znovu a s objevem závěru (který je možné tušit už během poslední třetiny) jsem si všiml i toho podivně provokujícího herectví hlavních postav. ()

bouncer

Američané mají pro takovýto druh filmů název, který to dokáže vystihnout víc než cokoliv jiného - "headfuck". Myslím si, že námět i zpracování tohoto filmu s tolika realitami, že je ani nespočítáte, jsou velmi dobré. Bohužel pro dost lidí může být snímek nepochopitelný a moc příjemně nevypadaly ty "joypady" :-) ()

st.ranger

Neskutečná haluz, kde samozřejmě na konci zjistíme celou pravdu. Nebo ta poslední hláška byla jen cesta k dalším dveřím? ()

Martinibaby

Hrozně se mi líbí tahle tématika, celá osa příběhu stojí za to. Nejsem si ale moc jistá, jak mám brát herecké výkony, protože mi přišly až podezřele rozporuplné, což mi vnucuje domněnku, že to byl záměr, a to by mi eXistenZ zážitek o dost prohloubilo.. Tak nezbývá než doufat :) ()

Terva

eXistenZ není jen hra, je to nový herní systém........ Pár věcí je tu povedených. Například taška ve tvaru lyžařské boty je povedená. Zvláštní jsou i herní konzole - jsou prostě humusácky dokonalé. Vlastně dobrým nápadem je i biologická zbraň. CITÁT - Copak teď zubaři fušují do zbrojního průmyslu?........ Co mě ale celkem dostalo je desátá minuta. Jízda autem, kde je krajina promítaná na plátno je až moc do očí bijící. To je hodně zastaralá triková technika. Teda čekal jsem strhující akční drama alá Matrix nebo Tron, ale po hodině čumění, jsem zjistil, že se neskonale....nudím. Pár dobrých technických nápadů však samotný příběh nezachrání. CITÁT - Mám nutkání tady někoho zabít............ ()

Seabeast

Hned na úvod musím říct, že jsem od filmu zabývajícího se virtuální realitou hry eXistenZ čekal něco více "počítačového". Jako ve smyslu složité techniky, všemožných drátů, různých kyber prvků, ale chyba lávky! Zpracování je velmi osobité se zvláštní typickou Cronenbergovskou atmosférou. Najdeme tu vskutku pozoruhodné nápady: organickou zbraň střílející lidské zuby; herní konzole (nebo-li pody) vypadající jako živý organismus, které se zapojují do bioportu na konci páteře na lidském těle; zvláštní zvířecí tvory ad. Ve virtuálním světě eXistenZ navíc každá z postav má svoji roli a vzorce chování a každý v ní vlastně dělá věci, které by charakterově ani v realitě nedělal. Je to především sci-fi jízda, místy typicky Cronenbergovsky nechutná, ale jdoucí si vlastní cestou než tolikrát omílaný Matrix a jemu podobné. ÚVAHA NAD INTERPRETACÍ: Mně osobně to zas tak hlavomotající nepřišlo, co se týká prolínání realit. Máme tu vlastně příběhovou linii (první scény s testováním hry), která přejde do virtuální reality eXistenZ (když se Ted a Allegra poprvé napojí). Při konci, kdy dojde na "vítězsví" Allegry, která odhalí Teda jako svého pravého vraha jsme dle mě stále v realitě příběhu (tedy jak posléze výjde najevo realita hry transCendenZ) a dějství přejde po probuzení do pomyslné "skutečné" reality. Co by to nebylo za chytrý tah, kdyby režisér nedal na konec dotaz jednoho z vyděšených účinkujících "Jsme stále ve hře?", který nám opět vnímání reality rozhodí (nabízí se tedy další realita). Takže tu ve filmu máme 3 reality plus 1, která je čistě hypotetická a podněcuje k diskuzy. Ale to je právě přesně ONO. Řekl bych, že film žádnou "skutečnou" realitu neznázorňuje a ani v podstatě nemůže, když se nejspíš celou dobu jedná čistě o virtuální realitu. Svojí pointou tak upozorňuje na riziko, které za příliš dokonalou virtuální realitou vězí, jen si to zkuste sami představit. - Jak dlouho jsme byli pryč? - Kolem 20-ti minut. - Bože připadalo mi to jako dny. To je fantastické. - Jen se nad tím zamyslete. Pokud zůstanete celý život v herním světe, můžete žít kolem, řekněmě 500 let. - Nemyslíte, že nejlepší světový umělec by měl být potrestán za nejefektivnější deformování reality?". V neposlední řadě bych rád zmínil takovou malou hříčku, kterou producenti předvedli v názvu. Dva z nich jsou prý Maďaři a když se podíváte na slovo mezi X a Z, tak je to "isten". V Maďarštině to znamená "bůh". A na druhé straně v závěru filmu, kde máte transCendenZ, tak slovo "enden" je vlastně "konec" či "na samém konci". ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)