Den, kdy se zastavila Země

• USA The Day the Earth Stood Still (více)

Ve snímku Den, kdy se zastavila Země, který je remakem klasického stejnojmenného sci-fi filmu z roku 1951, se uznávaná vědkyně dr. Helen Bensonová (Jennifer Connellyová) ocitne tváří v tvář mimozemšťanovi jménem Klaatu (Keanu Reeves). Ten přicestuje na Zemi s jediným úkolem – varovat lidstvo před hrozící globální krizí. Když síly, které Helen nedokáže ovládat, začnou s mimozemšťanem zacházet jako s vetřelcem a odmítnou jeho požadavek jednat se světovými mocnostmi, Helen společně se svým odcizeným nevlastním synem Jacobem (Jaden Smith) rychle odhalí smrtící důsledky Klaatuova tvrzení, že je "přítelem Země". Helen teď musí najít způsob, jak přesvědčit někoho, kdo má v rukou rozhodnutí o naší budoucí existenci, že lidstvo stojí za záchranu – možná je ale příliš pozdě. Proces už začal. (HBO Europe)

starbrejkr

Není to vůbec špatný film, naopak se jedná o příjemnou scifi. Dokonce jsem tam cítil strašně velký potenciál, který šel hodně snadno využít, ale prakticky k tomu nedošlo. Jedná se o to Klaatuovo poznávání lidského života a jeho vliv na rozhodování (chvilky na nádraží nebo rozhovor se "starým emzákem" jsou špičkové). Kdyby se film vyvíjel tímto směrem a tvůrci nevsadili na patetické obrázky matky a synka nad hrobem otce, mohl z toho vzniknout vynikající film. V těchto chvílích se ale film bohužel drží tradičních mantinelů a jelikož už jsme takových scifáren viděli moc, nepřekvapí to. Co se týče destrukčních scén, jsou sice efektní, ale Den nezávislosti zůstává už takřka 15 let nepřekonán. Co se týče herců, Keanu chvílemi působí dost matrixovsky, Jennifer Connelly spíše průměr a příjemně překvapí cameo Johna Cleese. Ač jsem film viděl v kině, představuji si ho spíš někdy na sobotní večer. A až ho za ty čtyři roky jako velkofilm budou v tu sobotu večer dávat, rád se zas podívám:-) ()

DruidKarel

752. hodnocený film: Moc jsem si od tohoto snímku nesliboval a udělal jsem jenom dobře, protože, když člověk moc neočekává a náhodou se to povede, tak to mile potěší. Naopak, když se to nepovede, nic se neděje. V tomto případě jsem asi napůli cesty k pravdě, protože nemohu film nijak zvlášť hanit, ale ani pochválit. Film začíná hodně monstrózně a nadějně a pořád si říkáte, kde že bude ten Keanu? Jenomže po všech těch pompéznostech se objeví jako mimozemšťan, který by mohl filozofovat někde v parlamentu. Jennifer Connelly nemá šťávu a zachraňují to jen skvělé efekty a úžasné ozvučení. Příběh by nebyl také špatný, ale je hodně zaměnitelný s jinými filmy a to takovým způsobem, že jej klidně vypustíte z mysli. 3* jsou maximem a musím říct, že jsem byl dosti zklamaný. 3* ()

C0r0ner

Takový film, který projde kolem a zapamatujete si z něj jednu scénu. Dobré výkony herců nejsou schopny udělat nic s nijakou předlohou a vše skončí tak nějak očekávaně. Chyba bude možná v tom, že okopírovat 50 let starý vzor už prostě v dané době nemůže fungovat, protože vývoj je nezadržitelný a moderní divák prostě potřebuje něco jiného. 60% ()

Andre3000

Keanu Reeves, opět bezchybný, možná mi tentokrát chybělo trochu více mimozemskosti :-) Celkově je to zajímavý námět a nedá se říct, že by ho nedotáhli do konce, ale ten konec byl dejme tomu až moc jednoduchý, nebo nevím....něco tomu ještě chybělo. Každopádně dobrá podívaná!!! ()

agathon

Bozickumujnanebesich, vysvetlete uz nekdo americkym producentum, ze Reeves nesmi napriste hrat nikoho jineho, nez astronauta mezihvezdneho korabu - vystrelit za hranice Slunecni soustavy a spalit mosty. Brrr, zacinam se obavat, ze dalsi herec se vydal slepejemi Nicolase Cage a dobre mu tak! Jinak ani zbytek ensamblu se ani za mak nesnazil, maly Jaden zaslouzi prinejmensim na holou, optimalne teplou, studenou a do perin, protoze hrat opravdu neumi, a Batesove x-ta variace na "rozhodnou starsi damu u vesla" je uz taky jen a jen otravna... Co se mi ale naopak libilo, byl posun v pojeti robota GORTa, ktery svou "sypkou" konzistenci skvele odrazi "digitalni" (etymologicky vzeslo vlastne taky od drobnych kaminku slouzicich k pocitani, ne?) posun ve forme filmu i filmove fantastiky samotne. Teoreticky zajimave, divacky priserne... Filmanie za 50 Kc to ale jistila ()

lakikaki

S originálom z päťdesiatych rokov má tento "remake" máločo spoločné, k látke si totiž zvolil úplne odlišný prístup, ktorý nie je ani zlý, ani horší než ten pôvodný, je prosto iný, veľkolepejší a z celkového pohľadu vydarený. Na solídnu štvorhviezdičkovú sci-fi zábavu by to bolo tak akurát, ale iba za predpokladu, že by scenár nebol tak nedomyslený a že najotravnejším možným spôsobom nesympatický Jaden Smith by bol nejakým bolestivým spôsobom eliminovaný niekedy behom prvej polhodinky. Viac než slabšie štyri sú to silnejšie tri,celkový pocit je však rozhodne pozitívny. Teda, ohliadnuc od faktu, že je tento snímok jedným z najdokonalejších príkladov "product placementu" - najprv sa najem (obrovský odraz žltého oblého "M" na čelnom skle auta), potom si zo stola vezmem mobil (záber na mobil značky LG), pozriem si aký je čas (záber na hodinky Citizen), atď. - ale na druhej strane, z niečoho sa tie (celkom vydarené) triky zaplatiť museli. ()

Flynn

Obyčejný film, tohle snad ani nemuselo do kin. Keanu je svým toporným hraním pro tohoto mimozemšťana jak stvořený. Film spíše patří do košíku citovek, nežli do sci-fi. Začátek vypadá nadějně, a pak se z toho vyklube docela obyčejná slabota, škoda....všechny filmové triky vpodstatě uvidíte už v traileru, víc jich film nenabízí. ()

pakobylka

No, Země se zkrátka nezastavila. Film sice přináší určité poselství, ale ... ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- ... popravdě řečeno mi není jasné, jak Keanu Reeves dospěl k přesvědčení, že lidstvo jako celek si zaslouží druhou šanci. Jistě, viděl, že na Zemi existují cituplní a občas i umělecky nadaní jednotlivci schopní lásky, obětí a možná i velkých činů, jednotlivci ochotní naslouchat a pod tlakem okolností přehodnotit svůj přístup k životu a k planetě Zemi. Jenom nevím, z čeho usoudil, že by se mohla nějak radikálně změnit obludná mašinérie, která s výjimečným nadáním k sebedestrukci prostřednictvím vlád a vládců jednotlivých států odedávna řídí běh našeho pěkně rozparcelovaného světa. Já jeho optimismus nesdílím. Naopak si myslím, že po zbytek života si na něho budou jeho soukmenovci posměšně ukazovat a ťukat si přitom na čelo, aby po čase vyslali někoho jiného ... tvrďáka, který započaté dílo dokončí a nenechá se ovlivnit velkýma prosebnýma očima doktorky astrobiologie v podání Jennifer Connelly, jejím nevlastním synkem ani kýmkoli jiným. P.S.: Možná za ten nápad, jak elegantně zatočit s namyšlenou lidskou rasou ... možná za Keanu Reevese ... a možná proto, že mě to zkrátka bavilo - všem podrobně popsaným výhradám navzdory napodruhé zvedám hodnocení na 4* ()

Wormboy

Myslienkovy potencial, ktory tento material poskytoval je absolutne nevyuzity a aj samotne spracovanie posobi na mna mimoriadne rozpacitym dojmom. KR aj JC su ok, avsak vzhladom na nemastnost-neslanost celeho filmu, viacmenej nemaju co ponuknut. 2,5/5* ()

Matrinx

No, očekával jsem, že to bude mnohem větší katastrofa. Sice to není vůbec nic světoborného, ale dá se to jaksi taksi přežít. Prostě typický sci-fi béčko, akorát s papírově lepšími herci a vyšším očekávání(trailery jsou svině), po kterém pro většinu z nás přišlo velké zklamání. Pokud má někdo rád tyhle filmy, při kterých nemusí tak přemýšlet(o ději, ne o chybách :D) tak at si poslouží... Tři hvězdičky. Pěkný efekty mi vážně nestačí... Mimochodem jakto, že Reevesovi nic neudělali ty mimozemský brouci ? Vždyť měl stejnou fyziologii jako normální člověk, akorát mozek měl jaksi taksi na vyšší úrovni, takže by měl umřít také :) ()

Martrix

Je pravda, že tento film nenadchne, ani neurazí. Dokonce nenaštve ani přehnaným moralizováním. Navzdory originální předloze mě překvapilo, jakým způsobem jsou líčeni Američani. Ale ani já si nemyslím, že taková hovada, aby stříleli na prvního ufona, který vyleze z vesmírné lodi, nejsou ani oni. Trošku to vypadalo, jako by se tvůrci snažili vlichotit zbytku světa. Nejspíš už při natáčení tušili, že poselstvím typu polepšete se, nebo všichni umřeme, dnes nikoho neohromí. Takové varování mělo smysl v době, kdy vznikl originál, který byl natáčen pár let po skončení druhé světové války a v době jaderného zbrojení. Jsme o desítky let otrlejší, s čímž původní scénář tohoto filmu, rozhodně nepočítal. ()

Dannysek4U

Roztomila agitka, technologickycky atraktivni, po rezijni strance slusna... ale tak naivni, ze to zabiji uplne vsechno, i sebelepsi poselstvi. Tenhle scenar moc pochval nezaslouzi ()

sulimo

No kvůli tomuhle filmu nechci mít děti, né, že bych se bála, že je zabijou ufóni kvůli špatné životosprávě Země, ale proto, že jestli by mě ty děti sr....štvaly jako malej Smith, tak bych je zabila vlastníma rukama........skutečně....antikoncepční záležitost. ()

necisty

Nemám tomu moc co vytknout, jedině americkou blbost, nebo lépe řečeno některé vše vysvětlující scény pro hloupé Američany. Nebo to, že za celou Zemi jedná zástupkyně prezidenta USA, nebo že hlavní koule přistane v Manhatanu atd. Líbí se mi pointa, že lidstvo spěje k záhubě a alieni nám to prostě musí zatrhnout. Spoil: Zase tu máme Keanu Reevese a lásku, která spasí lidstvo. Uvěříme mu to tentokrát? I když jsem se bál, že zase bude silou vůle zastavovat kulky, a nakonec jsme od toho nebyli daleko, tak tentokrát mu to věřím. Souhlas s Enšpígl a POMO ()

carly

Obsadenie bolo dobre/ Efekry boli dobre. Message filmu bola dobra. Len ten pribeh tam chybal. Film sa pekne odvijal, nemal hluche miesta, ale ked skoncil, tak som mala vela otazok a ziadne odpovede a ak sa ma spyatate, o com bol, ttak si nie som ista, ci budem vediet odpovedat. Jedine, co bolo z filmu jasne, je to, ze ludstvo je virus. Ale oreci sa nad nami Keanu zlutoval? Co sa malo vlastne stat? Kto boli ti, co o tom rozhodli? Tak to naozaj netusim. A to nie je prave dobre odporucanie. ()

laik_60

Pre mňa to boôo akési "ploché" a "plytké" Reevers slabunky, jediny, kto vo filme "vládol" bola Katy Bates ...hihi ... ()

Juto

Rovnako ako veľká lesklá guľa v strede je film celkom pekný, ale v skutočnosti v ňom nič nie je. 5/10 ()

BoXBe

Tak trochu meditativní sci-fi s bohapustě promarněnými dialogy hlavních postav, nelogickým chováním "násilnických" zástupců lidské rasy a pár vyloženě nevěrohodnými triky s chodící gumou v čele. V poklidném tempu porůznu proklábosený film je naplněn mimozemskou atmosférou, hypnotizujícími koulemi, Reevesovým buddhistickým výrazem v obličeji a mimo jiné také globálními pohledy na džungle, pyramidy a čínskou zeď. Oku to zalahodí, zvuk tomu dodá sílu, hudba není kudrlinková a la Williams. No nicméně, audiovizuálně jsem se nabažil, ale mozek jsem musel postupně přepínat mezi stavy "ano" a "to nemyslí vážně" a "to vypustím raději druhým uchem ven" a "demence". Scénáristy vyhladovět. Primitivní, jednoduché věty, nelogické a často neopodstatněné chování hlavních postav a iritující zabedněnost "lidstva" časem začne mírně lézt na nervy, protože konstruktivněji než paní ministryně s vojenskými generály by se dnes chovali i militantní adolescenti z gangů na New Yorském předměstí. Poselství je jasné, to se nemuselo sdělovat polopaticky, to se mohlo předávat jinak a více obrazně, ale bohužel asi americký divák stále potřebuje všechno slyšet a vidět, aby prozřel....no....rád se na to podívám znovu, ale bez dobrého zvuku a obrazu nemá vůbec smysl film pouštět, stojí na tom minimálně třetina jeho kvalit... ()

Biggy

Vcelku zajímavé se podívat jak by mohlo lidstvo skončit a dokonce vcelku "reálné. Ovšem nenadchnul mě žádný herec svým výkonem, scénář i kamera se nedají nazvat zrovna povedenými a celkově to řadím do hodně průměrných filmů. Moc mi tahle role k Reevesovi neseděla, ale budiž, dávám 3/5. ()

Goliáš bude hodovat v pekle

Goliáš bude hodovat v pekle

23.01.2011

„Ve stylu 300“ je už poněkud ošoupaná formulka, ale Hollywood s ní pořád operuje. Několikrát jsme něco takového opravdu viděli, hlavně v seriálu Spartakus: Krev a písek či v aktuálním mixu westernu a… (více)

Den, kdy se zastavil Hyperion

Den, kdy se zastavil Hyperion

02.02.2009

Dvoudílný román Dana Simmonse Hyperion Cantos (v češtině pod názvy Hyperion a Pád Hyperionu) patří k nejdůležitějším sci-fi knihám uplynulých... inu, vlastně patří k nejdůležitějším a nejlepším vůbec… (více)

Tak už se rozhodni, Keanu!

Tak už se rozhodni, Keanu!

17.01.2009

Keanu Reeves toho během propagačních rozhovorů ke Dni, kdy se zastavila Země, navyprávěl o své budoucnosti opravdu hodně. Ve kterém z filmů jej tedy uvidíme? V „šéfkuchařském filmu“ Davida Finchera,… (více)

Samuraj Keanu

Samuraj Keanu

10.12.2008

Marketingová kampaň k remaku scifárny Den, kdy se zastavila Země stojí především na konceptu „zdůrazněme divákům, že hlavní roli hraje kdysi tak hvězdný a milovaný Keanu Reeves“. Na internetu to… (více)