Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

becki_tu

This is the Zodiac speaking... David Fincher se vrátil ve velkém stylu. Detektivní, dvou a půl hodinové kriminální drama, které celou dobu podstrkává divákovi směs pravdivých, matoucích a tajemných indicií o Zodiacovi, ze kterých sice nevyjde bůhvíjaký závěr (který je zkrátka omezen skutečnými událostmi), ale i díky perfektní režii se po celou dobu pohybuje kolem hranice dokonalé filmařiny. Zodiac je rozhodně jiný než třeba Sedm nebo Klub rváčů, a tak je taky potřeba k tomu přistupovat. Pokud očekáváte podobný nářez s pořádnou dávkou deprese a dechberoucí pointou, pravděpodobně budete zklamáni. Já se však ještě teď tetelím blahem a s napětím očekávám další Fincherův kousek. 85% ()

Bauer

Tento film je možná největším zklamáním tohoto roku!! Od výborného režiséra jako je David Fincher, který má na kontě takové filmy jako je Sedm, Klub rváčů a nebo snad Úkryt, bych čekal mnohem ale mnohem něco lepšího. Když bych to bral jako rekonkstrukci případu o vrahovi, jenž si říkal Zodiac, no tak dobře je to celkem dobré ale jestli bych to měl brát jako film, který mně má na dvě a půl hodiny zabavit, tak je to opravdu slabší. Prvních zhruba 30 minut, kde sledujeme vraždy, tak má film skvělé tempo a dobrou atmosféru. Jenže poté to ztratí tempo a je to film pouze o řešení případu, kde jsou jen kecy. Ke konci - zhruba posledních 20 minut - jsem se konečně opět začal bavit a dokoukal jsem to. Jediné co bylo opravdu dobré, tak to byl sympaťák Jake Gyllenhaal, který hraje dobře a stoupá stále výš a výš. Průměrný film! ()

mm13

Autenticita v službách estetiky alebo naopak? Čo čomu slúži viac - príbeh atmosfére alebo atmosféra príbehu? Ktorá z troch (štyroch) hlavných postáv je hlavnejšia? Poctivá rekonštrukcia alebo prvý krok na ceste k vytvoreniu mýtu o jednom nevyriešenom prípade? Premyslená reflexia alebo šťastná náhoda? A tie vraždy, neokázalé a silne štylizované zároveň! Najlepší David Fincher (nie nutne aj jeho najlepší film - Fight Club mi je výpoveďou bližší a Se7en je PRVÝ). ()

Sifaka

Výborná psychologická krimi, která ani minutu nenudí. Výborně vykreslené postavy a velmi působivý děj. Gyllenhaal je pro mě velké herecké překvapení - moc působivý výkon. Mám moc rád filmy podle skutečnosti, ty fakta ve filmu byly super ... ()

Earl_23

S odstupem času dávám o hvězdičku více, než jsem původně zamýšlel. A to hlavně kvůli skvělé atmosféře a tradičně i režii. Příběh mě však poněkud zklamal. ()

Fevas

Asi v polovině jsem si byla jistá, že méně jak pět hvězdiček to ode mě dostat nemůže. Na tenhle film jsem měla počíháno už dlouho a rozhodně nelituju, že jsem ho viděla. Příběh mě naprosto vtáhl do děje. Někde uprostřed jsem potřebovala na chvilku odthrnout pozornost, ale takový lenoch jako já to prostě nemohl stopnout. No a hádejte co? Odtrhnout se se mi nepodařilo. Úžasný výkon herců, podáno tak, aby to celé nebylo pořád jen vážné a navíc vaše podvědomí sežere víc informací, než u jiných kriminálek. Sakriš, mám chuť si to pustit znova. ()

luka4615

Vytříbený film z dílny Davida Finchera s pro mě dost atraktivním tématem. První co Vás na filmu samotném zaujme, je dokumentárně laděný "look", který filmu dodává potřebnou působivou atmosféru "sedmdesátek" a kadenci jednotlivých záběrů posouvá na vyšší úroveň. I film samotný je pojat jako jeden olbřímí dokument, ve kterém sledujeme chronologicky seřazené mezníky či důležité momenty v éře pátrání po Zodiacovi, pravděpodobně "nejslavnějším" sériovém vrahovi moderní historie USA. Film láká jak na události tohoto mediálně známého případu, tak i na skvělé herecké obsazení, v němž nejvíce vyniká Jake Gyllenhaal v roli karikaturisty, kterého případ strhne až nezdravým způsobem. Bohužel jedna z hvězd, Robert Downey Jr. moc prostoru nedostal, aby projevil svůj herecký talent. Jeho postava novináře alkoholika tak dějem pouze proplouvá aniž by zanechala nějaký větší dojem. Za zmínku také stojí výkon Marka Ruffala. Filmu by také prospěla kratší stopáž, ty dvě a půl hodiny se také promítly do celkové "roztahanosti" snímku. To je také jeden z faktorů, u kterého zakotvilo mé finální hodnocení celého filmu. Až na tento drobný nedostatek je Zodiac více než důstojným ohlédnutím zpět za pravděpodobně nejznámějším sériovým vrahem, který kdy tak potrápil policejní složky a tehdejší veřejnost. ()

snaked

Zvyšuji po několikerém zhlédnutí na 5 hvězd. Protože ani jednou mě to nenudilo. Nevím, jak je to možné, ale je to tak. Skvělý film. ()

oLí

6/10 Detektivka jako víno. Fandové promakaných kriminálek si na ní pošmáknou. Já jím však zatím nejsem. ()

Morholt

Solidní krimi o jednom z nejzáhadnějších vrahů v novodobé historii. Jake Gyllenhaal zahrál novináře, který případu Zodiaca doslova propadne, velmi dobře a stejně tak si počínali Downey v roli novináře Averyho a Ruffalo jako inspektor Toschi. Jen mi přišlo, že stopáž byla zbytečně natahovaná, ale i tak to byl výborný zážitek. 85% ()

Sawy

David Fincher je machr.Jeho perfekcionalistický přístup k točení filmů nemusí sedět každému,já jsem ale z naprosté většiny jeho filmů nadšen.A se Zodiacem stvořil svou další perlu.Moc bych ten film nesrovnával se Sedm,podobný je žánr,ale jinak jsou to hodně odlišné filmy.Zodiac je o posedlosti,ať už o posedlosti prací,vraždami nebo dopadením vraha,to je jedno.Bál jsem se,že těch 150 minut bude moc,že se budu většinu stopáže nudit a modlit se,aby to už proboha skončilo.Ale to rozhodně ne.Ten film je dlouhý,to ano,ale je jen tak dlouhý,jak si zaslouží.Film o tak legendárním případu by si nezasloužil odbýt za hodinu a půl.Každá minuta tady má své místo a opodstatnění a i když jsem se v první půli občas vrtěl,ani na chvíli jsem nepřestal bedlivě sledovat dění na plátně.Hodně tomu dopomáhají pečlivě vybraní herci.Jake Gyllendhaal rozhodně nepatří mezi mé oblíbené herce,tady si u mě ale výrazně šplhnul směrem vzhůru,jeho vyjukaný karikaturista Graysmith je ideální postava na ztotožnění pro diváky.Mark Ruffalo je fakt neskutečný chameleon,film od filmu ho mám radši a věřím,že dokáže zahrát skutečně cokoliv.Svého detektiva si vychutnal,pojal ho jako typického detektiva ze staré školy,ale o dost realističtějšího.Skutečným zjevením je pak Robert Downey Jr. ,jehož Paul Avery balancuje někde mezi sjetostí a genialitou a je skutečná radost ho sledovat.Tihle tři herci podrží Zodiaca i v jeho slabších scénách.A pak je tu ještě skvostná druhá půlka,která se odehrává po uzavření případu,Graysmith se pouští do pátrání na vlastní pěst a je to napínavější,než všechno,co se stalo předtím.A ta scéna ve sklepě starého kina,která je skoro jako vystřižená z nějakého hororu,ta je tak dokonalá,že kdyby byl celý zbylý děj na odpad,tak jen za ni bych musel dát dobré hodnocení.A konec mě rozhodně nijak nerozladil,otevřený případ přece musí mít otevřený konec nebo snad ne? 95 % ()

Lucasion

"You got any hard suspects? - Uh, about 90 an hour. I'm up to about 500." Zodiac začíná jako normální thriller. Pár si jede vyjet na romantickou vyhlídku a někdo je sleduje. Temná postava střelí milenecký pár několik přímo v autě. Kdo zná Davida Finchera ví, že za dvě a tři čtvrtě hodiny se z toho stane drama, na které zíráte s otevřenou pusou. Případ tohoto masového vraha otřásl celým světem. Je až zarážející, že doteď nikdo skutečně neví, kdo to byl. Film od Davida Finchera je výborné detektivní drama, které se snaží poukázat na vraha a věrně sleduje slepé honění za důkazy. Historicky sleduje každou stopu a událost naprosto věrně a divák má místy pocit, že sleduje drsný dokument. Fincher si s tím poradil skvěle. Hororové ztvárnění atmosféry doplňuje chladná hudba. Výborné herecké obsazení, kterému vévodí Jake Gyllenhaal, který posedlost případem zahrál geniálně. Z dalších exceluje Robert Downey Jr., kterému postava Paula sedla jako ulitá. A nakonec Mark Ruffalo, který tu předvedl svůj talent. Co říct k Zodiacovi. Je to výborné detektivní drama, které se nebojí poukázat na drastickou atmosféru s hororovými prvky. Fincher opět předvádí pekelnou hru plnou slepých uliček jako v případě Sedm. Zápletka houstne a vyšetřování je napnuté jak struna. Netřeba snad dodávat, že samotné vraždy nejsou nějak explicitní, ale spíše velmi depresivní. Atmosféra jakou Zodiac přináší, tak je prostě naprosto úchvatná. Téměř tři hodiny a film uteče jako voda. Je to jako byste četli tu nejnapínavější knihu s thrillerovou zápletkou. A Zodiac má v sobě ještě víc. Za mě je tedy Zodiac jeden z nejnapínavějších a nejlepších thrillerů. / Po tolika zhlédnutí mě udivuje, že jsem to hodnocení nezvedl už dříve. Tohle je Fincherův masterpiece. [Director's cut] (98 %) ()

Fleur6

..a tak sa Zodiac dočkal filmu o sebe - len si nie som istá, či by bol spokojný so svojím obsadením. Nazdávam sa však, že by bol nadšený poslednou polhodinou filmu, kedy konečne dostal príbeh obrátky a Fincher sa vrátil s dávkou napätia, na akú sme uňho zvyknutí. ()

ScarPoul

Nad Californiou sa vznáša jedno veľké WTF. Asi jeden z najkonšpiratívnejších detektívnych trilerov aký bol kedy natočený, pod taktovkou odborníka na atmosféru, paranoju a vrahov - Davida Finchera. Precízne vykreslená schéma vraha, ktorý nebol nikdy chytený a ktorého totožnosť sa nikdy stopercentne nepotvrdila. Filmu sa nedá uprieť istý novátorský prístup, ktorý sa hlavne zameriava na informácie, ktorých je naozaj veľa a ktoré sú nám vďaka scénaristovi " hádam " všetky predstavované a ktoré nám umožňujú viacej precítiť dobu a túžbu pátrať po vrahovy. Lenže je to len o tom. Hlbší podtex tam nie je. Hlavne medzi postavamy. Neviem akú úlohu mala Chloe Sevigny. Medzi postavami panoval až priveľký chlad na to aby sa s toho stalo niečo viac ako len televízna amtosférická detektíva, áčkového formátu, premietaná v kinách. Čo je pri režisérovi Fincherovho formátu veľká škoda. Ostatné zložky a precíznosť s akou sú natočené - sú ale dokonalé. ()

Genero

Zodiak už asi dávno prdí do hlíny v náruči Jacka Rozparovače a Sekyrníka z New Orleans, ale díky svému smyslu pro neotřelou schizofrenii a nezaměnitelný humor se stal legendou. Musím dát za pravdu recenzentům. Film Všichni Zodiakovi muži je až netypický tím, že je nesmírně chladný a neosobní a dokonce nepřiletí mimozemšťané, nevybuchne celá planeta a nikoho nekousne upír. Sice v něm vystupují asi dva tisíce postav, ale jedná se vlastně o komorní konverzační drama, v němž se čtyři hodiny z dvouapůlhodinové stopáže především mluví a pátrá, přesto jsem si nepřipadal ani na chvilku zmatený nebo znuděný. Opět se jasně ukázalo, že je pan Fincher mistr svého řemesla, všichni herci se tváří zarputile sedmdesátkově (sedmdesátá léta sice nepamatuju, ale viděl jsem Přání smrti a Pane, vy jste vdova) a dokonce i Brian Koks neváhal nosit srandovní příčesek, aby nikdo nezůstal na pochybách, že je arogantní čurák. Takže s úšklebkem přímo zodiakálním sázím pětihvězdu, protože mi to sedlo jako hlaveň na zátylek. ()

Ai.ma

David Fincher si dal na čas a nutno podotknout, že je to cítit z každého záběru. Ona strojová a dokonalá přesnost je de facto hlavním plusem a zároveň hlavním "minusem". Protože ač nás to může uchvátit, rozhodně nás to nezbaví toho dalšího, toho, co také očekáváme od filmu - a to jsou emoce. První, úvodní část se zaměřuje se na popis událostí, činů, místa... a všech těch lidí a věcí okolo. Ovšem bez té hloubky, která by vás vtáhla a připravila na druhou část...Jediné, co dokáže v člověku vyvolat emoce jsou záběry brutálních vražd...ale v tom veškerém balastu okolo po chvíli zapadnou jako jehla v kupce sena. Ona druhá část odstartovaná Graysmithovým pátráním na vlastní pěst je už jen jakousi dlouhou dohrou, která je na jednu stranu smutná a temná, jelikož víme, stejně tak, jak si to postupem času přiznají sami hrdinové, že vrah bude velkou neznámou zřejmě navždy, na druhou stranu je chladnější a "předpisovější" než část první. Fincher na nás sice tu a tam pomrkne a čím dál víc ke konci přímo vybídne k tomu, aby jsme litovali hrdinu (Graysmithe), který při svém honu za vrahem přijde postupně o ženu, děti, soudnost a přehled o normálním životě,ale ona dokumentární a strojová laťka nasazená po celou dobu filmu nedala šanci si hrdinu zamilovat, či mu nějak fandit. Po druhou hodinu jsem cítil tu rozpolcenost, kterak Fincher nevěděl, jestli ho fascinuje vrah, nebo jeho lovec. svojí precizní praci a sbíráním a náslodným rekonstruováním nám dává najevo fascinaci Zodiacem, na druhou stranu věnuje zbytek filmu postavě lovce, která ale ovšem utrpěla onou sofistikovaností na hloubce. Pokud nám chtěl Fincher ukázat odhodlanost a posedlost, proč postavu více nerozvíjel po celou dobu filmu?(Sám Fincher před projekcí řekl, že jej nezajímá Zodiac ani jeho vraždy, ale ti lidé okolo, oběti, lovci, policisté a novináři. To co to udělalo s jejich psychikou, životy atd.) Pokud zahnal Zodiaca bokem a věnoval se Graysmithovi a jeho utrpení, proč se mu nevěnoval 100 procentně? Podle věcí, které jsem četl se Graysmith v 83 rozvedl a vzlhedem k honu na Zodiaca byl po jeden čas i v hodně velké finanční krizi. I přes ten všechen potencionál emocí si zachovává zmatený Fincher studené tempo a cíl, který poněkud nejistě trefí. Podařilo se mu totiž, i přes to všechno, udržet diváka po celý film v napětí a doufání...a je pravda, že i když ta postava není zrovna dvakrát hluboká, závěrečné "už to skoro mám" navnadí a přiková i ty nezaujaté. 9/10 ()

6thSun

Asi takhle nějak si představuju představení žánru zvaného PSYCHOTHRILLER. Tohle urežírovat vyžaduje talent, se kterým se musíte narodit. Že na to David Fincher má ale všichni víme už od SEDMi (tím myslím film, jestli to u někoho taky znamená věk, tak byl hodně inteligentní dítě, který se v dospělosti pravděpodobně bude zabývat zabíjením lidí). 90%. ()

PROROK14

No neviem neviem. Nudil som sa bo nudil. Dej je dobrý ale miestami som bol mimo. Zdalo sa mi to trošku zložité a prekombinované. Záver som čakal nejaký trochu zdrvujúcejší ale nič sa nedostavilo. Zachraňuje to fakt že je to skutočný príbeh. No potešený nie som ale ani nie sklamaný. U mňa slabých 70% ()

BoPo

Film balancuje medzi dobrým a výborným. Napriek bohatej minutáži som sa ani na chvíľu nenudil, no ani som nebol strhnutý dejom. Ten je totiž pomalý. Krok po kroku, rok za rokom sa posúvate k novým dôkazom ohľadne identity Zodiaca. Čo by som skritizoval? Snáď len, že to pôsobí skôr ako precizná rekonštrukcia vrážd a vyšetrovania, než film ako taký. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině