Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

gegina31

První půlka celkem dobrá, ale čím víc se blížil závěr, tim to byla větší sračka. Prostě banda idiotů se snažila zachránit planetu od zmrznutí. Nemáme náhodou naprosto opačný problém? Ale to by asi neměli scénáristé jak vyřešit. Navíc naprosto otřesná kamera. A to děsné blikání a oslepující světlo jako mělo navodit atmosféru? To se jim moc nepovedlo. A jak v tom vesmíru, kde není kyslík všechno krásně vybuchovalo :D. Ale jak jsem psala, dvě hvězdy za celkem ucházející první půlku. ()

Colby Sawyer

Jedna z nejlepších sci-fi, co jsem kdy viděl? Ano. Jeden z nejlepších filmů, který určitě doporučím? Jistě. Sunshine je veledílo, jež si musí užít každý a nejen fanoušci sci-fi. Danny Boyle vytvořil vizuálně podmanivý film na skoro oscarovém scénáři. Není co říct, tenhle film se musí zažít až pak člověk pořádně ocení jeho kvality. ()

mae-geri

Tak toto mohl byt super film se vsim vsudy.. Dobri herci, vyborne efekty a cele to bylo ok.. Teda az na poslednich asi 15 min, ktere mi prisly uplne mimo díky podle me nelogickemu zakonceni na palube lodi.. Ta temer nesmrtelna mumie se nekde zjevila, nikdo o ni nevedel a jeste udelala bugr. To bylo proste moc.. ()

Vědma

Nejmagičtější sci-fi, které jsem viděla. Opravdu krása. Vůbec mi nevadí filmu vytýkaná neuvěřitelnost a prohřešky proti vědě (ostatně snad je to sci-fi a z nich málokteré je na tom líp). Pokud budu chtít vidět něco vědeckého, podívám se na dokument o černých dírách. Cilian Murphy je čekatel na moji desítku oblíbených herců, jen až ho uvidím ve více filmech. Hlavním hrdinou je zde ale jednoznačně slunce. We need the Sun. Snad jen já kdybych do toho mohla mluvit, skončila bych film o těch 5 minut happy-endu dřív, ale hvězdičku kvůli tomu neuberu. ()

Kangax

Veľmi kvalitné sci-fi, s hororvými prvkami. Pripomínalo mi už dnes kultový Horizont udalostí. Bohužiaľ rovnako ako v Horizonte udalostí, aj tu v poslednej tretine sa trochu zvrháva do vyvraždovačky, ale inak som sa bavil veľmi dobre. Vizuálna stránka filmu, aj decentná hudba boli úžasné, a môžem potvrdiť že sa jedná o najlepšie sci-fi poslednej doby. ()

K.B.L.

Tak po shlédnutí tohoto filmu mi bylo opravdu líto, že jsem ho zmeškala v kině, protože si myslím, že by se můj zážitek ještě zintenzivnil. Nicméně i tak jsem z filmu byla nadšená. Nic moc jsem nečekala, ale nachytala jsem se, jak film od začátku do konce doslova žeru, nebo jak mám všechny svaly v těle napnuté, jak moc se soustředim a příběh prožívám. Opět splnil všechny moje požadavky na parádní filmový žážitek: krásná podívaná, supr zvuk/hudba, napětí, překvapení a doznívající zvláštní pocity po těle po skončení filmu. Jediné, co mi na filmu vadilo, že jsem se moc nevyznala ve věcech, co mají v plánu dělat (nebo udělali) - hlavně v závěru, kdy jem si myslela, že už je to ok, ale pak zase ne atd. ()

L_O_U_S

Mrzí mě, že se to Boyle a spol. nerozhodli pojmout aspoň trošku sofistikovaněji. Takhle je to jen efektní sci-fi se zabitou logikou a fyzikou. (879., 27. XII. 2013) ()

Skip

Začalo to zajímavě, ale jak se blížilo finále, získávalo to stále víc a víc mínusových bodů, přičemž konec celý film srazil až k hranici obyčejného průměru, což je velká škoda, protože bylo zaděláno na něco opravdu dobrého. Takhle nakonec zbyl jen vizuálně zajímavý film a to je pro mě málo. ()

kajas

Slibně rozjeté psychologické sci-fi bohužel totálně zazdila závěrečná část plná krve a nelogičností. Škoda přeškoda, protože herecky i vizuálně se jedná o sympatickou věc. ()

kinderman

Moje hodnocení je o fous nadsazené, protože mám D.Boyla rád už od dob Mělkého hrobu a těší mě, že po umělecky nepříliš přesvědčivých filmech Extra život a Pláž přichází zase s něčím zajímavým-vizuálně přitažlivý, zvukově ohromující a myšlenkově ne úplně laciný snímek s dobrými hereckými výkony sice zřejmě nestrhá žebříčky návštěvnosti, ale v letošní „úrodě“ vyprázdněných třetích nastavování působí jako ona příslovečná kyslíková zahrada. ()

Fanucci

Mysteriozní začátek velmi slibný, atmosféra výborná, originální kamera...Nakonec se ale dočkáme velmi krvavého, nepřehledného, zbytečně natahovaného konce zápletky, která je až triviální...70% ()

Suzana

S velkým očekáváním přišlo zároveň velké zklamání. Čekala jsem... "něco více". Hlubší myšlenku, poslání, provázanější příběh, lépe prokreslené charaktery... Všeho semi dostalo tak nějak napůl. Scénář klouže po povrchu a ani audiovizuální stránka, přestože je uchvatná, nic nezachraní. Škoda...ale přesto, pořád je to jeden z těch lepších scifi snímků poslední doby. ()

Petroff

Vizuál a ta hudba... Ta HUDBA... John Murphy a Underworld... Sunshine od Murphyho a To Heal od Underworld, to jsou skladby, při jejichž poslechu bych s radostí zachraňoval svět. ----"Tak hlasujme." -"Ne, nebudeme hlasovat. Nejsme demokracie. Jsme posádka astronautů a vědců, takže uděláme rozhodnutí s nejvíce informacemi." -"A to uděláte vy?" -"Udělá ho ten, kdo je nejvíce informovaný..." Co se hodnocení a kritiky týče, jde o celkem kontroverzní film a posledních půl hodiny je sračka. To je ale celkem klasický. To až tak neva. ()

Sheldra

Jo, fyzikové a vědci všeobecně si nejpíš rvou vlasy, když slyší, že naše slunce vyhasíná a že ho restartujeme atomovkou. Jo, logika tu místy kulhá na kvadrát. Jo, ten konec možná mohl být trošku míň tradičně hororový. Ale co je to všechno platné - nemůžu si pomoct, ale Sunshine je tak oslnivé, že přes tu záři žádné chyby nevidím. No dobře, vidím, ale neřeším. Asi to má co do činění se světlem a ponorkovou nemocí, ale hlavně s tou báječnou atmosférou, které notně napomáhá příjemně podprahově vlezlý soundtrack Johna Murphyho - zpočátku zasněnou a melancholickou, pak čím dál tísnivější a nakonec... no, happyend to teda zrovna není - rozhodně ne takový, jaký se nám u katastrofické sci-fi obvykle snaží naservírovat. Každopádně pokaždé, když Sunshine dokoukám, zanechá ve mně takový zlatavý pocit.... Čirá nádhera! ()

Huntelaar

Pro mě jeden z nejsilnějších kino zážitků, co jsem kdy zažil. Když si ještě těď vzpomenu na nástup přismahlýho Marka Stronga, tak vyhlašuju hnědej poplach. ()

fmash

Sunshine má opravdu zajímavou atmosféru a po první třetině jsem byl v příjemném rozpoložení u očekávání zdárného konce, jenž ničím nepřekvapí. Spousta logických děr počínaje principem zápletky mě trochu rozladila, ale vydýchal bych je. Cítil jsem čtyřkový film, jenž mírně ztrácel kvůli mému nedostatečnému vzdělání v oblasti fyziky a přírodních věd, jež se projevovalo stoupající nedůvěrou, ale co mě teprve uzemnilo, byl chabý a z prstu vycucaný vývoj poslední části směrem k tuctovému béčkovému hororu, kde se nikdo už vůbec nezabývá nějakými pravděpodobnostmi nebo ohledy na diváka. Možná jsem úzkoprsý, ale čeho je moc, toho je příliš. ()

GILLWANDER

Veľkolepé! Danny Boyle ma nečakane svojím vizuálnym pohľadom na Slnko prekvapil. Pre mňa výnimočný film s výnimočným pohľadom na najbližšiu hviezdu k našej planéte. Tá bola nadpozemský predstavená, očarila svojou gigantickosťou a vizuálnou výbavou, ktorá ukojí i najnáročnejšieho diváka. Ja osobne som sa bezstarostné nechal unášať skvelou vizualizáciou, bol som v určitých momentoch, ktorý film ponúkol očarený. Síce scenár neprekvapí a neurobí haló u diváka s takýmto požiadavkom a určite neprekvapí ani dejom, ktorý sa neradí do vyšších tried, ale určite záujme hocako náročného sci-fi diváka. Ja ním tiež som a môžem povedať, že sa jednalo o dosť slušnú záležitosť. 80% ()

Kosmik

Tak tu máme po cca 28 letech zase pořadné sci-fi z vesmíru. Pouze divák zvyklý na tento žánr si bude muset tentokrát vzít do kina mozek. Boyle v Sunshine nádherně navazuje a i odkazuje na 2001: A Space Odyssey od Stanleyho Kubricka, tak hlavně na Aliena Ridleyho Scotta. Ale stále zůstává svůj a originální. Sunshine ale nebude pro každého diváka, bude spíše pro minoritní publikum. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace