Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

luka4615

Snímky se zombie tématikou nemám moc v lásce, jelikož mi přijdou jako velmi jednoduchá a uboze prvoplánová záležitost, která otrlejšího diváka vlastně vůbec nemůže vyděsit. Nicméně snímek World War Z režiséra Marca Fostera na tuto látku jde takzvaně od lesa díky novátorskému přístupu k látce, jež prvoplánovou nudu přetavil na energický vysokooktanový horor s prvky "survival" thrilleru. Pokud jste tedy, stejně jako já, znuděni současnými zombie snímky, World War Z Vám ukáže, že i tato zkostnatělá látka může vlastně nabídnout i něco originálního a vizuálně vtahujícího. Skvělá práce! (Netflix) ()

Coleator

Byl jsem příjemně překvapen – přeci jenom filmy se zombieky mohou dopadnout všelijak. Bál jsem se o to víc, že od Marca Forstera jsem zatím viděl jenom Quantum of Solace, které bylo ze tří craigovských bondovek z mého pohledu jednoznačně nejslabší. Naštěstí WWZ se vydařilo. Film si nehraje na víc, než na co má a díky kratší stopáži má i slušný spád. Brad Pitt nezklame, a pokud ho máte v oblibě, neměli byste si WWZ nechat ujít. Jsem rád, že film udělali tak, aby měl PG 13 - nepotřebuji vidět, jak Brad Pitt rozmlátí zombiekovi hlavu - stačí naznačit... V porovnání s Man of Steel jsem z kina odcházel o poznání spokojenější… Jen škoda, že HFR dal šanci zatím jenom Jackson v Hobitovi - rychlé sekvence jsou prostě trhané a HFR by filmu určitě prospělo... ()

Sawy

Čím ponejvíc trpí Světová válka Z, jinak velmi solidní hollywoodské řemeslo? Tím, že působí jen jako intro do zajímavého světa plného zajímavých příběhů, z nichž byl odvyprávěn jeden z těch ne úplně nejlepších. Jako bych se díval na pilot za 200 milionů dolarů, který má své skvělé momenty, výborného Pitta a zajímavou atmosféru, která se postupem filmu mění, ale u kterého mě stejně nejvíc zaujaly ty prostřihy na konci, ve kterých jsme viděli útržky událostí nepoměrně zajímavějších, než byly uplynulé dvě hodiny. Navrch je to po dramaturgické stránce strašnej guláš, ve kterém je nacpaný rodinný survival, investigativní pátrání i adventurní napínavá schovávaná a navzájem se to docela tluče. Každá část zvlášť má něco do sebe, nejvíc se mi pozdávala finální třetina v laboratořích. Ovšem celková nesourodost filmu dost ubírá na možném emocionálním dopadu, který jsem nepocítil, navíc film v téhle podobě nemá pořádnou vlastní tvář, ale působí spíš jako slepenina několika jiných snímků podobného ražení. Vzhledem k přetáčkám a celkově problematickému vývoji bychom ale možná za ten solidní nadprůměr měli být asi rádi. A já můžu doufat ve vyrovnanější sequel, který vytěží potenciál látky skutečně na maximum. 70 % ()

Morholt

No vida. Zombie tématika má ještě co nabídnout. Od Snyderova Úsvitu mrtvých asi nejlepší film v daném žánru. Má to svižnou akci, napětí, tempo a ani ten Pitt v té kreaci odhodlaného otce není úplně nejhorší. Začíná to vypadat, že Forster dokáže natočit cokoliv.. Jsem zvědav, co to bude příště. 80% ()

Lucasion

Světová Válka Z s Bradem Pittem a zzZZZZzzombies! Vše začíná jako rodinná idylka, která se ovšem poměrně velmi rychle změní v chaos. Obrovský rozpočet je hodně znát. Už v prvních 10 minutách vidíme komparzistů a počítačové techniky více než je zdrávo. Na druhou stranu se na to skvělé kouká a je to jedna z těch pozitivních věcí na filmu. Survival stránky filmu - tedy než se Pitt s rodinou ukryjí na letadlové lodi daleko od lidí nakažených virem, funguje obstojně. Pak nastupuje cestování po celém světě za účelem nalezení pacienta nula. Ještě do Izraele to šlo, jakmile se ze zombie stane živý žebřík, který měří víc než mrakodrap je zle. Dav zombie není typický jako například ve Walking dead, spíše se chová jako fanatický fanklub Rolling Stones, a nebo, jako rozlícení mravenci. Nemluvě o finální půl hodině, která si zas hraje na atmosféru Residenta Evila v úzkých koridorech výzkumného centra. Přiznám se bez mučení, že jsem se docela dost nudil. (55 %) ()

Shaqualyck

Naléhavé, adrealinové a na Forstera překvapivě velmi akční. [...] Jen si to představte. Vezete děti do školy ve svém nablýskaném SUV, popíjíte kafe a najednou kolem vás pobíhají krvelační zomboni - situace, kdy vlastně vůbec nevíte, co máte dělat, ale stejně musíte během vteřin činit osudová rozhodnutí a jít doslova přes mrtvoly. Ten pocit strachu a nejistoty navozuje film bezchybně. Stejně přesvědčivě funguje mrazivá iluze chaosu, kdy se spořádaný svět před očima mění v bojiště, kde neplatí ani zákony, ani morálka. Snad jen Brad Broďák je pořád tím sexy klukem (vlastně spíš taťkou) z plakátu. ()

ScarPoul

Prvotriedna žánrová záležitosť. Všestranný Forster siahol po postapokalyptickej téme a rovnako ako v prípade jeho zvyšných filmov aj túto tému spracoval na výbornú. Film vás vtiahne hneď od prvej minúty. Snaží sa vytvoriť výborný pocit strachu a klaustrofóbie - to čo je pre niekoho neschopnosť nasnímať akciu je pre mňa účel zneistiť diváka a vytvoriť v ňom nepríjemný pocit, kedy nevie na čo sa pozerá, ale obraz do neho naráža s takou intenzitou, že si vydoluje z diváka emóciu - či už negatívnu, alebo pozitívnu. Zároveň je to film s niekoľkými high lightmi. Scéna v Kórei na bicykloch, celý Jeruzalém - scéna v lietadle a samozrejme finále. Film vás nenecháva vydýchnuť a to mu umožňuje zakrývať svoje nedostatký ako prílišná popisnosť a dej sústredený na situáciu s pozície nepravdepodobného hrdinu - Pitt je vo svojej úlohe zase raz bezchybný - ale súcitiť s ním nebudeme. World War Z je film postavený na skvelej myšlienke. Má výborné tempo, slušné efekty a nie je agitkou ako Romerove snímky a ani bezduchov zábavou ako súčasné zombie filmy. Poetikou sa radí k filmom 28 z britskej produkcie. Výborná záležitosť v ktorej keby nebolo konca tak by dostal plný počet. ()

Genero

Ze ctihodných občanů se stávají ctihodní zombíci, kteří útočí na vše živé s agresivitou nasraného medojeda a je jim úplně jedno, jestli je to vlastní dcera, homosexuální milenec nebo babička. Spadeno mají hlavně na Židy a neváhají ze stovek vlastních těl zbudovat pyramidu, aby překonali vysokou zeď Jeruzaléma, za kterou se bázlivě krčí a sere strachy Benjamin Metanjahu. No, nechtěl bych tvořit základnu pyramidy. Proti nim stojí ve vlastní produkci Pitt, který někam přiletí letadlem, s někým si povídá, chvíli telefonuje se svojí hnusnou manželkou (ještě hnusnější než Andělína), zachrání nějaké ty přičmoudlé sirotky a letí o destinaci dál. A přitom všem se pořád tváří jako Ježíš, když zrovna vykopal z hlíny Lazara. Věřím, že tvůrci chtěli natočit něco světoborného, velkolepého a okázalého, jenže asi tak od poloviny jsem měl takový pocit, že jim ujel trolejbus. ()

Lacike

Zombie film natoceny ako velkolepy katastroficky blockbuster? Preco nie. Vdaka tomu sa dockame bombastickych scen, ktore sa odohravaju po celom svete. S tymto filmom mam ale 2 problemy. Po dejovej stranke to je strasne chatrne. Celu zapletku tvori len sled akcnych scen behom ktorych sa nas hrdina dostava z bodu a do bodu b, potom c atd. Tento pristup by mohol fungovat, keby mal film aspon mnozstvo postav na ktorych by mi zalezalo. Ale okrem Pitta tu uz nikto nema poriadny priestor a väcsina ostatnych postav sa tu len na chvilu mihne. V pripade Pittovej manzelky v podani neznesitelnej Mireille Enos som tomu rad. Akcne sceny su po technickej stranke perfektne prevedene. Triky su bezchybne. Strih je obcas dynamickejsi, ale stale v norme prehladnosti. Jedine co ma mrzi je PG-13 rating, ktory sa pre tento zaner nehodi. A to som videl extended verziu v ktorej sa sem tam nejaka ta krv objavi. Takze vysledkom je nonstop akcny film bez poriadnej zapletky a aj bez skutocne napinavych scen, lebo jedina hlavna postava, ktora si vas ziska musi logicky prezit az do konca. 7/10. ()

jhsoft

Zápletka jasná od začátku...Brad Pitt musí zachránit svět...Nicméně bavilo mě to a občas jsem se přistihl, že mu fandím!:-) Za mě 3/5 :-) ()

maseer2

na základě recenzí, prvních ohlasů a rovněž často zmiňovaných potíží, které vznik World War Z provázely, jsem čekal velký průser, který se ale nakonec vůbec nekoná.. začátek v zácpě je úžasný, scény v Izraeli zrovna tak a všechno ostatní je v podstatě velmi dobré, ačkoli šlo z celého námětu rozhodně vytřískat ještě o něco víc.. samotný závěr pak působí trochu dojmem, jako by to tvůrci chtěli už rychle nějak ukončit a mít za sebou, ale dejme tomu.. já jsem spokojen - 4* ()

Gwaihir

Ačkoli jinak filmy s nemrtvými nikterak nevyhledávám, tento celosvětový souboj o holý život je pro mě překvapivě zajímavým zpestřením, které nabízí inteligentní a také napínavý děj oplývající vyváženým mixem komorních scén, jimž svým zjevem i hereckým projevem vévodí Brad Pitt, a bleskurychlých akčních sekvencí, jimž nechybí patřičná působivost, hlavně pokud jde o atmosféru bezvýchodnosti mnohých situací, podporovaná neklidným hudebním doprovodem. Kladem je rozhodně znázornění nákazy a konfliktu v globálním měřítku, které dodává celému snímku na ještě větší síle, podobně jako naprosto perfektní letecké záběry na pozemskou zkázu s hordami "lidských" stvůr. Všechno pak završuje poměrně neotřelý způsob řešení spějící jen k otevřenému závěru skýtajícímu řadu možností. 75% (Filmová noc ČSFD 2013) ()

PROROK14

Žiadny dlhý úvod sa nekonal, za pár minút začalo peklo. A to sa mi páčilo. Vzhľadom na to, že film mal byť pomerne dlhý som si hovoril, že ma asi čaká poriadna jazda. A mal som pravdu. Napínavé naháňačky na streche, scéna na letisku v Kórei alebo prekonanie múru v Jeruzaleme. A samozrejme záver v stredisku WHO nemal tak isto chyby. 9/10 ()

BoPo

Kombinácia filmov Úsvit mrtvých, 28 dní poté a Nákaza. Dej si Vás vtiahne od úvodu a nastolené tempo drží celkom dlho. Veľká pochvala za herecké výkony zombies a ich vizuál. Naopak nechápem výber herečky pre postavu manželky hlavného hrdinu. Čo sa týka Pitta, tak to mal byť ostrieľaný borec, a pritom mal dosť často vyplašené oči, takže sa to nejako bilo. Príbeh má niekde trhliny, ale v iných miestach ma naopak potešil. Na záver môžem len dodať, že som dostal dosť, ale čakal som viac. Brad Pitt a zombies? Človek má dostať kandidáta na film roka a nie len film, na ktorý bude v dobrom spomínať. ()

GeusX

Parádní akční zombie film! Slušně rychle plynoucí děj, nešlušně nebezpečně agresivní nemrtví, kvalitní zvuk. Jen ten závěr mi přišel trochu nedořešený. Uvažoval jsem o 5 hvězdách za pěknou podívanou. To, že to není film, který bych si pustil vícekrát přece vůbec nevadí... 90% (DVD) ()

Wewik

MPAA: 48338 Strhující podívaná! Zezačátku tomu nechybí absolutně nic. Je "TO" napínavé, akční, science-fiction, hororové, dokonce i humorné. cca po 1/3 filmu nastane zvrat, který pokazí celý film. Stačí vidět, že startuje z úplně jiné lodi než přistál... Každopádně Resident Evil se nezapře... Brad Pitt save the World ... AGAIN! P.S. Krásná reklama na PEPSI! ()

Litsarch

Tak jak Snyder udělal z Muže z oceli akční nářez monumentálních rozměrů, udělal Forster podle knihy Brookse z World War Z nářez zombie. Pryč jsou ty doby, kdy se oživlé mrtvoly šouraly rychlostí terénního šneka a celkově působily spíše komicky než děsivě (nehledě na oblibu herců se s nimi přetahovat). Nehledě na to, že člověk se do zombie změnil až za dlouho. Dnešní zombie jsou rychlejší skoro než Usain Bolt, při střetnutí s nimi aby si člověk skoro až neucvrnknul do gatí a mění se za pár vteřin. A hlavně. Jsou jich miliony! Tohle je nejhlavnější část filmu. Nic v něm není tak důležité, jako zombie, jejich vzhled a počet. Havarující vrtulník či letadlo dnes při 4235 tisících Kober 11 již nikoho moc nebere. Za to pohled na miliony zombie na velkém kino plátně je fascinující. Bez toho by totiž film byl vlastně o ničem, jelikož jen díky zombie jsou v něm akční, napínavé a hororové situace. Šlápnutí na sklo nic není, ale vědomí, že jeho zvuk by mohl přilákat desítky zombie, které jsou jen pár metrů ve vedlejší místonosti již krapet mění situaci. Ostatní scény jsou jen vata, někdy nudící někdy zajímavá, ale pořád jen vata. Musím ale uznat, že filmu cynický až černý humor opravdu nechybí a je velice vhodně a dobře použit. Pitta opravdu nemusím, a i když nezahrál špatně, nemohl jsem si na něj zvyknout, což je samozřejmě jen můj problém. Žasl jsem ale aspoň nad jeho regeneračními schopnostmi, kdy tržné rány mu do konce filmu zmízí a nezanechají ani jizvu. O konci filmu si myslím také cokoliv, ale nějak to prostě skončit muselo. Když neberu scény se zombie, tak film má slabých 30% a asi bych i znuděně v kině usnul. Díky ale akčním, napínavým a krásně hororovým scénám se zombie, kterých naštěstí nebylo málo, musím zvednout na 75%, protože jsem vlastně dostal to, co jsem od filmu čekal. Parádní zombie nářez, kdy nějaká ta vata je prostě nutné zlo. ()

bouncer

Pitt, Pitt, Pitt... super-rychlí zombíci a zase ten Pitt. Vzhledem k lákavému námětu a slušnému rozpočtu by člověk čekal víc. Nakonec jen průměrná podívaná, která neurazí ani nezklame. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech