Celosvětově divácky úspěšný film. Mám dvojaké pocity. Za prvé snímek má dokonalou noir atmosféru díky precizní Scorseseho reži a výtečné Richardsonově kameře, rovněž je dobře vybrána lokace tajemného ostrova na vysokých útesech a k tomu v době hurikánu. Ale za druhé nemám rád ve filmech Deux ex machina, kdy po dvou hodinách sledování vyšetřování detektiva s parťákem je vše náhle jinak, půlka filmu se vlastně nestala a nejen v mé hlavě zůstává směs zážitků se zmatkem, mínusem je podle mne nejednoznačný závěr umožňující dvojí výklad. Nezbývá než ocitovat Gellnerovu báseň: "Všichni mi lhali, všichni mi lhali, blázna si ze mne dělali." Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=5iaYLCiq5RM(1.1.2013)

,,Nezapomeňte na nás, protože my jsme také žili, milovali a smáli se“..... Tak tenhle film mě dostal ! Super scénář, filmařina a Leoš, který určitě jednou dostane Oskara! No a co, že se dá pointa odhadnout, to ostatní – ostrov, záhada (že by Ztraceni čuměli) a brilantní střídání žánrů (psycho, krimi, thriller, horor) bylo moc fajn. V tomhle mám jasno. Stejně i o tom, zda-li ŽÍT JAKO MONSTRUM, NEBO ZEMŘÍT JAKO SLUŠNÝ ČLOVĚK. Nebo je snad chorobomyslnost nakažlivá? Asi jo. Dám 5*. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Dosud vám žádnej dobrák nevyzradil pointu. 2.) Máte před lobotomií. 3.) Představujete si děti jako živé panenky. 4.) Máte pocit, že vám všichni lžou. 5.) Když se řekne Šestý smysl, nemyslím na sex, ale na film. PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(24.5.2010)

„V sobotu sa do školy nechodí.“ – „V mojej áno.“ Je to príliš dobré na „len“ 60%. Snímka ponúka starostlivo budovanú atmosféru (na úkor tempa), zaujímavé herecké výkony (okrem sympaticky arogantného DiCapria umiernený Mark Ruffalo alebo po dlhom čase konečne zasa kvalitný Ben Kingsley), pôsobivú vizuálnu stránku a, samozrejme, šokujúce záverečné rozuzlenie. Práve vďaka nemu si miestami možno až prehnane a zbytočne pomalú snímku pozriete aj druhý krát, ale ťažko, až na výnimky, aj tretí, štvrtý a osemnásty. Ono rozuzlenie je ale tak šikovne urobené, že nemáte šancu nájsť scénu, ktorá by vám „definitívne“ potvrdila/vyvrátila váš názor na to, kto bol v skutočnosti kto; dokonca i scénu, ktorá sa na prvý pohľad javí ako vysvetľujúca, pri len o čosi detailnejšom preskúmaní pod mikroskopom zhodnotíte ako scénu, ktorá vôbec nič nevysvetľuje, iba to ešte viac komplikuje. PREKLIATY OSTROV je film, v ktorom existujú dve diametrálne odlišné „možné roviny/alternatívy“ vedľa seba bez toho, aby si navzájom odporovali (jedná sa teda o iný typ záverečnej „šokujúcej pointy“, akú ponúkol napr. priamočiary ŠIESTY ZMYSEL).(27.5.2011)

Celkově až obludně nadhodnocené, protože Scorsese. Paradoxně to však mohl natočit kdokoliv, stejně dobře, ne-li lépe. Jenže kdyby to ten Kdokoli stejně dobře, ne-li lépe opravdu natočil, zdaleka by to nebylo tak nadhodnocené. Tipl bych si, že pak by tento sympaticky mysteriózní kousek s nepříliš originálním námětem nebyl ani v červených číslech.(18.8.2013)

Psychothriller s hororovými prvky a hutnou atmosférou. Velmi přesvědčivej DiCaprio tam má furt tajemný sny a režie nás později nechá tápat, co je jsou jeho halucinace a co realita. Chvílemi to dokonce vypadá, že si divák bude moci vybrat. Každopádně závěr je působivý a uspokojivý. Herci všichni perfektní. Hrozně se mi líbilo, jak Scorsese, hned ze začátku, nenásilně vyvolal asociace ústavu Shutter Island s nacistickými lágry a potom to zužitkoval v ději. V tomto filmu má prostě vše svoje přesné místo.(6.3.2010)