Podobný pocit nadšení z dokonalé filmařiny jsem u nových filmů zažil naposled u Inglourious Basterds. Už u úvodního příjezdu na ostrov mi bylo jasné, že tohle bude výjimečný film, naladěný na stejnou notu jako já. Někdy to prostě člověk pozná hned podle první scény. Scorsese mistrně buduje atmosféru (záběry na detaily, údernou hudbou, vizuálními vychytávkami - různé svinstvo poletující vzduchem), přičemž jsem nezaznamenal snad ani jeden atmosféricky slabší úsek - Shutter Island je nasycený stotřicetiminutový roztok deprese, mystéria a šílenství. K naříkání některých diváků nad neoriginální, respektive předvídatelnou pointou se sluší poznamenat, že to, co oni pokládají za pointu, není pointa, nýbrž pouze vyřešení klasické dějové mystifikace (v tomto ohledu ten film nutně může mít jen dva způsoby řešení - takže není žádná machrovina tu jednu správnou "odhalit"), které následně poslouží jako půda pro pointu skutečnou, nenápadnou, originální a velmi chytrou. Když to shrnu, tak je pro mě Shutter Island zajímavějším filmem než všechny Martyho slavné gangsterky.(25.2.2010)

Prokletý ostrov je velmi zvláštní film. Po první dvacetiminutovce jsem si v duchu řekl: "kdyby to nakonec skončilo ...... tak by to byla pěkná prdel", a ono to tak skutečně skončilo. Ne, že bych se chtěl chlubit, že jsem v téměř dokonale zamotaném filmu plném záhad a bizarností odhadl předem konec. Chtěl jsem naznačit, že Shutter Island je geniálním filmem, ve kterém budete přemýšlet o jeho konci a možná i narazíte na správný výsledek, ale přesto si jím nebudete jistí protože scénář vám nabídne spousty zajímavějších a velkolepějších představ. Leonardo DiCaprio hraje opět bravurně a jeho jméno je záruka té nejvyšší kvality na jakou dnes můžete v Hollywoodu narazit. Mark Ruffalo hraje charismatickou postavu, která v sympatiích převyšuje i tu hlavní, alespoň v mém případě to tak bylo. Stopáž je velmi dlouhá, ale sakramentsky nabitá a nenašel jsem místo, ve kterém bych se nudil. Přístup hlavního vyšetřovatele mírně připomíná noirovský styl a celý ostrov je nabitý mysteriózností k prasknutí. 90% 22.03 2010 06/19 nejočekávanějších 2010(22.3.2010)

Myslela jsem si, že pro mě bude Leonardo vždycky ten kluk z Titaniku, který mi i přes herecké nadání dokáže svou sladkou tvářičkou, vyvolat žaludeční problémy. Jenže on už je z něho pořádný chlap, který do svých rolí dává vše a já mu to žeru. Tak jako v Prokletém ostrově. Celý děj, před strhující pointou, odvádí práci hodnou zlaté sošky :o) Příběh o tolika neznámých se Vám snaží pomalu dávat čísla k vypočtení výsledku, který stejně spočítáte špatně. Proto tleskám, hercům a panu režisérovi, že mi dali takhle zabrat :o) Ještěže existují na konci učebnice výsledky :o)(25.4.2010)

Tak spojení Scorsese a Caprio funguje i u mysteriózního hororu, což se tak úplně čekat nedalo, ale bylo to fakt hutně tajemný a atmosférický, nicméně závěrečná pointa nepatří zrovna k těm nejoriginálnějším a pár scén, rekrutujících se převážně z flashbacků DiCapria, je dost nepřesvědčivě zahraných, ale všechno to vynahrazuje perfektní temnej nádech celýho filmu a prostředí psycho léčebny pro vrahy, který je pro tyhle mysteriózní horory jak dělaný.(18.3.2010)

Nie vždy platí, do tretice všetko dobré, až štvrtá Scorseseho spolupráca s DiCapriom priniesla zrejme ich najlepší spoločný film. Majstrovsky zrežírovaný, výborne zahraný, mnohovrstevnatejší ako oscarové Departed. O záverečnú nie až tak nečakanú pointu pritom vôbec nejde ale skôr o cestu ktorou sa k nej divák dopracuje. Jeho tajuplnú a stiesnenú psychologickú hru s divákom však zrejme nestrávi každý ale mňa dokonale navodenou retroatmosférou izolovaného ostrova skutočne nadchol.(19.3.2010)

• - K filmu nevznikl žádný originální soundtrack. Scorsese požádal svého kamaráda Robbieho Robertsona, aby hudbu pro film vytvořil z nějakých starších nahrávek. (Chatterer)

• - Scorsese použil pro nahrazení koncentračního tábora Dachau staré průmyslové budovy v Tauntonu. (Raro)

• - Spoiler: Žena, kterou vidíme v úvodu filmu se sešitou jizvou na krku v momentě, kdy vstupují vyšetřovatelé do nemocničního areálu, má v původní literární předloze ještě jednu zajímavou pasáž, na kterou odkazuje scéna z filmu. Ve filmu si při pohledu na Teddyho přiloží prst k ústům coby gesto k naznačení tichosti a následně s úsměvem zakroutí hlavou. Divák však neví, že v knižní předloze později tuto ženu vyšetřovatelé potkají znovu a žena jim opět s úsměvem sdělí, že na tomto ostrově již zůstanou navždy. Následně dodá nevýraznou poznámku, jejíž smysl divák pochopí až v pozdějším ději, doslova řekne: „Oni tady udržují tajemství. To je to, co sytí tohle peklo." (FIBO)