V zevrubném náhledu relativně "jednoduchý" psychothriller (vlastně si pořád "jede to svoje"), jehož převážně dialogové snažení během prvních 3/4 filmu vlastně jen buduje půdu pro mocné finále, které svou pomalou důkladností a silou neústupné vlny tsunami smete jak filmovou postavu, tak nevěřícího diváka za obrazovkou (ne, nemyslím si, že zvrat je předem odhalitelný, pokud o filmu nic nevíte). Mistrný vypavěč Scorsese, znatelně ovlivněn klasicku školou Hitchcocka, však dokáže putování k vyvrcholení zpříjemnit silnými flashbacky, nenápadnými indiciemi, které si zasadíme do kontextu až později a v neposlední řadě také pěkným vizuálnem. 9/10(21.3.2010)

[imdb: 8.2/10] | me: Výborná atmosféra ktorá je výsledkom mrazivej hudby, skvelej kamery a herectva na vysokej úrovni. Od začiatku ma film parádny nádych vďaka vyššie spomenutým faktorom, správnej dávky mystérie a zaujímavým flashbackom. Celé sa to vyvíja veľmi zaujímavo a buduje príbeh, ktorý núti premýšľať, hľadať záver a pointu ... ale nič z toho ... záver hoci prvým dojmom veľmi tajuplný a viaccestný sa neskôr po zamyslení javí ako neúplny. Princíp je založený na divákovej fantázii, avšak isté hranice možností by tu byť mali. Akokoľvek sa však na to pozriem, neviem nájsť riešenie, ktoré by mi na základe predchádzajúceho príbehu nepripadalo "divoké" (založené na mnohých predstavách) a nemožné čo sa logického pohľadu týka. Keďže je celý film veľmi konšpiratívny a mystický malo by existovať aj isté rozúzlenie (také, či onáké), ktoré by divákovi prinieslo istú satisfakciu. Vysvetlení bude určite mnoho, avšak ja som jedno slušné (plne logické) odpovedajúce predchádzajúcemu nevypátral a preto to pre mňa ostáva skvelá mrazivá atmosféra (avšak) bez logického rozuzlenia (,ktoré sa opiera o predchádzajúci dej a nie o možnosť kobinácii výplodov a predstáv hlavného hrdinu. V takom prípade je možné všetko).(28.2.2010)

Ještě den po projekci těžko hledám slova. Vymazlený scénář stále vrtá v hlavě, herecké výkony mám před očima a Martin Scorsese po průměrném Letci a šlápnutí vedle jménem Departed boduje tak, až mi bere dech. Hraje si na Hitchcocka, na Kubricka, křičí do světa lásku ke starým filmům a každých pár minut mě ždíme. Jednou ze mě samou bezmocí málem dostane slzy, o pár minut později mě gradovanou tísnivostí skoro zabije. A celou dobu má nade mnou neskutečnou kontrolu a vodí si mě po všech koutech Shutter Islandu, jak jen chce. Na stará kolena naprostý vrchol jeho filmografie a zároveň diamant, ke kterému se ve vzpomínkách vracím jako k málokterému jinému.(18.3.2010)

Nie vždy platí, do tretice všetko dobré, až štvrtá Scorseseho spolupráca s DiCapriom priniesla zrejme ich najlepší spoločný film. Majstrovsky zrežírovaný, výborne zahraný, mnohovrstevnatejší ako oscarové Departed. O záverečnú nie až tak nečakanú pointu pritom vôbec nejde ale skôr o cestu ktorou sa k nej divák dopracuje. Jeho tajuplnú a stiesnenú psychologickú hru s divákom však zrejme nestrávi každý ale mňa dokonale navodenou retroatmosférou izolovaného ostrova skutočne nadchol.(19.3.2010)

Skoro mě mrzelo, že jde jen o další variantu na vnitřní svět vzpírající se realitě, protože atmosféra staré temné pevnosti a celkové ladění filmu jasně vybízely k nějakému pěknému krvavému operačnímu sálu, kde se do hlav zaráží kdeco. Hodně zajímavá hudba (taková zvláštní směs toho, co znělo třeba v Hitchcockových filmech nebo v Osvícení a moderních tónů), někdy zřejmě schválně viditelná zadní projekce, prototypy podivných bytostí v kobkách, všechno úžasně vybalancované tak, aby to ještě bylo děsivé a ne už přehnané. Na druhou stranu film zůstal nohama na zemi a jeho psychologická stránka mi přišla výborně propracovaná. Pravda je, že to co se Danielsovi reálně stalo, mi přijde mnohem hrůznější, než nějaké filmově okázalé experimenty s lidmi. Naprostá paráda jsou bez výjimky všechny herecké výkony od hlavních rolí po ty nejmenší a naprosto jistá Scorseseho režie. Z každého záběru je zřejmé, že je na plátně přesně to, co Scorsese chce aby tam bylo. I když má film výborný zvrat i pointu, nestojí zdaleka jen na tom, že tam nějaký (nečekaný?) zvrat a pointa jsou, ale hlavně na jejich opodstatněnosti a logice. Při opakovaných shlédnutích člověk naprosto docení, jak se film s divákem k finálnímu prozření blíží, přičemž se celkem ani moc nesnaží svádět na falešné stopy, právě naopak vše zapadá naprosto logicky, např. chování dalších postav okolo Teddyho (zejm. Mark Ruffalo). I o ostatních hercích je třeba pět jen chválu. Takhle po všech stránkách propracovaný a promyšlený film zaslouží maximální ocenění. Plně na úrovni Klubu rváčů, jediná nevýhoda Prokletého ostrova je, že přišel až jako druhý. Rozhodně největší filmový zážitek za minimálně 5 let.(12.3.2010)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) mluví s Noycem (Jackie Earle Haley) poté, co jej najde v budově C, se během záběrů mění poloha Noycovy (Jackie Earle Haley) ruky, kterou má střídavě na hlavě a na mřížích. (Huntelaar)

• - Spoiler: Další ve filmu neztvárněnou pasáží je scéna, kdy se Teddy s Chuckem vydají do pevnosti, kde se je pokusí zadržet strážný s tím, že nemají právo se svévolně pohybovat po nemocničním areálu. Na toto Teddy reaguje tak, že vytáhne svůj odznak Federálního šerifa a strážnému oznámí, že mu tento odznak přináší veškeré pravomoci na Federálním území a že není nic, co by mu mohlo v cestě zabránit. Doslova seřve strážného, který váhá, jestli si toto má nechat líbit nebo ne, a nakonec Teddyho s Chuckem propustí. Paradoxem je, že pokud by strážný dal na svou nedůvěřivost, zjistil by, že v ten moment již dle Federálního práva nemají na ostrově co vyšetřovat, a tudíž nemají práva, kterými se Teddy obhajoval. (FIBO)

• - V scéne, keď detektív Daniels (Leonardo DiCaprio) vychádza z domu pri jazere a oslovuje ženu je na jazere vidieť 4 kačky, no v ďalšej scéne už tam kačky nie sú. (N0X.)