Whitechapel

TV spot
Thriller / Krimi / Mysteriózní
Velká Británie, (2009–2013), 13 h 37 min (Minutáž: 44–48 min)

Rupert Penry-Jones, Phil Davis, Steve Pemberton, Sam Stockman, Claire Rushbrook, Ben Bishop, Hannah Walters, Angela Pleasence, Alex Jennings (více)

Série(4) / Epizody(18)

Detektiv Chandler dostává svůj první případ vraždy. Roku 2008, přesně sto let po sérii vražd, které spáchal Jack Rozparovač, je v londýnském okrsku Whitechapel nalezena mrtvá žena. Způsob vraždy přesně odpovídá sto let starým zločinům - přesto nikdo nechce věřit tomu, že vrah kopíruje zločiny Jacka Rozparovače. Zanedlouho je ale nalezena další oběť. (mahler)

TV spot

elizabeth_ba

Jednak musím poděkovat kolegovi, který mi tento seriál doporučil. Zajímavé je, že on sám hodnotil jenom třemi hvězdičkami. Považuji totiž seriál za to nejlepší z britské detektivní tvorby, co jsem za poslední dobu viděla (a britskou detektivní tvorbu celkově za to nejlepší možné k vidění), takže za to nejlepší z detektivek vůbec (samozřejmě po Sherlockovi, ať až už novém s Benedictem Cumberbatchem, i starším s Jeremy Brettem a některých dílech Poirota)… Líbily se mi všechny série, asi nejslabší byla ta druhá o návratu bratrské gangsterské dvojice, kde to na mě bylo příliš americké (gangsterky spojuji spíše se 20. a 30. lety v Americe než s Londýnem dnešní nebo poválečné doby, i když se i tady jednalo o skutečnou událost), ale zase právě v tomto jsme mohli sledovat, jak zastrašování nebo nedůvěra mezi jednotlivými členy týmu mohou kolektiv rozhodit a narušovat práci. Jako člověka zabývajícího se historií, mě velmi potěšily odkazy na slavné vraždy či procesy z historie (ať už kopírování Jacka Rozparovače, kde jsme se dozvěděli i jméno původního pachatele,přesněji řečeno toho koho za pachatele považoval napodobitel i vyšetřovatel, či ve třetí sérii hledání historických paralel s právě probíhajícími případy, včetně odkazů na čarodějnické procesy z prvních dvou dílů série čtvrté) a potvrzují tím známý citát George Santayany: „Kdo nezná historii je odsouzen ji opakovat“, snaží se ji znát a zlému předejít. Detektiv inspektor je sice takový sterilní jako prostředí na operačním sále (nikdy jsem tam nebyla) nebo v tzv. čisté výrobě, ale na rozdíl od té blonďaté dvojnice Miny z epizod 3.3 a 3.4 mu nechybí srdce a schopnost skutečně správného úsudku (ano, i přestože SPOILER žádného z vrahů nedostal živého, zase měl jistotu, že už odnikud nemohou utéci a škodit KONEC SPOILERU). Na rozdíl od kolegy doporučitele mně nevadil vztah otec-syn, kde otec nebyl skutečný ale pouze otcův přítel, něčím mi to připomnělo vztah kapitán(admirál) Pellew-Horatio ze série Hornblower. V dalších sériích chyběl, ale už nebyl potřeba, částečně byl nahrazen vztahem se seržantem a částečně došlo na slova: „Dokud jsem byl dítě, mluvil jsem jako dítě, smýšlel jsem jako dítě, usuzoval jsem jako dítě; když jsem se stal mužem, překonal jsem to, co je dětinské.“(1 Kor 11) Což není divu, při řešení takových případů musí dospět každý (nebo se zblbnout)… Mimochodem výše uvedený citát v mém oblíbeném Hornblowerovi také použili. A paralelu lze najít i se sérii Sherlock, jen vzhledem k charakteru detektiva (detektivů) se tolik nevyužívá moderních metod (ještě ani jednou nebyli na fb, mimochodem v Sherlockovi také ne) a mají sice samozřejmě k dispozici mobily (dokonce je jednou vražednou zbraní), internet, e-mail, ale také mají archiv s různými případy, které buduje trochu podivínský ale sympatický Buchan, původně rozparovačolog… (strašný slovo, asi v angličtině zní lépe - ripperolog). Škoda jen, že seriál nepokračoval další sérií, jenže sledovanost je holt sledovanost a tu tenhle komorní seriál, který není určen širokým masám, mít nikdy nebude, bude to (pro ty zástupy) složité a málo krvavé a málo akční… Na druhou stranu možná je dobře, protože obvykle i sebelepší seriál po mnoha řadách ztrácí na kvalitě (viz např. Vraždy v Midsomeru a série od změny DCI Barnabyho Toma v Johna po výměnu DS Jonese v DS Nelsona, pak se úroveň opět mírně zvedla), přesto mě ukončení této série dost mrzí. () (méně) (více)

Tom_Lachtan

první dvě série jsou pro mě za solidní 4*, skvěle napsané, výborně zahrané s pomocí zajímavého scénáře, leč... Možná trochu rozvláčnější. Velká změna přišla s třetí sérií, to, že tvůrci místo jednoho děje na celou třídílnou sérii, dali jeden děj na dva díly při šesti v sérii (klatě, zní to zamotaně) a to podle mě zdvihlo kvalitu ještě o stupínek výš, samotnej závěrečnej případ byl prostě dechberoucí. Stejně tak jsem rád, že byl omezen prvek opakování a nápodoby a jeho transformace v "pouhé" braní historických příkladů. _)) viděny tři série ((_ ()

BoredSeal

1. série:Těšil jsem se, ale čekal jsem asi až příliš. Samotný nápad kopírovače vražd Rozparovače předem odsuzuje seriál k snadné předvídavosti. Je jasné, že pokud vrah selže v naplňování předlohy, bude to až někdy ke konci. Seriál už je trochu starší, takže trpí otravnými klišé doby typu krátké záblesky a haluze a kdyby se vystříhaly všechny sekvence, kde si detektiv mne v napětí spánky a komická figurka literárního vědce, možná by se to vešlo i do dvou dílů. Televizní rutina. ()

Thomick

"Congratulations, you were right. So all you've got to do now is solve the insolvable and catch the most famous killer that ever lived. Good luck." --- Musim říct, že po první sérii jsem měl docela chuť to zabalit. Co pro mě Whitechapel jakž takž udrželo nad vodou byly jízlivé prupovídky vynikajícího Philipa Davise směrem k Penry-Jonesovi (viz úvodní citace) a instinktivní tušení, že tohle všechno přece musí připravovat půdu pro něco většího. Inu... dá se to tak říct. Zatímco v první sérii si DI Chandler akorát mne spánky, v té druhé už nastupuje na scénu vyšetřování vysloveně "ve jménu OCD", a Whitechapel pro mě tímto konečně nabralo na mrazivosti i jakémsi třetím rozměru. Poněkud přeexponovaný vizuál mě sice dál rušil, ale tentokrát už jsem tam už i tu pravou atmosféru cítil. Zvláště výborně zvládnutý finiš (s02e03) a Davisovo I told you this investigation will take you to some dark places, didn't I? But you don't have to stay there! mě nakonec perfektně naladily na třetí řadu... ()

ghatos

1. série - špička ve svém žánru. Napínavá atmosférická krimi se sympatickým obsazením. Závěr je také dobře vyřešen. 84%. 2. série - Čekal jsem určitý sešup kvality, ale opak je pravdou. Většina komentářů se shoduje, že druhá série je nejslabší. S tím nesouhlasím. Policejní tým se dostává pod enormní tlak o překvapení není nouze. Spíše problém vidím v určitém nepřijetí odlišného konceptu, kdy se nehoní zabiják, ale musí se bojovat proti několika nepřátelům (skrytým i neskrytým). U mě velká spokojenost...84%. 3. série - 3/1 - svým způsobem dost děsivé (život s monstrem). Seriál si pořád drží obdivuhodnou úroveň. Dokonce i trochu humoru se tam objevilo. 82%. 3/2 - travičská story za 81%. 3/3 - ani ve v cílové rovince se nezvolnilo. Pravděpodobně nejděsivější díl série. 84%. Všechny tři série drží vysokou kvalitu. Temná propracovaná psychologie postav je obdivuhodná. 4. série - 1/2, 2/2 - zabíjení čarodějnic děsivou zrůdou...86%, 3/1, 4/2 - sběratel...82%, 5/1, 6/2 - příchod antikrista...90%. Whitechapel si zaslouží nejvyšší hodnocení. Čtvrtá série zjevuje zlo, které přesahuje všechny případy dohromady. Seriál, u kterého je každá série lepší a lepší. Děsivé, promyšlené, napínavé...celkově 91%. ()

• V seriálovém obsazení figuroval i britský herec Dave Atkins nám známý díky filmu Nemocnice Britannia (1982). Ten naneštěstí zemřel krátce před první klapkou ve věku 67 let na selhání srdce. (Conspi)
  • Většinou se točilo na místech, kde Jack Rozparovač vraždil a většinou se točilo v noci. (Kulmon)
  • Mnoho jmen postav je založeno na skutečných podezřelých a obětech v případu Jacka Rozparovače. (Kulmon)