Wallander (TV seriál)

• Německo

Kommissar Wallander

Wallander

Krimi / Thriller / Drama

Velká Británie / Švédsko / USA / Německo, 2008–2016, 18 h 1 min (Minutáž: 88–94 min)

Předloha:

Henning Mankell (kniha)

Kenneth Branagh, Richard McCabe, Jeany Spark, Sarah Smart, Sadie Shimmin, Tom Hiddleston, Barnaby Kay, David Warner, Boel Larsson, Jonathan Aris, Orla Brady, Saskia Reeves, Emil Forselius, Nicholas Hoult, Guy Henry, Beatie Edney, Phyllis Logan, Tom Beard, Susannah Fielding, Yohanna Idha, Søren Malling, Rebecca Ferguson, Rupert Graves, Maimie McCoy, Annabel Mullion, Claire Cox, David Mallinson, Arsher Ali, Luke Allen-Gale, Josh Cole, Radosław Kaim, Jill Baker, Jens Hultén, Jacob Ericksson, Artūrs Skrastiņš, Julia Ragnarsson, Sandra Voe, Michael Müller, Willie Andréason, Ole Dupont, Flora Spencer-Longhurst, Dermot Keaney, Joe Claflin, William Scott-Masson, Lynn Farleigh, Glen Davies, Håkan Bengtsson, Karin Bertling, Roland Hedlund, Louis Hilyer, Harry Hadden-Paton, John Lightbody, Thomas Coombes, Rebekah Staton, Dhaffer L'Abidine, Annette Ekblom, David Sibley, Angela Thorne, Michael Culver, Jon Laurimore, John Ringham, Malcolm Tienery, Andrew Buckley, Lemogang Tsipa, Vincent Regan, Emma Griffiths Malin, Benedict Taylor, Lindsay Duncan, Daniel Cerqueira, Hugh Mitchell, Rune Bergman, Fredrik Gunnarsson, Barbara Wilshere, Cecilia Hjalmarsson, Sandra Redlaff, Angela Terrence, Nimmy March, Katarina Lundgren, Isabell Andén, Bill Moody

Komentáře uživatelů k TV seriálu (211)

Wallander je kriminalista z jižního Švédska. Nespí, trpí přepracováním, má vaky pod očima, že by se do nich vešel celý skautský oddíl, na tváři mu raší několikadenní strniště, osobní život stojí za hovno, zná jen svou práci a té se věnuje na 120 %. Oběti, které zachrání ho posílají permanentně do hajzlu, pozůstalí ho rovnou fackují a kopou. Jeho práce ho deptá, každý den vidí jen marast společnosti a zničené lidské životy. Na druhou stranu je si vědom, že nikdo jiný tu práci za něj neudělá. Takže ať už se potýká s pedofily, kyberteroristy nebo sériovými vrahy, máte pocit, že se co nevidět nervově zhroutí. Doplním, že Wallandera hraje Kenneth Branagh a hraje ho natolik famózně, že redefinuje pojem seriálové herectví. Spolu s bravurní severskou atmosférou tak dává zapomenout i na krapet překombinované zápletky. Wallander jakožto celek by se dal popsat jako sociologický detektivní thriller. Nezvyklé, ale velmi silné dílo, kór, když by se dal každý druhý kamerový celek screenovat a zarámovat jako umělecká fotografie. Nemluvě o atypické hudbě, který podmalovává většinu scén. (a ano, třikrát sláva dokonalé seriálové propagaci ČT, která to vysílala někdy ve všední den v noci)(2.1.2011)

Miluju mnohé severské detektivky a tamní krajiny, čili toho druhého je ve filmu víc než dost. Opěvovalné Branaghovo herectví mě tady teda dost vytáčelo (hlavně v první sérii) protože na mě teda působilo jako přehrávání. Ovšem zato co záběr kamery, to umělecká fotka chytlavě pochmurné krajiny a speciální cenu bych udělila za fotogeničnost silnic.(28.12.2012)

1. serie 9/10*(4.9.2013)

Nechtěla jsem na to koukat, protože jsem si říkala, kdo si má k tělu (a do hlavy) zbytečně pouštět deprese. Ale stejně jsem začala. Značka BBC je pro mě něco jako smetana pro kocoura :))) No a nakonec mě to nijak nedeprimovalo, nechala jsem všechnu tu tíhu a zmar a chmur chudáku Kurtovi na hřbetě a užívala jsem si BBC kvalitu. Líbilo se mi na tom všechno, herci, kamera, hudba, vizuální obrazy, příběhy... prostě všechno to tvoří vynikající celek. Osobně bych oželela linii Kurt - jeho otec, ale uvědomuju si, proč to tam bylo a že to mnoho lidí asi hodně oslovilo. Mimochodem u 2/3 jsem se už musela smát, protože jsem si uvědomila, že Kurt spí zásadně na židlích a křeslech:)) Pět hvězd dávám jenom tomu, co ve mě vzbudí nějakou silnější emoci, nebo tapjuplné zachvění či něco takového, což se ale při filmu typu Wallander hned tak nestává (možná zafungoval nějaký můj antidepresivní štít :)) a tak dávám čtyři hvězdy, ale opravdu hodně silné čtyři hvězdy.(25.4.2014)

Další povedená detektivní série z britských ostrovů, navíc podle severské předlohy, takže toto spojení je na světě asi to vůbec nejlepší a zároveň fungující tak, jak má. BBC opět potvrdilo kvality, Švédi potvrdili kvality a litovat snad lze jen toho, že není víc dílů, románů má Mankell v zásobě dost a diváci by se jistě také nezlobili. Pokud jde o seriál je hodně psychologický, depresivní, bohatý na ponuré detektivní zápletky, vynikající případy vražd a také skvělá hudba. Kenneth Brannagh je samozřejmě prvkem sám o sobě - odborník na Shakespeara, který má jako vedlejšák učení v Bradavicích, tady podává svůj nejlepší výkon, to se nebojím tvrdit, neboť to tak nejspíš opravdu je. Věčně unavený, ospalý, smutný a neoholený s tím nejprotivnějším vyzváněním na světě o kterém můžu říct, že je to to jediné, co mě na celém seriálu vyloženě sere. Jinak i já musím zmínit Lokiho, tedy Toma Hiddlestona, u kterého mě mrzí, že se objevil jen v první sérii, rozhodně by si zasloužil víc prostoru. Jako celek je Wallander další působivou detektivkou a pro mě s (opět) stoupající kvalitou jednotlivých epizod a sérií, kde za nejlepší považuji třetí, poslední řadu. 85%.(16.4.2015)

1. série - 60% / 75% / 70%, 2. série - 70% / 65% / 65%, 3. série - 70% / 65% / 65%(13.2.2016)

Prvni serie vyborna, tak jsem zvedav na druhou. Je jen skoda, ze to davaji v nedeli pozde vecer, ale co cekat od CT :(.(21.9.2010)

Nesmírně lidské, depresivní a celkově dobře provedené. 3 díl 1 série je hodně depresivní. jak odlišné od ostatní produkce. těším na druhou serii. Druhá série též vynikající.(27.10.2010)

Jméno: Kurt Wallander. Povolání: Inspektor Ystadské policie. Status: občas mimo službu. Stav: těsně před rozvodem. Rodina: nefunkční, problematický vztah s dcerou. Poznávací znamení: šediny, týdenní strniště a pytle pod očima, který by udělaly radost každýmu plastickýmu chirurgovi. Přátelé a blízcí lidé: většinou po smrti. Oblíbená poloha při spánku: v křesle. Oblíbený nápoj: červené víno (láhev a více před spaním). Oblíbený sport: usínat za jízdy v autě. Největší slabost: nedokáže odmítnout pomoc i kdyby ho to mělo stát život. Zdravotní stav: cukrovka 2. typu, alkoholismus, lehká nadváha. Úspěšnost v řešení případů: 100% Žánr: scifi:-)))) Ale velmi dobrá! Jen se trochu bojím o chudáka starouše Kennetha Branagha, vypadá to, že se do toho strašně vžil!:))))(19.12.2013)

A to jsem si vždycky myslela, že na kriminální série nejsem. Ale Wallander mě dostal, stejně jako předloha - kriminálky Henninga Mankella. Jedinečná atmosféra, takhle vypadá seriál (či spíše na sebe navazující televizní filmy), kterému vlastně nic nemůžete vytknout a upřímně ani nechcete. 100%(30.12.2013)

Kenneth Branagh je nejlepší herec současnosti.(23.3.2014)

1x01 - One Step Behind (Na spatne stope) 1x02 - Firewall 1x03 - Sidetracked (O krok pozadu) 2x01 - Faceless Killers (Anonymni zabijaci) 2x02 - The Man Who Smiled (Muz, ktery se usmival) 2x03 - The Fifth Woman (Pata zena ) 3x01 - An Event in Autumn (Podzimni udalost) 3x02 - The Dogs of Riga (Mrtvi ve clunu) 3x03 - Before the Frost (Nez prijde mraz)(19.9.2015)

První díl - kdo je vrah a o co jde, bylo jasný tak hodinu před koncem.. zápletka neoriginální, jasně čitelná.. stejně jako zpracování.. jako plus hodnotím výkon Brannagha a příjemně posmutnělou atmosféru.. snad budou další díly lepší.. Po shlédnutí obou sérií - co jsem napsal o prvním dílu, platí pro všechny následující, nijak objevné, nijak originální..(6.9.2010)

Špičková krimi! Dokonalá ve všech směrech! Chci ještě!!!! :-)(11.2.2011)

Nezvyklé zpracování klasického televizního žánru, ve kterém v jeho dějinách promluvili natolik odlišní performeři jako Andy Dalziel, Schimi z Duisburgu nebo major Kalaš. No a teď to máme okořeněné kamerovými filtry, poutavou výtvarnou stránkou a severošvédskými reáliemi. Ta deprese a bezvýchodnost je sice prvoplánová, uměle konstantní a navíc docela otravná, ale spolu se všemi ostatními prostředky vytváří konzistentní celek, doklad řemeslné bezvadnosti a racionality. A vůbec - je to přece televize..(5.4.2012)

Další ze série kvalitních kousků BBC. Výborní herci, skvělá filmařina a temné švédské detektivní příběhy, to je recept na výbornou pokoukanou!(22.7.2012)

Není většího potěšení než sledovat jak stárnoucí a unavený detektiv čelí denně světu, kterému už nerozumí a nechápe ho a to za asistence hutné atmosféry zadumaného Švédska i jakési nedefinovatelné pomalosti. Rozervaný navenek i uvnitř, v pracovním životě i osobním - Wallander coby synonymum smutného obrazu dnešní společnosti. Herecky je to, na seriál, na opravdu luxusní úrovni, Kenneth Branagh vdechnul svému Wallanderovi neskutečný rozměr. Geniální.(27.12.2013)

1.série: I přes úzkost, která mě pohltí po každém díle, se usmívám a smekám před BBC. Ledové ale přesto ne bez-emoční. Kde dialogy neřeknou vše, mezery doplní vždy "řezavá" hudba a ve své poklidnosti znepokojující - roztěkané záběry krajiny z aut. I když na Sherlocka nedám dopustit, tento pán je mi bližší a sympatičtější.(5.1.2014)

Kenetha Branagha som nikdy nemusel a bol som o tom presvedčený až kým som neuzrel Wallandera. Dovtedy som mal vcelku v obľube originálnu verziu zo Švedska, ktorá pozostávala asi z 11 alebo 12 epizod. Každý diel trval 90 minút. Keď som sa dozvedel že BBC ide urobiť vlastnú britskú verziu bol som veľmi zvedavý. Veľké prekvapenie ma čakalo keď som uvidel prvú z troch častí. Atmosférou britská verzia jednoznačne víťazí. Diely sú oveľa temnejšie a pri tom veľmi ukľudňujúce. Jediné čo mi troška prekáža je že dej sa odohráva rovnako ako originál verzia v Ystade ale jazyk používajú angličtinu, na rozdiel od švedskej verzie kde sa hrdinovia pohybujú v tých istých scenériach. Ale to je len chybyčka krásy ktorá by neprekážala keby nepoznám švédsku verziu.(13.11.2009)

No ty vole, konečně pořádná detektivka! :) Už se nemůžu dočkat další neděle.(6.9.2010)

Dlouho jsem čekal na dobře natočený krimi seriál a je tady. Výborně zpracované knihy mého oblíbeného autora detektivek Henninga Mankella v čele s Kennethem Branaghem.(16.1.2012)