Star Trek: Do temnoty

• USA Star Trek into Darkness (více)
USA, 2013, 132 min (Alternativní 127 min)

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (více)

V roce 2009 představil tvůrce J. J. Abrams (seriál Ztraceni, Star Wars: Síla se probouzí) novou filmovou podobu legendárního Star Treku. Celá sága se vrátila na úplný začátek, kdy se na palubě nejmodernější hvězdné lodi U.S.S. Enterprise setkala dvojice hlavních hrdinů, budoucí kapitán James T. Kirk (Chris Pine) se svým pozdějším prvním důstojníkem Spockem (Zachary Quinto). Moderní filmové zpracování v podobě výpravného intergalaktického dobrodružství se setkalo s vřelým diváckým přijetím a už o čtyři roky později se vesmírná posádka vrátila v dalším pokračování ve filmu Star Trek: Do temnoty. Jak napovídá samotný název, tentokrát se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou misi. Posádka vesmírné lodi Enterprise dostává za úkol dopadnout záhadného vesmírného teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten se po teroristickém útoku na archiv Hvězdné flotily ukrývá na nepřátelské klingonské planetě a hrozí, že se mu podaří rozpoutat ničivou válku, která může zničit celý vesmír. (Česká televize)

vteco

Pokračování tohoto vesmírného sci-fi dobrodružství nijak nevybočilo ze standardu stanoveného prvním dílem. Tam kde kde druhý Star Trek lehce ztrácí, tak na druhé straně přidává pod kotlem. Výrazným, leč docela nevyužitím, se zde stává hlavní nepřítel, kterého s grácií zahrál Benedict Cumberbatch, naopak kde se nešetřilo je svižná, neutuchající akce a opravdu neuvěřitelné efekty. I přes strach z "kletby druhých dílů" se tenhle sequel více než vydařil. /90%/ ()

Ruut

Od Star Treku bych čekal něco jiného než "komorní" souboj 1701 s lepší 1701, ale budiž. Ovšem na opáčko to asi nebude. ()

Allien.9

"Takže co jste se právě naučil?" - "Nikdy nevěř Vulkánci.":-) V roce 2009 jsem zažila jedno z největších překvapení svého filmového života a letos jsem se konečně dočkala vymodleného pokračování. No, na některé filmy se sice vyplatí počkat si o něco déle, druhý "Star Trek" mezi ně ale bohužel nepatří. Chybí jak kouzlo, tak šmrnc jedničky, přebývá jak Bloncka, tak Cumberbatch. P.S.: Aspoň, že vztah Kirka a Spocka je doveden k dokonalosti; při větě "Because you are my friend," by moje EKG nejspíš vykázalo pořádnou srdeční arytmii.;-) ()

Mi Nü-Chai odpad!

Braindamage! Jediný, kdo tu něco hraje, jsou dva ústřední záporáci, i když nemají co, posádka Enterprise je banda nesympatických unylých buzen (doteď jsem se nerozhodla, jestli je horší Spock nebo Kirk, ale vlhké pohledy a roztřesená chřípí by se daly krájet a já bych jim oběma s chutí dala pěstí, neb se soustavně tváří i chovají jak kkti), veškerá výprava vypadá pitoměji, než v o dekády starších filmech a děj se pohybuje na ose WTF - nuda - demence. A trvá to přes dvě hodiny. A konec slibuje další díly. A hovado na místě režíséra točí další SW. Haj hou. ()

HAL

Hodně fajn popcornová jízda. Příběh sice tradičně Abramsovsky debilní a nesmyslný, ale už to nebije do očí tolik jako v jedničce, nerochní se tolik v klišé, a pozitivní taky je že už se oproti ní mohl zbavit jha restartovacího originu, takže už víceméně odpadá i to zoufalé plácání se v "povinném" skládání posádky a dosazování jejích členů na jejich právoplatná místa. Ale hlavně - není blockbusteru bez záporáka, a Cumberbatch je o pár desítek řádů lepší záporák než Bana, a to jak ho Enterprise nahání vesmírem je pěkně kulervoucí podívaná. Epicky akční a esteticky dokonale vymazlená space opera. 8/10 | ()

misterz

Čakal som scifi čistokrvný príbeh s prímesou dobrodružstva a akcie. Musím konštatovať, že sa mi všetkého dostalo v bohatej miere a ešte aj niečo navrch. Pochvala za výbornú vizualizáciu a efekty. Viac nie je čo dodať, pre mňa scifi ako remeň a zatiaľ môj najlepší Star Trek. ()

liskam

Hrozně, hrozně moc jsem se bál, že budu zklamán. Že "Star Trek budoucnost začíná" bude jediný opravdu koukatelný Star Trek. Naštěstí se to nestalo, a já jsem naprosto spokojen. Abrams ani trochu nepolevil v jízdě, kterou nastolila "jednička". Navíc, opět použil nestandartního herce na roli hlavního záporáka a opravdu se to vyplatilo. A teď, když máme vyřešenou budoucnost i přítomnost v roce 2259 (nebo tak nějak):)) Pojďmě se vypravit na pořádnou expedici...! Za mě 95% Po druhém shlédnutí ve 3D se mi jen potvrdilo, že Star Trek bude na dlouhá léta mým oblíbencem. 3D standardně zbytečné, jen v člověku občas prohlubuje chaotičnost některých střihově napnutých scén. Ale základy epického příběhu a dobrodružství byli položeny a já se na další pokračování Star Treku opravdu hodně těším!! ()

mzss1

|41%| Nechci se nějak rozepisovat. Vše podstatné o mém názoru na tyhle novější treky s Pinem jsem popsal v předchozím snímku Star Trek (2009). Zatímco předešlý díl mě zezačátku trochu zajímal, jak se rozjížděl, byl jsem zvědav na postavy a tak. No zde mě už nic extra nezaujalo. Příběh to mělo o něco lepší, ale ke konci mě to skoro už uspalo. Akce je tu docela dost, je velkolepá, možná trochu přehnaná, dobře natočená, ale měl jsem stejný problém jako v předchozím ST, že tu nebyl skoro žádný zajímavý nápad v akčních scénách. 2/3 filmu nenudily, udrželo to jistou pozornost, ale finále šlo už opravdu mimo mě. Postrádalo to celkově nějaké napětí a tak. Khan nebyl špatnej, celkem mě bavil, ikdyž ten ze starého Star Treku byl lepší, hrozivější – vzbuzoval z něj respekt. Postavy mě zde opět moc nebavily, hudba byla ale dobrá. No, další treky s Pinem už asi nedám, holt mi to asi i moc nesedlo. ()

dr.horrible

Najčistejšie sci-fi nového milénia. A jedno z najlepších a to hovorím ako ne-fanúšik ST, ktorý videl len jeden film (Prvý kontakt), reboot a pár častí z pôvodných sérií. Abrams rulez ()

InJo

Adrenalinový král J. J. Abrams vrací úder a opět přináší správně zamotaný příběh plný zvratů, skvělých herců (Cumberbatch je zkrátka démon) a bombastických scén, které diváka nenechají vydechnout (akorát začínám nabývat dojmu, že finální sekvence Abrams nezvládá vygradovat tak mistrovsky jako například ty úvodní, viz předchozí díl). Přes nepopiratelnou opulentnost a výborné triky to na mě působilo překvapivě relativně komorně (předchůdce mi připadal o dost výpravnější a velkolepější) - hlavní zápletka počítá v podstatě jen se čtyřmi (excelentními) postavami, ostatní spíše jen sekundují (naštěstí scénář je poskládán poměrně šikovně a tak má každý vedlejší charakter adekvátní prostor). Asi nejzajímavější na filmu ovšem bude jeho přijímání od různých typů diváků - je nepochybné, že kvůli způsobu, jakým tvůrci pracují se ST universem, budou různě angažovaní lidé některé scény, zvraty a motivy chápat a vstřebávat více či méně rozdílně. Nevím, jak ostatním, ale mně tento přístup, který nediskriminuje žádnou diváckou skupinu (ovšem je logické, že každé z nich poskytuje trochu jiný zážitek), připadá výborný. 90 % ()

Legas odpad!

Bože!! Nejsem trekkie, ze seriálů i z filmů jsem viděl minimum, ale tenhle sranec jde proti celému základu startrekovského vesmíru. Kde je objevování nových planet (kromě zbrklého úvodu), kde je ten rozvážný a moudrý kapitán Kirk? Tady to vzteklé děcko mě strašným způsobem rozčiluje už do prvního filmu. Umí do každého akorát bušit pěstí jak nějaký psychopat. To má být kapitán hvězdného korábu? Vždyť všechno vyřeší omylem. Většího kreténa abys ve vesmíru pohledal. Scénář napsali borci od Transformers plus jim sekundoval patlal Damon Lindelof, čímž vznikla totálně směšná a překombinovaná zápletka. Fuj, humus! A to teď J. J. Abrams točí nové Star Wars. Bůh nám pomáhej! ()

HoneyBunny

Přehlídka toho, co mají současní diváci rádi a co na ně funguje. Možná až moc vypočítavá a bez rizika... Nechápejte mě špatně, mně se nový Star Trek líbil. Je epický, místy vtipný, má sympatické postavy a charismatického padoucha. Jenže to by tu nesměl být jeho předchůdce, který se po vzoru známého motta "pustil tam, kam se dosud nikdo nevydal" a udělal z rebootu vlastně alternativní realitu původního Star Treku. Originální, osvěžující, cool! A taky dobře vymyšlené a odvážné. Jsou to přesně takové nápady, které jakýkoli film nebo seriál povyšují na něco extra. Into Darkness má sice perfektního Benedicta Cumberbatche, ale nemůžu si pomoct - Abrams ho nechal zoufale nevyužitého. K jeho Johnu Harrisonovi, stejně jako k posádce Enterprise se emocionálně nedostaneme za celý film blíže než v první minutě filmu. Spokojenost? Ano. Nadšení? Ani náhodou. (PS: James T. Kirk je intergalaktická děvka, to mi nikdo nevyvrátí. Notáák, už ani James Bond si nedovolí jít do poslete s dvěma kočkama najednou, protože by to uráželo ženské divačky!) ()

Jordan

staré zlaté časy starship troopers, kedy sa Béčko netvárilo na Áčko a užívalo si to... al abrams nie je a nikdy nebude ani z polovice verhoeven... pritom jednotka (teda jedenástka...) sa mi páčila. ()

Anderton

Abrams v novom Star treku pokračuje tam, kde minule skončil, možno ale išiel v nostalgii za starýmy dielmi ešte ďalej a film nepôsobí tak high tech ani napriek kolosálnym panorámam San Francisca a Londýna. Kto videl Hnev Khana, film si asi užije ešte viac. Prekvapivo nie je tento sequel väčší a akčnejší, ako prvá časť, mne pripadal viac konverzačný a zameraný na jednoduchší dej, čiže sa drží skôr osnov pôvodných kino filmov. Cumberbatch je zloduch presne ako má byť, charizmatický a divákovi svojim spôsobom sympatický. Možno je prvý diel o niečo lepší, moment prekvapenia je predsa len jeden, ale Do temnoty je dôstojným počinom, ktorý budú trekkies v najhoršom prípade akceptovať, mnohí určite milovať. Mne pripadal trochu prázdnejší, ako som čakal, trochu toho filozofovania o charaktere pomsty určite nezaškodí, ale chýbalo mi viac dilem a teda napätia pri tom klasickom star trekovskom klišé rozhodovaní, ktorým knoflíkom to teda nakoniec vyriešime. ()

Frajer42

Ačkoli pubertálním fanouškem seriálové verze absolutně nejsem, tak tenhle snímek se mi docela zamlouval. Příjemné zvraty, vysoce akční tempo. To určitě stojí za zhlédnutí. Scénář samotný, abych pravdu řekl, za moc nestojí, ale myslím, že je z něj vytřískáno maximum. Věřím, že adolescentní publikum, které si u seriálu leští trubky musí být zákonitě z filmu absolutně unešené. Soudím tak dle toho, že film oslovil i mě - coby člověka, který seriál po pár dílech zavrhl. Přiznám se, že mi vadily snad pouze veškeré postavy s jedinou výjimkou kastrolově střiženého elfího Spoka. Celkově je to dobré. I přes přehnanou délku jsem ani na okamžik nezapochyboval, že bych měl snad sledování přerušit. Rozhodně se jedná o slušné sci-fi. ()

boshke

Nemůžu si pomoci, ale cítím tu jisté pokrytectví. Kdyby takto bezbřeze hýřil efekty třeba kolega Emmerich, dostal by od místních pořádnou čóču (jako třebas za 2012). Váženému panu Abramsovi to však projde a ještě je mu aplaudováno. Ani POMEM zmiňovaný audiovizuál mne přitom nijak neohromil. Zaprvé opět zbytečné 3D, které divák přestane po průletu oštěpu jeho zornicí (téměř) vnímat. Zadruhé "úžasný" vizuál, který jsem si ani užít nemohl, protože akční scény byly nepřehledné, chaotické, špatně sestříhané, místy rozmazané a zásobovaly mé zrakovody tolika výbuchy a lasery, že jsem ani vnímat nestačil. Natož abych byl užaslý a pálil na oplátku po Abramsovi hvězdičky. A revoluční zvukový systém Dolby ATMOS zařídil akorát to, že bitky zněly, jakoby se mlátily dva paneláky. Možná za to může můj (naprostý) nezájem o svět Star Treku, který ve mně nikdo za první ani druhý díl nedokázal vzbudit, ale nepřijde mi, že by film mnoho jiného nabízel. Příběh nezaujme, nevtáhne, herci neohromí (krom Pegga, který vždy potěší). Všechno by nebylo tak zlé nebýt finále. Celou dobu Star Trek (ne)příjemně utíkal, bez jakéhokoli mého většího zájmu, ale u závěru jsem si vzpomněl na kolegu Murtaugha a jeho I´m too old for this shit. Nejdříve první romantická scéna mezi dvěma heterosexuálními muži v dějinách filmu, potom nepříjemná vzpomínka na Baye při rozmrdávání města gigantickou vesmírnou lodí a pěstní souboj při přeskakování z létajícího čehosi na létající cosi. Oživení našeho borce všech borců už byla jen třešnička na dortu... 30% ()

Kothy

J.J. Abramsovi se to opět povedlo. Líbilo se mi to víc než 1. Stará parta je opět pohromadě. Pár nových postav přibylo. Začíná to porušením Základní směrnice při záchraně zaostalé planety třídy M. Poté se Hvězdná flotila ocitne pod útokem obávaného teroristy jménem Khan. Toho vynikajícím způsobem ztvárnil Benedict Cumberbatch. Je 300 let starý a geneticky upravený. Takže je silný, chytrý, rychle se hojí atd. To samé platí o jeho posádce, kterou chce zachránit. Posádka Enterprise se vydává na Kronos, aby Khana zajala. Tam se ale setká s Klingony a vyprovokují konflikt, který se zřejmě bude řešit v dalším dílu. Poté jim cestu zkříží admirál Marcus. ten chce zabít Khana a celou posádku Enterprise. Po menším zvratu se rloe vymění. Khan se ujme řízení generálovy lodi a vyhrožuje Enterprise zničením. Nakonec jsou poškozeny obě lodě. Enterprise taky dostane pořádně zabrat. Díky kirkovu hrdinskému činu ale přežijí. Spock se opět chová jak robot, ale na to už jsme zvyklí. O zábavu se hlavně stará poručík Scotty v podání Simona Pegga. Dokonce se tam mihne i Leonard Nimoy opět jako starý Spock. A Zoe Saldana s Alice Eve tomu dodávají šmrnc. :) Akorát ti Klingoni vypadali dost nezvykle... "Vy dva se hádáte? Jaké to vůbec je?" :D ()

AppleCore

Předchozí díl se mi i navzdory nenávisti ke Star Treku docela líbil, ALE! Už jenom příšerná ústřední melodie během úvodních znělek mě dokázala nasrat. Hudba je tady tak votřesná, že jinak čtyřhvězdičkovej zážitek hnedle posílá k odpadu. Když k tomu připočtete nudnej a nezajímavej děj, to jediný co vám zbude je skvělá technická stránka a výbornej Cumberbatch... a to jsou ty dvě hvězdy. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle