Hra o trůny - Série 1

(série)
USA / Velká Británie, 2011, 8 h 57 min (Minutáž: 50–59 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Sean Bean, Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Michelle Fairley, Mark Addy, Iain Glen, Ron Donachie, Rory McCann, Jason Momoa (více)

Epizody(10)

Kontinent, kde léta trvají desítky roků a zimy se mohou protáhnout na celý lidský život, začínají sužovat nepokoje. Všech Sedm království Západozemí - pletichářský jih, divoké východní krajiny i ledový sever ohraničený starobylou Zdí, která chrání království před pronikáním temnoty - je zmítáno bojem dvou mocných rodů na život a na smrt o nadvládu nad celou říší. Zemí otřásá zrada, chtíč, intriky a nadpřirozené síly. Krvavý boj o Železný trůn, post nejvyššího vládce Sedmi království, bude mít nepředvídatelné a dalekosáhlé důsledky... Výpravný seriál HBO Hra o trůny, podle bestsellerové fantasy ságy Píseň ohně a ledu od George R. R. Martina, zachycuje soupeření o moc mezi králi a královnami, rytíři a odpadlíky, lháři a šlechtici. Na počátku požádá král Robert Baratheon, jehož žena Cersei pochází z rodu bohatých a bezohledných Lannisterů, lorda Eddarda Starka, aby přijel na jih a pomohl mu spravovat království poté, co záhadně skonal jeho pobočník. Zároveň trůn z východu ohrožuje dospívající princezna Daenerys s bratrem Viserysem, jejichž rod Targaryenů vládl Západozemí mnoho let předtím, než byl krvavě sesazen. A proslýchá se také, že se dějí podivné věci na hranicích, severně od Zdi, kam odjíždí Jon Snow, Nedův nemanželský syn, aby se stal členem bratrstva, jenž je zavázáno přísahou království chránit. (HBO Europe)

Daertelon

První sérii celkově hodnotím jako průměrné fantasy s neobyčejně obyčejným zpracováním. O tom, jak svět vypadá, se dozvídáme pouze prostřednictvím dialogů postav, podobně jako o různých postavách samotných. Takže se ze začátku dost ztrácíme. Až na řídké výjimky, jež vznikly vlivem změny scenáristů či režisérů, se děj nepříjemně a unyle vleče. Esteticky to není nic extra, ale rozhodně nejde opomenout detailní práci maskérů, za to palec nahoru. Pár příjemných i nepříjemných dějových zvratů dává jistý šmrnc a atmosféru, stejně jako vynikající soundtrack. 50% hurá na další sérii... ()

0verseer

Porazený nekonečným hype-om okolo GoT som sa nechal premôcť a pustil sa do tejto série napriek tomu, že pred siahodlhými seriálmi sa vykrúcam asi ako abstinent pred ktorého položia na stôl sedmičku koniferky... Po prvej sérii musím ale uznať, že toto je kurva paráda! Chválim najmä neskutočný cit tvorcov pre výber hercov, či už stvarňujúcich postavy, ktoré budete milovať alebo tie, ktoré budete nenávidieť. Dúfam, že tempo vydrží aj do ďalších sérií. ()

murkl

Byl jsem velice skeptický, protože nejsem moc velký fanda filmů co se odehrávají ve středověku, ale musím uznat, že je to bomba. Sean Bean je tu neuvěřitelně sympatický. Má to velice zajímavý detektivní tón. Dialogy jsou parádní. Sice jednou za čas tam padnou věci, které jsou komické, ale těch naštěstí moc není. Příkladem jsou třeba scény s Dothraky. Ten blonďatý hubeňour mě moc nepřesvědčil, ale možná to tak tvůrci udělali schválně. Ale Jason Fucking Momoa. Nejhorší herec série. Ty jeho wrestlingové monology byly zábavné, ale nebylo to ono. A Lannisteři jsou banda nesympatických hovad. Líbilo se mi to víc, než jsem čekal. ()

Nathaniell

Tak jsem se do toho pustil znovu. Hezky díl po dílu od první série, která startuje zhruba jako Corvette Z06 v Need For Speed Carbon: Zahrabe prdelí, zařve jako svině a vystřelí dopředu. Chachachachachááááá !!!! Vy, kteří ještě nejste zasvěceni a budete se seriálem teprve začínat, ještě nevíte, co vás čeká!!!!! Muhehehehehe... ehm, jo. :-D O charakterech se rozepisovat nebudu, ty tam zkrátka jsou a největší prim hrají Sean Beam a Aquaman Jason Momoa, který na konci série... muhehehe, neřeknu. Jen se hezky podívejte. Já vím sakra dobře, že je to "jen" (absolutně PEKELNÝ) rozjezd. 5* ... ... Muhehe.. už na to seru... ()

DoubleJack

Hned na úvod je důležité zmínit, že jsem se začal dívat na Hry o Trůny velmi opožaděně (ano, jsem zlý člověk  a na pizzu si taky rád dávám ananas). O to víc zpětně chápu ten celý hype, který se okolo Game of Thrones točil. Rozjezd je přitom velmi pomalý. A je to přiorzené, protože postav, které musí být představeny je víc než členů Kelly Familly. Příběh s postavami ale pracuje tak šikovně, že v každém okamžiku je zřejmé, co každá z nich chce, co jí brání v naplnění jejich cílů a prostřednictvím velmi účelných dialogů dostáváme rovněž velmi zajímavé dialogy, které dokreslují jejich motivace. Vrcholem první série ja pak eskalace mocenských bojů a rozvinutí charakterů postav, které se chovají logicky a přirozeně. Ve výsledku celá první série představuje mix věcí, které nejde nemít rád. ()

wanry02

O seriálu hra o trůny jsem toho slyšel skutečně mnoho. Strhující příběh, geniálně vykreslené postavy a velmi reálný styl vyprávění. No a to první série víceméně přinesla. Ale mouchy tu byly. Ze začátku dobře představeným postavám, kazil velký počet přeskoků mezi dějovými linkami a bylo to jak na horské dráze. Pět minut svižně vyprávěná a zábavná linka postavy, kterou ale vzápětí vystřídala linka jiná, o poznání nudnější. Co se mi na seriálu neskutečně líbí je reálnost příběhu. Hra o trůny dělá totiž přesně to čemu se většina filmů a seriálů zarytě vybíhá, zabíjí své hlavní postavy. A to většinou v situacích kdy to vůbec nečekáte. K tomu se pojí i bojové scény, které nepostrádají reálné necenzurované zobrazení a díky tomu posunují seriál zase o kousek dál k reálnosti. Mínusem jsou občasné nudně zpracované mluvené scény, které se vlečou a někdy díl uteče a děj se skoro nikam neposune. Chápu že je to potřeba pro dobré zasazení postav do příběhu, ale místy je to až moc suché. Ale jinak mě seriál bavil a ukázal že potenciál určitě má a já se už těším na druhou sérii. 85% ()

Dr_Berry

I když jsem četl knihy a i když ten seriál teď sleduju potřetí, tak mě neskutečně vtahuje do děje. Stejně jako poprvé doufám, že Ned Stark zdrhne z Králova přístaviště, nebo že Deanerys přehlídne čarodějnici Miri Maz Duur při plenění vesnice a takto bych mohl pokračovat do nekonečna. Úžasná výprava a úžasný svět. První série je spíš takový seznámení s postavami, kde nakopnou děj menším zaškobrtnutím, které vyústí v epickou podívanou v dalších řadách. ()

Bananik123

Zo začiatku ma to moc nebralo a prvé diely mi prišli nudné, no potom ku koncu... to bola poriadna jazda. Postavy sú dokonalé a sympatické najmä Kit Harrington, Peter Dinklage a Dean Bean. Za mňa aj napriek začiatku 5*. ()

bonovox

Seriál o ktorom všetci rozprávajú aký je dobrý som dlho odkladal, ale musím aj ja uznať, že od prvej epizódy ma vtiahol do sveta intríg, násilia a fantasy. Veľkolepá výprava je tu na televízny seriál priam geniálna a ešte väčšia radosť je sledovať všetkých hercov, ktorí do hrania dávajú všetko. Aj po rokoch stále dokonalé ()

Tumbik

Naprosto jasných pět hvězd. Mistrně zvládnuto ve všech ohledech - dokonalá hudba, skvěla kamera, výborné herecké obsazení, úžasný scénář (hlavně díky fantastické knižní předloze) a skvělé vtípky, které se tu a tam objeví (hlavně u scének s Tyrionem). Udělal jsem si jasný obrázek o každé postavě... Mám rád Aryu, Neda, Robba, Brana, naopak ze srdce nenávidím Joffreyho (zahrán excelentně) a taky moc nemusím Sansu. Jo, tohle je kurňa dobrej seriál, což potvrzuje hned první série... ()

Evee04

"!!100.komenár!!"__"Zima,prichází"__HBO sa prekonalo na plnej čiare!Spracovat,tak neskutočne rozlahlé dielo,akým je Hra o trúny od George R.R. Martina je "silná káva" ,a príliš velké sústo.No dopadlo to geniálne!Prvá séria sa unáša v tempe zoznamovania(i ked to sa bude diat celý seriál),a predstavuje hlavnú rodinu Starkovcov,rovnako ako aj Baratheonovcov a krála,ktorí vládne všetkým 7 královstvám.Za ženu ma s jednu najdôležitejších postáv Cersei Lanister,spolu zo synom Jofreym.Má brata ktorého prezývajú králokat(pretože zabil bývalého krála) a dalšieho brat a tu najlepšiu a nejoblúbenejšiu a väčne ožralú postavu Tyrion Lanister.Na severe je predstavená "zeď"ktorá chráni královstvo od barbarov,ktorí sa za nou nachádzaju.O to väčšie prekvapenie bolo predstavenie Bielych chodcov,ktorí sú stelesnením nemrtvých,ktorí sa za zdi nachádzajú,ale kedže neboli spatrení niekolko desiatok rokov,nikdo neverí,že ešte existujú.Na druhej strane za morom je zase predstavená Daenerys Targaryen,spolu s bratom ako posledný s rodu Targaryenovcov,ktorí ovládali a vlastnili drakov.Má to neskutočnú atmosféru,kulisy a efekty,velmi vela postáv a zápletky medzi nimi,a množstvo zväčša nepekných zvratov.___95% ()

motyka52

Kdybych to hodnotil jen podle prvních sedmi dílů, bylo by to sotva na tři hvězdy. Do té doby obrovské zklamání. Nudil jsem se, děj se mi zdál poměrně chaotický a co nejhůř - po všech tě oslavných ódách o velkoleposti to na mě působilo ukrutně levně. Ale od osmého dílu se najednou začne hrát úplně jiná liga. Všechno to začne dostávat smysl a člověk pochopí, že unylý začátek byl (snad) jen daní za epickou jízdu, kterou přinesou další série. Doufám. ()

Rebel24

Knižná predloha Game of Thrones od G. R. R. Martina patrí k tomu najlepšiemu fantasy vôbec a mnohí ju porovnavaju ku Tolkienivym dielam. Seriálové spracovanie v roku 2011 bolo na poli seriálov nielen v žánri, ale celkovo v kinematografii revolučné, keďže ukázalo ze za 10 časti sa dá bez problémov dynamicky spracovať mohutný príbeh, správne vykresliť charaktery a zabezpečiť, aby bola každá časť jedinečná, gradovana, so stredovekými intrigami s jemnou perleťou fantasy magie a brilantnou hudbou od Djawadiho. Odvtedy sa práve masívne rozbehli par castove série a seriálová tvorba dostala nový rozmer, klobúk dole. 💯% ()

matous20063

Něž říkat jaká byla 1. série, spíše vám řeknu jaká nebyla, rozhodně nebyla nudná, nebyla nějak extrémně poutavá a záživná ale rozhodně jsem se u ní nenudil. Příběhem určitě nejdůležitější série. Víc o ní říct nemohu, musíte se skrz ní prokousat. Zpracováním to je určitě velice kvalitní. 65% ()