Tři mušketýři (TV film)

Komedie / Romantický / Hudební

Československo, 1983, 2x65 min

Tento dvoudílný televizní hudební film ve verších se drží klasického pojetí a má velmi dobré herecké obsazení. S hudební složkou je to trošku slabší, melodie nejsou tak chytlavé a někteří z herců nejsou zrovna slavíci, ale drželi se všichni statečně. Karel Svoboda by si s hudbou asi poradil líp než Vítězslav Nezval, který toto dílo i celkem zdařile a srozumitelně zveršoval. Pokud zohledníme, že se jedná o televizní inscenaci odehrávající se převážně v interiérovém prostředí, ale se slušnými hereckými výkony, dobrou výpravou a kostýmy, budeme se při sledování tohoto notoricky známého a již mnohokrát natočeného příběhu dobře bavit, když navíc v mušketýrských rolích uvidíme známé tváře našich herců. Však taky byli před třiceti lety všichni mladí a krásní. Teď už jsou jenom krásní.(31.10.2011)

♫ Natáh' bandalýr a nakroutil si knír, byl jednou jeden muške-mušketýr...:-)) Velice hezké a především originální. Muzikálová verze slavných Dumasových Tří mušketýrů vznikla pro Čs.televizi jako dvoudílná inscenace mnohem dřív, než nastal na přelomu století velký boom kolem historických muzikálů (během kterého došlo mimo jiného i na Tři mušketýri.). Celý film je odříkavaný ve veršech (stejně jako Princezna se zlatou hvězdou), je tu zajímavá kombinace "pohádky" a moderní hudby 80.let (stejně jako v Ať přiletí čáp, královno), ovšem v tomto případě není to určené pouze dětem. Obsazení do jednotlivých rolí vesměs zajímavé a skvěle stvárněné (nejvíc se mi líbily Hana Maciuchová, Marta Vančurová a ještě Petr Kostka jako kardinál Richelieu), stejně jako poetické písničky z pera Vítězslava Hádla, zaranžované Vladimírem Popelkou. Obdivuji i pěvecké výkony herců, kde narozdíl od mnoha podobných počinů nebylo třeba, aby za ně zpíval pěvecké party někdo jiný. (PS: nejvtipnější byla písnička v podání Petra Kostky - Jen ať si celý svět o mě říká... ze začátku 2.dílu)(18.1.2017)

Toto zpracování je určeno pro diváky, kteří rádi a často chodí do Violy, kdo nemá rád verše s hudebním ,,podtextem" bude otrávený. Nezvalovy verše jsou vtipné a lyrické tak jsme u něj zvyklí. Mně osobně tam neseděla hudební složka. Jinak vše vcelku dobře klapalo. Na TV zpracování velmi kvalitní, od obsazení po kostýmy.(26.10.2013)

"Nebuďte mě, pane. Když spím, tak obědvám..." pravil Planchet Vlastík Zavřel. Neodolatelný. Moje nejoblíbenější ztvárnění pana Dumase. Typově přesné obsazení, milá, jednoduchá hudba Vítězslava Nezvala, která mě hodně příjemně překvapila, nehledíc na pěkný text. ("Natáh´ bandalír, nakroutil si knír, byl jednou jeden muške-, mušketýr... ")(7.11.2011)