Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

kinghome

Seriál kterej si vás za těch pár epizod omotá kolem prstu a vy na něj myslíte ještě měsíc po tom co se dokoukáte. Úžasný herci a hlavně skvělý případy. (spoiler) Případ s dvojčatama, který si vymyslej chytrou hru o střílení lidí je úžasnej a úplně mi vyrazil dech. Škoda, že je tak málo dílů. Ale to je asi jediná chyba na jinak bezchybném seriálu. UPDATE: Tak třetí série je stejně úžasná jako ty dvě předchozí a předposlední díl dokonce zapříčinil to, že mi bylo do breku a měl jsem husinu ještě dlouho po dokoukání. Je to prostě tak úžasnej a bezchybnej seriál, že se dostal až na vrchol mého žebříčku. ()

Mrkvič

Tak to byl rozjezd jako víno! Ikdyž vlastně tohle mě nadchlo hned. Ne jako víno. První dva díly jsou neskutečné a ve srovnání s Holmesem, Mentalistou atd jde o celkem obyčejného inteligentního chlápka. Herecké obsazení také nemá chybu. Škoda že se v posledních dvou dílech první serie muselo dojít k tak šokujícímu konci. Místy je to na úkor logiky a párkrát si i bezchybní hrdinové vyberou svou slabší chvilku. Což je po těch předchozích brilantních úvahách do očí bijící. Druhá serie působí opoti první jao chudý příbuzný. Vyšetřování není tak strhující, padouši jsou většinou dost slaboučcí a kolotoč kolem Johna Luthera se také nemůže s kolegou, vražedkyní a manželkou srovnávat. Pořád je to ale slušný a konec 4. dílu je pecka.Třetí řada spíš připomíná druhou. Bohužel. Musí se to nějak uzavřít a tak jsou zvraty na koncích dílů i dost čitelné. Bohužel. Naštěstí těch dějových odboček není tolik co v druhé řadě, tak je to o fousíček lepší. Čtvrtá řada rozprava o dvou dílech působí jako taková předmluva a představení nových postav pro další jednání. Jenže to další jednání přichází až za 4 roky? No, uvidíme, jak se podaří navázat na slibný rozjezd. Samotná řada je hodně nahečmaná postavami, dějem a zvraty. Být celý děj roztažen na standardní čtyři epizodky, bylo by to jistě lepší. Seriová vrah ale něco do sebe má. Nová "záporačka" taky slušné antré. Nová kolegyně je moc moc příjemná v podání mé oblíbené Lásky za Zdí alias jonova matrace ve Hře o trůny i v reálném životě. No a potom je tu ještě podivně nezáporný gauner. Nějaký mega šéf, u kterého mi také chybí spousta dovysvětlení (jako u spousty postav této miniřady). Ten též vypadá hodně slibně. Pátá řada je od začátku děsný průser. Chybí krásná blonďatá parťačka a místo ní je černá tlustá ženksá, co vypadá jak chlap. Do toho se začne motat Alice. Jak se v prvních dvou řadách dařilo kombinovat případ a vlastní Lutherovi problémy, tak tady se to nedaří ani trochu. A na co diváka natěšila čtvrtá řada, to se spláchlo do záchodu. Skvělý je třetí díl a finále se dá odpustit spousta nelogičností, když si uvědomíme, že jde o loučení s hrdiny. Sice ani pátá řada není nijak strašně špatná, ale oproti začátku seriálu je to ostuda. ()

Gothar

Všeobecne: super seriál s temnou atmosférou. Trochu to pripomína The Killing, ale Luther je výraznejšou postavou. Je to drsné krimi bez humoru a v podstate celkom realistické. Stále mi je ľuto bezbranných britských policajtov, keďže nemôžu nosiť zbrane. To zároveň celkom mení atmosféru v konfrontačných scénach. Netreba zabudnúť na pútavú vizuálnu stránku, zábery su často snímané s minimálnou hĺbkou ostrosti, doteraz som to ešte v takejto miere nikde nevidel. 1.séria: Slabší rozbeh v prvých dvoch dieloch, ale potom kvalita významne stúpla. Vrchol bol podľa mňa v 4tej časti. 90 % 2.séria: Trochu slabšie, ale s výbornou atmosférou bezmocnosti. 80 % 3.séria: Opäť vzostup už tak vysokej kvality. 90 %, 4.séria: veľmi dobrý návrat k seriálu, škoda, že ide iba o dva diely. 80 % Spolu 90 % ()

Tosi

Přesvědčivé od prvních minut, a nikdy to nešlo dolů. Luther rozhodně není dokonalý policajt, ale právě to ho dělá tak brilantního. Nezná hranice, celou dobu je překračuje, ale vždy ještě víc, než by jste ve snu čekali... ()

rowdys

Seriál, ktorý chvíľkami úplne pohltí a za moment to niečim pokazí a strhne sa späť do priemeru a takto je to od začiatku do konca. Stand alone formát u mňa v drámach skončil už pred mnohými rokmi, pretože povrchné zápletky na 45 minút nech si nechajú kraviny ako CSI a NCIS. Tuto sa z nich snažia pomocou hodinovej minutáže žmýkať maximum no zabúdajú, že diváka zaujíma pozadie postáv rovnako ako aj samotné prípady, ktoré vôbec nesúvisia. A vôbec, tempo rozprávania, ktoré posúva hlavný dej vpred je celkovo akési nevyvážené, rozpačité a v úzadí, čo jedine škodí. Idris Elba je skvelý, hoci v mojich očiach je navždy zafixovaný ako Stringer Bell a len kvôli nemu som miestami uvažoval aj nad štvrtou hviezdicou. Nakoniec ale ostávam pri troch. Druhá séria má byť ešte viac stand alone zameraná, takže ja po prvej dávam stop. Mimochodom úvodné titulky sú úžasné, presne takéto nálady vo mne prebúdza celý Heligoland, z ktorého je v nich fíčrovaný Paradise Circus. ()

Iroquaise

pilotní díl........trošku škoda...výborně natočený, dobrý herci...dobře zvládnutý situačně, výborný dialogy...ale jako celek mi to přišlo trochu vycucaný z prstu...nedůvěryhodný...schematický...uvidíme dál... ()

neoBlast

[První a druhá série] Je to borec ten Idris Elba, to tvrdím už od Wiru, ale postava zašmušilého detektiva, neustále s rukami v kapsách, mu byla psána přímo na tělo. Hrouda svalů působí zranitelně a scénáristé se s ním nepářou a kladou před něj stále těžší a těžší zkoušky (podobně jako před hrdiny The Wire a The Shield). Zároveň dostáváme obraz hnusného a špinavého Londýna, který rozhodně na záběrech z právě skončivší Olympiády neuvidíte, Londýn hraje jednu z hlavních figur a je to snad poprvé co mi byl britský přístup v detektivce takto blízký. Atmosféra graduje, Luther i další postavy dokáží být zvrácené a sociopatické a napětí stoupá skutečně s každým dílem (druhá série obsahuje v podstatě dva rozdělené celovečerní filmy). Další řadu bych bral hned všema deseti a moje nové vysněné povolání je být londýnským DCI... První a druhá sezóna 90 % [Třetí série] Luther ve svém třetím zjevení trochu ztratil dech. Pouhé čyři epizody mu nestačí a tak se zdá jak moc, že s vývojem postav až příliš šetří (předchozí, také krátké řady jsem viděl za sebou). Dva hlavní vyšetřovací příběhy jsou zajímavé, ale zkrátka tomu chybí ta mravenčí práce na emocionální stránce. Tak snad příště. Třetí sezóna 70 % ()

noriaki

Nekompromisní. To je slovo, které mě napadlo hned jako první. Nekompromisní hlavní postava, nekompromisní zobrazování násilí, nekompromisní emoce, nekompromisní všechno. K DCI Lutherovi je těžké zaujmout nějaký vyhraněný postoj. Jde mu fandit, to bezpochyby, lze ho odsuzovat, litovat ho, ale i obhajovat. Ale nejde mu vytknout polovičatost. Vše dělá naplno. Řídí svůj život podle jemu známých pravidel, jenž se s těmi obecně přijímanými prolínají jenom částečně. A nic menšího není potřeba, protože scénáristé zaplnili Londýn vrahy, z nich by měl noční můry snad i Hannibal Lecter. I díky tomu je seriál tak výborný a i v dnešní době dokáže šokovat bezprecedentním a zdrcujícím zlem. Epizody jsou psychicky i fyzicky vyčerpávající a víc než jedna denně se snad ani zvládnout nedá. ()

Gar-mogoth

Drsná, násilná, napínavá, místy nechutná(epizoda 3), zvratuplná (finální dvojdíl první řady bere dech) thrillero-kriminálka se skvělým Idrisem Elbou v titulní roli, která moc nemá obdoby. A navíc dává skvělé tipy na hudbu. ()

elanius

(21/2015) / Výborné krimi z depresívneho Londýna. Luther je ťažkotonážny borec, páradne napísaná a zahraná postava. Konštrukcia krimi zápletiek je asi to najlepšie čo sa dá v moderných krimi seriáloch vidieť. Kam sa hrabú naivné C.S.I. (8/10) ()

geklon

Héééééé. Takový jakoby nenucený krimi béčko, s klišovito kašovitým námětem, které se nějak nemůže dostat z jeho sevření. Idris působí spíš jako zmrzlinář na karibské pláži.... jestli mi rozumíte. Nějak mu toho kurvadrát drsňáka nejedu. Za to ta Ruth, to je talent...... První sérka nic moc. Alespoň, že řemeslně je to o trošku víc než průměr. Kamera a skript.... jsou zatím jedinej důvod, proč jít do druhý sérka. ()

Diego

Po pátem díle jsem si říkal, jak to může tak daleko zajít tak brzo a když jsem zjistil, že to má jen šest dílů, tak mě to mrzelo, protože tohle, tohle je opravdu jedna z nejlepších krimi mini-serií, co jsem měl možnost vidět. A to nesnáším anglický přízvuk. ()

Nyck

Nebývale realistický a naturalistický seriál o ne úplně běžném detektivovi. Budete obdivovat jeho genialitu, ale zároveň vás budou oslňovat jeho výbuchy vzteku a jeho psychické problémy. Souboj Luther - Reed byl skvělý. Alice byla rovněž výtečná. Případy byly nestereotypní, zajímavé a velmi dobře doplňovaly tu hlavní příběhovou linii, která se táhne sérií. 1. série: 95 %, 2. série: 100 %, 3. série: 95 % ()

Yoda sama

1.séria- 80%- Napínavá, nekompromisná detektívka, samozrejme od britov, ktorá ma prekvapovala hlavne drsnými zvratmi. Najmä druhá polovica bola skvelý napínak a tie postavy sú často zaujímavejšie, než prípady. // 2.,3.,4.séria- 85%- Tá forma jeden psychopat a že ich má Cross pár kvalitných v zbierke) na dva dieli tomu sadla dokonale a ešte ostalo miesto na vývoj postáv. Luther je nekonečne charizmatická a zaujímavá postava a dianie okolo neho je rovnako zaujímavé, ako tie drsné prípady. Škoda tých pár dramaturgických nedostatkov, inak vynikajúca miniséria. ()

Jolinar

Sledovat první tři série Luthera poprvé v roce 2023 je dost old school zážitek, přesto boží. Idris je ztělesněné charisma a jeho Luther mě baví moc - ikonický kabát a ruce v kapsách :) Zpočátku brilantní detektiv je v poslední sérii celkem zoufalý a konec seriálu je hořký snad pro všechny postavy. Násilí a vraždy pro mě byly moc drsné, tak jsem je většinou přeskakovala. V tomhle ohledu je pro mě seriál moc násilný. A Londýn nikdy nebyl tak ošklivý.... Zrovna zítra vychází Luther: Pád z nebes (2023) ()

ghatos

Anglický razantní styl bez zbytečných amerických kudrlinek. 1. série - 85%, 2. série - 82%, 3. série - 1. díl - rozjezd je fajn. Luther zřejmě dostane dost naloženo. Nechybí tomu razance a znepokojivost. 80%. 2. díl - Tady jsou už zcela zřetelné silné stránky seriálu (výslech, část dialogů), horší je to se vzorňáckým černobílým párováním. Působí to nepřirozeně. Navíc Alice chybí a vychrtlá blondýnka je slabá náplast. 77%. 3. díl - Hraje se na strunku zločinu a trestu a s tím souvisejícím morálním dilematem....nakonec proč ne, jen oproti předcházejícím sériím chybí výraznější vedlejší postavy a silnější doplňková omáčka. 78%. 4. díl - Nelze nevidět scénáristické obezličky. Na druhou stranu je to více přímočaré a Alice si nechali na závěr jako trumfové eso. No budiž. 77%. Celkové hodnocení 3. série: Luther si stále udržel vysokou úroveň, navzdory slabším ingrediencím (vrazi, Alice, děj). Kdyby vznikla někdy 4. série, tak by to chtělo dlouhodobějšího ikonického soka pro šéfinspektora. Matematicky je to někde těsně pod 80%. Celkově to subjektivně snižuji na 76%, kvůli částečně nenaplněným vysokým očekáváním třetí série. 4. série - V džungli špinavého velkoměsta se objevil predátor, který požírá své kořisti a to doslova. Líbí se mi koncept staré školy (vnitřně tvrdý, houževnatý detektiv v lidské bažině vs. psychotický - brutální - inteligentní vrah) naroubovaný do současného Londýna. Paralelní Lutherova linie s jeho osudovou ženou je divoká karta. Může to seriál posunout ještě výše. Jinak, až na jeden povinně genderový háček se jedná o skvělý návrat do thrillerových devadesátek (pozor - je to britský černý čaj, ne americká limonáda). 83%. ()

MI-380

Detektivové bývají inteligentní, s tím se počítá. Ale aby byl detektiv superinteligentní? A ještě k tomu velký psychicky nevyrovnaný londýnský černoch? To vypadá zajímavě a rozjezd tomu přesně odpovídá, stejně jako předem očekávaná solidní práce BBC je opravdu solidní a Londýn je opravdu ten správný kamenný, cihlový, skleněný, kovový, zamračený Londýn (28.6.2011). 70%..... Po čtyřech dílech: psychopat s pomocí psychopatky v obludně vykonstruovaných krvavých epizodách odhaluje a loví odporné londýnské psychopaty, nevím, jestli budu mít na další psychopaty ještě náladu... (11.9.2011). 65%. ()

Zagi20

Seriálová, kriminální špica. První díl mě příjemně navnadil na to abych s přehledem přežil následující tři nudnější epizody. Ale pak se to rozjelo, zápletka nabrala na otáčkách, o akci a vypjaté situace nebyla nouze. V podobném tempu pak pokračovala i série druhá. Idris je neskutečný sympaťák a to i přes to, že jeho postava nehraje zrovna podle pravidel, nedá se jí nefandit. A třetí série je dokonalá tečka za už tak dokonalým počinem. Prostě nádhera a skvělá detektivně kriminální podívaná. Po právu si zaslouží místo v mojí top 10. ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)