Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

c.tucker

Fuck that bitch. Tak to byl náper, další britský seriál, který mi mě neuvěřitelným způsobem získal. Napětí, rozpolcenost, geniálnost. Já tyhle kriminální kousky žeru. Rozhodně čekám na další sérii. ()

blitzer

"I've been a police officer since God was a boy." Televizní minisérie od HBO a BBC nemají konkurenci. V poslední době jsem jich zhlédl několik a všechny stály za to. Luthera lze nejvíc srovnávat s Wallanderem, kterého řadím ještě o stupínek výše (Luther zkrátka nemá ty poetické záběry švédské krajiny; ačkoli zapadlé londýnské uličky mají taky něco do sebe). Co ale má, je stejně životem fackovaný, na hraně zákona (spíš za) se pohybující, několik dní neholený a nevyspalý hlavní hrdina. A jako bonus je tu deus ex machina v podobě zajímavě napsané postavy Alice (i když je to od scénaristů trochu zvrhlý nechat nás sympatizovat s takovou psychopatkou). Stejně jako u Wallandra mě i tady bavily obě části - jak ta kriminalistická, tak ta osobní. Právě osobní rovina jednotlivé díly vzájemně propojuje a, zejména v první sérii, parádně vygraduje v nervydrásajícím finále. So now what? Teď nezbývá než čekat, až nám obě výtečné kriminálky naservírují každá svou třetí sérii. * * * 10. 2. 2014 3. série: Jde o dva dvoudíly, během nichž dostává hlavní hrdina opět pořádně zabrat. Přestože mi přijde, že Alice je trošku taková scénáristova berlička, která zasáhne shůry vždy, když je Luther v úplným srabu, tak je to ale na druhou stranu nejzábavnější postava seriálu a já jsem se nemohl dočkat, až se konečně objeví na scéně. Poslední díl série - a bohužel i celého seriálu - byl možná nejlepší ze všech. ()

BoXBe

Luther je strašně nervní. A rozervaná osobnost. No sympaťák. Probudil se z životní kocoviny a tváří se jako klasický televizní vyšetřovatel vražd. Ne, že by nebyl. Ale to co scénaristé provedou v první sérii v šesti padesáti minutách a především v předposledním díle, tak na to se u jiných seriálů čeká tři roky. Stojí to za vidění. I přesto, že Alice je nepravděpodobná existence s kachní tváří a šéfová Luthera nedobrá herečka. Je to fičák. Co se druhé série týče, jde spíše o dva rozpůlené filmy a kvalitu udržely na televizní produkci vysokou. Oba mají strašidelné nepředvídatelné záporáky a la Joker, u kterých chybí motivace, ale nechybí grandióznost. Luther se přerodil od postavy, která má výborné dovednosti v multitaskingu a nepovedené postavy z první série odpadly. Luther je velmi příjemná alternativa k americké produkci. A ten rozdíl mezi amerikou a Velkou Británií je zřejmý. Američané produkují jasné čitelné postavy a tu a tam udělají zvrat. Britové udělali z Luthera filozofické rozjímání nad dobrem a zlem a nad tím, jakých skutků se musí dopouštět dobro, aby potřelo zlo. Přidáte-li Massive Attack v úvodních titulcích, není co dodat :-) P.S.: Sice pořád obrovský respekt pro HBO, ale Britové to s přehledem zvládají i bez nahoty :) ()

papaJA21

Luther mi neskutečně sedl. Od výborného Idrise Elbu, který je je ve své roli naprosto perfektní, Ruth Wilson a Indiru Varmu, jeho krásné ženy až po výtečný soundtrack. Je to nejspíš nejlepší detektivní serie jakou jsem viděl. Propracovaný scénář a charaktery postav, neokoukaní herci, v hlavních i epizodních rolích. Ústředním motivem příběhu je vyšetřování Luthera s možného pokusu o vraždu, jeho následné hospitalizace na psychiatrii a jeho rozpadající se osobní život. V prvním detektivním příběhu se Luther setkává s Alicí, která se mu nedobrovolně vetře do života a už tam míní zůstat. Jejich vztah je na televizní obrazovce velkým osvěžením, je nádherně komplikovaný, láska, nenávist, nedůvěra, přátelství. Opravdu jsem se moc bavil. ()

Bane_Boss

Na začátek vtip pro všechny LUTHERovce - "Takže dodíval jsem Luthera....so, now what?" hahahhahahfalkdfhskf jd, děkuji. Nyní ke kauze Luther. Luther(dále bude psáno Lůfa, jelikož to tak vyslovují a je to řádně popiči.) je velmi pěkný a skvělý mini-seriál. Pokaždé když byl na scéně DCI(Detektív Číf Inspektr) Lůfa, viděl jsem HRDOST, viděl jsem SÍLU a viděl jsem pořádnýho cápka, kterej s nikym a s ničim NESERRRRE! Akorát fakt, že se s ničim nesere je trochu břímě, jelikož často něco rozmlátí z neurvalosti a nechtěl bych vidět pak co musel doplácet. Kancelář rozjebaná 24/7, to je náš Lůfa. Co musím pochválit jsou zločinci, jež se vyskytují v tomto Original British Dramatu. Již od prvního dílu, kde byla Alice(:** Ach Alice, jak bych chtěl žužlat tvůj horní ret, ten je tak sexy, že su mimo ještě teďka z něj), přes další různé maskované, ujebané, satanistické zločince.... skvělé skvělé skvělé. NIKDY NEZAPOMENU na "kurýra" jak si v tichosti kráčel kanceláří a pak rozmlátil hlavy kancelářským krysám kladivem.....PO-PI-ČI!!!!. Jo a tento seriál vrátil mou víru k ovoci, tedy k jablkům(ale nejsem žádný pojebaný Applíčkař, jebu Apple, aj všecky Samsungy, zkurvysyni všecko!!). No ale chci říct, že DCI Lůfa jedl v díle 2x01 jablko tak frajersky, že kurva sem začal jest jabka prostě....mrdám to!!! P.S. Těším se na rok na filmovém plátně Lůfo. S3rvus! http://www.youtube.com/watch?v=9ckv6-yhnIY <3 zralý hit přímo z Lůfy. ()

Radiq

A hele, to je mi náhoda, zrovna jsem dokoulal první sérku The Wire, kde hrál Idris Elba jednu z rolí a teď na něho narazím tady. Oba jsou to solidní seriálky, ale tady má přece jen větší prostor. A že ho zatraceně drtivě využívá. Jeho postava je napsaná skvěle a vražedné zápletky jsou nadmíru zajímavé. Tenhle seriál prostě nenudí a jestli ho někdo chce porovnávat s americkým Dexterem, tak může, ale mě taky může (vite co). Už dlouho jsem neviděl anglickej seriál takhle kvalitní. Po první sérii blahem vrním a těšim se na pokračování příště... ()

Splasher

Dý Sí Áj Lůtr pomáhá a chrání ... a často tím ubližuje sobě a svým nejbližším. Pátý a šestý díl patří ke špičce TV tvorby. ()

sir-dave

Přemýšlivý výraz, sako a ruce v kapsách. Tak přesně tak se mi vryl John Luther do paměti. Detektiv řešící případy s podobnou grácii jako jeho britský kolega Sherlock. Z počátku mi vadila ta vedlejší omáčka okolo rodiny apod., ale později jsem si uvědomil, že to je právě to, co se mi na to zalíbilo. Idris jako herec charismatická osobnost, o to více se divím, že byl pro mě neznámou, když jsem s ním viděl přes pět filmů.. Nejlepší postava stejně vítězí Alice. Doufám, že tvůrci s ní počítají do případné třetí série, chci Ruth Wilson zpět ! Nejlepší díly 1x05 a 1x06 (hodnocení za 1. - 5. sérii - konec) ()

alchac

Teda mít namísto ČT u nás BBC, tak koncesionářské poplatky platím s nadšením třikrát do měsíce. Protože kde náš veřejnoprávní televizní tunel páchá nekromantické pokusy v Nemocnicích na kraji města a Sanitkách (vlastně kéž by to vzali dramaturgové doslova), tam mi díky Britům byla dána možnost seznámit se s pány Holmesem, Wallanderem a Johnem Lutherem, přičemž posledně jmenovaný je konečně ten správný drsný Harry. Sice bez bouchačky, ale jinak chodící pneumatické kladivo. A Londýn je krásně hnusný, prohnilý, odporný, každý dobrý skutek je po zásluze potrestán, všichni tu lžou a všichni jsou svině. Aspoň trošičku. Vlastně větší koncentraci bezcharakterních hajzlů na metr čtvereční aby člověk pohledal. A největší sympaťák seriálu je psychopatická vražedkyně. No co vám mám vyprávět, zkrátka nádhera. ()

URBAN

Čekal jsem jen další krimiseriál v řadě, ale tímhle Luther není. Je drsný, akční, brutální a taky inteligentní. Luther je zcela prvotřídně vykonstuovaná postava. At už jeho životním příběhem, charakterem nebo jeho vývojem. Celkem vzato všechny postavy krásně zapadají do tohoto seriálu a každou z postav si bud oblíbíte nebo rádí budete sledovat jejich příběhové línie. Především v závěru první série se všechny tyto kladne aspekty umocnují. ( 4.10.16/1.série ) Druhá série trochu přidala na akčnosti ,brutalitě a je stále inteligentní, ale trochu tam chybělo to kouzlo první série. Jinak má takřka stéjné klady jako série první a má to co jsem od ní čekal. ( 5. až 6.10.16/PC ) ()

dr.fish

Doufal jsem, že uvidím špičkovou britskou detektivku ve stylu Endeavour. Jsem hrozně zklamaný. Hlavní hrdina je těžce uchopitelný týpek, kterého nelze pochopit a dělá jednu kravinu za druhou. Nedá se mu fandit. Většina lidí v seriálu nemá mé sympatie a tak se skoro není s kým ztotožnit. Nakonec jsem začal mít rád tu vražedkyni vlastních rodičů, jelikož ona byla jediný stabilní bod příběhu. Poslední dva díly psal asi někdo narychlo a nikdo to po něm nečetl, protože to je prostě neskutečně zmatlané. 50% ()

Cedr

Po třetí sezóně jsem nucen přepsat můj mimořádně pozitivní komentář. Na ještě pozitivnější. BBC se povedlo hned několik špičkových minisérií a seriálů, které vyčnívají nad většinou ostatní televizní tvorby. Luther je ale seriálem, který vyčnívá i nad touto špičkou. Lepší krimi/noir/thriller jednoduše neexistuje. Špičková atmosféra, skvělé charaktery, scénář, kamera, soundtrack, bla bla bla... ale to v čem Luther vede je hlavně scénář a jeho dávkování, dalo by se mluvit o neexistenci jediného hluchého místa, ale to není přesně ono. Jde o přesnou délku. Tři velmi krátké "sezóny", které jsou přesto dostatečně dlouhé, aby se navždycky zapsaly do TV historie. (Ostatně na to bohatě stačila sezóna první.) 14 dílů za čtyři roky opravdu není moc, ale je to 14 dílů které vás sice nasytí, ale nechají hladovět po dílech dalších. V dobrém slova smyslu, kdy to hladovění patří k tomu prožitku... a... a... přestávám dávat smysl. Faktem je, že tvůrci Luthera prostě umí zakončit sezónu. 100% ()

maxxxim

Priemerný novodobý seriál snažiaci sa udržať si tempo počas celej stopáže na úkor reálnosti deja, vyumelkované scény pôsobiace nehodnoverne miestami až zbytočne nechutne nie sú ničím výnimočným, v dôsledku čoho dochádza v spojení so slovenským dabingom k produktu, ktorým je nezáživný bluff na diváka. ()

filmmovier

Je to nesmírně originální (a to se v tomhle žánru cení), má to vynikající atmosféru, prvotřídní scénář, vynikající herecké výkony, skvělé případy, prvotřídní soundtrack a vysoce propracované postavy. Navíc to vymysleli v Anglii u BBC, takže nám logicky vychází dokonalé dílo - úplně na sto procent to ale není, i když jen tak tak. U Lutherovi jsem slyšel už dřív, ale nijak zvlášť jsem se po něm nepídil. Byl jsem ovšem nadšen, když se tenhle seriál dostal i na naše obrazovky. Teď už vím, že jsem o dost přišel, jelikož je to fantastické. Originální detektivka, neokoukané případy, vše je skvělo natočeno, Luther je parádní drsňák, jeho metody jsou skvělé a Alici z celého srdce nesnáším. Idris Elba do toho dal všechno, je to fantastický herec v ještě lepším seriálu. Potěšil mě i osmý Doctor, ale jak už to tak bývá, celé obsazení, i nejmenší role, jsou obsazené vynikajícími herci. Ten seriál má ohromný koule, skvělou atmosféru, nejlepší hudební doprovod za posledních pár let a navíc se mi líbí, jak Luthera ten život strašně hlodá, jak jsou ty postavy propracované, jak řeší pocity hrdinů a vrahů a jak je to celé krásně psychologické. Neskutečnej adrenalin, BBC se zase překonává (je to neuvěřitelné, ale jak je vidět, nejspíš to pořád jde.) ()

SniperG1

Jóóó tak tohle je něco dle mého gusta! Nemám co bych tomu vytknul, až na pár mírně nudných pasáží, ale to na mém hodnocení nic nemění. Škoda, že seriál má jen 14 dílů, pač by zasloužil mnohem víc...95% ()

jedna_vrana

George Stark: "Bol tam strážca parku. V Amerike. Bol sedemkrát zasiahnutý bleskom. Sedemkrát. Vlastne sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov ako najnešťastnejší chlap na svete. Alebo možno najšťastnejší chlap na svete. Záleží na tom, ako sa na to pozeráte". Luther chytá zloduchov, niekedy sa s nimi zapletie. Niektoré zápletky sú neuveriteľné. Napriek tomu ide o seriál, ktorý vás vtiahne do deja, nenudí vás a drží v napätí – aj napriek tomu, že tvár zloducha sa zvyčajne objaví v úvodných záberoch série. Príbehy sú o tom, ako túto tvár priradiť konkrétnym zločincom. Trochu mi prekážala poľovačka na Luthera, hoci nejednal vždy podľa pravidiel, zdalo sa mi, že vždy mu išlo o vyriešenie prípadu. Alice je zaujímavým „občerstvením“ seriálu, vťahuje Luthera do sfér mystických, sexuálnych, intelektuálnych a morálnych, mala som pocit, že ona ho posúva správnym smerom. ()

Sonnik

Is he sick? Idris Elba už bodoval jako "Stringer" v eposu "The Wire" a zde jako boduje opět jako detektiv John Luther. BBC se pochlapilo, nijak neroztahovalo, a děj nacpalo do šesti epizod. Kromě neuvěřitelně charismatického Luthera a jemu zdatně sekundující psychopatky Alice má Luther spustu dalších kladů. Potemnělá a chladná atmosféra Londýna, nová skladba jednotlivých epizod, kdy vraha známe hned od začátka a sledujeme jeho počínání. Vlastně celý Luther se soustředí na souboj vraha a policisty, toho co se jim honí hlavou. Další věcí je Rkovost. Krví se rozhodně nešetří a k dotvoření dokonalé atmosféry je to skvělá volba. Upřímně doufám, že Luther bude pokračovat! A taky pokračuje a hodně úspěšně! Snad bude pokračovat dál, protože mám takový pocit, že by Alice mohla začít žárlit. "What now?" S01 - 80% S02 - 80% ()

JimmyII

Strašně sugestivní a syrový seriál, který si na nic nehraje. Ukazuje nám "špínu Londýna", jednoho hell of a cop, co má charisma a nešťastný osud. A to stojí za to sledovat, to mi věřte. Je dobře, že v sérii je šest dílů, mají společnou dějovou linii, která na konci vrcholí tak, že musí být další řada. Už se na ni těším! ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)