Rudá Sonja

• Austrálie

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA / Nizozemsko, 1985, 89 min

• Wacoslav1

Krvácí mi srdce když měním hodnocení na 2* ale tohle je bohužel jeden z těch zamilovaných filmů z dětství, který opravdu extrémně zestárnul a dneska působí opravdu směšně. Nebýt Arnolda který to táhne každým coulem, tak je to snadno zapomenutelný film z naivním příběhem a hloupým scénářem. Bohužel.45%(18.6.2016)

Lidičky dopytle, copak jste spadli z višně? Než začnu něco kritizovat, že to vypadá jako Conan, zjistím si nejdřív, jestli to vážně není Conan. A tohle je, protože svět Rudé Soni vytvořil stejný spisovatel, jako Conana - Robert Ervin Howard. Navíc jejich světy se prolínaly i v literární podobě a myslím, že se Conan a Soňa v některé knížce dokonce potkali. Co se týká filmu, samozřejmě nedosahuje kvalit Barbara Conana, ale to se není čemu divit. Přesto si myslím, že je mnohem lepší, než Conan Ničitel a kdyby Soňu nehrálo to strašlivý vyžle, který rozhádalo Stallona a Eddie Murphyho, mělo by to mnohem lepší hodnocení. S dabingem to ani není tak vidět, ale v originále je Brigitte prostě strašná. Film se mi líbil, hudba je pěkná a exteriéry jako skutečný. Mně, malýmu harantovi, kterej sotva viděl přes linku to připadalo jako nejlepší film s "mečováním". A že se to nikomu nelíbilo, tomu nevěřím, na to je ten film příliš zábavnej, aby nudil.(23.5.2006)

Chápu, že producenti chtěli těžit ze vzedmuté fantasy vlny, kterou vyvolal Barbar Conan, ale měli si k tomu vybrat mnohem lepší scénář. Falkon a princ Tarn měli sloužit jako komická dvojice (rozmazlenej princ a hodný hromotluk), problém je v tom, že princ je hysterickej fagan, kterej by potřeboval občas pořádně přetáhnout řemenem, jeho neustálé řvaní mne dost iritovalo. Pokud jeden z dvojice nefunguje ten druhý už to nezachrání, což je opravdu škoda, když Falkona hraje Paul L. Smith, kterého známe z filmů Šimon a Matouš. Brigitte Nielsen opravdu nikdy nebude herečkou (natož dobrou), což zde jenom potvrzuje v době kdy ještě neměla silikonová ňadra. Arnold zde opět hraje udatného bojovníka Conana, který se akorát jinak jmenuje. Již v době kdy sem film shlédl poprvé, jsem nechápal jak Sonja dokáže bojovat s Kalidorem na férovku (feministky musejí mít radost). Sandahl Bergman si pamatujeme z Barbara Conana, jako hrdinovu družku Valerii, na rozdíl od amerických kritiků si myslím, že odvedla dobrý výkon. Na režisérskou stoličku usedl tehdy devětašedesátiletý klasik, jenž má na kontě nejen velkofilm Barabáš, ale hlavně natočil Conana Ničitele a nebyla to jeho vina, že film nepřekonal svého předchůdce. Hudbu dostal na starost klasik filmové hudby Ennio Morricone, ani on však nedokázal překročit stín vržený prvním Conanem, ale na jeho obranu je nutno podotknout, že výsledek své práce neměl plně pod kontrolou a taky nedostal tolik času, jako Basil. Souhrnem lze výsledek označit za slabšího Conana, film má dobré souboje, pěkné lokace, pěknou hudby, někdy moc extravagantní kostýmy (častý neduh italských fantasy filmů), rozdílné herecké projevy, podprůměrný scénář, který ani tak zkušený filmař jako je Fleischer nemůže zachránit. Je to škoda, že to tak dopadlo, ale přesto mám na film příjemné vzpomínky.(12.5.2004)

• Lacike

Tento film je este debilnejsi ako druhy Conan, ale vdaka tomu dosiahol uz taku mieru stupidity, ze je to aspon zabava na ukor tvorcov. Technicka stranka je v poriadku. Vidno, ze to bolo drahe a Fleischer nie je ziadne nemehlo. Niektore bitky su dokonca zaujimavejsie ako v druhom Conanovi. A na detsky film tu je prekvapivo vidno dokonca aj nejaka ta useknuta ruka a hlava. Ale vysledny mix je taky strasne komicky koktejl. Ustredna dvojica sa preteka v tom kto je väcsi neherec a uz tak dost komicke dialogy recituju na urovni ziaka prvej triedy zakladnej skoly. Aspon ze sa na obidvoch dobre pozera. Arnie znova pózuje a napína svaly a Brigitte Nielsen v tej dobe proste bola sexica. Dalej tu je zabavna dvojica princ Tarn a jeho poskok Falkon. Conanova vyvolena z jednotky si tu strihla zaporacku. Ukazalo sa, ze ma podobny herecky talent ako Arnie a Brigitte. Takze svojim neherectvom tiez bavi. U hudby legendu Poledourisa vystriedala dalsia legenda Morricone. A aj ked je jeho soundtrack kvalitny, tak tentoraz mi nesadol a samostatne by som si ho nepustil. Takze aj ked celkovo hodnotim nižšie ako dvojku Conana, tak je to väcsia zabava a vdaka dynamickemu tempu a kratkej stopazi to aj rychlo ubehne. 2/10.(5.6.2016)

Typická fantazy, které už tu a tam a skorem pořád ublížil zub času, a která má mnoho negativ, scénářem počínaje a příšernou Brigitte Nielsen konče (a Arnolda nevyjímaje, v té době se asi spíš než studiu herectví věnoval kulturistice, ostatně při těch scénách, kdy drží na zádech několik tun, tady vypadá snad nejlépe). Zajímavý rozpor nacházím ve vyznění soubojů - zatímco sekačky jeden versus mnoho jsou přeplácané, i se značnou nadsázkou naprosto nerealistické a v podstatě až uboze parodické, jeden proti jednomu s klasickými meči je jiný kafe a je to vlastně ten hlavní důvod, proč dávám tomuhle jinakshitu takhle ďábelsky vysoké hodnocení. Druhým důvodem je Morriconeho hudba, tomu chlapovi je úplně jedno, jestli skládá pro film desetiletí nebo pro propadák. Jo, a ten malej skrček byl takovým malým závanem (i když silně stylizovaným) originality, kterej taky Jahola spíš potěšil než popudil.(25.7.2008)

• - Arnold původně nechtěl ve filmu hrát, ale jeho tehdejší přítelkyně Brigitte Nielsen jej přemluvila. (Jacinda)

• - Sandahl Bergman měla hrát původně Sonju, ale nakonec se rozhodla pro královnu Gedren. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Arnold Schwarzenegger označil tento film jako jeden z nejhorších, ve kterém hrál. (HellFire)