Bídníci

Tom Hooper

Předloha:

Victor Hugo (kniha)

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit, Josef Altin, Colm Wilkinson, Isabelle Allen, Edward Lewis French, Lily Laight, Charlotte Hope, Ondra Dorian, Julian Seager, Karol Steele, Andrea Deck, Patrick Godfrey, George Blagden, Kate Fleetwood, Kerry Ingram, Richard Dixon, Ashley Artus, Adrian Scarborough, Daniel Evans, Daniel Huttlestone, Antonia Clarke, Charlotte Spencer, Tony Rohr, Georgie Glen, Bertie Carvel, Lynne Wilmot, Michael Jibson, Kenton Hall, Paul Thornley, Hugh Skinner, Hannah Waddingham, Andy Beckwith, Lottie Steer, Sean Buckley, Philip Philmar, Andrew Havill, Paul Leonard, James Greene, David Cann, Tim Downie, Martyn Mayger, Julian Bleach, James Simmons, Sarah Flind, Richard Cordery, John W. G. Harley, Ben Ryan-Steele, Stephen Bent, Jamie Muscato, Ella Hunt, Frances Ruffelle, Hadley Fraser, Ian Pirie, Helen Cotterill, Heather Chasen, Martin Marquez, Clare Foster, Matt Hookings, Aisling Hughes, Adam Nowell, Josh Wichard, Amy Griffiths, Lorna Brown, Bessie Carter, Dominic Applewhite, Fra Fee

Film, který je výborný v jednotlivých částech, ale už ne tak v jeho celku. Pustit si někdy třeba na youtube jednotlivé úseky, tak jsem unešená a sahám po spoustě kapesníků, ale už dlouho jsem neviděla tak osekanou a zkratkovitou adaptaci. Chápu, že se tomu nedalo vyhnout a už vůbec ne u muzikálu, ale když se dva lidé zamilují pouhým pohledem a jejich jediný společný rozhovor je o tom, jak se jmenují a pak je nám to předkládáno tak, že jsme právě byli svědky velkého osudového milostného příběhu, kdy je schopen jeden pro druhého položit život, to jsem prostě nepřekousla. Ve filmu mi pak chyběl jakýkoliv vývoj postav a nějaký uvěřitelný přerod. To jsou mé výhrady vzhledem k adaptaci díla, nicméně film obsahuje silné a krásné momenty. Za první polovinu bych jednoznačně dala o hvězdu navíc, Anne Hathaway hraje, jako by to byla její poslední role v životě a její I Dreamed A Dream je jasný vrchol filmu, měla jsem pocit, že se mnou nedýchá celé kino. Po vypuknutí revoluce se však pro mě film stal ubíjející, postavy brečí, ale já s nimi vůbec nesoucítila, vůbec jsem si k žádné nevybudovala vztah, a když jedna z hlavních umírajících postav zpívá o tom, jak brzy zavře oči a já se začnu modlit, aby už skutečně ty oči zavřela, je asi něco špatně. Pokud máte rádi muzikály, do kina určitě jděte, toto je ten film, u kterého ani nemá cenu číst cizí komentáře, protože hodně záleží na individuálním přístupu k filmu. Za mě 3,5*(4.1.2013)

Les Misérables... Dopředu zdůrazním, že již dříve jsem filmové Bídníky zhlédla ve dvojím zpracování. Jak verzi z roku 1998, tak francouzskou z roku 1958 (dle mě nejlepší ze zfilmovaných) a nyní přichází muzikálová verze od Toma Hoopera... Na začátek je třeba zmínit, že film je muzikál převedený na plátno a ne adaptace knihy (jak správně uvedla uživatelka Vědma). Proto lze očekávat, že děj bude oklestěn až na kost, paradoxem je, že i přes svoji délku čítající přes 150 minut. Film je sice vypiplaný do posledního detailu (a je to na něm znát) ale nejde do hloubky, která je Bídníkům vlastní. Hlavní příčina je, v téměř absolutním vynechání filmových dialogů, které nahrazuje zpěv. Ten, ač se snaží sebevíce, neobjasní myšlenkové pochody a konání postav, tak jak by dokázal filmový dialog. Když už, tak jemně naznačuje, ale trvá mu to úctyhodnou chvíli, proto některé pasáže (zvláště ty s Jeanem Valjeanem) se zdají téměř úmorné na soustředění. Ale na druhou stranu, tím můj výčet negativ končí. Precizně vybraní herci /zpěváci, tento snímek vyvyšují jak nejlépe to jde. Třebas, příjemným odlehčením je groteskní pojetí nevypočitatelných manželů Thénardierovích (Sasha Baron Cohen a Helena Bonham Carter). Russell Crowe je jako pedantský Javert excelentní. Srdce zaplesá například nad posloucháním Amandy Seyfried coby Cosetty. A u Fantiny Anne Hathaway, mi nejednou ukápla slza (I Dreamed A Dream), protože to, co tady tahle herečka předvádí, jsem od ní ani v nejmenším nečekala. 77%(8.1.2013)

Notoricky známy príbeh od Huga nemá cenu rozoberať. Réžia, kamera, výprava a herecké výkony boli bez pochýb výborné. Spevácky to bolo horšie. Prvá polovica muzikálu mi prišla veľmi slabá, druhá naopak fantastická. Aj spevácky. V Bedároch mali tentokrát navrch ženy, tie hrali a spievali ukážkovo. Film to je výborný, len mohlo sa viac hovoriť a menej spievať. (Filmová výzva 2016 - Aljak)(30.9.2016)

• verbal

Buzikálům se obvykle vyhýbám jako příjice antibiotikům. Vikiho mám ale celkem rád a žádná dosavadní vizualizace, co jsem viděl, mi až do včerejška, cca. desíti hodin večer, nezpůsobila anafylaktický šok. Já bláhový!! Podle fotek jsem věřil ve velkovýpravný spektákl, narvaný až po titulky snad každou profláklou držkou z Cesmínového lesa, kde všichni ti herci a neherci sem tam zaskřehotají nějakou tu Marsejézu nebo jinou žabožroutskou odrhovačku, a jinak to bude běžná dramatizace v novém kabátě. Když však v páté minutě přiletěl pan Vranae a zcela neheterosexuálním kontraaltem zarapoval Wolverinovi do xichtu "Přinééééééés vlajkůůůů, vězni dvacetčtyřišetsetjednááááááááá", přičemž byl ke všemu falešný jako Dollar s prezidentem Kennedym, polil mě studený pot, pocit trapnosti mi sevřel průdušnici a s hrůzou mi došlo, že tyhle arašídy jen tak nevybliju. A tak začalo téměř tříhodinové martýrium studu a žaludeční nevolnosti, které posléze umocnilo dokonalé obludárium, co přepilovalo mříže v Museu genetických kuriozit. Anička Hetevejová bez mejkapu (fujtajxl), Márius se šprckou přes hlavu, jehož ohyzdná a nesympatická držka by vyvolala paniku i na schůzi nebojácných flegmatiků pod sedativy a v neposlední řadě Kozeta, co dostala roli jen proto, že má kozy, ale jinak by mohla s úspěchem plašit špačky ve Višňovém sadu, aniž by otevřela hubu. Připadal jsem si, jako kdybych seděl na Lišce Bystroušce, příšerné to homopeře hluchého mistra disharmonie, kde lesní šelmu hraje Věra Bílá, sekunduje jí Sagvan Tofi a asi tak z metru mi do ucha ječí své panflety Gazdina roba, aby byl zážitek dokonalý. Takže, nejste li milovník kakaových očí, dobře vám radím, nenechte se zmanipulovat veřejnou masturbací zdejších bukvic nebo grafomanským blábolem jedné nejmenované uživatelky, co čvachtala na barikádách a potřebuje sdělit světu, že čte francouzské klasiky, za což by zasloužila chrchel do šouletu, protože skončíte jako já a pomažete v deset večer do pohotovostní lékárny pro kortikoidy! Je to opravdové Bídné svinstvo a upřímně doufám, že se chudák Ígo nějak vydrápe ze své hrobky a bude celé osazenstvo, co tohle spáchalo, nadosmrti strašit falešnými nočními přednesy "árií" z Její pastorkyně. Ve francouštině.(11.3.2013)

Nejsem zrovna fanoušek muzikálů, ale tento je velice povedený. Ani mi nevadilo, že se tam tak málo mluvilo, protože zpěv byl doslova luxusní a hned od začátku mě vtáhl do děje . Vyzdvihnul bych herecké výkony: Hugh Jackman, Anne Hatthaway, Sacha Baron Cohen i mého oblíbence Russela. I přes tu délku mě to potěšilo a řadím to do mých top 3 muzikálů po Moulin Rouge a Chicaga. 5*(11.4.2013)

• - Při natáčení písně „I Dreamed a Dream“ dokázala Anne Hathaway rozplakat téměř celý štáb. K slzám dokázala přesvědčit i porotu během castingu. (Beckett51)

• - V souvislosti s rolí Enjolrase byl osloven Jamie Campbell Bower, avšak nabídku odmítl. (viperblade)

• - Barikáda, kterou je možné ve filmu vidět, je z velké části improvizovaným dílem herců, kterým bylo bez jakéhokoliv upozornění řečeno, aby ji začali stavět. [Zdroj: goo.gl] (Linkyc)