Den nezávislosti: Nový útok

• USA Independence Day: Resurgence (více)
USA, 2016, 120 min

Věděli jsme, že se jednou vrátí. Využili jsme proto k obraně všech možností a zdrojů Země. Studovali jsme ukořistěné mimozemské technologie, plány a způsob myšlení vetřelců. Poučili jsme se z předchozího boje o přežití i z cesty k našemu vítězství. Ale bude to stačit? Jsme připraveni na to, co se nyní z hloubi vesmíru blíží k naší Zemi? Nebo nás před zánikem zachrání hlavně naše vynalézavost a důvtip? Jak je vůbec možné čelit vesmírné lodi, která k zaparkování potřebuje celý Atlantský oceán? Den nezávislosti režiséra Rolanda Emmericha před dvaceti lety nově vymezil žánr katastrofického filmu, přinesl nový typ celosvětové katastrofy a ohrožení veškerého lidstva. Nyní se vrací, aby dokončil to, co tenkrát započal. Souboj lidstva s brutálním, bezcitným a technologicky nadřazeným mimozemským nepřítelem bude buď vítězný, nebo poslední, protože v případě porážky žádný člověk nepřežije. (Cinemart)

Sten2

Celkem zbytečný kus v plánované skládačce. Asi se měl Roland hned pustit na cizí planetu. Nejen, že tento díl je jen nastavovaná kaše, ale zároveň tu nic nedává smysl. Pro příklad uvedu jednu scénu vytaženou do absurdity nejhrubšího zrna: Poručík ukazuje kapitánovi snímky Hubblova dalekohledu. To samo o sobě, je zarážející. Země má neskutečně vyvinutou technologii díky prvnímu střetu s mimozemšťany a po dvaceti letech neskutečného technologického pokroku, používají Hubbleův dalekohled, kterej byl zastaralej už v roce 2000? Nicméně, generál se dozví, že zmizela základna na jednom z měsíců (asi) Jupitera. Ale nejen to, dokonce zmizel i měsíc. Generál zareaguje tak, že vezme telefon, zavolá ženě a nařídí jí, aby se přestěhovala k tchýni. WTF??? To ta tchýně bydlí v jiný galaxii? Vždyť zmizel měsíc! K čemu jí bude, že si vezme pár špinavejch hadrů a odjede do jinýho města? Neskutečně dementní je třetí rasa, která se tváří, jako to nejdokonalejší ve vesmíru a o nás mluví jako o primitivech. Sice celou jejich populaci pobili vetřelci v čele s královnou, která skočí na trik, na kterej by neskočil ani mrtvej kůň bez mozku, ale my jsme ty primitivní. Takových věcí je tam neskutečně moc. Už to nepůsobí vtipně, ale směšně. Přijít tenhle film v roce 1996, asi by byl přijat jinak, ale kinematografie, stejně jako prakticky každé jiné odvětví, ať už kulturní nebo ne, se vyvíjí a studia by si neměla myslet, že jim projde to, co jim prošlo před dvaceti lety. Krok s divákem se musí držet a divák je rok od roku rozmazlenější. ()

agentmiky

Jedničku Dne nezávislosti byla ve své době velkým hitem a podívám se na ní rád i dnes. Dvojka u mě takové pocity nevyvolala a podruhé se na ní určitě dívat nebudu. Jedním z mála kladů bylo dosazení hrdinů, kteří se vyskytli i v prvním díle, ale nápad dát do hlavní role syna Willa Smithe mi přišel trochu jako omyl. Co se týče samotného vizuálu, proti němu nemám ani jednu výtku. Ale nádherně zpracovaný film po grafické stránce nezaručuje úspěch. Příběh mi zde přišel vytvořený narychlo, jako by autoři už nevěděli, co mají vymýšlet. A ještě jedna věc se mi zde nelíbila. Tou jsou samozřejmě ty americké hrdinské proslovy, které ve filmu snad zabraly polovinu celé stopáže. Normálně je snesu, ale tady to bylo pojaté hodně za čáru a už se to nedalo ani poslouchat. Já tu trojku snad ani nechci. Za mě dávám 55 % ()

VojinRyan

Boj za nezávislosť po druhý krát. Ale už nie s tou ľahkosťou, dobrým humorom a scenárom ako po prvý raz. Opäť Emmerich ukázal svoje čaro s efektami, akciou a výbuchmi. Ale to už dávno vie, a nemusí nič dokazovať. Žial scenár nepracuje dobre s postavami a prišlo mi to ako by všetky postavy dali len do obrazu bez príbehu. Vrátili sa takmer všetky postavy z prvého dielu. Film mal našliapnuté na skvelé pokračovanie. Žial nenaplnili očakávania. A to mali na to 20 rokov. Hudba sa nezmenila. A pamätám si, že jednotka mala dosť dobrý slovenský dabing. Tu som to neriskoval. Celkový dojem mi z tohto filmu robí len priemerný zážitok na jedno pozretie a nestane sa z toho legenda ako prvý diel. 60% - 3* ()

Alqarin

Postavám vládne africký diktátor, po destrukci v paměti ani stopy, vybavím si toliko 80 Hemsworthových "arrrgh" a cukající ňadro Maiky Monroe. ()

SaNcHeZ_cz

Roland Emmerich a další vysokoprofilový pokus o to aktualizovat látku po mnoha letech s minimem snahy. Druhý Den nezávislosti je digitálně velkolepý akční blockbuster, který sice po většinu času vypadá, že spolykal slušný balík peněz, nicméně veškeré pozitivní dojmy rozdupe stupidní scénář, který nutí hloupě napsané postavy předříkat ještě hloupější repliky a dělat prázdná gesta s nadějí, že pořád existuje spousta fanoušků prvního dílu, kteří to ocení. Pokud vám tohle nesedělo ani napoprvé jako mě, doporučoval bych se téhle přemrštěné variaci na to samé (která díky vývoji společenské situace a mentality působí ještě o něco méně patřičně) velkým obloukem vyhnout. [35%] ()

MartinezZ

Nebojím se dát tomu jen jednu hvězdu, tohle bylo tragické. Smyslu prosté, nápadu prosté, zábavy prosté. Zato stupidní béčkovosti (ne té dobré, té stupidní!), patosu, vysloveně trapných scén, ubohých dialogů a proslovů, laciného střihu, imbecilního scénáře... toho všeho je tu v míře vrchovaté. Asi jako kdybyste původní den nezávislosti sestříhali na 30 minut - naprosto nesouvisející scény s nulovou gradací a smyslem. Tomu filmu chyběl i základní děj, blbý, ale děj. Smutné dvě hodiny. To, co bylo cool v devadesátých letech, už prostě jen díky více CGI cool být nemůže, navíc bez frajerského hláškujícího Willa, který měl na průsery čuch a tomuhle se vyhnul. Konec je otevřený, takže by z toho mohl být nějaký seriál, nový "Star Wars-Trek" svět, kde se bude mlátit ve vesmíru a na planetách Federace s rasou 8472 - wut? No to je jedno - v každém případě ten film nestojí za dvě hodiny života. Ani za jednu. Roland a jeho megadestrukce jsou už víc jak deset let okoukané a za zenitem. No a ten dav scénáristů tomu taky moc nepomohl. Fakt ne :'( --- PS: Hlavní skvadra: Nadbytečná Nymfomanka; stále vykulený Goldblum; dvojice vědců, které si už nikdo z původního filmu nepamatuje a tady jsou také nadbyteční; jakousi roztroušeně sklerotickou demencí trpící šišlající exprezident, jenž se dočká předsmrtného zlepšení; Liam "Willově-postavě-nesahám-po-paty" floutek; jeho amébická přítelkyně (kde ji vyhrabali?); úplně zbytečný černoch-letec; velmi nuceně všude protlačovaná Čína... už jsem psal, že je ten film srágora? ()

Vxxx

Jak může mít 20 let starý film lepší efekty než tohle? No nic. Film odesejpá, nenudí a nezaregistrovala jsem žádnou vyloženě zbytečnou/nudnou scénu. Ovšem těch WTF a Bullshit momentů a scén tam bylo požehnaně. U filmu jsem nejednou vydechla větší množství vzduchu nosem (rozuměj: pousmála jsem se), ale na můj vkus už to v těchto filmech s goofy postavami přehání. Jdu na sci-fi, tak chci akci a mimozemšťany. Nepotřebuji se smát postavám, jejichž jediný úkol je odlehčit děj. Teď se to nimi v Hollywoodu fakt hemží. Ale jako joooooo. Mohl to být mnohem větší průser. 3* ()

Praxis

Rádi ničí pamatky... Jestli máte rádi Emmerichovy trademarky, tak si tento film užijete na stopadesát procent. Esence amerického patosu zabaleného v libivé destruktivní podívané, kdy nejeden Shangaj spadne na Londýn, a kdy zahyne nejeden udatný americký človík. Přidejte si suché hlášky, které redakci Moviezone (a Miruně Spáčilů) kdoví proč nepřipadají vtipné, a okolním honičům trik na ČSFD se zavírají hrůzou oči, a dostanete podívanou pro moderní ajfouňáckou generaci. Jasně, esence devadesátek tam možná až zbytečně chybí, ale kurva... chtěli jste něco jinýho než patetickýho Rolanda? Cival a spol běžte do kouta a hoňte si tam nad Star Warsy, já jsem se sakra bavil... Kokporňácká zábava s pivkem na předpremiéře? To chceš... 80% P.S.: Možná až příliš krátké a uspěchané, takže doufám, že za rok dostanu to samé na planetě SPOILER: KOULE ()

Malýprinc

Když už jde člověk na takový film do kina (jste amík nebo máte hodně dlouhooouuu chvíli), očekává bezmyšlenkovou podívanou, která bude tu a tam napínavá a vtipná. Tohle nebylo nic z toho. Vzduchoprázdno bez emocí. Všichni a všechno Vám bylo úplně jedno, ať si třeba všichni umřou. Kdyby vypnuli v sále elektřinu, nejspíš bych si toho ani nevšimnul. ()

ivishka

Dobře bylo to poutavé podobně jako jednička. Ovšem zamrzelo mě, že polovina hlavního obsazení zmizela (netuším proč asi už to pro ně po dvaceti letech byla uzavřená kapitola). Představila jsem si jaké by to bylo, kdybychom také získali trochu té mimozemské technologie a žili si trochu jinak než nyní. Byla by pak úplná hračka zaletět si na výlet na měsíc nebo na Saturn. Je pravda, že předchozí díl byl stejný co se týče příběhu i grafiky. Jasné dnešní efekty jsou jinde. Ale tehdy v roce 1996 byly takové efekty nadčasové. Něco co bylo drahé a nepouštěl se do toho (jako dnes) úplně každý blbec. Tento film bych porovnala třeba s Jupiter Ascending - přeplácané. ()

JJ.Gibson

Sečteno podtrženo: slušné tři hvězdy si toto pokračování zaslouží a jsem tam pošlu spoiler. Začnu tím, co na druhé části považuji za dobré. Giga emzácká mothership, která díky své velikosti měla defacto svoje gravitační pole. Supr nápad proč ne. Sice destrukce světa vypadala povědomě, např. Muž z oceli. Ale tady to tak nějak dávalo smysl. Co se mi líbilo hodně, že lidstvo se poučilo a po vzoru hry Xcom, se pořádně vyzbrojilo, tím že spojilo vetřelčí a lisdskou technologii. Super!!! Sice to nestačilo, ale prostě jo, takhle by to mělo vypadat! A do třetice, nápad Jeffa Goldbluma, jak je znova anihilovat byl prostě dobrej a dá se říci reálnej. A tím moje chvála končí. Výběr herců mě příliš nepotěšil, kdyby to hrál někdo jiný, asi by mi to bylo jedno. Dokonce ani Liam Hemsworth není takový, jak by si asi přál být. Jeff Goldblum, není moc využitý a ostatní navrátilci, no jde to. Dost mi vadila přílišný patriotismus, ale jde o Den nezávislosti, tak se asi není čemu divit. Táta mi umřel a mám už je mám, která prostě s jedinou ženskou a dítětem se vyšplhá na střechu nemocnice, kde tragicky zahyne. No nevim. Pár obětování pro vyšší dobro. No řekl bych, že by to šlo vymyslet snad lépe ne. V příštím díle Den nezávislosti: Odveta se lidstvo vydá na tah proti emzákům, díky vědomostem "asgardů" :D to mi přijde jako dobrý nápad, ale rád bych, bralo možná o něco vážněji, pač když z letky stovek vojáků, zbude asi jen sedm pilotů a zařve dohromady asi tak 5 milionů lidí a na konci filmu se všichni poplácávají po ramenou s heslem letíme jim nakopat prdel. Je zkrátka divný a degraduje to vše o pár hvězdiček dolů... ()

Riddick77

Veskrze stupidní klon devadesátkové klasiky, který nenabízí naprosto nic vyjma solidní akce. Dialogy ukrutně hloupé, charaktery nepostihnuté, logika žádná a hlášky vyčpělé. Vzorec "PROSTĚ JEN větší a opulentnější je lepší" selhává na plné čáře. Celkově neinovativní nuda a šeď. 3/10 ()

PKD

Návrat starých (a zde díky tomu brutálně směšnému počtu omladiny, která je zde ještě trapnější, než ostatní...doslova) známých potěšil. Úvodní 3min. jsem si pustil asi 6x, ovšem když pominu fakt, že Emmerichus Godzillus (krom ID4, jeho jak jsem zjistil po několika desetiletích, jedinný stále příjemně koukatelný film, už 20 let nenatočil nic, co bych se dalo viděti více jak 1x) tak tomu i přes tu megalomanskou akci (které je zde tolik, asi jako v 2012) která mu stále jde, za to neakční a rádoby psychosociální scény, jsou pro mne už nekoukatelné. Vím, že to dává v rámci Emmerichversa smysl, že po 1, je USA (vypadá to, že zbytek nikoli) v r.2016 mnohem technologicky dál, než v reálu je, ale tím pádem se o Zemi ani o nic jiného prostě...nebojím. Mělo by to větší koule pouze v př., že by to bylo v našem 2016 a konečně to dopadlo jediným způsobem. Tudíž tak, jak by měla v reálu každá invaze (mimozemská) skončiti. Takto z toho vylezla mnohem horší verze 1 a pokud by nebylo toho rozpočtu a ok cgi, taky bych tipl na další Wálku Swětů 2 od Asylum. Tam totiž už mnoho let jeho filmy, směřují. Tupé sračky, s megademolicí, ovšem...s debilními etc. postavami, které jsou vám prakticky ve všem po r. 2000, totálně u zádele. Sice tam nebyla moc, ale viděti po mnoha letech tu držku s bradou, co by mohla bořit zdi a které strkal Jamie Bell v Nymfomance, experimentální předměty do análu (což nedostanu z hlavy satanžel hodně dlouho), bylo opět na poblití. Byť tu její ZJEV jest docela slušně maskován dlouhými vlasy. Co tahle ´´ženská´´ dělá ve SF filmu, to mi hlava asi nikdy nevezme. :-/ Koncept s královnou byl ok a kupodivu jsem si ihned nevzpoměl na Aliens. Ovšem, v té době moje houbovitá tkáň už pomalu přestávala vnímati, takže jsem byl rád, že vím, jak se jmenuji. Ovšem to, co jakž+takž nevadilo ke konci 90tek, je zde (např.autobus plný harantů s otcem Davida XY, nebo jak se jmenuje ten vědátor) už jen pro zavilé pedofily aj. V 1 to byla kolonie karavanů. Kde jsou ty časy? :( A prý bude asi i 3. TO SNAD NE!!!!! P.s. nejvíce nasere to, že zde potenciál a pár dobrých SF prvků (sice klasických a tudíž již těžce neoriginálních) je, ale vznikla z toho.....píííííp. A prý se to zaplatilo a dokonce vydělalo. Tak to je u mě teprve těžká SF, haha. Vracím se po 22 letech k jeho Godzille. Sorry. Nejlepší komenty...Tom Hardy, Gemini, Enšpígl apod. A nový posun? S Čínou na věčné časy a nikdy jinak. A dík za ten K.virus, šikmoocí dementi. ()

Tony.cs

Nesmíme zapomenout, že Emmerich nekopíruje, on byl jedním z prvních, kdo tento žánr vynesl mezi lidi. Rozhodně je to režisér zručný. A film nestíhá nudit, což je super. ()

esopesokeso

Deň nezávislosti po 20 rokov? Trošku depresívne. Ved pred 20 rokmi som sníval, že ja som ten chalan, ktorý letí v stíhačke a nakopáva ufo do riti, zachráni celý svet nejakým geniálnym nápadom a vďaka tomu sa stávam primárnym objektom na reprodukciu. Avšak teraz? Som trošku starší ako hlavní hrdinovia, takže už nemôžem optimisticky snívať. Toto je také veľké mínus, ktoré sa nedá odlepiť počas sledovania filmu. Podobne ako hviedzna pechota atd... starneme, starneme a ku hviezdam asi už v tomto živote nepoletíme :) ()

blackrain

Svět opět proti mimozemské entitě. Tentokrát se na ni lidstvo stačilo připravit díky zabaveným mimozemským technologiím. Na tom nevidím nic špatného. Mimozemských technologií tu bylo použito přesně akorát. Nejsme přece ve Star Treku. Triky a výprava byly parádní. Emmerich opět dokazuje, že je megaloman. Chyběl mi Will Smith, ale na to jsem si po chvíli zvykla. Opět jsem raději zapomněla, že existuje nějaká jednička Dnu Nezávislosti. Bylo to tak lepší. ()

ben666

Tady není co řešit, jasná pětka. Scénář sice drhne ale tohle je velkolepí akční popcorn u kterého stačí si sednout ( nebo lehnout), vypnout a v klidu si užívat nej nej nej letní blockbuster. ()

italka63

Já si to užila, i když jsem věděla, že to na plný počet hvězdiček nebude. Nostalgie a skvělá bitva, no co si přát víc, chapadla, letouny, lodě, všechno krásně lítá vzduchem, prostě spektákl, který vás vtáhne zpátky i vpřed časem. A konečně role Williama Fichtnera, kde ho zase v půlce filmu nezabijí, no hurá ! ()

Jeff Goldblum se vrací mezi dinosaury

Jeff Goldblum se vrací mezi dinosaury

30.04.2017

Návraty do slavných rolích jsou teď v Hollywoodu velmi populární. Nejvíc na ně sází Harrison Ford, který se vrátil jako Han Solo a brzy ho znovu uvidíme jako Ricka Deckarda i jako Indiana Jonese, a… (více)

PF 2016

PF 2016

24.12.2015

Den nezávislosti 2 bez Willa Smithe

Den nezávislosti 2 bez Willa Smithe

10.02.2014

Roland Emmerich (Godzilla, Útok na Bílý dům) se už několik let snaží oživit pokračování Dne nezávislosti. Asi nejznámější blockbuster německého režiséra vydělal v roce 1996 přes 800 milionů dolarů,… (více)

Will Smith a nejhorší den jeho života?

Will Smith a nejhorší den jeho života?

26.10.2013

To zní jako vydatný bulvár, ale ve skutečnosti jde o zápletku nadpřirozeného thrilleru Selling Time studia 20th Century Fox, ve kterém by si chtěl zahrát Will Smith. Scénář Dana McDermotta je o muži,… (více)