Vymítač ďábla

Vyháňač diabla

Exorcista

The Exorcist

Horor / Drama / Thriller

USA, 1973, 122 min (Director's cut: 132 min)

No nevím, nějak jsem při znalosti Vymítačova lehce mladšího bratříčka The Omen čekal od režiséra legendární French Connection větší grády. Atmosféra se po výborném úvodu, jemuž vévodí Max von Sydow, na hodinu a něco mění z toho temného mrazení převážně na fyzicky nepříjemné pocity z lékařských procedur. "Světlo" vnáší jen kvalitní výkon Ellen Burstynové coby hroutící se milující matky a několik krátkých scén otce Karrase - ty jsou ale pohříchu jaksi vytržené z kontextu a víc než co jiného působí rušivě. On vůbec celý film působí jako nešikovně sesazený dohromady z několika kusů a těch několik vyloženě libových záběrů nemá příliš šanci ten dojem napravit. Třeba by se tím director's cutem mé dojmy napravily, ale takhle nemůžu jinak - 70%.(13.10.2007)

To, že Vymítač ďábla je jeden z nejslavnějších hororů vůbec a naprostý kult, ví snad i naprostý filmový neznalec. Natěšeného diváka by však mohla zarazit poměrně nezáživná první část filmu, která trvá zhruba něco přes půl hodiny. Seznamujeme se s otcem Merrinem, který na své pouti v daleké zemi objeví děsivě vzhlížející sošku, o níž ještě netuší, že má nekalé plány s jednou dospívající dívkou Regan. Regan vede celkem poklidný život se svou matkou. Mezitím se také setkáváme s otcem Damianem, jehož jedinou náplní v první části příběhu jsou pravidelné bohoslužby, vycházky a obtížný vztah s matkou. Jinak se v podstatě neděje vůbec nic. Ovšem od chvíle, kdy matka Regan pořádá večírek, na kterém její dcera způsobí nemalé Faux pas, se, až do této chvíle docela klidný tón celého filmu změní a na diváka začne dopadat hustá atmosféra a ten pravý, ryzí, děs a strach. Již v tomto momentu, kdy kamera ze zadu Regan zabere, jsem pocítila nával strachu, seděla jsem jako zařezaná a tato pozice mě až do konce filmu téměř neopustila. Poté začíná to, na co většina diváků od začátku netrpělivě vyčkávala. Mezi nejděsivější pasáže rozhodně patří ten "devil scream" při němž tuhne krev v žilách a úplně "stačí", aby pronikal "jen" ze zavřených dveří. Linda Blair je démonická, ovšem perfektní masky také udělaly svůj velký, záslužný kus díla:) Myslím, že kdybych na tomto filmu byla v roce ´74 v kině, živá bych z tama nevylezla:) Tehdy to musel být pro diváky, i vůbec pro celou veřejnost i svět pořádný masakr:)(8.3.2013)

9 / 10 Absolútne pohlcujúci film, ktorý som ako malé decko, tráviace vo videopožičovni viac ako polovicu voľného času, dlho oblúkom obchádzal. A urobil som dobre - neviem si predstaviť, čo by Exorcista spravil s psychikou desaťročného chlapca. Teda viem, ale radšej na to nemyslím... Kúzlo, alebo skôr kliatba, tohto snímku totiž nespočíva ani tak v jeho naturalistickom vyobrazení toho, čo sa na plátne deje, ale hlavne vo fakte, že celá tá hrôza sa stala jednej obyčajnej rodine, ktorá si to neprivodila preto, že by sa trmádzgala niekde do Egypta a babrala sa tam v starodávnych hrobkách, ale preto, že mala jednoducho smolu - a kto nám zaručí, že rovnako nedopadneme aj my?(19.11.2005)

Kdysi velmi kontroverzní a šokující horor, dnes jenom nemilosrdné psychologické drama o dospívání. Ano, časy se mění a teenageři jakbysmet. Narozdíl od Přicházejícího satana mě zde nerušila lehce amatérská režie. Friedkin totiž atmosféru budovat umí a kdyby se vyhnul příliš zdlouhavé expozici, dokázal by film i patřičně vygradovat. 75% Zajímavé komentáře: zputnik, Melies, DaViD´82, ScreamJay, milicjant, lupuscanis, ScarPoul, doGof..., Jack.Pott, J.Rose(21.6.2006)

Hodně slušný film od kterého jsem moc nečekal a to z jediného důvodu, starší filmy mě moc nebaví a hrozně mě nudí. První pocit po spuštění tohoto filmu byl strašný a myslel jsem, že to po 10 minutách vypnu. Nakonec jsem se překonal a vzpomněl jsem si na nejhorší filmový zážitek. Zhruba první hodina je docela dost nudná a dala by se aspoň o takových 15-30 minut zkrátit. Když přišlo po té hodině konečně na vymítání a dostalo to pořádný spád, tak film byl víc než výborný. Mohu říct, že tu druhou hodinu jako zvlášť bych ohodnotil čistou 5* bez váhání. Bohužel ale ta předchozí hodina kazí ten pořádný dojem a rozhodl jsem se, že to o jeden stupeň hold snížit musím. Ale i tak dobrý film, který svůj žánr nijak neuráží ba naopak...8/10 = 80%(23.1.2010)

• - Linda Blair (Regan) sa počas nakrúcania bála figuríny, ktorá zobrazovala jej najhoršie diabolské stavy. (kacer4)

• - Celá scéna exorcizmu, od začiatku až do konca, trvá 9 minút. (Raccoon.city)

• - Pro film byly vyrobeny tři různé postele použité pro tři různé druhy pohybu. (HellFire)