Pořád jsem to já

Still Alice

• Austrálie

Still Alice

USA, 2014, 100 min

„I wish I had cancer.“ Podobné snímky o najrôznejších chorobách môžu ľahko skĺznuť do prílišnej sentimentálnosti (viď nedávny You're Not You s Hilary Swank). Still Alice sa podobnej citovej vydieračke po celý čas takmer úspešne vyhýba. Film to je natočený civilne, bez prikrášlenia, s čo najreálnejším pohľadom na priebeh Alzheiemerovej choroby u vzdelanej ženy v stredných rokoch. A to je presne to s čím som mal trocha problém. Ten pohľad na ťažký osud je natočený možno až príliš dôstojne. Je to pohľad do vyššej vrstvy, ktorá nemusí riešiť množstvo problémov ktoré s touto chorobu prichádzajú a s problémom bojuje v podstate ľahšie. Samotný, tradične famózny, výkon Julianne Moore to celé samozrejme hravo utiahne, ale mal som pocit, že to mohlo byť silnejšie, napríklad už len keby sa rozvinula línia s dedičnosťou choroby, ktorú má jedna z dcér. Prípadne keby sa záver nebál ísť o niečo odvážnejšou cestou a všetky tie pilulky nakoniec prehltla. Takto síce bez väčších výhrad obstojne natočené, s niekoľkými silnými momentmi (napríklad príhovor) ale očakával som, že to bude nepríjemnejšia podívaná. CELKOVO: 3,5* (7/10)(7.5.2015)

• Katullka

Tak neuvěřitelný prostor. Tak výborná Julianne i s Kristen! (dobře se na ní kouká) A tak děsně všechno podělaný. To tepmo bylo úplně smrtelné, absolutně žádný prostor pro nějakou identifikaci postav. Nedokreslené. Úmorné s tou absolutně mimózní hudbou. Hloupej televizní film pro prima love. Pápá. /// I přes tu mojí prvotní nasranost mi ten film zůstává v hlavě, a to jen kvůli tomu tématu, takže až o tom budu halekat u piva, tak je to všechno cajk.(29.12.2014)

I přes svoje hodnocení mám spíš výhrady. Všichni tady píšeme o Julianne Moore, jako by její výkon převzal vlastnosti Alzheimera a my kvůli tomu zapomněli na všechno ostatní. No jo, jenže co bylo to ostatní? Zvládne někdo komentář bez slov smutný, silný, nespravedlivý nebo ze života? Nemám rád, když mi někdo říká, že život je občas buď jen bílý anebo celý černý. I kdyby to vážně byla pravda, já chci víc barviček. Samozřejmě je to ale kvalitní drámo, které vřele doporučuji všem, kteří se úspěšně léčí z deprese a nelíbí se jim to. P.S: Až se mě někdy někdo zeptá, jestli náhodou nevím, co je to kontrast, tak mu řeknu, ať si pustí tenhle film a pozorně v něm sleduje Julianne Moore s Kristen Stewart.(20.4.2015)

Tak tohle mě doslova emočně "vyždímalo". Still Alice je snímkem se silným příběhem, do kterého se po pár minutách zcela vcítíte a prožíváte radosti i strasti spolu s hlavními postavami. Celý snímek stojí a padá spolu s herečkou Juliane Moore (Oscar?), která přesvědčivě ztvárnila postavu trpící Alzheimerovou chorobou a které se postupně z mysli vytrácí vše, co po celý život budovala a na čem jí kdy záleželo. Za zmínku také stojí herecké výkony Aleca Baldwina a Kristen Stewart kteří do toho navzdory všem předpokladům dávají vše.(31.1.2015)

Krásný film. Nevím co k tomu víc říct. Herci výborní a to v četně Kristen Stewart! Pomalu, ale jistě bychom ji měli začít respektovat a ne ji hodnotit podle Twilight ságy. Ona opravdu není špatná herečka. Jediné co mě mrzí, a předem podotýkám, že za to asi nemůže film, že jsem se u té scény, kde se neustále vracela po schodech k notebooku, jelikož vždy zapomněla pokyny, když vešla do ložnic, málem počůrala smíchy. Místo toho, abych prožívala to drama. Ale jinak to byl hodně hluboký příběh i když místy dost povrchně zpracovaný. Ale ráda se na něj podívám znovu. Moc hezký film! 4*(24.4.2015)

• - Richard Glatzer trpí chorobou ALS (Amyotrofická laterální skleróza), kvůli které nemůže mluvit. Režíroval film pomocí aplikace IPad, která převáděla text na řeč. (kklepkaa)

• - Natáčení zabralo necelý měsíc. (Ajjinka)

• - Jullianne Moore (Alice Howland) natočila film v měsíční pauze během filmování Hunger Games (2014). (Dementra)