Pořád jsem to já

Still Alice

• Austrálie

Still Alice

USA, 2014, 100 min

„I wish I had cancer.“ Podobné snímky o najrôznejších chorobách môžu ľahko skĺznuť do prílišnej sentimentálnosti (viď nedávny You're Not You s Hilary Swank). Still Alice sa podobnej citovej vydieračke po celý čas takmer úspešne vyhýba. Film to je natočený civilne, bez prikrášlenia, s čo najreálnejším pohľadom na priebeh Alzheiemerovej choroby u vzdelanej ženy v stredných rokoch. A to je presne to s čím som mal trocha problém. Ten pohľad na ťažký osud je natočený možno až príliš dôstojne. Je to pohľad do vyššej vrstvy, ktorá nemusí riešiť množstvo problémov ktoré s touto chorobu prichádzajú a s problémom bojuje v podstate ľahšie. Samotný, tradične famózny, výkon Julianne Moore to celé samozrejme hravo utiahne, ale mal som pocit, že to mohlo byť silnejšie, napríklad už len keby sa rozvinula línia s dedičnosťou choroby, ktorú má jedna z dcér. Prípadne keby sa záver nebál ísť o niečo odvážnejšou cestou a všetky tie pilulky nakoniec prehltla. Takto síce bez väčších výhrad obstojne natočené, s niekoľkými silnými momentmi (napríklad príhovor) ale očakával som, že to bude nepríjemnejšia podívaná. CELKOVO: 3,5* (7/10)(7.5.2015)

Nečekal jsem to, ale po shlédnutí můžu říct, že jsem se dočkal nesmírně silného dramatu a stejně tak dalšího naprosto dokonalého výkonu Julianne Moore. Líbí se mi, jak tvůrci představili Alzheimerovu chorobu. Zároveň mi bylo smutno, co ta choroba dělala s hereckou postavou Julianne Moore. Každopádně můžu říct jen to, že ačkoliv jsem na závěr koukal jak na pátý kolo u vozu, ve výsledku jsem za něj byl rád. Sice to nebylo podle očekávání, ale na druhou stranu to nepůsobilo tak ponuře a smutně. Nevím, co více dodat. Snad jen doufám, že si v důchodu na tenhle film vzpomenu. Bude mi totiž hodně dlouho ležet v žaludku. Stejně tak i výborná Julianne, která je skvělá snad kdekoliv ji vidím.(31.1.2015)

Oscarová sezóna se pomalu ale jistě hlásí o slovo a tohle drama o rozkladu lidské osobnosti a kompletní ztráty kontroly nad sebou samým je poměrně silným výkopem, který z hlavy jen tak nedostanete - na to má až příliš reálné kontury. Julianne Moore zlatého plešouna pravděpodobně nedostane, ale minimálně ta nominace je jistá a z Kristen Stewart se vyloupla neskutečně silná herecká opora.(28.11.2014)

Od filmu se mi dostalo téměř přesně toho, co jsem si od něj sliboval. Silný, místy emočně niterný příběh, vcelku nenásilné stupňování rozvíjející se choroby (což rozhodně nemohlo být jednoduché i s ohledem na délku filmu) a pak samozřejmě to hlavní, kvůli čemu jsem do snímku šel-výtečný herecký výkon Julianne Moore. Snaha zkombinovat vážnost s odlehčeními v podobě rozdělení dnů na lepší a horší mi přišla vyvážená, pár scén jistě bylo hraničních, ale tvůrcům se to vždy podařilo ukočírovat. Některé z nich pak fungují naopak na 100%, ať už je to oznámení dědičnosti, „návod“ nebo třeba takové zdánlivě obyčejné zavazování tkaniček. A pak je tu samozřejmě „nenápadně“ uvědomělý konec, který se myslím také povedl. Za mě to budou silné 4*.(18.5.2015)

Pro mě černý kůň letošních oscarů...Věnoval jsem mu zdaleka nejméně pozornosti, co ostatním kouskům a ani po vítězství Julianne Moore jakožto hlavní herečky na glóbech i oscarech jsem se o Still Alice stále příliš nezajímal. Letos jsem ceremoniálu zkrátka nevěnoval tolik pozornosti, ovšem naštěstí jsem to dohnal. Něco tak nevtíravě emočně dojímavého se na ocenění vidí přecijen výjimečně...70%(14.5.2015)

• - Alec Baldwin (John Howland) byl v roce 2011 vyhozen z letadla, protože hrál hru "Words with friends" na iPadu. Hra byla mnohokrát zmíněna ve filmu. (KajusaK)

• - Richard Glatzer trpí chorobou ALS (Amyotrofická laterální skleróza), kvůli které nemůže mluvit. Režíroval film pomocí aplikace IPad, která převáděla text na řeč. (kklepkaa)

• - Julianne Moore sama navrhla roli Dr. Johna Howlanda Alecu Baldwinovi, protože s ním chtěla spolupracovat. (kklepkaa)