Rapl - Série 2

(série)
Česko, 2019, 13 h 12 min (Minutáž: 58–70 min)

Režie:

Jan Pachl

Scénář:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Cyril Drozda, Aneta Krejčíková, Marcela Holubcová, Naďa Urbánková, Ivo Trajkov (více)

Epizody(13)

Major Kuneš se vrací a s ním přichází… RAPL. Jáchymovské detašované pracoviště, které bylo dlouhou dobu trnem v oku byrokratického aparátu, je v rámci restrukturalizace zrušeno a podplukovníka Rohana pověří vedením kriminálky v Ústí nad Labem. Netrvá dlouho a přetáhne tam všechny „své“ kriminalisty. Naslibuje jim hory doly, a i když nic z toho nedodrží, stará parta je zase pohromadě... (Česká televize)

pekas

Hmm, druhá série není vyloženě špatná, Mácha konečně ke štěstí přišel. Ale ostatní dopadli velice špatně a závěrečné dva díly, tedy hlavně ten poslední už to přehnaly. Dobrodružství v Černé Hoře bylo už jak z jiného seriálu, snaha o gradaci za každou cenu nevyšla. 68% ()

nula87

V porovnání s 1. sérií je to výrazný propad dolů. Místy to sice připomene původního Rapla, ale jsou to opravdu jen momenty. Jinak je to dost nesoudržné, případy se řeší pomocí náhod nebo brutálních oslích můstků, charaktery postav se plynule mění podle potřeb, linie se Željkem (a tím pádem i s Rohanem) je místy až směšná. Škoda. 45% ()

Rayen1

Naučil jsem se hodnotit druhou sérii podle měřítka sobě vlastního - co si budeme povídat, je to kravina. Ale jde tu spíš o ty lepší a ty horší díly. Když dám čtyři, nejsou to čtyři jako u jiných seriálů nebo filmů. Jsou to čtyři u Rapla. Je mi totiž líto tuhle druhou sérii úplně zatratit. Ano, je tam strašně blbostí a Mácha mě strašně vytáčí, všichni se chovají nelogicky, absolutně jsem nepochopil tu plesnivou ubytovnu, ale... někdy se u toho prostě bavím, někdy víc, někdy míň. Dokoukám to a sjedu si znovu jedničku pro zlepšení chuti. A na dvojku potichu zapomenu. Mimochodem, je to podobná situace jako u Mr. Mercedes - první série excelentní, druhá nebyla úplně špatná, ale plácala se ode zdi ke zdi a popravdě, nemusela vůbec vzniknout. Stejně tak i tady u Rapla. Druhá serie ok, ale nemusela vzniknout vlastně vůbec. Nebo ji klidně mohli nechat ležet u ledu ještě rok dva a propilovat scénář. Protože někdy je to fakt na palici...Mělo to svoje světlé okamžiky, ale ty většinou srazila nějaká absolutní krávovina ve scénáři. I kdyby námět zůstal u jednotlivých dílů stejný (hooligens, fotbal, uprchlíci, atd atd), chtělo to fakt trochu zapracovat na logice. Třeba jsem úplně nepochopil ubytovnu. To v Ústí nejsou normální hotely? Jasně, rozpočet, ale stejně... Důkazní materiál bere stovka policistů do rukou bez rukavic. Znehodnocení důkazů? Lupen bere děti na místo činu... Mácha jezdí na kole, které je důkazní materiál. A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Mimochodem, čekal jsem, když už nic, alespoň nějaké výbušnější finále, když už Lupen s Raplem narazili na ten sklad zbraní (a dokonce i bazooku), ale takhle to nějak vyšumělo... ()

jfaba

Taky jsem ten co hledí jen ke svému plotu (který nemám), jak psal PAN REŽISÉR v idnes. Jen se naučte netočit nelogičnosti! Z Ústí do Varů dojeli za pár minut!!! Jsem hloupý divák a vy super rejža. Dám dvě **. Bylo to i vtipný, a patolog nezklamal, sem tam. A jsem rád, že už nebude R3. Stejně bych se nedíval. ()

carl.oesch odpad!

Obecně mám detektivky rád. A to spektrum je poměrně široké, od vyspekulovaných typu Poirota až po skoro reálné, tady bych zmínil 1. oddělení, které jsou skoro blíž k dokumentům o případech FBI, který jde na jednom z volně šířených dokumentárních kanálů. Nicméně nesdílím nadšení pro onu skandinávskou školu a tím pádem ani její českou obdobu (Pustinu za klasickou detektivku nepovažuji). Prvního Rapla jsem sledoval, ale nenadchl mě, protože mně připadal spíš jako odvrácená strana Policie Modrava...nicméně pár dílů bylo docela koukatelných a bylo rozhodně lepších, než "odpadní" tvorba ČT (viz. třeba kriminálka Plzeň, Vraždy podle zvěrokruhu nebo ony detektivky dle "spisovatelky" Proškové. Ty jsou horší než pohrdaná, ale základní pravidla žánru ctící série na Nově a Primě. Bohužel, tohle bylo hodně slabé, většina kritiky byla už celkem racionálně uvedena, tak bych dodal jediné. Je šílené, jak jsou ty Kavčí Hory odpuzující tím, jak poskytují snadné a lehké živobytí oné samozvané intelektuální elitě. Výblitky páně Pachla tady byly taky okomentovány, ale dokud budou mít podobní jedinci zaručeno, že za prachmizerné zboží dostanou na české poměry horentně zaplaceno, nic se nezmění. A to jsou filmy a podobná veledíla jenom špičkou ledovce v onom "tunelu", který je s přehledem největší v celé České republice. 7 miliard ročně = 160 mld. korun jenom tak od roku 2000. Pro představu - jedna šestina státního rozpočtu na straně výdajů. A průměrná rodina společně se stejně odpuzujícím ČRo zaplatí za tohle 2.004 korun ročně. Když byly poplatky ve zdravotnictví, dala za ně tatáž rodinu v průměru 90 korun měsíčně. A i o tom je taky tenhle paskvil z dílny chrám a tvrz české kultury... ()

swinevenca

Nechci si hrát na Dráteníka, aby chudák citlivej Hynek Čermák zase nemusel marně hledat podprsenku, do který se vyplakat, ale kam se poděl pověstný duch Rapla? Z plnotučné atmosféry zbyla odstředěná břečka, kriminální zápletky by rozlousknul i Rudla Pekař s pokročilou stařeckou demencí, scénář a postava Rohana jsou už od počátečního přestěhování kriminálky nehodny mého koncesionářského příspěvku. Zkrátka rodiče, kteří chtějí vidět rapla, nechť mi pustí Rapla. Kromě Drozdy je vlastně jedna z nejlepších věcí druhé série to, že Čermákův "kult" si drze používá Zkáza. ()

Howard72

Nejaka nadsazka a vzdaleni se od reality je v detektivkach normalni, kam se ale dostal Rapl, to je totalni ulet. Aby policajti byli "chudi pribuzni" zijici nekde na ubytovne, aby vysetrovali/nevysetrovali, spis nahodne prichazeli k vysledkum, jezdili zatykat mafiany v rozpadajicim se soukromem aute ve dvou skoro ozrali a hlavne podnikali neuveritelny vylet do Cerne hory, kde trapnost prebiji Kobru 11, to je naprosty vysmech a neznalost prostredi, o kterem tocim. A ze si skoro vsichni vykaji vcetne tech, co spolu spi, je nechtenou tresnickou na dorte. Nevim, jestli to melo byt vtipne, mne to prislo hrozne rusive, nesmyslne, proto jsem taky shledl jen par dilu a pokazde byl vic nastvany nez spokojeny. Skoda. Na druhou stranu musim vyzvednout herecke vykony, ale scenaristovi bych zabavil na 5 let tuzku! Tech nesmyslu, co do serialu "narval", bylo presprilis. Doporucil bych mu povinne shlednout vsechny dily Prvniho oddeleni, aby videl, jak se da udelat detektivka, ktera bavi, neni trapna a ma neco spolecneho s realnym zivotem. ()

tomino28

Už to bohužel není taková pecka a zjevení, jako byla první série. A zdejší hodnocení tomu napovídá, já s přivřením očí ponechám lehký nadprůměr, možná částečně z respektu k sérii první. Jedním dechem je potřeba dodat, že je to velká škoda, ta tam je ponurost a temná atmosféra, zajímavé případy a osudy hlavních postav. Ve druhé sérii se z nich stávají jen jakési karikatury sebe sama. A snaha o provázání všech dílů jedním naháněním mafiánského bosse působí až příliš uměle a křečovitě. Pořád se na to dalo dívat, ale za tvůrce samotné mě mrzelo, jak s pokračováním celého seriálu naložili. ()

zigy

Zaplaťpánbů za skvělý suchý humor policejní partičky kolem Kuneše. Ta dává drsnému životu lepší rozměr. Komu se to nelíbí, ať se unudí k smrti u severských kriminálek. Jediný minus vidím v rozvleklosti případu s mafiánem a jednotlivé případky nebyly moc zajímavé. ()

callix

Pachl by měl přestat brát drogy, stupidní scénář, stupidní jednání postav, potřebuju tam dát nějakou slepici, jo tak jí dám jméno Slepičková, dále nějakou bokovku, jo tu by mohla hrát Boková atd. Nesmyslný náhody(Rohan na záchytce), dále na konci první řady Kunešovi koupí jeho nezletilá! dcera tu ruinu, achjo Pachle, naivní kretén nejsem já, ale ty. Pičku ti jebem. ()

Kreptry

SPOILER! SSPOILER! SPOILER! SPOILER! SPOILER! POILER! SPOILER! SPOILER! SPOILER! SPOILER! SPOILER! Hořké zklamání. Něco bylo dobrý, něco špatný, ale toho bylo právě víc. Poslední díl to zazdil. Nečekala jsem happy end plný duhy a splněných přání, i bych pochopila, jak dopadl Kuneš, ale smrt Rohana byla zbytečná. Lupínka asi poznamenal pobyt v Černé Hoře, že se vrátil ke své nevěrné manželce, Slepičková udělala dobře, že odešla, kdo by se na to svinstvo koukal a Mácha je Mácha. Ten ve výsledku dopadl nejlépe. ()

kodwin

Druhá série Rapla měla slabší okamžiky (Operace ofsajd), ale pořád se jedná o kvalitní kriminálku, která převyšuje standard české tvorby. Přesah do Černé Hory bych tvůrcům taky vůbec nevyčítal, ba právě naopak, aspoň to zkusili, a upřímně podle mě to nedopadlo nijak tragicky. Občasné balancování na hraně parodie mi někdy vadilo a občas přišlo velmi cool. Snaha vnést české prvky do mezinárodního prostředí mi přišla fajn, i když v posledním díle toho už bylo moc. Ale pobíhání Lupínka po střeše ve slipech a tílku bych v žádném případě nekritizoval. Bylo to takové mile české. Konec naznačil, že tvůrci už nechtějí pokračovat, a proto tolik tragiky. Na druhou stranu, proč ne? ()

ABC1

Jak už několik lidí napsalo, dost jim hnul žlučí režisér svým stupidním vyjádřením, že divák je xenofob, rasista, celkově blbec, který ničemu nerozumí. Trochu mi tímto výrokem připomíná evropské i některé české politiky a komentátory, kteří vědí všechno nejlíp. Nám ostatním se holt líbila první série, ta druhá je vyloženě paskvil. Herecké výkony dobré, ale nezachrání přitroublý scénář, nelogické chování např. doktora, humor ani ne pro puberťáky aj. aj. Dobře, že třetí série nebude, to už by bylo na inzultaci.. Stoprocentní souhlas s recenzí T. Lachtana!!! ()

Xmarc

70 % | Začátek druhé série mi moc nesedl. První epizoda mě i docela vykolejila, až jsem si říkal, že to bude tak trošku trapná fraška po první sérii. Ale pak se to nějak usadilo, vzal jsem druhou sérii jinak, a docela se u ní bavil. Člověk ji ale nesmí brát jako drama nebo thriller. ()

jizvoun

To, čím vévodila první série, se zde vůbec nekoná. Tíživá jakoby severská atmosféra, napínavý děj, zajímavé lokality a chemie mezi herci tu úplně chybí. Nejvíc tomu tvůrci nasadila korunu tou násilně narvanou politickou korektností. Vážně jen Pražák si může myslet, že to takhle na severu Čech hodí. V Ústí je dle režiséra asi jen jedna cikánská rodina, která ještě navíc na konci dílu vrátí odcizené peníze poškozenému, protože jim ho bylo líto. Mimoto mě neskutečně otravovala ta linka s Želkem a jeho bráchou, který mi ale vůbec nepřipadali jako mafiáni ovládající půlku Černé hory, ale spíš jako bezdomovci a všechny jejich výstupy působily neskutečně uboze a trapně. Pryč je ponurost, zábava a chuť pustit si na konci dílu hned další. Druhá série raději vůbec neměla vzniknout. Dvě hvězdy za Ústecko, jinak odpad. ()

dogrose odpad!

Uf, ani se nechce věřit, že 2. sérii dělali titíž tvůrci. Samotné téma, tedy balkánská mafie, není pro českého diváka přitažlivé, protože většině z nás je to úplně jedno, když se lumpáci povraždí mezi sebou. Velkým problémem byla uvěřitelnost, psalo se o ní v komentářích od začátku (společná příšerná ubytovna, Kunešovy milostné eskapády, rozpadlé rodiny policajtů, Rohanovo pití), nemluvě o kouření na místě činu nebo chození mezi infikované uprchlíky. Řada scén tu vyznívá parodicky až dementně. Protože tohle nefunguje, diváka nebaví ani průběh vyšetřování, který je stejně nepropracovaný jako v sérii 1. Ta byla na principu: policisté se v tom nějak plácali a pět minut před koncem dílu se Kuneš zamyslel a rozjel se zatknout vraha. Jenže v první sérii se to dalo akceptovat, jelikož to bylo vyváženou ponurou atmosférou a vysokou měrou opravdovosti. Mám velké obavy, že nás čeká další série, jelikož ČT nemá co vysílat a ráda dá peníze na cokoli. ()