Bohéma

Česko, 2017, 7 h 56 min (Minutáž: 72–94 min)

Scénář:

Tereza Brdečková

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Michal Rataj

Michal Dlouhý, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Saša Rašilov nejml., Judit Pecháček, Michal Balcar, Ondřej Pavelka, David Novotný, Václav Jiráček (více)

Epizody(6)

Bylo jednou jedno studio na Barrandově, kterým prošly dějiny. Patřilo k vůbec nejmodernějším v celé Evropě. Ve filmech, které se tam natáčely, hráli velikáni z Národního divadla, komici, krasavice, lamači srdcí. Občas se jelo natáčet do exteriéru a často se vyráželo do barů, chodilo do kina nebo konspirovalo v bytech. Ale studio, to byl opravdový domov. Kdo sem zapadl, tomu se nemohlo nic stát – anebo to aspoň tak vypadalo a dlouho si to všichni mysleli. Jenže pak přišlo osvobození následované znárodněním filmu a studio patřilo lidu. Ale hercům šlo i nadále hlavně o filmové role... Hitler a Goebbels zbožňovali film a věděli, že pro masy pracujících ve válečné výrobě je kino důležité jako chleba a mnohdy snad i nahradí svobodu. Předpokládali, že na tomto se s českými filmaři shodnou, a nemýlili se: komedie a romance se slavnými českými herci se točily skoro až do konce války jako na běžícím pásu.

Němci založili společnost Pragfilm, která pohltila bývalé AB Barrandov. Investovali do vybavení ateliérů a zaměstnávali dvě tisícovky převážně českých lidí s cílem natáčet německé i české filmy. Díky tomu na tom byla poválečná znárodněná kinematografie skvěle. České filmy pomáhaly udržet v protektorátu klid a pořádek, konstatovali nacisté. A zároveň udržovali národní povědomí, konstatovali Češi. A tak byli všichni spokojení a ruka ruku myla: diváci v kině zapomínali na drsnou skutečnost, producenti vydělávali a filmaři díky šlapající výrobě nemuseli na práce do Německa. Tito všichni nebyli vidět. Vidět ale byli herci, jejichž popularita za protektorátu vyletěla jako kometa. Jenže se neobešla bez společenských styků s nacisty, a tak většina českých hvězd stála po válce před lidovým soudem pro kolaboraci. Motivem obvinění byla často jen závist a špatné svědomí právě těch diváků, kteří hvězdám krátce předtím nadšeně tleskali. Někteří byli očištěni, ale většině to stejně nepomohlo. A byli takoví, kteří klidně zradili kohokoliv a prohlásili cokoliv. Jen aby mohli hrát dál – i za komunistů. Prostě vklouzli z jedné kolaborace do jiné. (Česká televize)

Alvin

Tohle se Kavčím horám docela povedlo. Nejen u geniálního Javorského, ale i u dalších jsem tam tu hereckou předlohu viděl. Výborně zahraný taky Frič, Havel, Vávra a dovedu si představit u druhou sérii. ()

Slahy94

Výborný námět, zabitý nezvládnutou dramaturgií, špatným scénářem, režisérem, hudbou a hlavně historickou nepřesností. Je to až zarážející, dokonce sami tvůrci přiznávají množství nepřesností, které seriál obsahuje, nehledě na to, že některé scény ze seriálu se ve skutečnosti nikdy nestaly! Určitá míra umělecké invence je u těchto historických projektů samozřejmě pochopitelná a někdy dokonce i vítána, ale způsob, jak volně Bohéma nakládá s fakty, osobně neschvaluji, už proto, že se jedná o skutečné lidi a tento způsob vykládání historie vede k nepřesnostem, a toho už si tito filmaři užili dost za minulého režimu. A přitom pravdivá historie a životní osudy těchto postav jsou natolik dramatické a zajímavé, že nepotřebují přiklášovat. Navzdory současné tendenci ve světové tvorbě ukazovat události, jak se skutečně stali, tvůrci Bohémy zcela podcenili přípravu a rozhodli se natočit svou přikrášlenou verzi tehdejších událostí a nechat na divákovi, ať se rozhodne, čemu bude věřit a čemu ne. Samotné televizní zpracování nijak nevybočuje z tvorby R. Sedláčka (potažmo i ČT). Vyprávění je rozvláčné, laciné, nudné, vleče se, bez nápadů, bez emocí, prostě průměrné. Televizní profesionálové jako architekti, kostyméři, maskéři opět odvedli dobrou práci, problém je myslím ve výběru režiséra a scénáristky. Nedostatek dobrých scénáristů je v Česku dlouhodobý problém, ale nerozumím tomu, proč ČT nezkusí s takovým ambiciózním a drahým projektem oslovit schopného režiséra, který dokáže do projektu přinést i něco svého. Seriál zachraňují především herci, hlavně výborný V. Javorský v nevděčné roli V. Buriana a další, ale na druhou stranu jsou tu i herci, kteří mi byli vysloveně nesympatičtí jako ten Michal Balcar v hlavní roli. Nesnažil jsem se herce srovnávat se skutečnými předobrazy, které hráli, ale většinou na mě nepůsobili moc věrohodně. A hlavně ta příšerná hudba vinoucí se celým seriálem plná příšerných žesťových tónů, to bylo chvílemi nesnesitelné. Bohéma představuje ojedinělý pokus o dramatizaci osudů prvorepublikových filmových hvězd za doby Protektorátu a doby poválečné. Bohužel tak činí divácky neatraktivně a se spoustou nepřesností. Je to ten případ, kdy je obsah zajímavější než samotné televizní zpracování. Další námět, který zůstává nevyužit. Můžeme jen doufat, že pokračování seriálu, o kterém se mluví, se chopí jiní, schopnější tvůrci. 40% ()

sarianna odpad!

Kdo mě zná, tak ví, že odpady nedávám moc často, ale tady to prostě nešlo. Uvažovala jsem sice, že dám jednu hvězdičku za kostýmy, ale ne, prostě ne. Upřímně musím říct, že mi docházejí slova i invektivy, kterými bych mohla vyjádřit, co jsem při sledování tohoto hnoje pociťovala. Ač jsem historik (byť moje specializace sahá daleko hlouběji do historie), tak dokážu být tolerantní k umělecké licenci, jenže čeho je moc, toho je moc. Lilli Krallová? Wtf?! Odkdy Alice Wienerová psala scénáře?! Kromě těch všech blábolů to bylo navíc ke všemu ještě děsně nudný a nepřehledný. A proč, když se tvůrci pak vymlouvali (Brdečková, dívám se tvým směrem), že je to umělecká licence a vlastně je to fikce, proč je to točený dokumentárním stylem, aby to vypadalo, jako že je to pravda? (asi protože Sedláček, nebo nevím). Ne vážně, tohle si nikdo nezasloužil a nejmíň ze všech Martin Frič. ()

Kivis

Kvalitní scénář. To je prý to, co nejvíce chybí v českém filmovém průmyslu. Těžko říct, zda tomu tak je, ale Bohéma je vzorným reprezentantem skvělé podívané, kterou právě slabý scénář potápí spíše k průměrnému zážitku. Námět je tak vděčný, herci a maskéři by téměř do jednoho zasloužili metál. Ale těch prázdných míst. Rozmáznout dramatické momenty a nebo celý seriál "strouhnout" na čtyři maximálně pět dílů. To by Bohémě neskutečně prospělo. A prostřihy na vysvětlujícího vypravěče mě vyloženě štvaly. Největší zbytečnost celé Bohémy. Ale stejně celému autorskému týmu díky za to, že něco takového vzniklo. ()

Zipper

První díl tak nějak vláčně pluje, má takový poklidný děj, což dokresluje i hudba... a jakási distingovanost té doby a to je to, co se mi na tom líbí. Přichází válka a s tím spousta problémů, bolesti... změn ve všech směrech vč. filmových ateliérů. Herci byli nuceni čelit politické otázce, ať chtěli či ne. Jsem zvědavá, v jakém tónu se bude seriál vyvíjet, ač historická linie jako taková je známá. Doufám, že počet hvězd s následujícími díly ještě zvýším. ()

KANAGOM

Strašidelně slabý scénář. Bez atmosféry, nevěrohodně napsané scény a hlavně opakování známých a šíleně šablonovitých klišé způsobem, jakým by to nikdo z reálných herců neřekl. S historickou realitou to nemá společného nic, s uměním pak už vůbec ne. V údajně historicky věrném seriálu pronášejí postavy nesmyslné průpovídky a třeba Štěpánek čte text Mnichovské dohody. To je už je tak fatální selhání odborných poradců, jestli to vůbec nějaké má, že ani nevím, co říct. Hvězda je pouze za to, jak David Novotný imituje Marvana. Skvěle, ale to nestačí. Vydržel jsem to jen silou vůle. ()

paulusm

Nenechal jsem si ujít první díl nového seriálu Bohéma a s velkým očekáváním jsem sledoval co z toho vzejde.Ze začátku jsem se ztrácel v časových přechodech a ději,což ovšem na plné čáře předčilo skvělé herectví pana Javorského a pana Dlouhého,ale to bylo vše.Je to trochu málo,ale pořád jde pouze o první díl a uvidíme zda se to posune k celkové lepšímu nebo ne.Prozatím hodnotím za dvě hvězdy. ()

Macamica

Zatím čekám, jak se to vyvine. Ale musím souhlasit s pár komentáři zde, že ačkoli mám slušný přehled o tom, jak se to v prvorepublikovém filmování mlelo, tady jsem se v postavách dost ztrácela a pořád jsem si dohledávala, kdo že je kdo. A pak - poslední dobou to je nějaká móda v ČT pořád přeskakovat z minulosti do "současnosti" a zase zpátky a tak několikrát dokola v jednom dílu serálu..? Tady mě to dost rušilo, vždycky jsem si musela říct aha, teď už jsme zase v roce 1968... A třetí spíše negativní moment - styl komunikace - ty prvorepublikové hvězdy spolu mluví jazykem 21. století. Jako neříkám, že by měli mluviti a konati, ale ...tak nějak se pak nemůžu vcítit do doby kolem roku 1939-40... Ale zatím se mi líbí Javorský jako Burian a Plesl jako Miloš Havel. Naopak nepříjemně na mě zapůsobil představitel Vladislava Vančury (neherec?). No prostě uvidíme dál. Tak update: Doteď jsem nepochopila, k čemu tam byla ta dějová linka 1968; doteď nechápu, k čemu byly dobré fiktivní postavy, hlavně ta Lily Krallová (toho kluka trochu pochopim, ale stejně); doteď mi vadí, že se tam míchalo skutečností; doteď nevím, proč bych se na seriál měla dívat znovu a doteď nevím, co tím vlastně chtěl autor říci... Ale platí, že Javorský hrál Buriana velmi dobře a Plesl Havla také... ()

quido.morava

Byl jsem zřejmě ve velkém očekávání a opět jsem, na rozpacích...Přečetl jsem si knížku, abych měl nějakou oporu, a tak vyjevím své postřehy a pocity: neustále jsem se musel zorientovávat mezi postavami a srovnával si - podle mne zcela zbytečné a ne moc povedené - časové skoky, což je poněkud vyčerpávající; scénář je takový nějaký nevyzrálý, utahaný a nesrozumitelný; také mne poněkud nesedí dramaturgie a střih, působí na mne jakoby zmateně a chaoticky; a úplně nejvíc mi nesedí kvalitativní nesourodost hereckých výkonů (např. velmi dobrý výkon Jaroslava Plesla a Vladimíra Javorského vs. poněkud chabý Saša Rašilov, a Judita Bárdos mi tam nesedí vůbec, Michal Dlouhý dělá co může, ale nějak to skřípe, Petr Strach je poněkud křečovitý atp. atp.), no - nevím, nevím.... Jedno jsem ale pochopil, tvůrcům zřejmě nešlo ani tak o vykreslení doby na základě ctění historických událostí - což je jim nyní často vytýkáno - ale především o vykreslení povah a chování jednotlivých postav v té pohnuté a neutěšené době. Mám však za to, že pod lepším režijním vedením by měl seriál přinejmenším o stupeň lepší úroveň. ()

Naive

Hodnotím zatím průměrně po prvním dílu, ale těším se na pokračování, určitě chci vidět celý seriál. Velké očekávání a pocit z prvního dílu na mě působí bez emocí, atmosféra nemastná neslaná, bohužel k tomuto pocitu přispěla hudba, která je jak přes kopírák z Českého století (také ji dělal stejný hudební skladatel). filmové klasice typu Slunečnice nebo Jen pro ten dnešní den prostě nesluší aranžmá jako z politického dokumentu. Výkon V. Javorského a M. dlouhého je vynikající. Doplňuji po celé sérii: je to skvělý počin, trochu mi vadilo viz výše a také fakt, že u některých herců vznikaly podivné kompilace charakterů a skutečných postav jako u hlavní hrdinky Liliy Krallové, mimochodem ten její herecký bezkrevný výkon mi vadil asi nejvíc. Výborný J. Plesl jako M. Havel, byl to v jeho podání opravdu mazel ()

Jespa_k

Neznám osudy konkrétních herců, neznám historický kontext, pokud jde o věci kolem českých filmů, nevím, kdo je kdo. První díl na mě působil dojmem, že jsme tak někde v půlce série. Nebaví mě, když musím během sledování googlit půlku aktérů a ještě odtušit, co se skrývá za dlouhými a významnými pohledy. Takhle sterilní a zcepenělý snad nebyl v té době nikdo, natož bohéma. ()

HanaZ

U seriálu by možná měla být hvězdička do 40 let nepřístupno :) Protože kdo nemá z dětství s rodiči a prarodiči po nedělích nakoukáno cyklus"filmy pro pamětníky), tak kontrast mezi roztomilostí černobílých klenotů naší kinematografie a tíživý okolnostmi,za kterých byly točeny, neocení... A i když to mám v úvodních titulcích, tápe kdo je kdo... Dlouhý.Javorský (a Rašilov jistě dostane také příležitost..) už v prvním díle vyšponovali k maximu, Štěpánkovy dosud žijící děti musely zejména v Cyranovi vidět otce..o Javorské ani nemluvě:Tohle byla pocta velikánům .... Po posledním díle doplňuji: nadhodnocení o jednu hvězdu nechávám tehdy, když dílo evokuje osobní prožitky a těmi návrat k atmosféře při sledování těchto filmů je. Odpouštím protivnou postavu lily, kterou jsem nakonec akceptovala jako koncentrát hereček té doby, oceňuji ambici propojit skutečné a fiktivní osoby (skutečné postavy byly označeny natolik výrazně, že orientace možná byla...) ()

Jiljí

Musel jsem se nahrubo podívat do závěrečných titulků, kdože to "hrál" Vančuru... To byla deklamace jak ze školní besídky. Zatím nehodnoceno, ale šanci na jednu hvězdičku to ještě má (i když minimální). ()

Anubiska

Viděla jsem 2.díl Bohémy a vyslechla rozhovor na DVTD. Znám všechny knihy Terezy Brdečkové a mám je moc ráda. Snad proto se mi seriál prozatím líbí, i když asi bych více uvítala hraný dokument. Opravdu by mě zajímaly skutečné postoje herců a filmařů v té složité době. Kolika hvězdám by spadla svatozář, kolika lidí bych si mohla zpětně vážit. Pokud jde o herecké výkony, Javorský hraje svého Buriana dokonale a už jen kvůli němu se vyplatí Bohému vidět. ()

ToddB

Musím říct, že je to zase typická sedláčkovská přehlídka mluvících hlav. "Herci", kteří tam hrají herce, vedou ponurými hlasy filosofické dialogy o nesmrtelnosti brouka stejně jako je vedl Gottwald nebo Beneš v jiných "veledílech" pana Mikiny. Neumím si představit, že by takhle žvanili lidé temperamentu Buriana, Nového nebo Marvana. Atmosféra úplně mimo dobu, ve které se příběh odehrává. ()

BEZHLAVY

Par mistnich exhibicionistu napise, ze to stoji za prd a fura dalsich blbu kopiruje komentare... to je pokazde stejne, kdyz prijde kvalitni vec.... Pani Brdacova jasne vysvetlila, ze nejde o dokument, ale roman, kde pro napeti a pochopeni je nutna i jista mira nepresnosti, a pokud to v sobe prijmete, dovedete autorum odpustit neexistujici Lily... Tvorba CT je na strmem vzestupu a diky za tato dila!! ()