Bohéma

Česko, 2017, 7 h 56 min (Minutáž: 72–94 min)

Scénář:

Tereza Brdečková

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Michal Rataj

Michal Dlouhý, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Saša Rašilov nejml., Judit Pecháček, Michal Balcar, Ondřej Pavelka, David Novotný, Václav Jiráček (více)

Epizody(6)

Bylo jednou jedno studio na Barrandově, kterým prošly dějiny. Patřilo k vůbec nejmodernějším v celé Evropě. Ve filmech, které se tam natáčely, hráli velikáni z Národního divadla, komici, krasavice, lamači srdcí. Občas se jelo natáčet do exteriéru a často se vyráželo do barů, chodilo do kina nebo konspirovalo v bytech. Ale studio, to byl opravdový domov. Kdo sem zapadl, tomu se nemohlo nic stát – anebo to aspoň tak vypadalo a dlouho si to všichni mysleli. Jenže pak přišlo osvobození následované znárodněním filmu a studio patřilo lidu. Ale hercům šlo i nadále hlavně o filmové role... Hitler a Goebbels zbožňovali film a věděli, že pro masy pracujících ve válečné výrobě je kino důležité jako chleba a mnohdy snad i nahradí svobodu. Předpokládali, že na tomto se s českými filmaři shodnou, a nemýlili se: komedie a romance se slavnými českými herci se točily skoro až do konce války jako na běžícím pásu.

Němci založili společnost Pragfilm, která pohltila bývalé AB Barrandov. Investovali do vybavení ateliérů a zaměstnávali dvě tisícovky převážně českých lidí s cílem natáčet německé i české filmy. Díky tomu na tom byla poválečná znárodněná kinematografie skvěle. České filmy pomáhaly udržet v protektorátu klid a pořádek, konstatovali nacisté. A zároveň udržovali národní povědomí, konstatovali Češi. A tak byli všichni spokojení a ruka ruku myla: diváci v kině zapomínali na drsnou skutečnost, producenti vydělávali a filmaři díky šlapající výrobě nemuseli na práce do Německa. Tito všichni nebyli vidět. Vidět ale byli herci, jejichž popularita za protektorátu vyletěla jako kometa. Jenže se neobešla bez společenských styků s nacisty, a tak většina českých hvězd stála po válce před lidovým soudem pro kolaboraci. Motivem obvinění byla často jen závist a špatné svědomí právě těch diváků, kteří hvězdám krátce předtím nadšeně tleskali. Někteří byli očištěni, ale většině to stejně nepomohlo. A byli takoví, kteří klidně zradili kohokoliv a prohlásili cokoliv. Jen aby mohli hrát dál – i za komunistů. Prostě vklouzli z jedné kolaborace do jiné. (Česká televize)

Endyis

Bohéma vůbec nebyla špatná, ba naopak sledoval jsem jí pravidelně a těšil se na ní, ale škodí jí dvě věci: a) kombinace reálných a fiktivních postav způsobuje trošku jakýsi guláš (člověk si pak není jistý, zda-li to může považovat za životopisné a kdo je skutečný a kdo smyšlený - podobná situace nastala ve filmu Holocaust a fiktivní postavou Erica Dorfa, která působila také, že je skutečná). b) pasáže z 68 byly opravdu občas tak trochu otravné a kolikrát vzali seriálu dynamiku. Herecky bych vyzdvihl hlavně Jaroslava Plesla a Vladimíra Javorského. Z CZ seriálové tvorby určitě nadprůměr: 65% ()

klima777

Zdeněk Štěpánek s tváří Michala Dlouhého. A tak dále... Tyhle historické paskvily jsou mj. důvodem, proč oblibuji fantasy. ()

Autogram

Keby ten seriál nebol trochu zaspatý, mohlo by to byť lepšie, aspoň priemerné. Nápad zobraziť známe herecké postavy minulosti v seriáli je dobrý a zaujímavý, ale okrem skvelého Javorského Buriana nikto dieru do sveta neurobil. Ostatní sú skôr do počtu alebo nevierohodní, čo je napríklad u takého Oldřicha Nového až trestuhodné nevyužitie príležitosti. Myslím, že druhým dielom so seriálom končím, sledovať celých 70 minút iba kvôli pár zaujímavým momentom nemá zmysel. ()

JKL

Bože, tam je figur jak na orloji. Nelíbí se mi zahrnutí smyšlených osob do děje, což jen dokazuje, že navzdory stejnému oboru mají postavy pramálo společného. Pavelka je zde zcela nadbytečný. Pochválit ale musím Javorského, který Buriana hraje dokonale. V té všeobecné šedi je to ale solitér. ()

venca163

Taky se mi tam nelíbilo spoustu věcí, ale fakt mě fascinuje, kolik je tu mezi náma najednou historiků a odborníků na 40. léta, který nejvíc řeší blbosti jako jaký moh nebo nemoh mít Vlasta Burian pyžamo. Mně vadil hlavně trošku chaos v postavách a semtam nějaký vyložený přešlapy ve zpracování (třeba ta všudypřítomná hudba v pozadí...lejm), ale jinak jsem se soustředil spíš na osudy lidí v tý době, který jsem chápal jako takový typy. Je to rozhodně dost zajímavá doba, která zatím ve filmu docela chybí (vesměs jsou tu jen lepší/horší válečný filmy). Tehdejším lidem jejich volby rozhodně nezávidim. A jaký to muselo být rozčarování, když se po válce odkopaly ty největší komoušský svině... PS: Za normálních okolností bych dal asi 3*, ale přijde mi to brutózně podhodnocený. (70%) ()

Babous

Postav je tady věru hodně, ale pokud se aspoň trochu orientujete v historii našeho filmu, nebude vám to dělat problémy sledovat. Mě osobně sledování těch velkých hvězd i neznámých osob ve chvílích těžkého rozhodování baví. Dialogy nejsou tak dlouhé a sloźité jako v Českém století, myslím, že pro většinového diváka to bude snáz uchopitelné. I díky těm pikantnostem. Těším se na další díly. ()

netahlo

Serial, ktery stoji a pada s tim, jak casto se v nem objevuje Vlasta Burian v genialnim podani Vladimira Javorskeho. Cim vice Vlasty, tim zabavnejsi. Naopak bez nej je to bida. Potencial zustal nevyuzit. ()

velkyvezir

První díl ještě ani neskončil a už to tu řada lidí hodnotí... :-D --- Za necelou hodinu začíná druhý díl. Vzhledem k tomu, že jsem zcela ztratil potřebu druhý díl a další části vidět, mohu hodnotit. Tak hodnotím... ()

zencitizen

Zatím po prvním dílu bez hodnocení. Vidím spíš negativa: Ratajova hudba je tentokrát velmi nadužívaná, má asi přibližovat styl jakým se filmová hudba používala v těch letech, ale zároveň je příliš výrazná a příliš patetická. Trubka zní snad v každém druhém záběru. Za druhé: Brdečková není Kosatík a její dialogy mají spíš primitivně edukativní než dramatický charakter. Prostě dokonalé dílko pro střední školy, kde se do znuděných studentů musí nacpat určité penzum informací. A navíc celé quasi biografické rámování o jako by "Brdečkovi a jeho dcerce" je neskutečně ploché, otravné, sebestředné (vlastně souhlasím s Mirkou S. :-). Co se týče Sedláčkovy režie, tak mi přijde, že jede na autopilota. Samé jízdy jeřábem. Některé z hereckých podání jsou preciznější (Plesl), jiné solidní (Javorský, Rašilov), další neuvěřitelně toporné (představitel mladého "Brdečky"). Rovina filmu o filmu je zajímavá, ale čekal jsem víc detailu, citu a zaujetí pro film. Ta mechanická morální dilemata, kterými první díl oplývá, mají charakter spíš oživlého beltéma (oživlého obrazu) než-li skutečného konfliktu. A ještě facka na závěr - Život je jen náhoda zpívaná jakýmsi dýchavičným dítětem. Fuj. ()

klukluka

Rekonstruovat realitu a "vylepšovat" ji vědomou a záměrnou fikcí (fiktivními postavami), to je přece nešťastný přístup. Pokud chci odhalovat/ připomínat po mnoha desetiletích záležitosti (včetně velmi intimních) skutečných, veřejně známých osob a nemám za to být vnímám jen jako nějaká opožděná bulvární hyena, pak bych se měl striktně držet faktů a dbát na dokumentární ráz takového díla. Jaký by jinak mělo mít smysl?/// Obvykle to nedělám, ale Bohému nakonec nechám bez hodnocení. Nevěnoval jsem jí dostatečnou pozornost. Pocitově to mám ale tak, že je její nízké hodnocení a zejména většina komentovaných odpadů a jednohvězd daní za Sedláčkův prezidentský metál. Podle mě za to nestál... Ovšem- zkuste ho odmítnout... Nebyla náhodou celá Bohéma právě o tomhle?///Ta manipulace je drastická. A nepochopitelná..? Originální projev Oldřicha Nového naprosto neškodný - dnes a jistě i tehdy, seriálový vyznívá jako udělám cokoliv, když mě necháte hrát. V této podobě ale nikdy prokazatelně nezazněl..? http://video.idnes.cz/?c=A170221_160505_filmvideo_spm&idVideo=V170221_144031_kultura_vov ()

klúčik

Je ťažké hodnotiť toto dielo. Ukázalo nám život, niektorých hereckých hviezd počas obdobia od rokov 1930 až po 1955. Aká to bola doba?? Hrozná , ale v každej dobe sa nájdu ľudia, ktorí sú proti, ktorí sú za a ktorí len prežívajú. Nebudem nikoho hodnotiť , mne to neprináleží. Ja len viem, že seriál mal svoju atmosféru a herci ukázali svoje herecké majstrovstvo. Páčili sa mi Jaroslav Plesl, Petr Stach, Vladimír Javorský. Aj preto dávam 70%. ()

Sygi

Seriál má pěknou myšlenku, a to spojit český film s politickým vývojem v Československu. Představitelé skutečných postav v seriálu excelují (Burian, Nový, Štěpánek, Havel), avšak míchání s těmi fiktivními bylo v mnoha momentech na škodu (postava mladého Arnošta Žáka mi byla po většinu dílů krajně nesympatická). Dílu také ubírá opakující se dobová hudba, znící v každé druhé scéně. Nelze však opomenout největší kvalitu seriálu, kterou je Vladimír Javorský jako Vlasta Burian. Jeho strmý pád bylo vskutku smutné sledovat. ()

Zagros

Na seriál Bohéma jsem byl vcelku zvědavý a těšil jsem se. Nicméně jsem měl jisté obavy, které asi způsobily to, že jsem se na něj podíval až cca pět let po premiéře. Mé obavy se bohužel potvrdily. Nejprve ale tvůrce pochválím za dobrý námět, v některých případech skvělé obsazení a slušnou výpravu. Teď výhrady… za tu mou první snad tvůrci ani nemůžou, ale uvést ji musím. Asi není v lidských silách perfektně zahrát geniální herce Vlastu Buriana, Oldřicha Nového, Jaroslava Marvana a další. Sám je mám „nahleděné“ opravdu hodně. Viděl jsem je nespočetněkrát v mnoha filmech a znám všechny jejich gesta, většinu známých replik, jejich časté výrazy… Vladimír Javorský předvedl mimořádný výkon, ale ani on mě nedokázal přesvědčit. V prvních dílem mě doslova každé slovo a každý výraz herců vytrhoval z děje, protože to zkrátka nebylo ono. Další věc, co mi moc nesedla, byla druhá dějová (spíš jen vyprávěcí) linka z roku 1968. Z mého pohledu tam nemusela být a jen opět vytrhávala z děje a natahovala jej. Největší výtkou, která už jde naplno za tvůrci, je zbytečné vytváření nových nereálných postav. Proč? Bylo málo velkých herců? Byly snad jejich osudy málo zajímavé? Neměli jsme dost svých zajímavých hereček? Postava Lili Králové byla vytvořena naprosto zbytečně. Místo využití silných příběhů, co napsal sám život, v jednom z nejtěžších období naší historie, si tvůrci musí vymýšlet něco vlastního. Opravdu si myslíte, že jste to zvládli lépe? Nezvládli! Bohužel ve mně převládl pocit ztracené šance a nevyužitého potenciálu. Až při psaní komentáře jsem si všiml, že to režíroval Robert Sedláček. Hned je mi to jasnější, s Českým stoletím to dopadlo podobně… ach jo. Slabší tři hvězdy, za ten skvělý námět, co ovšem napsal sám život a ne tvůrci. ()

Roman Albach

6/6 Jedním slovem - zklamání. Promarněná šance. Je to velice prazvláštní mix fiktivních a reálných postav, Čechů s Němci, co mluví česky, událostí doby protektorátu a roku 68. To všechno, by se dalo přežít, kdyby seriál jednoduše velmi často nenudil. Zajímavých momentů je zde jako šafránu. Je to velká škoda. ()

Kanca

Kdyby český prvorepublikový film nebyl mým koníček už od střední školy, asi by se mi Bohéma líbila víc, protože má spád a je dramatická. Nicméně některé fiktivní postavy a fiktivní události mi na tom šíleně vadí a srážejí tak moje nadšení, které jsem ještě před uvedením seriálu měla. Nejvíce mi asi vadí postava Lilly Králové, ve které se prolínají osudy hned tří našich nejvýraznějších prvorepublikových hereček (Baarová, Mandlová, Gollová) a tudíž na mě působí tak trochu absurdně. Naopak strašně se mi líbí výkon Vladimíra Javorského jako Vlasty Buriana a silně mě zasáhl příběh Anny Letenské. I přesto za mě bohužel obyčejný průměr. 55% ()

Wishkah

Čistý průměr. Do vyšších pater to vede zajímavý námět,poměrně dobré konverzační scény a silné obsazení, kterému kraluje pan Javorský jako Vlasta Burian. Nohy tomu ale podráží hlavně hodně rutinní a v některých momentech neumětelská režie. Taky mi přijde jako nadbytečné tam dávat jako ústředního vypravěče vymyšlenou postavu, která se navíc na plátně defacto ani neukáže. Děj přešlapuje od jednoho tématu k druhému a ani jedno nijak nevysvětlí ani se mu nijak nevěnuje. Prostě průměr...škoda ()

derryl

Velice zvláštní seriál. Nemohu si pomoci, zvláštní dialogy a herecké výkony a nepochopil jsem, proč musí být v seriálu fiktivní postavy. Děj je pak nepřehledný. Ano, musí se nechat, že někteří herci (Plesl, Javorský) podávají úžasné výkony, ale musíme přetrpět neskutečné přehrávání dalších herců (nejvíce představitelka Lily Králové). Jsem rád, že seriál vznikl, je tu bohužel velice mnoho nedotažeností, než bych čekal. ()

Foxhound#1

Na jednu stranu se mi to celkem líbí, na druhou stranu je tam hodně fikce a i označení "na volné motivy osudů prvorepublikových herců" je hodně hraniční. Sedláček je prostě vidlák a velké témata v jeho podání nejsou TOP práce. Ve finále zbyde jen skvělý výkon V. Javorského a J. Plesla. ()

mira007

Životopisy našich prvorepublikových herců v podobě, která potřebuje více autorské licence a jejíž hodnota je snižována mixem fiktivních osob a dějů s těmi skutečnými. Okupace 1968 je taky zcela nadbytečná Navzdory velkopomalému rozjezdu v prvním díle ( a na druhou stranu zrychlený děj kdy v jednom díle je atentát na Heydricha 1942 a konec války 1945 ) dávám pět hvězd, protože 1) tenhle seriál změnil razantně můj pohled na ty černobílé hvězdy třicátých let a vždycky, když uvidím nějaký film z té doby, už na něj budu koukat i optikou tohoto seriálu 2) námět ač šel zpracovat daleko lépe je prostě originální 3) excelentní výkony Javorského jako Buriana a Dlouhého jako Štěpánka 4) seriál, který oživil můj zájem o historii daného období, kdy si dohledávám info, takže přesah toho díla je nad těch 72minut mého života 5)zase jsem si uvědomil jaký ti komunisti byli totální zmrdi, když ovlivnili i tu kulturu a dokázali degradovat lidi, kteří něco dokázali 6) hvězdu navíc dávám vždy za moji oblíbenkyni Judit Bárdos, kterou režisér dokonce svlékl do naha ač tak nějak americky, aby nebylo nic vidět. ()