Strážmistr Topinka

• Slovensko Strážmajster Topinka
Česko / Slovensko, 2019, 11 h 11 min (Minutáž: 50–53 min)

Režie:

Petr Zahrádka

Kamera:

Miloslav Holman

Hudba:

Andy Čermak

Robert Mikluš, Jiří Bartoška, Veronika Freimanová, Jenovéfa Boková, Marek Geišberg, Miroslav Donutil, Gabriela Marcinková, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek (více)

Epizody(13)

Postavy ze seriálu Doktor Martin se vrací v nové sérii, jejímž hlavním hrdinou je tentokrát protějovský policista Tomáš Topinka (R. Mikluš), který v podhorském městečku řeší nejrůznější případy. Ať už jsou banální či skutečně dramatické, svérázná Topinkova figura každé vyšetřování prožívá jako velkou kauzu... (Česká televize)

Jirkacek

Československý seriál Strážmistr Topinka se stal v roce 2019 jakýmsi volným pokračování jiného seriálu ze stejného prostředí s názvem Doktor Martin, což jsem přijal s povděkem a docela jsem se na další příběhy začal těšit. Dobrodružství příšerného doktora jsem totiž sledoval, i když mi prostředí ordinace a nemocnice nedělalo zrovna dobře. Naštěstí vše bylo vyváženo atraktivním prostředím valašských Velkých Karlovic, kde se seriál odehrával, pouze byl změněn název obce na Protějov. Hned po několika dílech jsem zjistil, že režisér Petr Zahrádka a scénáristé Tomáš Končinský, Štefan Titka, Tomáš Hodan, Hynek Trojánek, Tomislav Čečka ještě přidali na humoru a vytvořili tak velmi lehkou zábavu pro nás věrné diváky. Prim tentokrát hrál jediný představitel Protějovské ruky zákony, kterým nebyl nikdo jiný než policista Tomáš Topinka (Robert Mikluš), který v podhorském městečku řešil nejrůznější případy. Jednalo se o velmi lehké zločiny, jako krádeže a sousedské spory, až tedy na díl Zločin na tanečním parketu, kde došlo i na vraždu. Většinou se však jednalo o zábavné vyšetřování, ve kterých se sem tam mihla postava ze seriálu Doktor Martin, ale ty důležité postavy byly zcela nové. V úvodní epizodě byl noci z protějovské pošty ukraden bankomat. Strážmistr Topinka se vrhl se zápalem sobě vlastním do pátrání po zlodějích. Po několika neúspěšných pokusech o dopadení pachatelů to byla nakonec paradoxně Irena (Gabriela Mihalčínová), sestřička doktora Elingera (Miroslav Donutil), která Topinku navedla na správnou stopu. A dala mu tak šanci předvést se i před kolegy z ostravské kriminálky. V druhém díle do Topinkova domu i života se nečekaně vrátila jeho matka Marie (Veronika Freimanová), které vyhořel penzion, jenž provozovala, a přišla tak nejen o své podnikání, ale i o střechu nad hlavou. Svěřila se Tomášovi se svým podezřením, že její penzion někdo podpálil. Topinka započal vyšetřování a vybral si k tomu řadu nezvyklých metod, kterými chtěl postupně vypátrat možné podezřelé. Ale pátrání nikam nevedlo a iniciativy se nakonec ujala sama Marie, která vymyslela důmyslný plán vedoucí k odhalení skutečných pachatelů. A Topinka se v mezičase sbližoval čím dál víc s místní pošťačkou Lucií (Jenovéfa Boková). Ve třetím díle byla na můstku přes potok, přesně na hranici dvou policejních rajonů – Tomáše Topinky (R. Mikluš) z Protějova a jeho slovenského kolegy Ľubomíra Ostrého (M. Geišberg) ze sousední Brehové – nalezena mrtvola ovce. Konkurenční dvojice policistů zjistila, že nejde o první případ, a vydala se po stopách masového ovcovraha. K objasnění případu pomohla nakonec konzultace s ne zrovna vstřícným doktorem Martinem Elingerem (M. Donutil), Irenin (G. Marcinková) rázný zásah a postřeh Topinkovy matky Marie (V. Freimanová). Ve čtvrtém díle z ordinace Martina Elingera zmizely kyvadlové hodiny. Topinkova stopa mířila za majitelem muzea kuriozit v nedalekých Zábředlicích (Pavel Nový). Během vyšetřování ale zjistil, že bude muset opět nedobrovolně spojit své síly se slovenským kolegou Ostrým (M. Geišberg). Po sérii dramatických nedorozumění a zběsilé honičce byl nakonec odhalen překvapivý pachatel krádeže Elingerových hodin a Tomáš Topinka se tak mohl úspěšně revanšovat doktoru Martinovi. V pátém díle Protějovský starosta Brůžek (Miloš Vávra) dal dohromady fotbalovou jedenáctku a chystal se na zápas s týmem ze sousední Brehové. Klíčový hráč domácího týmu, starostův syn, měl ale před zápasem zdravotní potíže, kvůli nimž skončil v nemocnici. Topinka (R. Mikluš), který fotbal nehrával, jej měl nahradit. Když dorazil ale na zápas, zjistil, že místní fotbalový tým byl pravděpodobně otráven. Hlavním podezřelým byl samozřejmě tým soupeřů. Topinkovi se ale nakonec s pomocí doktora Elingera a díky informacím od lékárnice Kunešové (M. Steinmasslová) podařilo odhalit skutečný zdroj a překvapivou příčinu vyřazení protějovského fotbalového týmu ze zápasu.V šestém díle byl v ostravském klubu je zavražděn protějovský podnikatel Čihák. Vyšetřování případu se ujal major Hrubý (J. Bartoška) a jeho kolega Vébr (Marek Taclík) z ostravské kriminálky. Podezření padlo na dvojici protějovských podnikatelů, kteří stejně jako Čihák obchodovali s lihem a v poslední době mezi sebou vedli konkurenční boj o zakázky do zahraničí. Mezitím se celý Protějov připravoval na tradiční Sousedské slavnosti. Major Hrubý oslovil Topinku, aby byl kriminalistům nápomocen při jejich sledovací akci během slavností. Do průběhu Sousedských slavností ale zasáhl nájemný vrah, který chtěl zabít dalšího z dvojice podezřelých podnikatelů. A byl to právě Topinka, který se odhodlal zasáhnout a za dramatických okolností nejen zneškodnit vraha, ale i zachránit milovanou pošťačku Lucii. V sedmém díle byla na jedné z protějovských křižovatek slavnostně instalována figurína policisty s podobou Tomáše Topinky, která měla zpomalovat dopravu. Ale figurína hned první noc po instalaci zmizela a Topinka se pustil do pátrání. Nebyla to ale zdaleka jediná věc, která se v Protějově ztratila. Někdo kradl zdánlivě nepotřebné staré věci a na místě zanechával pokaždé stejný vzkaz. Vše se začalo vyjasňovat ve chvíli, když starosta prodal jeden místní starý dům, o který měla zájem Marie pro své podnikání i major Hrubý na důchod, neznámému kupci z Bratislavy. Topinka přišel na to, že motiv ke koupi této nemovitosti vede do historie Protějova a odhalil nečekaného pachatele krádeží. V osmém díle si Marie Topinková otevřela penzion, ve kterém si major Hrubý doživotně pronajal pokoj k užívání. Jednou ráno Marii probudil rozezlený soused Robert Fiala (V. Kopta), kterému někdo zničil bicí v jeho nedaleké zkušebně. Na místo přijel přivolaný Tomáš Topinka a začal vyšetřovat. Z výpovědí svědků vyplynulo, že Robertovo hraní na bubny bylo pro mnohé sousedy včetně Marie, majora Hrubého a dalších hostů penzionu nesnesitelné. Jedna z ubytovaných, paní Nosková, byla ale přesvědčena, že se v penzionu dějí ještě mnohem horší věci. Z vedlejšího pokoje zaslechla rozhovor o vraždě. Okruh podezřelých, kteří mohli Fialovy bubny úmyslně zničit, se postupně zužoval a odhalení skutečného pachatele bylo pro všechny naprosto nečekaným překvapením. V devátém díle byla ve vlaku mířícím do Protějova ukradena vzácná historická známka jednomu z cestujících panu Tyčkovi. Lucie Mazalová, která byla rovněž jednou z pasažérek, přivolala na nádraží Tomáše Topinku. Ten se iniciativně ujal vyšetřování případu, zadržel vlak, z něhož udělal místo činu a začal s výslechy. Nepříjemné bylo, že jednou z možných podezřelých byla právě i jeho Lucie. Navíc se opět setkal také s Klárou Volnou (E. Maximová), bývalou policistkou, kterou kdysi zatkl a která se do Protějova vracela po propuštění z vězení, a to celou situaci ještě zkomplikovalo. Případ se zamotával a na nádraží postupně dojela i Marie Topinková s majorem Hrubým. Ten navrhl, aby byla ve vagónu, kde k odcizení došlo, provedena rekonstrukce. Lucie si s Klárou evidentně nepadly do oka a začaly mezi sebou soupeřit. Vzácná známka byla nakonec náhodou objevena, ale rozuzlení celé zapeklité krádeže mělo ještě úplně jiné, nečekané vysvětlení. Asi nejslabší díl pro mne byl ten desátý, v němž měl správce CHKO Radek Horák (T. Jeřábek) vidění – zářící lesní přízrak ho varoval, proto narušil lov místních myslivců a svým poněkud expresivním chováním poskytl Topinkovi důvod, aby ho odvedl na vyšetření k doktoru Martinovi. Elinger jej prohlédl a doporučil Tomášovi, aby s Radkem raději přes noc zůstal u něj doma, kdyby se jeho stav třeba náhle zhoršil. V noci u Horáka na zahradě oba probudil světélkující přízrak. Vypadalo to, že Horákovo vidění bylo skutečné. Tomáš se neznámý objekt pokusil dokonce natočit kamerou, aby měl důkaz pro ostatní. Když pak další den s Lucií projížděl záznam, ukázalo se, že to bylo svítící divoké prase. Topinka se rozhodl sabotáž se světélkujícím prasetem řešit a zahájil pátrání. Podezřelý byl pytlák ze sousedních Zábředlic i podnikatelka Šindelářová, kteří se poměrně nedávno dostali s Radkem do konfliktu. Topinka vyhlásil policejní akci, které se účastnili i místní myslivci a také Lucie, která nakonec svítící prase k překvapení všech zastřelila. Zbývalo už jen odhalit, komu stálo za to nebohé zvíře natřít barvou a vysílat ho do noci strašit v lese. V jedenáctém díle se při příležitosti chystané výstavy o Protějově zjistilo, že v místní knihovně byla odcizena památná medaile Františka Josefa I. Podezřelá je v prvé řadě nová knihovnice Klára Volná, která se vrátila teprve nedávno z vězení a střídala do důchodu odcházející knihovnici Zdenu. Případu se opět ujal se zápalem sobě vlastním Tomáš Topinka. Výslechy všech, kteří byli v inkriminovanou dobu v knihovně, ale nepřinesly žádný pokrok v pátrání. Ukázalo se, že okruh podezřelých může být díky hojně navštěvovanému čtenářskému kroužku, který vedla v knihovně právě Klára, daleko větší. Ten navštěvovali převážně muži, kterým Klára imponovala. I přesto ale mnozí Protějované považovali Kláru stále za potenciální zlodějku. Zjistil se rovněž, že Kláře kdosi posílá i výhružné dopisy. Topinka si myslel, že jejich autora vypátrá podle identifikace písma. Ke všemu se ještě v penzionu Tomášovy matky Marie objevila podivná dáma, která už na pohled svým jednáním vzbuzovala podezření a Tomáš zjistil, že se ho dokonce pokouší sledovat. Ve dvanáctém díle byl v protějovském kostele odcizen jeden z barokních obrazů s vyobrazením Křížové cesty. Krádež vyšetřoval nadporučík Vébr z ostravské kriminálky a Topinka, jenž mu asistoval, začal s výslechy místních spoluobčanů. Vébr zatím zpovídal lékárnici Kunešovou, která večer před krádeží hrála s farářem v kostele vědomostní kvíz. Odcizený obraz se záhy našel v zastavárně. Policisté tam dokonce nalezli téměř polovinu obrazů z křížové cesty, které zde údajně donášela nějaká žena. Při srovnání maleb se ale zjistilo, že v kostele visí už jen jejich nepříliš povedené kopie. Farář při výslechu tvrdil, že o ničem nevěděl. Lucie pak Tomášovi poradila, aby ohledně padělaných kopií kontaktoval svého bratra Reného. Ten mu vytipoval možného podezřelého falzifikátora – výtvarníka Kabáta. Topinka s bratrem malíře navštívil a viděl, že zrovna maluje další z obrazů z cyklu křížová cesta. Ten se ale bránil, že to dělá na zakázku. Topinka musel tedy vypátrat skutečné objednatele. Nakonec přece jen přišel na jednu stopu a dostal také nabídku do Ostravy na kriminálku. Ve třináctém díle byl Topinka zdrcen, že Lucie odmítla jeho nabídku k sňatku. Tomášovy nevyužité snubní prstýnky ale nakonec použil major Hrubý a požádal Marii o ruku. Lucii navštívil její manžel Mojmír Máslo, který chtěl dceru Rozárku do své péče a od Lucie alimenty. Mezitím už Marie rozjela přípravy na svatbu, což Tomáše poněkud překvapilo, stejně jako nabídka od Hrubého, aby mu šel za svědka a vzal do úschovy svatební prstýnky. Lucie chtěla s Tomášem nutně mluvit, ale Topinka se setkání vyhýbal. Večer se náhodou v hospodě seznámil Mojmír s Tomášem a oba si postěžovali na své životní trable se ženami. Ve skutečnosti si ale Máslo potřeboval Topinku jen otestovat. Další den volala Lucie Tomáše, aby jí přijel na pomoc právě s manželem. Tomáš se tak nečekaně všechno dozvěděl a musel řešit Máslovo obvinění, že byl Lucií napaden. Jenže do toho zjistil, že mu byly odcizeny prstýnky pro Marii a Hrubého. Nastal den svatby a na Tomášovi bylo, aby našel nejen ztracené prstýnky, ale především vyřešil pro Lucii, Rozárku i sebe problém s Mojmírem Máslem. Skoro všechny díly byly pro mne zajímavé a celkem i vtipné, takže jsem těch něco přes 50 minut u každého dílu vydržel. Z dalších rolí bych jmenoval postavy filmového komisaře Majera (Tomáš Hanák) a jeho pomocníka strážmistra Štrose (Robert Nebřenský), kteří byli Topinkovým vzorem, i když sami pouze hráli své role ve filmu. Suma sumárum, seriál Strážmistr Topinka ode mne získal tři topinkové hvězdy ***. () (méně) (více)

Dr.Marek

Jestli si opravdu potrebujete intelektualne odpocinout, at uz proto, ze jste doktor nebo akademik nebo mate syndrom vyhoreni ci deprese, pak tohle je presne recept pro Vasi dusevni pohodu. ()