Jsou stejně schopní a stejně posedlí. A stojí proti sobě... Lupič Neil McCauley se specializuje na akce, při kterých jde o velké peníze. Ať už připravuje přepadení pancéřového vozu nebo vyloupení banky, vždy se může opřít o spolehlivé spolupracovníky. Každý jeho zločin je pečlivě naplánovaný a provedený s dokonalou profesionalitou. Když McCauley připravuje svou poslední velkou loupež, po které se chystá na odpočinek, je mu už v patách policejní detektiv Vincent Hanna. Potíž je v tom, že Hanna je stejně schopný a stejně posedlý svou prací jako McCauley. Oba muži toho mají společného víc, než se na první pohled zdá: ani jednomu z nich to například v soukromí neklape. Vincentu Hannovi se hroutí už třetí manželství, McCauley pro jistotu nikdy s nikým nenavázal trvalý vztah. Oba by si vlastně mohli skvěle rozumět. Jenže stojí na opačných stranách zákona a jejich setkání nemůže skončit nijak jinak, než soubojem na život a na smrt… Režisér Michael Mann (Miami Vice, Lovec lidí, Poslední Mohykán) natočil strhující kriminální příběh, ve kterém se vedle akčních scén soustředil na podrobný popis toho, jak jeho hrdinové žijí v soukromí a jak své činy připravují. Při uvedení do kin se reklamní slogany zmiňovaly o tom, že se zde poprvé na plátně setkali dva z největších amerických herců Al Pacino a Robert De Niro. Pravda je, že oba předtím hráli ve filmu Kmotr II (1974), kde však neměli žádnou společnou scénu. (Česká televize)

Snorlax

Exkluzivně obsazená nuda, po sestříhání na polovinu by to mohl být fakt dobrý film. Nechápu, proč někdo nedostatek invence nahrazuje sáhodlouhými scénami se záběry na noční město, z okna, nebo konverzací, do které by bez potíží zapadl mentálně retardovaný jedinec. Zajímavý námět, dobré herecké výkony, ale stávka střihačů z toho udělala film k uzívání. Po mnoha peripetiích jsem dokoukala až do konce a za ten závěr (který považuju za skutečně jedinou zdařilou pasáž filmu) přidávám jednu hvězdičku. ()

Omnibus

Tváří v tvář těmhle dvěma protivníkům, sedícím proti sobě při onom památném rozhovoru v bistru nad (jako smrt) černým kafem, bych měl dát samozřejmě pět hvězd bez zaváhání. Robert de Niro je prototyp gangstera z povolání. Je to technokrat loupeží, pragmatik až za hrob, cynický a naprosto bez skrupulí. A Al Pacinův policajt? Ten je zarputilý a dravý, jako povedený kříženec buldoga a chrta.      Tak proč jen, u všech všudy, maže gangsterovi med kolem huby a dává mu nepokrytě najevo svůj obdiv, jak nějaká fanynka rockové hvězdě, místo aby se ho zeptal na ty tři naprosto bezdůvodně postřílené chlapy z přepadeného pancéřového vozu? No proč asi. Protože to holt scénáristu nenapadlo... Škoda. 90%. Naopak oceňuji to krédo zloděje: „Když se rozhodneš krást, nesmí být v tvém životě nic, co bys nedokázal během 30 vteřin opustit, když půjde do tuhého.“ V závěru filmu bezohledně (byť s malým zaváháním) uplatněné vůči zamilované naivce Eady. Jako ze života... ()

Šakal

Jednoznačná špička ve svém žánru. Tomu říkám akční- krimi - drama ( doplnil bych ještě o slůvko psychologické, díky bravurně rozkryté psychologii postav a to zejména ústředního dua). Skvělý scénář, bravurní kamera, vše pod taktovkou mistra akce Michaela Manna. Hvězdné herecké obsazení, kterému vévodí souboj mých velkých oblíbenců Al Pacina a Roberta De Nira. Oba tu hrají jako " o život " , těžko porovnávat, který z nich je lepší, což je největší deviza tohoto snímku, že ho netáhne pouze jeden z nich. Skvěle je doplňují i ostatní zůčastnění, ať už se jedná o Val Kilmera, Jona Voighta...... Přestože má snímek delší stopáž ( 164 min ) , tak zde to není vůbec na škodu ( ba právě naopak ) , člověk se ani na chviličku nezanudí a naopak po závěrečném finále si povzdechne..... škoda, že je již konec! Vše doplněno výbornou hudební složkou. " Pár much " by se našlo, na čistých 100% to není, ale to bych už byl opravdu velký rejpal. Poctivých 95% si snímek nicméně plně zaslouží a spousta dnešních " akčních pecek " by se mohla učit od toho Mannova majstrštyku a drtivá většina mu nesahá ani po kotníky, může ho pouze obdivovat a závidět mu..... ()

InJo

NELÍTOSTNÝ SOUBOJ možná není úplně dokonalý, ale přesto ho řadím mezi své největší filmové zážitky. Je to film skvěle fungující na několika rovinách (jako lupičská gangsterka a policajtská akční kriminálka, či sonda do duší profesionálů posedlých svou prací, čímž trpí jejich osobní život), je opojně chlapácký (ale ne tupě machistický), úžasně osudový, epický i intimní a skvostným způsobem osobní. Od poloviny už jen graduje a spěje tak k nevyhnutelnému a strhujícímu katarznímu závěru, který musí každého diváka vynést do filmového nebe. Akčních scén není vzhledem k délce mnoho, ale jsou chytře rozmístěné a každá z nich je ukázkou špičkově odvedeného řemesla (stěžejní megapřestřelka je i po dvaceti letech maximálním zážitkem). A pak je tu samozřejmě ještě božská dialogová scéna v kavárně, která musí představovat vrcholnou slast pro snad všechny fanatické uctívače dvou legendárních hereckých persón. A jako každá správná filmová klasika i tato s přibývajícími léty neuvadá, ale naopak ukázkově zraje. 95 % ()

Webb

Dobrá podívaná, ve které se střetli dvě herecká super esa Al Pacino společně s Robertem de Nirem, kde měli scénáristy povedeně vykreslené charaktery. Tento snímek, který skloubil drama s prvky kriminálky má dobrý scénář, svižnou a zábavnou akci. Jednotlivé zvraty v ději mě příjemně překvapovali a jednotlivé scény bavily (skvělý dialog hlavních představitelů v kavárně, či scéna, kdy si De Niro počká na své pronásledovatele a fotí si je v jeřábu). [7,5/10] (Forward Pass, Monarchy, Regency, Warner Bros.) (Barevný /// Produkce: Art Linson, Michael Mann /// Scénář: Michael Mann /// Kamera: Dante Spinotti /// Hudba: Elliot Goldenthal) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Loupežné filmy jsou moje gusto a z tohohle se vyklubala kvalitní krimi. Přestřelky jak mají být (celkem realistické), honičky, výborná práce. Al Pacino byl excelentní a De Niro se taky nedal zahanbit. Kupodivu i tříhodinová stopáž mi nevadila (a to je co říct). Při mém vkusu to není film na nedělní odpoledne, ale rád ho někdy zkouknu znovu a třeba i přidám tu 5. hvězdičku. ()

Sobis87

Dokonale vybroušená filmová epopej, která zabírá své téma v obrovské šíři, klade důraz na detail, striktně ctí realismus, nabízí množství skvěle vyprofilovaných postav a v neposlední řadě přivádí na jednu scénu dvě herecké legendy, které disponují podobnou filmografií (oba hráli ďábla, kriminálníky, gangstery, policisty…) – takový je Nelítostný souboj. Martin Scorsese tzv. udělal Roberta De Nira, Brian De Palma výrazně podpořil kariéru Al Pacina a až perfekcionista Michael Mann oba herce svedl dohromady v tříhodinovém filmu a každému z nich dal stejný prostor k tomu, aby předvedli své mistrovství. A že je na co koukat. _____ Michael Mann je posedlý profesionalitou svých postav, jejichž preciznost vykolejí určitý vnější prvek - ať už se jedná o nájemného vraha v Collateral, dvojici policistů v Miami Vice, Aliho ve stejnojmenném životopisu, gangstera v Public Enemies, nebo právě o prací posedlého policistu (Pacino) a zásadového a pečlivého zločince (De Niro). Pacinova postava je naplno oddaná své práci, zatímco se jí rozsýpá již třetí manželství, opatrnost a zásadovost De Nirova kriminálníka je zase pokoušena skrze čerstvě navázaný milostný vztah. Díky tomu je Nelítostný souboj nejen napínavou kriminálkou, ale zároveň i lidským dramatem založeném na jemné psychologii, přičemž těch dramatických příběhů film nabízí hned několik, jelikož se soustředí na velké množství postav. Každá postava má své pevné místo v příběhu, ať už na plátně stráví dvě hodiny nebo jen dvacet minut – vše funguje, jak má, figurky jsou pečlivě rozmístěné a vyprofilované a to napínavé ústřední drama, kterým všichni proplouvají (navíc zatíženi vlastními makropříběhy), je naprosto dech beroucí, strhující a musím přiznat, že mě i po těch výživných třech hodinách mrzelo, že je už konec. _____ Tím nejlepším na celém filmu je pak vztah obou protihráčů, kteří toho mají hodně společného, oba jsou profesionálové, mezi nimiž panuje vzájemná úcta, avšak zákon mezi nimi vytyčil jasnou hranici. Jejich společný rozhovor u šálku kafe, kdy se konečně setkají tváří v tvář, je pak předčasným vrcholem filmu a patří do zlatého fondu kinematografie…stejně tak i další vrcholná scéna – monstrózní přestřelka odehrávající se za bílého dne uprostřed města…sakra, ten Michael Mann má ale koule! Akce brilantní, realistická, důraz na taktiku, brutalita….prostě nádhera. ______ Závěrem ještě musím dodat, že až do finálního střetu (mimochodem skvěle vykonstruovaného…opět) jsem se nemohl rozhodnout, komu z hrdinů vlastně fandím…doufal jsem v další poklábosení nad kafem a aspoň ještě jednu hodinu v jejich přítomnosti…to se ale prostě nemohlo stát. Geniální film. Fakt. ()

Sonnery

Divácky nejrozporuplnější film - pokaždý fandím někomu jinýmu. Třeba naposledy to byla servírka, co tam tak dokonale nelejvala kafe... A ten konec, ten má takovou sílu, až si říkáte, že je škoda, že taky nedržíte chlapa za ruku. Nejfilmovatější film ()

dzej dzej

Dva kohouti na losangelském smetišti, dvě nenapodobitelné herecké osobnosti poprvé spolu (pokud nepočítáme Kmotra II, kde se Vito Corelone hraný de Nirem vyskytoval pouze v retrospektivách, tedy v jiném narativním universu). Souboj titánů pro mě vyhrává Al Pacino – jeho neúnavný, cholerický, sarkastický policajt má víc života než de Nirův zločinec. Výborně rytmizované tempo vyprávění, barevné ladění do šedých a černých tónů, silné finále, několik dalších výjimečných scén (dialog Pacina a de Nira, přepadení banky) – to vše nabízí tato bravurní „L.A. crime saga“. ()

Anderton

Tento film má jeden velký problém, a to dľžku. Nemyslím, že je tu dosť hutný scenár na epos takýchto rozmerov.Príbeh o posadnutosti dvoch chlapíkoc na opačnej strane zákona mi tak nepripadá. Navyše Mann sa nikam neponáhla, takže film občas nudí. Keď sa dostane na radu akcia, tak je zrazu všetko inak, pri tej hlavnej som nemohol spustiť oči. Potešia vedlajšie role mnohých známych mien. Na druhý krát zvyšujem hodnotenie, pretože ako človek starne, tak mu niektoré na prvý pohľad hluché miesta pripadajú viac dejotvornejšie, ako sebelepšia akcia. No a za to lahôdkové obsadenie v podstate každej úlohy vo filme. ()

Frajer42 odpad!

Ano viděl jsem dvojici výborných herců, ale absolutně mi unikl ten jejich ,,Nelítostný souboj", o kterém měl údajně celý film být. Za 164minut jsem se stihl nudit asi 150minut. Trapné, nudné a to celé v impozantně dlouhé stopáži. Dokoukal jsem to jen kvůli tomu, že jsem očekával snad nějaký zázrak, který absolutně otočí dosavadní průběh filmu. Nedočkal jsem se. OBROVSKÉ ZKLAMÁNÍ. ()

boshke

Název filmu nelže. Jedná se opravdu o nelítostný souboj dvou géniů, na opačných stranách barikády. Stopáž lehce přetáhlá, ale nikdy jsem se nijak výrazně nenudil. Palec nahoru... 80% ()

Kothy

Hodně dobrý film, ale dlouho jsem ho přehlížel. Celkově mě teď nějak zaujala starší Mannova tvorba. K obsazení snad není co dodat, líp to ani obsadit nemohli. Herecké esa jako jsou Al Pacino a Robert De Niro tu předvádí maximum. Je jen na vás, kdo vám přijde sympatičtější a komu budete fandit. Jejich souboj je prostě super. Ačkoliv ve filmu moc akce není, ona hlavní akční scéna je skoro jak někde na frontě, neskutečně nabušená a autentická. Nejde přehlédnout ani hvězdy jako jsou Val Kilmer nebo Jon Voight. Možná to mohlo být o něco kratší, ale příběh prostě potřebuje prostor. Dnes už takový film jen těžko najdeme. Už nám zbývá pouze se kochat touhle lehce starší kvalitní tvorbou. "Klidně bych tě sejmul." ()

Fingon

Heat je výborně obsazený, výborně zahraný a přímo skvěle natočený... ale stejně mě to nebavilo. Kriminálek už mám plné zuby. ()

swamp

Herecký koncert Al Pacina a Roberta De Nira pod dokonalou režijní taktovkou Michaela Manna. Jeden z vrcholů jejich kariér, jeden z nejlepších filmů tohoto ražení. ()

teutates

Díval jsem se na to už asi po páté. Ne proto, že by to bylo tak super, ale pokaždé se k tomu snažím něco napsat a pořád nic. Dneska se má duše odhodlala a dedukuju, že v 95. roce to byla pecka a já jako malý klučina, který se bezesporu díval z dáli, protože ho jeho despotický táta vyhnal spát, jsem byl z toho unešený. Píše se rok 2011 a já jsem tohle dílo opětovně zkoukl na počest svátku všech nelítostných zlodějů a vymahačů a musím uznat, že něco na tom opravdu je. Kombinace Pacino - Niro a dnes už obézni Kilmer má něco do sebe a daná intrikánská telenovela na kočku a myš stojí za hřích. Který panic / panna tohle neviděl/a, vřele doporučuju a musím říci, že i po 16 letech je to docela nářez. 9/10 ()

nascendi

Márne premýšľam, čo nového by som mal napísať do 742. komentára k filmu, ktorý mám vo svojej Top 100. Že má skvostné obsadenie, členitý scenár, kvalitné akčné scény, bezchybnú réžiu, kameru a dokonca i zvuk? To všetko už bolo spomenuté. A nedostatky? Dĺžka mi neprekážala, prekážal mi záver. Ten bol ako z iného filmu, i keď ma nenapadá, aký iný by mal byť. Tak to trochu odľahčím. Al Pacino hrá detektíva Hanna. A Hanna s Barberom stáli u zrodu Toma a Jerryho. Ale oni neurobili tú fatálnu chybu, aby v niektorom diele Tom zožral Jerryho. Aj tu by som radšej prijal pat, aj keby to malo viesť k nepozerateľnému Heat 2. ()

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

Michael Mann plánuje remake korejského hitu