Vraždy podle Jidáše

Resurrection

Vraždy podľa Judáša

Krimi / Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1999, 108 min

Rozhodně se v daném filmovém žánru nepovažuji za odborníka, avšak – za mě palec nahoru. Snímek diváka udržuje v neustálém napětí, herci podávají kvalitní herecké výkony a bestiální vraždy svoji krutostí nenechají snad žádného diváka „nezúčastněným“. Za největší slabinu snímku tak považuji psychologické a motivační prokreslení postavy samotného vraha, který je tvůrci vylíčen jako „pouhý“ náboženský fanatik, který se zdaleka nemůže rovnat svým slavnějším filmovým „kolegům“.(2.8.2012)

• solskjaer

Bohužel nešlo jinak než SPOILEROVAT!!!!_________Ještě nikdy jsem nebyl filmem tak zklamán jako právě při sledování Vražd podle Jidáše. Všechny ohlasy byly vesměs pozitivní některé velmi, a tak jsem se těšil na řežbu alá Sedm. Nejenže mě překvapil příšerně odporný dabing, ale hlavně neskutečně laciná cover verze veleúspěšného trháku SEDM. Děj je tak slabý a jednoduchý, že ani slabší být nemohl. Obsahuje plno nesmyslných scén a nevysvětlitelných seků, že jsem až kroutil hlavou. Za prvé tvůrci se vůbec nenamáhali vysvětlit proč s Lambertem nechce nikdo dělat - nejspíš chtěli zaplácnout hluchou pasáž. Za druhé mě doslova rozesmálo jak tvůrci naprosto idiotsky nechali v Lambertovo flashbacku umřít svou dceru. Jo o flashbackách si ještě povíme jde totiž o hodně nezvládnutou pasáž. Za třetí mě hodně dobře pobavil ten rádoby nervydrásající vnitřní rozpor odehrávající se v Lambertově těle při vstupu do kostela ... - Mulcahy to se ti fakt nepovedlo! Za čtvrté jsem vůbec nepochopil tu sice zajímavou leč zcela zcela zbytečnou otáčející se kameru při hledání čtvrté mrtvoly, kameraman se asi bouchal do hlavy protože jinak nepochopím, proč celý film točí přímo a zcela zcesty udělá tři točící se shooty!!! Za páté mi nejde do hlavy proč omotaný a falešně ustrojený Lambertův pobočník nespadl na zem a došel si pro kulku když vůbec nemusel... Myslím, že by tyhle nepochopitelné seky mohli na vysvětlenou stačit, a to ani nepíšu o tom, že vraha jsem poznal hned po přibližně 35 minutách filmu. Teď ještě k těm absolutně nepochopitelným Lambertovo flashbackům a dedukcím, které jsem fakt nepobral např. ten z těma mincema před automatem či vzdálenost bydliště vraha od místa vraždy nebo dedukce z fotky v časopise. Jedním slovem hrůza - nevěřil jsem mu ani jedno slovo. Určitě by se našlo spousta dalších chyb (okaté pronásledování, apod.), ale myslím, že jsem jich načrtnul dost. Kdybych to měl tedy shrnout tak hlavním cílem filmu bylo pouze šokovat ukázkami mrtvol či jejich částmi, což jsme už ale viděli v daleko lepším SEDM tak nechápu proč to točit znova a ještě navíc takhle uboze. Jedno ponaučení pro všechny: nikdy nedejte na dojmy ostatních a vždy dejte jen na svůj instinkt když vybíráte filmík jinak se spálíte jako já s Vraždami podle Jidáše!(17.9.2005)

Dodnes posledny nadpriemerny film s Lambertom v hlavnej ulohe. Tesne po filme Sedem som si naplno vsimol jak detailne kopiruje koncept filmu Sedem. Dokonca si tvorcovia neodpustia aj jedno vtipne pomrknutie na neustale zatiahnute závesy v Sedmicke. Ale ako v spravnom thrillery aj tu nonstop prsi alebo je tma. A finale sa odohrava v daždi a vecer. Po kazdej stranke mi ale Resurrection pripada slabsi ako Sedmicka. Snad len s vynimkou gore scen, ktorych tu je neurekom, su riadne nechutne a natocene vo velkych detailoch. Ustredna dvojka detektivov je tak skratkovito vykreslena, ze som si k nim nedokazal naplno vytvorit vztah, takze ked sa im zacali diat nepekne veci, tak mi to bolo viacmenej jedno. Tahala to hlavne charizma hercov. Od zaciatku ma film zbesile tempo, az mi to pripadalo zbytocne uponahlane. Motiv vraha je relativne obycajny. Proste magor, ktory z nabozenskych dôvodov vrazdi, ale pre divaka to neponuka ziadny dôvod na zamyslenie. Samotny vrah tiez nenadchne. Uveritelne pôsobi, dokial je jeho identita neznama, ale akonahle sa naplno odhali, tak mu prilis neverite vsetky jeho schopnosti a to jak vyjebava s policiou. Zaver vzhladom na zaner sklame zbabelostou tvorcov o nekompromisne vyustenie. Vysledkom je mierne nadpriemerny thriller, ktory si sice rozhodne nezasluzi uvedenie do kin, ale je to poctivo natocene becko z cias, ked toto oznacenie neznamenalo nepozeratelny odpad. 6/10.(26.11.2017)

Kdybych si měla vybrat mezi tímto filmem a Fincherovým snímkem "Sedm", zvolila bych bez přemýšlení "Vraždy podle Jidáše". Jsou mrazivější, brutálnější, emotivnější. Promiň, Davide, ale tvůj nejoceňovanější film je pro mě (hned po "Podivudném případu Benjamina Buttona") tvým nejslabším... A Lambert opět nezklamal.:-)(5.7.2012)

Nechápu, že se ten Lambert herecky tak pořádně nechytil, když člověk i vidí, jak kvalitní výkony dokáže podat. Podle mnohých kopírka filmu Sedm, s tím já jednoznačně nesouhlasím. Ano, i zde se rozjíždí kolotoč vražd v náboženském duchu námětů, ale jedná se o jinou věc, než jsme byli svědky v "Sedmičce". Jméno Russel Mulcahy hodně lidem asi nic moc neříká, ale já sám vím, že již natočil pár kvalitních snímků. Vraždy podle Jidáše se soustředí na vylíčení atmosféry okamžiku, zamiloval jsem si nestandardní kameru, která chvilkami střídala verzi normálně pevnou a v momentech napětí přeskočila k typu, jenž si zakládal na roztřesenosti a zajímavých úhlech. Lambert podal perfektní výkon, on by se hodil do rolí detektivů. Překvapily mě praktické efekty, které nešetřily brutalitou (kvalitní gore), vytvořeny velmi reálně, docela mě udivovalo, jak věrohodně je dokázali vytvořit. Po stránce příběhové film postupně graduje, odhalení vraha jsem neodhadl až do posledního okamžiku, brilantní zvrat, co se týče zápletky. Detektivky s náboženskou tématikou vždy rád přivítám, protože to je prostě a jednoduše z jiného soudku. Za mě dávám 82 %(19.4.2018)

• - Na podzim roku 1999 byl film uveden na kabelové televizi v USA. V některých evropských státech (např. Francie, Španělsko, Švýcarsko) měl film premiéru v kinech. (PußyMagnet)

• - Parťákovi Johna Prudhommeho (Christopher Lambert) postřelili a následně amputovali pravou nohu. Když je však záběr na sestavené tělo z jednotlivých částí mrtvých lidí, je střelná rána na levé noze. (pemap)

• - Některé scény se natáčely v Chicagou v Illinois a New Orleans v Louisianě, ale převážná většina filmu byla natočena v Torontu v Kanadě. (PußyMagnet)