Vraždy podle Jidáše

Resurrection

Vraždy podľa Judáša

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 1999, 108 min

Je to solidní vykrádačka Sedmičky, přesto jde o zábavnou podívanou. Pořád tak nějak jsem tušil kam se bude děj ubírat, přesto mě to poměrně bavil a ačkoli si to už asi nikdy nepustím bylo to svým způsobem docela poutavé. Mno nepochopil jsem asi jenom poslední minutu filmu, která byla prostě zbytečná. Mimochodem tenhle film vás rozhodně nenaučí věřit soudnímu systému v USA. Teď přijde drobný spoiler, když se před soud dostane samotný vrah (a všichni to o něm ví) tak ho soudkyně pro nedostatek důkazů propustí. Mno a večer má na stole o 3 vraždy více. Být tou soudkyní tak se na místě zastřelím. Každopádně dost spoileru a pokud nemáte večer na co kouknout a máte rádi kombinaci horror/thriller tak tohle je příjemný tip.(14.8.2011)

Na úspěch Highlandera duo Mulcahy a Lambert sice nenavázali a postupně oba nenávratně uvízli v béčkových vodách (kde už vlastně dávno byli), přesto je tahle spolupráce docela slušná. Počkal, až se oběť probudí, aby jí mohl uříznout paži. Než vykrvácela, vyřízl jí římské číslice nad lopatku. Pak potřeboval druhou paži, od další hlavu, pak nohy… Další psychopatický masový vrah běhá po Chicagu a divácky atraktivní kloubení žánrů nese ovoce zhruba úvodní hodinku. Pak už se nám to lehce sype, i tak je výsledek podařený. Inspirace Fincherovým majstrštykem je patrná (holt v těchhle snímcích stále prší, policajti si nerozsvítí, ale raději vše prohledávají s baterkami), tvůrci také přidávají rodinné problémy (před rokem ztratili syna), zdaleka však nejsou tak úderní, jak v případě svého předobrazu, využívají spousty oslích můstků a s oním oparem náboženského fanatismu se dalo pracovat lépe. Všechny ty kamerové parádičky a švenky jsou spíš na škodu, řemeslně je to jinak nicméně solidní. A celkově překvapivě velká spokojenost.(6.7.2015)

Film rozhodně není špatný. Atmosféru nepostrádá a Lambert se ukazuje v roli, která mu vysloveně sedí. Jenže i když na film koukáte poprvé a v minulosti jste již viděli Fincherův Se7en, máte místo překvapení z dalšího děje velký smradlavý prd. Pokud se na to navíc díváte s českým dabingem, z těch jmen můžete jednoduše dostat dlouhotrvající střevní chřipku.....Režie není špatná a výprava tomuto snímku rozhodně také neubírá na kvalitě. Škoda, že ten scénář postrádá jakýkoli originální nápad. Mohlo to být s tím hodnocením lepší.(26.12.2006)

Jeden z mých nejoblíbenějších Thrillerů u kterého mi zde ještě scházel komentář. Nově zhlédnuto a jsem na vážkách zda tomu ještě nezvýšit mé hodnocení. I přes už určité stáří filmu mě to bere stále stejně, líbí se mi to pořád stejně a ty nesrovnalosti co v tom jsou, u tohohle rád prominu. Pro mě jedna z výraznějších rolí pro Christophera Lamberta. Stylově podobné sedmičce a pro mě i obdobně dobré. Zápletka i scénář mě pořád baví a je to pořád stejný hnus i když nad padavkovými policajty jsem se nyní docela dost usmíval. A to s nohou parťáka i jak k tomu přišel, to je pro mě dodnes hodně originální a emočně silné ztvárnění toho, jak si padouch umí pohrát s pronásledovateli. Atmosféra prakticky po celou dobu tíživá, ponurá a je v tom duch devadesátkových let. Takhle se dnes už moc filmů netočí, občas mi to v tomto trikově počítačovém věku chybí. 8/10(20.9.2012)

Ano, nedá se zapřít to, že se jedná o jakousi "kopii" Fincherovy Sedmičky, rozhodně se chci vyhnout porovnávání obou filmů (ikdyž se to nabízí - déšť, temné interiéry, jakási podobná dějová linie, brutální vraždy...). Vraždy podle Jidáše budu hodnotit samostatně: pro mě příjemné překvapení. Solidní thriller s dobrým Christopherem Lambertem (u mě navždy jako Rayden z Mortal Kombat), s parádní atmosférou, kamerou (+ krásné průlety kolem Lamberta, - zkřivené obrazové záběry) a nic pro slabší povahy. Jedny z nelepších momentů ve filmu byly výborná scéna v malířském ateliéru a následné pronásledování zamaskovaného vraha a závěr s miminem. Prostě u mě dobrý - poctivých 75%.(23.3.2007)

• - Ve Francii návštěvnost přesáhla 400.000 diváků, ve Španělsku, kde film slavil obrovský úspěch, dokonce necelých 1,2 milionů diváků. (PußyMagnet)

• - Na podzim roku 1999 byl film uveden na kabelové televizi v USA. V některých evropských státech (např. Francie, Španělsko, Švýcarsko) měl film premiéru v kinech. (PußyMagnet)

• - Některé scény se natáčely v Chicagou v Illinois a New Orleans v Louisianě, ale převážná většina filmu byla natočena v Torontu v Kanadě. (PußyMagnet)