Robin Hood

Velká Británie, (1984–1986), 22 h 8 min (Minutáž: 50–102 min)

Hudba:

Clannad

Michael Praed, Jason Connery, Mark Ryan, Clive Mantle, Robert Addie, Ray Winstone, Philip Jackson, Richard O'Brien, Phil Davis, Anthony Steel, Nick Brimble (více)

Série(3) / Epizody(22)

Nebylo jich mnoho, ale strach dokázali nahnat dokonale. Vždy se z čista jasna objevili na tom nejnepravděpodobnějším místě a odvážně se stavěli na stranu chudých. Když bylo třeba, neváhali tasit meče a napnout tětivu. Málokdy minuli cíl. Jejich vůdcem byl sympatický Robin, kterého tajemná bytost rozkročená mezi dvěma světy, Herm, pověřila úkolem bránit zlu v jeho rejdech. V tehdejších dobách se o rytířství, gentlemanství a právu dalo mluvit jen stěží. Vždyť když i šlechta kradla a loupila kde jen mohla, jak to potom mělo vypadat mezi poddanými? Robin, jeho milá Marion, Will, Much , Malý John, tlouštík Tuck a saracenský bojovník Nasir se záhy proslavili a to se správci kraje kolem hvozdu Sherwood, siru Guyi z Gisburne, dvakrát nelíbilo. Proto se na Robina snaží všemi možnými prostředky nastražit léčku... (Siriuss)

MM_Ramone

Robin Hood je anglický bájny ľudový hrdina, ktorý so svojou zbojníckou družinou prebýval v Sherwoodskom lese. Vždy stál na strane utláčaného ľudu. Bohatým bral a chudobným dával. V priebehu rokov 1984 až 1986 bol vo Veľkej Británii vyprodukovaný televízny seriál o tomto pomstiteľovi bezprávia a panskej svojvôle. Titulnú úlohu v prvých dvoch sériach stvárnil herec Michael Praed. Seriál je zložený z troch sérií, ktoré dohromady obsahujú dvadsaťdva samostatných dielov. Čo sa týka atmosféry, tak je to jedno z najlepších, najtemnejších a najpôsobivejších spracovaní tejto legendárnej predlohy. Dovolím si tvrdiť, že to môže hravo konkurovať mnohým novším celovečerným kino filmom, ktoré boli o Robinovi Hoodovi natočené. Pre mňa Michael Praed zrejme už navždy zostane tým najcharizmatickejším a najsympatickejším filmovým Robinom Hoodom. **** ()

Divočák

Klasika toho nevětšího kalibru. Pokud bych si z dětství mohl pamatovat jenom dva seriály, byl by to "Byl jednou jeden život" a právě "Robin Hood." ()

Phobia

Které dítě 80. let by je neznalo - pohledného Robina Hooda, půvabnou Marion, siláka Velkého Johna, impulzivního vzteklouna Willa Scarleta, soudkovitého bratra Tucka, tichého Nasira, nesympatického ňoumu Mucha, prohnilého šerifa z Nottinghamu a jeho neschopného, nadutého nohsleda Guye z Gisbournu. Soudruzi nám sice pustili jen několik politicky korektních dílů, ale celý národ (nejen děti) byl na větvi z této dobrodružně-mystické podívané. Udělala jsem však chybu, seriál jsem si ... ehm... půjčila z webu a po dlouhých 20 letech se na něj znova podívala. Přiznejme si, kouzlo je pryč, strašidelné díly nepůsobí strašidelně, triky hodně zastaraly, celé je to jaksi naivní, většina dílů boj s časem zkrátka neustála - jen hudba, atmosféra a charisma herců zůstalo zachováno. Vysoké hodnocení je převážně z nostalgie, obrovské, nádherné nostalgie. Ale pozor! Při srovnání s dementní ultrasračkou "Robin Hood" z roku 2006 je stařičký seriál z roku 1984 naprosto geniálním veledílem. Nemůžu jít s hodnocením pod 4*, v mých 10 letech pro mě tento seriál znamenal strašně moc a 20 let jsem jej hýčkala v paměti jako nedotknutelný, nepřekonatelný klenot. 75% ()

Paldini

Nezapomenutelný seriál, který čerpá, jak z příběhů Robina Hooda, tak z mytologie, prezentované přítomností lesního ducha (druida) Herna. Některé díly jsou nezapomenutelné např. Waylandovy meče - tohle je skoro fantasy horor o probuzení Satana nebo poslední díl, který je neskutečná hodinová akční řežba, kdy je celá robinova banda pronásledována v Sherwoodu. Všichni herci byli fantastičtí a charismatičtí a tím myslím i šerifa z Nottinghamu a hlavně vypečeného Guye z Gisburnu a samozřejmě tu byl můj největší favorit řezník se dvěma šavlemi Nasir de Belem. Jen mě mrzí, že se podobné nářezy už dnes netočí. Kam se na toto dílo hrabe verze Kevina Costnera. ()

misterz

Najobľúbenejší seriál môjho detstva. Skvelé spracovanie anglosaskej mytológie podčiarknuté fantastickou éterickou hudbou a slušnými hereckými výkonmi. Hltal som každý diel. Podľa mňa ide o najlepšie spracovanie legendy Robina Hooda. ()

kingik

Dobrý Robin Hood. Nejlepší role Michaela Praeda. Technická stránka a vizuál působí po letech dost bídně. 60% ()

MaedhRos

Moje bezkonkurenčně nejoblíbenější filmové či televizní zpracování legendy o Robinu Hoodovi. A s léty zraje jak víno. I při omezených možnostech, co se speciálních efektů týče, je v téhle fantasy o dost víc atmosféry, než v jakémkoli seriálu daného žánru, který filmaři vyplivnou dnes. ()

Legas

Herkules? Xena? Fuj! Kde jsou ty časy, kdy jako malé mrně nadšeně sledoval Robina Hooda. Už jsem ho delší dobu neviděl, ale hluboce mě poznamenal (také díky výborné atmosféře). Jeho úmrtí jsem nesl těžce. ()

Anderton

Podľa môjho názoru tento legendárny a veľmi kultový seriál až tak nezostarol, ako by sa mohlo na prvý pohľad na nevkusné Praedove vlasy, ako vystrihnuté z osemdesiatok, javiť. Kvalitne napísané scenáre, kedy má projekt jasnú silnú dejovú niť, pričom každá časť ponúka ucelený dejový oblúk. Vďaka nostalgii odpustíme aj niekoľko výraznejších nedostatkov. Tým najvätším je naivita súbojov v každom dieli, šerifovi muži sa porúčajú k zemi, ako by ich za svojho pána ani nebavilo bojovať a radšej chcú umrieť Robinovým šípom alebo legendárnym Albionom. Sherwood má svoju atmosféru, ale prostredníctvom pohybu postáv nezískavame priestorovú orientáciu a ťažko sa chápe, prečo má šerif taký problém s dolapením skupiny. Lenže to sú veci, ktoré by sme vyčítali skôr GoT, ako vyše 30 rokov starému seriálu. Po dvoch sériách skutočne nemám odvahu pustiť sa do tretej s novým, podstatne menej charizmatickým predstaviteľom, chce to oddych... ()

dopitak

Hudební motiv 7*. Děj občas kulhá, hodně zachraňuje český dabing (Vašut, Moravec, Zahajský, Töpfer, Postránecký, Heřmánek, Adamovská, Knot). Moje usínací videa. V češtině šly tyto díly: Názvy dílů v uvedení ČST: 1. Robin a čaroděj I. 2. Robin a čaroděj II. 3. Čarodějnice z Elsdonu 4. Sedm chudých rytířů 5. Alan z údolí 6. Králův šašek 7. Waylandovy meče I. 8. Waylandovy meče II. 9. Pán lesů 10. Věštba 11. Největší nepřítel___ Poslední díl končí dost ZAJÍMAVĚ. ()

Crocuta

Je zbytečné abych opisoval flankerův komentář, s nímž plně souhlasím - včetně hodnocení hudby, Waylandových mečů a hlavně ČT :-). Ale ta obava z dojmu jaký by vyvolalo shlédnutí seriálu v současnosti je myslím zbytečná. Seriál jsem si nedávno pustil znovu a bavil mne stejně jako tenkrát poprvé či podruhé ve Veze. Kvality této verze vyniknou zejména při srovnání s paskvilem, jakým je "Robin Hood" BBC z roku 2006. ()

Arsenal83

Na roky 1984-1986 seriál, ktorý vyzerá dobre, súčasnejšie. To je asi tým, že keď urobíte v historickom filme dobré kostýmy, tak fakt by mal jeho odkaz vydržať. Tu sa to podarilo. Ale inak ako príbeh Robina Hooda by som očakával viac akcie, intríg, zápletok. Tu uviazli v romantickej scenérii a pri historkách v lese či niekde pri lopúchu. A Marian je zase len priemerné dievča, táto postava akoby trpela na to, že to nesmie byť žiadna kráska. ()

marhoul

Tak na základce jsme měly s holkama o obsah snů postaráno. :) Proč to nedávají? Tohle byl přece vynikající seriál! Viděl to někdy někdo někde? Od té doby? Napište mi, když tak, děkuji. Já bych se na to ráda mrkla zase. Protože v těch osmdesátkách to bylo výborné. Lepší než Sandokan. :) :) :D ()

Šandík

Seriál, který je nutné sledovat zhruba mezi 12 a 15. rokem života ;o) Pak si ho člověk nejvíc užije. Jistě by se mu dalo i leccos vytknout. Je ale fakt, že od té doby žádná podobně silná seriálová adaptace nevznikla. Vlastně je z podivem, že to dnes televize nedávají. U náctiletých by nepochybně uspěli, přestože v tom nejsou žádné počítačové triky a všechny použité efekty jsou doslova dřevní... Ještě pár slov k historické hodnověrnosti. Středověké reálie to nezobrazuje špatně, navzdory tomu, že to je dost fantasy a že hoodovský mýtus v současné podobě formovalo především romantické 19. století a logicky tedy přejímá všechny tehdejší historické stereotypy, včetně typického a středověku zcela cizího nacionalismu. Dost nadbytečné mi ovšem přijdou všechny ty téměř obsesivní satanistické vsuvky, které už nepatří ani do romantického 19. století, ale náleží spíše až století dvacátému. Kdyby to bylo v jednom dílu, ještě to pochopím, pokud je to pomalu v každém druhém, dost to nudí... Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: Radek99 ()

honajz

Nedostižné ztvárnění legendy, která chápe kořeny ostrovního národa a mysticismus, který v době, do níž je legenda kladena, panoval. Nu a samozřejmě herci jako Ray Winstone nebo představitelka Marion Judi Trott - proč vlastně není uvedena v hercích u detailu? ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 8.11.1988, réžia českého znenia = ZDENĚK HRUŠKA (ČST Praha) - Naše TV tento seriál už od revolúcie ignorujú a ak sa sem tam aj objaví na obrazovke, tak len v nejakej podivne zostrihanej verzii. Ale jeho fanúšikovia nespia a pripravili DVDripy s pôvodným dabingom ČST. Čakal som pri súčasnom zhliadnutí nudu a pocit nostalgickej hanby, ale mýlil som sa. Táto legenda rokmi nič nestratila zo svojho lesku. TECHNICKÁ POZNÁMKA: Ak rozdelíme pilotnú epizódu a epizódu WAYLANDOVE MEČE na dve časti (tak ako sa pred rokom 1989 vysielali u nás), vychádza konečný počet epizód (aj s epizódami s Connerym) na číslo 26. Pri porovnaní nadabovaných "samodělov" na nete som ale zistil, že v nich chýbajú dve epizódy s Praedom a dve s Connerym. Mrzuté. Žeby sa nadšencom nepodarilo zohnať českú zvukovú stopu ? Alebo ich snáď komančovia neodvysielali ? Ktovie ... (13.9.2009) ()