Damien

Omen II: Damien

Horor / Drama / Thriller

USA, 1978, 107 min

• Radiq

Rotvajlery tady vystřídali havrani, vlezlého kněze vlezlá novinářka, opatrovatelku a ochranitelku antikrista důstojník vojenské školy atd., ale atmosférou se to jedničce vůbec nevyrovná. Damien je uplně v rozporu s prvním dílem. Je to ukecanej parchant, kterej vůbec není démonickej a tajemnej... Démonická zůstala jenom satanistická hudba, která zazní kdykoliv někdo trpí nebo umírá nebo se děje něco spojenýho s Damienovým původem biblické šelmy. A jinak taky docela zajimavy smrti. Ale jinak pěkná nuda.(26.2.2015)

• SeanLSD

Skutočne teda nerozumiem, v čom tu všetci vidia akúkoľvek dôstojnosť pokračovania fatalisticky temného bezútešného OMENA. A to rozhodne nemuselo byť iba ďalšie z nekonečného radu odfláknutých pokračovaní (pritom evidentne s A-čkovou produkciou a zámermi). Príbeh malého Antikrista mal čo ponúknuť - aj sa mal o čo oprieť, ale toľko nahodených, zaujímavých a zahodených, nerozpracovaných motívov ako v DAMIENOVI sa len tak nevidí. Ani starodávne pozadie sprostredkované archeológiou, ani veľkolepé futuristické záležitosti okolo Thornových závodov, ani prebúdzanie sa Syna Satanovho, keďže Damien sám si nie je zo začiatku vedomý svojej podstaty! Totálne nevyužitá celá možnosť príťažlivej psychológizácie, jeho uvedomenie príde tak, že mu to niekto musí vyzvoniť! (najzaujímavejšia scéna pre mňa rozhodne tá, v ktorej sype letopočty.) Trestuhodne nevyužitý on samotný, uhrančivý fagan - vo filme je veľa všetkého ostatného, len nie samotného Damiena, ktorý by ma práve tu zaujímal, tu mal byť nielen podľa názvu on hlavným, nie ako v predchádzajúcom filme, kde boli predsa len podstatnejší rodičia než decko, čo nič nechápe (alebo hej?, to bola tá vzrušujúca otázka)... namiesto toho sledujeme zmeť náhodne strácaných motívov, vrcholne trápne alebo vôbec nespracované úmrtia (to už len mi je horor, keď niekto začne pučiť oči a potom ho drapne infarkt!) a nudnú kópiu rodičovskej drámy z prvého filmu.(18.11.2014)

Původní The Omen režiséra Donnera si mě nedávno získal na svou stranu a i já ho řadím mezi nejlepší horory všech dob. Sice jsem mu nedal úplně nejvyšší ohodnocení, ale i tak jde o téměř bezchybnou podívanou. I proto jsem byl velice zvědavý na toto pokračování a mé očekávání bylo opravdu velké. Don Taylor nenatočil vůbec špatný film, ale přece jenom si nešlo povšimnout, že za jedničkou lehce pokulhává. Opět však musím nejprve vyzdvihnout hudební doprovod, který měl na svědomí jak jinak Jerry Goldsmith. Ten zase odvedl poctivý kus práce a mě prostě nezbývá nic jiného než mu zatleskat. Bez něj by prostě neměla tato série takovou šťávu. I když je samozřejmě potřeba říci, že stejnou zásluhu na tom měli i oba scénáře a samotná atmosféra, která je ozdobou obou filmů. Dvojka měla sice na můj vkus poněkud pomalejší rozjezd, ale ani zde nebylo o dramatické chvíle nouze. Což je určitě v pořádku, protože tu naštěstí bylo pořád dost mordů (úmrtí), které byli opět pěkně „pestrobarevné“ a určitě ne nudné. Pekelné síly se činily, oběti umíraly mnohdy nepěknými způsoby – takže z pohledu hororového fandy si prostě nemůžu stěžovat. Oproti prvnímu dílu jsem tu však zaznamenal několik nudnějších pasáží, což byla docela škoda. Nicméně i já musím vyzdvihnout několik velice dobrých hereckých výkonů, které byli rovněž ozdobou tohoto filmu.Pokud bych však měl sečíst všechny klady a zápory, tak převažují pozitivní prvky, což je samozřejmě jen a jen dobře. Takže i tentokrát musím s radostí označit tento film jako nadprůměrnou záležitost, ale těch výhrad oproti původnímu The Omen tu mám přece jenom o něco více. 70%(11.6.2017)

Jak již zde bylo nejednou řečeno - slabší odvar jedničky, ale přesto vynikající, atmosférický horror. Vadí mi na něm (trochu paradoxně) akčnost a přílišné tlačení na pilu, chybí zde pomalé houstnutí atmosféry, které jsem tak ocenil v prvním Omenu. Ve dvojce už prakticky nemá co houstnout, jde o klasickou vyvražďovačku všech postav, které se nachomýtnou do cesty sílícímu Zlu. Čtvrtou hvězdu musím dosadit pro zlepšení nespravedlivě nízkého hodnocení.(2.8.2010)

V prvním klasickém díle jsem se jako malý dověděl, že číslo 666 je číslo zvířete - bestie - satana, že ne každý film končí dobře a že zlo vládne a vládlo světu :). Od prvního dílu je toto už značný propad. Možná tomu trochu uškodilo to, že toto pochází z dílny amerických tvůrců, ač mám americké horory určitě radši než britské. Jediný neměnný fakt je hudba, ta je stále stejně výborná(21.5.2008)

• - Jedná se o poslední kinofilm herce Lewa Ayrese. (Pumiiix)

• - Režisér prvního filmu Richard Donner byl požádán také o režii tohoto pokračování. Odmítl však, protože pracoval na snímku Superman (1978). (Terva)

• - Na režírování byl původně najat Mike Hodges. Producentům se ale nelíbilo pomalé tempo natáčení, a tak byl vystřídán Donem Taylorem. (Terva)