Damien

Damien: Omen 2

Horor / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 1978, 107 min

• Kusko.t2

Ako to už všeobecne býva, druhý diel je opäť horší a to o dosť oproti prvej časti, na ktorej výborne popracoval Richard Donner. Režisér dvojky Don Taylor ale tento príbeh o Damienovi, pojal úplne zo zlého konca. Tak ako v prvej časti sála z celého filmu pocit hrôzy, z druhej je to pocit beznádeje – a to bohužiaľ režiséra. Rozpačité pokračovanie.(26.11.2006)

Nějak si nedovedu do role odrostlejšího Damiena Thorna představit jiného podmanivého grázlíka než Jonathana Scotta-Taylora. Známka kvality když už ne filmu, tak aspoň té jedné role. Jenže pak tu je ještě vzorný posluhovač ďáblův Lance Henriksen, efektní smrťáky a jako obvykle výtečný Jerry Goldsmith. Na první díl to sice nemá, ale líbilo se mi to - obzvlášť poslední scéna je sladká:) 70%(8.8.2007)

Mně se líbil prakticky stejně jako první díl. Vím, že jsem jeden z mála, ale je to tak. Děj se rozjede rychleji -nic se totiž nemusí vysvětlovat a může se jít rovnou na věc. Damien je navíc starší, takže se už může projevit i jinak než ošklivým kukučem, což se mu i daří, díky slušnému hereckému výkonu (nejen) Damiena. Uznávám, že jednička je kvalitnější, ale ani na dvojku bych nezapomínal.(4.9.2008)

• tron

„Pýcha je v poriadku. Ak je na ňu dôvod.“ Prvý diel pokladám za jeden z najvydarenejších hororov. Dvojku som na prvý raz vypol po dvadsiatich minútach. Nedalo sa to. Keď som sa k nej o 3 dni vrátil, bolo to stále rovnako zlé, ale už som to dorazil do konca, bolelo to však, hlavne hlavu, nervy a trpezlivosť. Ponurá atmosféra originálu sa vytratila nevedno kam (asi do pekla), hudba mi pripadala smiešna, dialógy trhali uši, vraždiace scény predvídateľné. Skvelého Pecka nahradil fádny Holden (Henriksen sa mihne na 5 minút ako „zlý vojak“), ktorému vo filme zomrie asi 100 známych a napriek tomu odmieta uveriť, že Damien je Satanov syn a vyvražďuje mu známych. Blbec. Do toho udiera mdlá zápletka o dedení impéria a jediné, čo ma na tomto bezzubom pokračovaní symbolicky potešilo, bolo temné zakončenie. Na takmer odpadových 20% to v mojich očiach zráža nechutný predstaviteľ Damiena Jonathan Scott-Taylor, ktorý je taký odporný, že by som ho strčil do kufra, zaviezol 3OO kilometrov od domova, kopol medzi nohy, rýchlo hodil do lesa a zdrhal preč.(28.5.2011)

Pokračování Přichází Satan za ním prakticky moc nezaostává, Jerry Goldsmith opět podtrhl atmosféru filmu svou mistrovskou hudbou, bez které by se jednalo o lehce nadprůměrný horor. Damien povyrostl a možná právě to že zesílil a jeho moc se zvětšila má tenhle trošku jednodušší druhý díl působivou atmosféru. Nevím kde splašili herce Johnatana Scota-Taylora, ale tohle byl skvělí tah. Málokterý herec v historii ztvárnil postavu Satanova znovuzrození tak přesvědčivě. Scénář byl doveden téměř k naprosté dokonalosti a i když v porovnání s jedničkou trošku opadla celková působivost, připravili tvůrci strhující podívanou. A v několika místech i docela šokantní (to je děsný slůvko) okamžiky. Takže pokud se chcete u hororu opravdu bát, je Damien připravený právě pro vás.(10.2.2004)

• - Režisér prvního filmu Richard Donner byl požádán také o režii tohoto pokračování. Odmítl však, protože pracoval na snímku Superman (1978). (Terva)

• - Herec Meshach Taylor v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Natáčení probíhalo převážně v Chicagu. (Terva)