Damien

Damien: Omen 2

Omen II: Damien

Horor / Drama / Thriller

USA, 1978, 107 min

Příběh se odehrává nejmín 7 let po prvním díle. Damien žije u příbuzných a studuje vojenskou akademii spolu s bratrancem. U nich doma mají starou tetu ,která nemá Damiena ráda a tak jí stihne trest. Stejně tak novinářka ,která se snaží vaovat strýce před Damiana. Damien se jeví jako velice chytrý kluk ,ale všichni proti němu brojí (no vždyt je to přeci zlo). Jeho strýc má továrnu na chemický hnojiva a je tam pozván i z chlapci z akademie na návštěvu. Jenže uniknou chemikálie a všechny až na Damiena zraní. A zjištují ,že Damien je jiný než ostatní ,proto na něj chemikálie nebůsobí. Pak zaviní smrt bratrance Marka ,ale nechtěně má ho rád bereho jako bratra a ví , že je ztělesnění moci. A už i strýc je proti Damienovi.Jediná teta ho brání ,ale Damien se postará o oba. Horor je to přesto průměrný nebýt skvělé hudby je to spíš o ničem.(27.12.2008)

• tron

„Pýcha je v poriadku. Ak je na ňu dôvod.“ Prvý diel pokladám za jeden z najvydarenejších hororov. Dvojku som na prvý raz vypol po dvadsiatich minútach. Nedalo sa to. Keď som sa k nej o 3 dni vrátil, bolo to stále rovnako zlé, ale už som to dorazil do konca, bolelo to však, hlavne hlavu, nervy a trpezlivosť. Ponurá atmosféra originálu sa vytratila nevedno kam (asi do pekla), hudba mi pripadala smiešna, dialógy trhali uši, vraždiace scény predvídateľné. Skvelého Pecka nahradil fádny Holden (Henriksen sa mihne na 5 minút ako „zlý vojak“), ktorému vo filme zomrie asi 100 známych a napriek tomu odmieta uveriť, že Damien je Satanov syn a vyvražďuje mu známych. Blbec. Do toho udiera mdlá zápletka o dedení impéria a jediné, čo ma na tomto bezzubom pokračovaní symbolicky potešilo, bolo temné zakončenie. Na takmer odpadových 20% to v mojich očiach zráža nechutný predstaviteľ Damiena Jonathan Scott-Taylor, ktorý je taký odporný, že by som ho strčil do kufra, zaviezol 3OO kilometrov od domova, kopol medzi nohy, rýchlo hodil do lesa a zdrhal preč.(28.5.2011)

Filmařsky celkem slušné pokračování mnohem nadupanějšího Omenu, divácky však zbytečný zážitek, který kazí hned několik problémů. Předvídatelný děj, přílišné rozfázování příběhu a velice hloupá první polovina filmu. Ať si tu každý říká co chce, v rámci mezí se však jedná o originální film s novou zápletkou. Konflikt ďáblova syna a okolí je tentokát transformován do problematiky vyrovnání se s vlastní identitou, i když v první fázi přeci jen hodně vychází ze zápletky prvního dílu. Snímek začíná jak už jsem řekl docela hloupě, sesnámíme se s hlavními hráči a dojde k několika vraždám. Ději však chybí napětí a i když sledujeme značně morbidní vraždy (zasypaní pískem, přejetí kamionem), úplně jim chybí 'drajv' prostě se to děje a nám je to vcelku jedno. V druhé části, kdy si konečně Damien uvědomí svou vlastní identitu však snímek, ač stále postrádá propriety, kterými se proslavil díl první, graduje a opravdu se na něj dá dost dobře koukat. Závěr není tak úžasný jako pokus o vraždu v kostele, ale nepostrádá dobrou temnou atmosféru a skvěle otevírá velmi dobré pole pro pokračování. A abych nezapomněl, napíšu ještě něco co všichni víte: Hudební doprovod je opět boží a chorálů si užijete mnohem více než v případě prvního dílu.(14.7.2007)

• Radiq

Rotvajlery tady vystřídali havrani, vlezlého kněze vlezlá novinářka, opatrovatelku a ochranitelku antikrista důstojník vojenské školy atd., ale atmosférou se to jedničce vůbec nevyrovná. Damien je uplně v rozporu s prvním dílem. Je to ukecanej parchant, kterej vůbec není démonickej a tajemnej... Démonická zůstala jenom satanistická hudba, která zazní kdykoliv někdo trpí nebo umírá nebo se děje něco spojenýho s Damienovým původem biblické šelmy. A jinak taky docela zajimavy smrti. Ale jinak pěkná nuda.(26.2.2015)

• Jordan

niektoré pokračovania majú zmysel, iné veľmi nie, niektoré sa oň snažia, no nevychádza to tak, ako by malo... stotožňujem sa vcelku s tron-ovým komentárom, keby to celé malo atmosféru prvého dielu (ktorá sa čiastočne prepašovala do poslednej scény) a oveľa, zásadne OVEĽA lepší scenár (nevyrovnané línie, neuzavreté príbehy, nelogické či neuveriteľné skoky v motiváciách - hlavne Damiena, nedostatočná psychologizácia no na druhej strane snaha o hĺbku, skrátka chyby). iba pritlačiť na brutálnosť (scéna s havranom a kamiónom vcelku podarená, no hraničiaca ani nie tak s poctou či citáciou, ako skôr s nechceným humorom) nestačí, hlavne nie, ak dialógy sú doušíbijúco otupené. pritom don taylor bol v čase natočenia veľmi zručný režisér, zdá sa mi...(1.8.2011)

• - Herec Meshach Taylor v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Jedná se o poslední kinofilm herce Lewa Ayrese. (Pumiiix)

• - Na režírování byl původně najat Mike Hodges. Producentům se ale nelíbilo pomalé tempo natáčení, a tak byl vystřídán Donem Taylorem. (Terva)