Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

K.I.N.G.

3 a půl hodinová stopáž, to už je trochu velké sousto, zvláště pro film, u něhož si nejsem vůbec jistý, jestli mu taková délka spíš neuškodila. Obsahuje totiž mnoho nezáživných scén a samotný děj taky mohl být silnější. Ale závěr je přenádherný. ()

Damiel

Zřejmě můj nejoblíbenější film s Charltonem Hestonem. Opravdu úchvatný velkofilm, mnoho dnešních režisérů blockbusterů by se na něm mohlo učit, jak udělat pecku, která přitáhne lidi do kina. ()

swed

Konečně můžu říct, že vím, jak vypadá velký historický epos. Ben Hur v tomhle žánru těžko najde přemožitele. Konkurovat mu může maximálně Gladiátor, který si vlastně od Ben Hura i něco vypůjčil. V čem tedy tkví takový úspěch? Předně v šíři, v jaké je celý příběh pojat. Rozmáchlost filmu je vskutku ohromující a dovolí si kombinovat historické reálie s biblickým tématem, což snímku ještě více dodává na epičnosti a nadlidskosti (tvář Krista není nikdy ukázána). Režijně je film prvotřídní, jeden příklad za všechny: Závody koňského spřežení jsou jednou z nejdramatičtějších scén kinematografie a za zmínku stojí to, že režisér v téhle scéně nepoužil žádnou hudbu(!) a přesto výsledek působí velmi dynamicky a napínavě. Z dnešního pohledu můžou někoho zaskočit stylizované (přepjaté) herecké výkony a lehce patetické dialogy, díky nimž chvilku trvá, než se naladíte na tu správnou vlnu. To je ale jen malá chybička, která je ve výsledném součtu téměř přehlédnutelná. 9/10 ()

Herr_Flick

212 minut! Po úvodní vánoční koledě přijdou na řadu neskutečně dlouhé mrtvé pasáže vyplněné velmi výraznou hudbou a než se film k něčemu dostane, uběhne téměř hodina. Na druhou stranu musím ocenit tehdejší výpravu a především dostih v druhé části. Třešničkou na dortu je bezesporu kouzelné namaskování šejka Ilderima, které dává filmu i komediální rozměr. ()

L_O_U_S

Snímek, který položil základy moderního kinematografického antického dějepisectví a který ovlivnil podobu starého Říma na dalších padesát filmových let. Kolik jen dalších snímků, více či méně úspěšných a kvalitních, se jej snažilo napodobit? Například slavná scéna závodů vozatajů posloužila jako předobraz i Georgi Lucasovi nebo tvůrcům Asterixe. Samotný BEN HUR je dílo s neskutečně hlubokým příběhem odkrývající sféry křesťanské myšlenkové tradice, pracující se spoustou symbolů a náznaků jako přechod z temnoty do světla, narážka na poznatelnost Boha, nasycení země Kristovou krví, voda jako symbol života a jiné. A přestože v podtitulku stojí "příběh Ježíše Krista" a ten je ve filmu zachycen jen minimálně, bylo by velkým omylem považovat onen podtitulek za nepravdivý. Protože Kristus je, jak ze snímku vyplývá, přítomen jak v židovském otroku, který k němu našel cestu, tak i v každém z nás. Ač mi BEN HUR při prvních scénách z Betléma připadal jako naivní ztvárnění legendy o Ježíškovi, později se z něj vyklubal velmi plastický, filozofií a teologií překypující a rozmachle zpracovaný film, který bude mít ještě po mnoho generací co říct. Nejen věřícím, ale i lidem, kteří rádi přemýšlejí a nechávají se unášet na vlnách úvah o životě a jeho smyslu. Už jen to, že mě jako agnostika velmi zasáhl, svědčí o jeho výjimečných kvalitách. (481.) ()

CageDepp

Asi nejdelší film co jsem zatim viděl a dal jsem ho pěkně celej za dopoledne. Neuvěřitelný, že tak starý a dlouhý film udrží moji pozornost přes 3 hodiny. Hodně se mi líbilo udolí malomocných, vypadalo líp než jsem si ho představoval a k závodu je už zbytečný se vyjadřovat to tady udělalo už dost lidí. ()

FilmFan24

Pravý nefalšovaný hollywoodský velkofilm, který plným právem nejen kvůli jedinečné scéně závodů koňských čtyřspřeží patří k nejlepším filmům všech dob! Dlouhé stopáže se netřeba děsit - příběh je natolik zajímavý a barvitý, že film uteče jako voda. ()

Vědma

Už dlouho se mi nestalo, aby mě tříhodinový film nenudil ani minutu, rozložil na kousky a zase složil v úplně jiném rozpoložení. Každý z Oskarů byl naprosto zasloužený a jsem ráda, že jsem tento film viděla, než umřu. ()

Aleee89

Ben Hur je jedna z klasik, kterou je třeba určitě vidět. Pro mě je to povinnost i z dalšího důvodu - film natočil jeden z mých oblíbených režisérů William Wyler, což pro mě zároveň byla jistota toho, že nemůžu šlápnout vedle. Za své mluví i rekordní počet Oscarů a například ona legendární scéna závodů v koloseu. Kdybych měla Ben Hura stručně zhodnotit, řekla bych snad jen, že dělá čest celému žánru historických eposů a vůbec celé kinematografii. Markantní délka sice na první pohled může odradit, ale na pohled druhý je film přinejmenším velice stravitelný, takže stopáž skoro nepocítíte. Odškrtávám si jednu klasiku s tím, že jsem se během dívání rozhodně nenudila, ale naopak mě film zaujal. ()

higuain

Opravdový velkofilm, který je na svou dobu technicky tak brilantní, že lze jedině smeknout. Sice je dlouhatánský, takže podruhý si ho člověk asi nepustí, ovšem na jedno shlédnutí ta délka nakonec (oproti mým skeptickým očekáváním) nevadila. Holt když je film kvalitní, tak si může dovolit i 3,5 hodiny. 80%. ()

Fanucci

Skvěle natočené, ale příliš dlouhé a ke konci na můj vkus až moc patetické. Taky mně moc nesedla náboženská stránka příběhu. Film ale určitě stojí za shlédnutí, ty závody jsou úžasné:-) ()

d-fens

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (1995) - zaradené v sekcii 'Viera' ◘◘◘◘ ocenenia : MFF Cannes 1960 - nesúťažný výber ◘◘◘◘ BAFTA 1959 - Najlepší film ()

wipeout

Na úspech predurčený stroj na peniaze, ktorý mal MGM vytiahnuť z finančných ťažkostí(dokonca tu bola po prvý krát použitá stratégia rozšírenia príjmov na pridružené trhy ako napr. merchendising: uteráky...veď ten kolotoč komercie už dôverne na vlastnej koži všetci poznáme. A žeby práve na toto prvenstvo mohol byť film s kresťanskou tématikou hrdý?).Po desaťročiach (v dobe kvázi všemocných digitálnych efektov a štedrých rozpočtov) vyprchal z tohto eposu pátos veľkoleposti a zostala veľmi poriedku dávkovaná kresťanská agitka, do ktorej je zasadený klasický príbeh kľukatých cestičiek priateľstva-zrady-vezenia-z ríše zatratených vymanenia sa-a dilemy aktu pomsty. To, že filmu kraľuje jedna scéna(na ktorú bolo na tie pomery vynaložený ohromujúci 1 milión dolárov), robí z filmu samotného 2,5 hodiny plačúceho mladšieho bračeka, ktorý sa dožaduje kŕčovito pozornosti. V globále však určite na svoju dobu ide o výnimočný film, mne osobne sa však už len hnusí predstava všetkého toho čo vo svete filmového priemyslu symbolizuje. Ale možno mi len chýba tá správna dávka nostalgie. ()

Vessper

Židovský mladík, který má krásný dům, zdravou rodinu a jeho obchod vzkvétá se najednou dostane na úplné dno. Jediné co mu zbyde je čest a odhodlanost. V průběhu děje sledujeme, jak se probojuje do snad ještě lepšího postavení než dříve. Navíc se celý příběh prolíná s narozením a smrtí Krista, což dotahuje atmosféru Judey pod nadvládou Říma k dokonalosti. Film má však těžko uvěřitelných 212 minut, což je podle mě zbytečně mnoho. 4,5* ()

GILLWANDER

Krásny monumentálny film, ktorý z rýchlou dobou nestratil so svojej originality skoro nič. Je síce trošku dlhý, ale pre úplné doznenie potrebné dlhý. Neskrátil by som ho ani o minútu. A istotne by som tu nič nemenil. Všetko je tu na správnom mieste. I keď prvú polovicu sem tam prevetrávajú nedostatky, a je tak trochu i menej zaujímavá ako ta druhá, to i tak na to nič nemení. Tento film je skoro vo všetkých smeroch dokonalý. Film, ktorý vyniká svojou zašlou atmosférou, ktorá ho natoľko povznáša a spolu s hudbou i k nebesiam vynáša. Bez hudby by to bolo fakt o ničom. Tá tu odvádza spolu s hereckými výkonmi najlepšiu prácu. Taktiež kamera, výprava, efekty (i keď na dnešné pomery slabota), mierne deravý ale za to výborný scenár, kostýmy a skvelá réžia... Ben Hur je oscarami zaslúžené ovenčený veľkofilm, ktorý i dnes vie diváka nie len zaujať, ale i vnútorne naladiť. ()

Diamant

Nachádzame sa na začiatku nášho letopočtu. Veľmi bohatý dej filmu nás stále viac privádza k tomu, že je tu Tajomná Bytosť, ktorá garantuje konečné víťazstvo dobra nad zlom... 11 oscarový historicko-dobrodružný veľkofilm s množstvom krásnych myšlienok. Oči sa môžu popásť napríklad na slávnostných ceremóniách rímskeho vojska, či veľkolepých pretekoch konských záprahov. Na začiatku filmu sú krásne zobrazené veľké udalosti v Betleheme, ktoré si pripomíname každé Vianoce... Zámožný žid Ben Hur a jeho blízky prechádzajú v živote ťažkou skúškou, no aj oni sa stretávajú s novou Nádejou pre ľudstvo, ktorá lieči dušu, i telo... Láska víťazí aj nad pomstou... ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014