Po dlouho trvajících válkách se Federace a Klingonská říše připravují na mírový summit. Je to možná poslední šance na mír mezi odvěkými rivaly. Kapitán Kirk a jeho posádka jsou pověřeni uvítáním nejvyššího kancléře Klingonů. Poté, co je vesmírná loď Klingonů záhadně zničena a kancléř zavražděn, je to Kirk, kdo se stává hlavním podezřelým. Každý ví, že ta "zviřata" nenáviděl a že jim nikdy neodpustil smrt svého syna. Kapitán Kirk a posádka lodi Enterprise čelí prozatím své největší hrozbě. Musí očistit své jméno, najít opravdové viníky a zabránit tak všezničující válce. (oficiální text distributora)

Lacike

Takze Star Trek si skusil aj politicky thriller v ktorom konecne dôjde k udobreniu s Rusmi, teda pardon, Klingonmi. Lepsiu poslednu misiu pre pôvodnu posadku vybrat ani nemohli. Dokonca Kirk tu absovuje reparat ohladom jeho vyrovnania sa so synovou smrtou z ktoreho konecne citit poriadne emocie. Aj ked sa dockame aj niekolkych zabavnych hlasok hlavne od trojice Kirk, Spoch, Kostra, tak tentoraz je dej pojaty dost dramaticky. Zvysni clenovia posadky maju mensi ale zmysluplny prestor a Sulu ma dokonca vlastnu lod. Vydaril sa zaporak. A to vdaka spickovemu Christopherovi Plummerovi. Jeho citovanie Shakespeara v klingonstine je nezabudnutelne. Tah pagh, tah be. Skvela je aj Kim Cattrall ako Vulkanka. Len som cely cas cakal, kedy sa objavi naha. Ale chapem je to len cudný Star Trek, takze som sa nedockal. Ako trekkieho ma potesilo cameo Worfovho prapribuzneho. Len som zmäteni, ze v HD verzii bol vystrihnuty Rene Auberjonois, ktory si zahral atentatnika, nasledkom coho sa zmeni identita atentatnika. Pritom vo verzii na DVD ho mam. Divne. Akcna stranka je solidna. Dockame sa trikovo cool prepadu v beztiazi nejake to blbnutie Kirka na Rura Penthe potom este trikovo slusnej ale takticky priemernej bitky s klingonskym plavidlom. Soundtrack patri k tym lepsim. Takze celkovo som s filmom spokojny a rozhodne patri k tym lepsim dielom. Ako rozlucka s pôvodnou posadkou je super a fanusikovia serialu budu rozhodne dojatí. 8/10. ()

malylada

jeden z nejlepších Star Trek filmů. Nostalgie, jak postavy stárnou a skvěle napsaný scénář. Nejlepší rozlučka se starou partičkou, jaká mohla být. 8/10 ()

Terva

Film který natočil Nicholas Meyer ( natočil i Khanův hněv ) je poctou Gene Roddenberrymu. Hudební doprovod měl na starosti Cliff Eidelman. Jedno staré Vulkánské přísloví zní CITUJI - Jenom Nixon mohl jet do Číny.......... Vesmírná loď Interprise - NCC 1701 -A - vyráží na diplomatickou cestu.....bude se jednat z Klingony. Velitel Kirk je silně proti, ale Spock se za něj zaručil. Příběh začíná šestého měsíce hvězdného data. CITÁT - Klingonům jsem nikdy nevěřil a také nebudu.......... Klingonský kancléř Gorkon ( David Warner ) má perfektní oblečení a impozantní hůl. Své slovo dostane i modrý Romulanský ležák. Je velice zajímavé i zarážející, že ve filmu zazní vedle citátů Williama Shakespeara - Být či nebýt - i citát Adolfa Hitler - Potřebujeme životní prostor -. Uřvanej soudní proces dostal tento díl Star treku do velice nudných linií. Ve své podstatě se prvních padesát minut skoro nic nedělo. Scénář obsahuje i úplně novou formu života, kterou nikdo nečekal a byla trochu překvapením. Aneb, jak by řekl Spock CITUJI - Je to nelogické.......... Film o konspiraci a vysoké politice je málo dobrodružný a tak trochu se vymyká celé sérii. Kdybych byl člověk, myslím že moje odpověď by byla - Jděte k Čertu !!!!! ()

corpsy

Film nieje až taký ´´sci-fi´´ ako ostatné diely. Je to koncipované, ako kriminálne dielo zasadené do vesmíru. Je však zábavné, akčné a vtipné. STAR TREK vstúpil do 90. rokov naozaj razantne. ()

sidzej

Ta stvrta hviezda je za poslednych 20 minut nabitych akciou a za prijemne nostalgicku rozlucku starej posatky s vlastnorucnymi podpismi hercov. ()

ledzepfan

není to špička startrekovských filmů ale pořád silný nadprůměr ...Navíc jde o zlomový díl jehož děj ovlivnil celý pozdější startrekovský svět-takže za 4 ()

Kryton

Kirk a celá stará posádka se rozloučila ve velmi povedeném sudém dílu Star Treku. Klingonská říše je v krizi a blíží se její kolaps. Obrací se na Federaci, aby došlo ke smíru a spolupráci. To se nelíbí staré gardě na obou stranách a nejraději by nechali staré pořádky. Enterprise je vyslána jako doprovod klingonského kancléře. Kirk a jeho nenávist vůči klingonům (spoiler – zabili mu syna) vytváří velmi silné momenty. Dobrý příběh, dobré herecké výkony, akční scény povedené a konec, který uspokojí každého trekkera. Vtipná scéna při vzájemné večeři stojí za to – romulanské pivo umí pěkný bolehlav! Hodnocení OST: Lehký nadprůměr 6,5/10 ()

zlabus

Sympatické a nostalgické rozloučení první posádky, pro kterou mám těžkou slabost už od dětství, navíc mě hrozně baví ta staromilnost se kterou je to natáčené, nikdy by mě totiž nenapadlo, že tohle je doopravdy natočené v roce 1991. 75% ()

Praxis

Na tomto filmu který byl natočen již za éry Nové generace bylo vidět, že tvůrci se už nějakým způsobem snaží ukončit příběhy původní posádky a konečně jí poslat do galaktického důchodu. Jsme svědky ukončení dlouholetého krvavého sporu mezi Klingony a Federací. Osobně se mi tento film celkem líbí i když z ST mám jinačí favority. Příjemné i když nikterak omračující. P.S. No už jenom kvůli tomu měsíčku co nešťastným Klingonům bouchnul pod rukama, tenhle film musím mít rád:-) ()

GodComplex

Povedena filmova rozlucka puvodni posadky Enterprise. Tentokrat s nadechem politiky a detektivky. Palec nahoru za mnenavku Iman a kapitana Sulu, ktery dostal vlastni lod Excelsior. 7/10 ()

PKD

Totál politický thriller alá ST. Pro mě ještě lepší, jak ST II. Jako bonus...manželka Davida Bowieho, Iman. Dnes již bohužel, vdova. Lepší rozloučení (pokud nepočítáme ST VII, a tam stejně nejsou všichni) si dodnes, ta the best posádka ve ST vůbec, nemohla přáti. Byť nejde o naprosto kompletní osazenstvo, ale i kpt.Sulu, dostal aspoň nějaký prostor, spolu se svou parádní lodí. Perfektní music, včetně klasických úvodních titulků, které nenápadně mění za pochodu barvu, či chcete-li...odstín. ()

kaylin

Pěkný, nostalgický díl, který mě až tak zásadně nebavil, ale kdy to končilo, přistihl jsem se u toho, že jsem dojatý. Tohle jsou prostě postavy, které vám přirostou k srdci, což se také stalo. Poslední film se starou posádkou a už nikdy více. Vzhledem k tomu, že tři představitelé jsou již po smrti, je to skutečně takové smutné rozloučení, které musí mít na milovníky původní série ten správný efekt. ()

Tony.cs

Další super díl. Nikdy jsem nebyl zarytý trekie. Znal jsem z dětství Novou generaci a na kazetě jsem měl Khanův hněv. Teď sjíždím postupně filmy a počítám, že se pustím nakonec i do původního seriálu. Protože přes kolísavou kvalitu, ty dobré okamžiky za to stojí. ()

PogoJoe

Z prvních 6 dílů se mi tento líbil nejvíc. Nic extra, spíše televizní, než pro kina, ale při sledování jsem se nenudil. ()

togaf

Velké spiknutí a rozlučka ve velkém stylu. Už mě stárnoucí Kirk začínal vadit. Na nikom z původní posádky se věk nepodepsal tolik jako na Williamu Shatnerovi. Kde je ten blonďatý fešácký kapitán? Smutné ale je čas na další generaci! ()

Trevor

Star Trek maratón už s šeským dabingom aj na Disney+, s neodmyliteľným bugom nielen týchto sračiek ktorý v priebehu filmu prerušia spojenie aby ukázali že akí sú akože inteligenti keď vedia spustiž film presne tam, kde umiestnili svoj vlastný bug. Po málo vydarenej 5ke sa Star trek vrátil k svojmu štandartu, vyhnastvo na trestaneckej planéte bolo asi najlepšie natočenou pasážou, pomaly sa prejavujú čoraz lepšie efekty počiatku rokov devedesiatych. ()

StrYke

Stylové rozloučení s původní posádkou a to v tom nejdetektivnějším provedení, na který by se Star Trek zmohl. Shatner a Kelley jsou zavřeni do jedné (ne-li nejhorší) z nejhorších věznic prospěšných prací ve vesmíru kvůli něčemu, co neudělali a zároveň udělali. Zbytek posádky se mezitím snaží nalézt atentátníka a především usvědčující důkazy, které se určitě nacházejí někde na lodi. A ačkoli je od začátku úplně jasné, kdo oním atentátníkem je (MINISPOILER a to v zatraceně sexy podobě :-) MINISPOILER), přesto jisté napětí a atmosféra ve filmu panuje. Podruhé se režie ujímá Nicholas Meyer, kterého určitě již jen kvůli stylu obou jeho dílů Star Treku poznáte - hloubka filmu sice není nijak hluboká, ale po akční stránce je film na jedničku. Určitě už jste odhadli, že jeho minulý počin byla dvojka, ale šestka se od ní velmi liší - jak kvalitami (o něco lepší), tak trochu svým stylem (čistě akční žánr vystřídala lehce akční detektivka). Další věc která se musí šestce nechat je velký pokrok v digitálních efektech a maskách (bylo na čase), ale furt to ještě není úplně ono. Herecké výkony, leč jsou stále podávány stejnými herci, se o něco od minulých dílů zhoršily, takový William Shatner se od svého Star Treku (předchozí) přestal hodně snažit a George Takei byl bohužel až k smíchu (jemu prostě role kapitána vůbec nesedla). Hudba byla lehce nadprůměrná a jinak celkově bylo všechno na dobré nebo prvotřídní úrovni. Ale Star Trek jako Star Trek už to není... ()

Zemřel herec David Warner

05.02.2021

Seriálový Star Trek má první hvězdu

Seriálový Star Trek má první hvězdu

28.11.2016

Možná si pamatujete, že se na leden 2017 chystal nový startrekovský seriál, jemuž měl šéfovat Bryan Fuller (seriálový Hannibal). Třináctidílná první série Star Trek: Discovery nakonec odstartuje až v… (více)