eXistenZ

• Kanada eXistenZ (více)

Hra nebo skutečnost? Kde končí jedno a začíná druhé? Kanadský thriller z budoucnosti možná nepříliš vzdálené. Allegra Gellerová, jedna z nejlepších počítačových programátorek blízké budoucnosti, se osobně účastní testování své úplně nové hry, zvané eXistenZ, s testovací skupinou. Tyto hry nové generace však potřebují tzv. bioport, neboli port zavedený do lidského těla. Hra se pak napojuje přímo na nervový systém hráče a zavádí ho do světů nejdivočejší fantazie. Při nahrávání nové hry do portů testovací skupiny je však Allegra Gellerová fyzicky napadena, nahrávání je přerušeno a systém poškozen. S pomocí pověřeného průvodce Teda Pikula se jí podaří uniknout, pronásledovatelé z konkurenční firmy jsou jim však v patách a navíc je unikátní virtuální systém nové hry téměř zničen. Jediná cesta, jak jej zachránit, je hrát hru s přítelem. Ted Pikul však nemá zaveden bioport...
Nový opus kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga s nečekanou pointou je tentokrát polemikou o hranicích virtuální a skutečné reality se všemi pocitovými a morálními důsledky pobytu člověka v nich. Téma filmu je vyjádřeno už v samotném schematu filmu, v němž je tato hranice téměř popřena volnými přechody mezi realitami, což postavy samé i diváka udržuje v neustálé nejistotě o tom, kde jsou a s kým vlastně mluví. Výprava Cronenbergova filmu nijak nezaostává za esteticky bizarním světem ostatních jeho filmů, ovšem ani za fantazií některých již dnes známých počítačových prostorů. Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999 za Mimořádný umělecký přínos a v témže roce Cenu stříbrného vřískotu na Festivalu fantastických filmů v Amsterodamu. O rok později získal kanadskou výroční filmovou cenu Genie za střih. (Česká televize)

iXtr3m3

Hutný, drsný, násilný, nechutný, jednoducho čistokrvný Cronenberg. Krásny novodobý síce pre drvivú väčšinu ľudí zapadnutý, ale pre širšie rozhľadených podobne revolučný titul, ako svojho času Videodrome. Slušné obsadenie, neskutočne zamotaná a komplikovaná myšlienka, ktorá v podstate v človeku počas sledovania navodí myšlienku, keďže to malo viac koncov, či aj ten záverečný bol skutočný koniec, alebo??? :) ()

Devadesát Dva

Okolo tohohle jsem kroužil roky, minimálně dvanáct, možná i patnáct let a 'eXistenZ' mě míjel a já mezitím sjel většinu Cronenbergovy filmografie. Tenhle snímek si co do toho jak je weird nezadá s klasickými páně režisérovými flicky, ale abych byl upřímný, to jak jsou weird je na nich právě a nejvíce atraktivní... tentokrát je Cronenberg soustředěný na virtuální realitu x realitu, prolínání, kdy do poslední chvíle nevíte, co je co, stejně jako hráči, poukazuje na otázky a dilemata, co nás v budoucnosti čekají, coby hráče, uživatele, co chtějí utéci ze své deprimující reality... zaujal mě i motiv biologického HW. Zajímavé, že tohle vyšlo ve stejném roce jako tématicky tolik podobný a revoluční Matrix. Casting se spoustou skvělých herců... ale film spíše komorní a malý, s dobrou pointou. ()

markul

Celkově mě to docela nudilo a nebýt toho konce, tak má tento film podstatně nižší hodnocení. Připadalo mi to spíše jako jeden díl z Krajních mezí. ()

eagle-eye

Určitě se jedná o pozoruhodné dílko, ale k lepšímu hodnocení mi tam prostě něco chybělo. Docela jsem se ztrácel v ději. Vím, že to byl pravděpodobně záměr, ale mě to prostě takto nesedlo. Jinak jsem byl uspokojen co do míry nechutných scén, trikově celkem slušně zvládnutých. Celkem dobrý nápad pro film, ale z mého pohledu nevyužitý potenciál. ()

Fary

Volovina, ale s myslenkou k zamysleni a prekvapivym koncem. Skoda toho zpracovani. Dost tomu ubira na verohodnosti. Ale pribeh je rozhodne poutavy. ()

Mazlik4

Budou vážně v budoucnosti takové hry při jehihž hraní padne hranice mezi realitou a fikcí - pevně doufám že ano! Velice rád si elektrody na mozek připojím a odkráčím do jiného světa :o))) Jenže proč by někdo hrál takovouhle nesmyslnou hru, kterou musí projít hrdinové eXistenZ (tahle otázka padne i v samotném filmu - odpovědi se však nedočkáte)? ()

showxman

"Tell me the truth. Are we still in the game?" Není to můj první film, který režíroval David Cronenberg, a proto jsem moc dobře věděl, co od něj můžu očekávat. Následující minuty po spuštění mě ale pohltily nevídaným způsobem. To co ten blázen zase vymyslel je k neuvěření. Vskutku nevšední nápad opatřil slušnou dávkou napětí, k tomu moc povedený hudební podkres, jenž vytvořil Howard Shore. Zkrátka inferno hluboko za hranicí fikce a reality. ()

irigi

Myslel jsem, že mám tyhle ujetosti rád, ale tohle bylo ujeté možná už moc a navíc programově. Biodesign byl suprový, ale to je bohužel asi jediné dobré, co můžu o tomto filmu říct. ()

MaaaR@

Co si o tom myslet? Groteskní provedení, béčková atmosféra, spousta čvachtajícího humusu...a přece to má něco do sebe, něco, co mě drželo přilepeného u obrazovky ačkoli po prvních 5 minutách jsem uvažoval spíš nad spánkem. Budu se muset podrobněji podívat na Cronenbergovu tvorbu. Ale nejspíš právě proto, jak to bylo divný, se mi to tolik líbilo. ()

prometea

Cronenberg by rozhodne nemal chýbať v žiadnej prednáške o filmovej estetike. Jeho "špinavé" sci - fíčka sú legendárne nepríjemným spájaním organického s technickým azda od čias, keď rozďavené brucho Maxa Renna hltalo vzdychajúce videokazety vo Videodrome. eXistenz je povinná jazda predovšetkým pre hľadačov scénických nápadov a pre mňa rozhodne najlepší (a zhodou okolností aj najpozerateľnejší) Cronenbergov film. ()

Sancty

Až do príchodu ústrednej dvojice na benzínku som sa nevedel zbaviť pocitu, že sledujem niečo strašne amatérske a nie Cronenberga. Tam som však konečne naskočil na režisérovu hru a do konca filmu vo mne už len silnela myšlienka, že Inception nakoniec nie je až taký scenáristický zázrak. Potešil ma Ian Holm v scéne s opravou game-podu, ktorá priamo odkazuje na pitvu facehuggera vo Votrelcovi. ()

Bafo

Velmi zvlastni film prirovnavany k matrixu... Nevim... Videl sem rozhodne lepsi filmy s vetsim napadem a lepe zvladnute... ()

Ixbalanke

Za celý film jsem se do hlavních hrdinů nebyla schopná vžít, nebo to byl záměr? Taky možnost. Každopádně mi to přišlo příšerně nudné a ničím obohacující můj dosavadní život... ()

dormouse

Bohužel dnes, kdy jsem film viděla, tedy v roce 2013, jé téma paralelních či virtuálních skutečností velmi otřepané a již zpracované a to mnohem lépe. Navíc pro někoho, kdo nikdy počítačové hry nehrál a ani ho to neláká, je to i dost nepochopitelné. Zvířecí motivy mi připomínaly Men in black a celé to ve mně nezanechalo žádný silný dojem. ()

DannyBoy80

Téma je docela zajímavé, to že se v tm člověk ztratí a neví co je realita a co hra je ok. Ovšem těch příšerek a mutantích zvířátek tam bylo nějak moc a hlavně byly úplně k ničemu a fimu vůbec neprospěly. Škoda toho, prostě nejsem příznivec těchto maškar. Herecky to bylo vcelku zvládnuté. Mělo to i pár slušných myšlenek, které by bylo možno aplikovat na nynější dobu. ()

Paldiny

Zaujímavá scenáristická hračka, ktorá sa odohráva dúfam, že v ďalekej budúcnosti. Ľudia stratili záujem o realitu, preto sa stále väčšmi upínajú na fiktívny svet naprogramovaných hier, aké sú každému importované na telo a to doslovne. Matrix? Kdeže, filmy vznikli prakticky v rovnakom období a oba iba reagujú na stále väčšiu popularitu hracích konzol a jednoplošných postáv. Cronenbergove poňatie veci je jemu vlastné, trochu zvrátené, kvapku úchylné a zvrhlé. Obsadil tiež charizmatických a známych hercov, ktorí vedú svoje postavy nepredvídateľnými chodníčkami, kde nie je nič isté, aby sa so záverečnými titulkami mohla začať diskusia, čo bola skutočnosť a čo prahopustá fikcia. ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)