Star Trek

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana, Bruce Greenwood, Karl Urban, Zoe Saldana, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Ben Cross, Winona Ryder (více)

James Kirk se narodil v den, kdy byla napadena hvězdná loď jeho otce. Od té doby vyrůstal jako poloviční sirotek, nebyl zrovna vzorné dítě, ale přesto se dostal ke hvězdné flotile. Jako kadet se ocitá na palubě U.S.S. Enterprise pod velením kapitána Pikea. Potkává zde prvního důstojníka Spocka, který je mu na první pohled nesympatický, a jejich antipatie jsou vzájemné. Enterprise přijímá tísňové volání z planety Vulcan a vyjždí na pomoc, ačkoliv posádku tvoří kadeti. Jsou totiž nejblíže. Kirk si ale uvědomí, že okolnosti jsou stejné, jako ten den, kdy zmizel jeho otec, letí do pasti. Opravdu, u Vulcanu na ně čeká ničivá loď pod velením romulana Nera. Nero chce, aby důstojník Spock trpěl, jenže Spock toho muže vidí poprvé v životě. Ukáže se, že Nero je z budoucnosti, kde byl svědkem zničení své planety, svého domova. Viní z toho Spocka, který slíbil, že planetu zachrání. Cestoval proto do minulosti a chce, aby mladý Spock trpěl stejně, jako trpěl on. Chce zničit jeho planetu, jeho domov, jeho rodinu. Bohužel se mu jeho dílo zkázy podaří a Vulcan přestane existovat. Další na řadě je Země. Mladá posádka se musí hrozbě postavit. Snad se při tom z Kirka a Spocka stanou dobří přátelé, tak, jako tomu bylo v jiné časové linii. (TV Prima)

(fjw)

Docela luxusní záležitost. Leč nejsem příznivec Star treku, tak na to bych šel do kina několikrát. Skvělí herci, kamera, režie.. Ale postrádal jsem hlavní hudební motiv od Goldsmithe. Jinak parádní jízda. ()

rionka

Star Trek jsem sledovala, sci-fi mě bere. Vizuálně orgastická pohádka, narvaná akcí až po okraj, je pro mě zážitkem, který hluboko uvnitř pohnul vzpomínkami na oblíbené postavy. Doporučuji, ale i na této lesklé kráse se najdou skvrnky. --- Nový Star Trek jsem očekávala se smíšenými pocity a šla jsem na něj do kina vlastně jen náhodou, ačkoli některé z původních TV seriálů dobře znám. S pocitem, že film s drsným riskujícím frajerem v čele bude orientován převážně na free a cool omladinu, která předchozí posádku Enterprise nikdy nepoznala, jsem totiž svá očekávání stáhla na minimum s tím, že budu ráda, když se nebude zakladatel legendy Gene Roddenberry, rozprášený v dalekém vesmíru, po orbitě obracet. --- U každého prvního kontaktu ovšem existují dva podstatné prvky: první dojem, podle něhož soudíme, a rozloučení, které si zapamatujeme. Režisér Jar Jar Abrams si toho byl dobře vědom a věděl, že stojí i proti armádě startrekovských skeptiků. Úvod byl omračující a film si drží po celou dobu vynikající tempo, i když v poslední třetině trošičku ztrácí dech, ale pak přijde závěrečná bitka a problém! a ještě problém! a dvě hodiny náhle utečou jako nic, až je jednomu líto, že už je konec. Kamera v pohybu je prostě dokonalá, "odlesky světla" jsou pěkně stylové, nad detailními záběry lodi doslova uslintávám, při bitvách nervózně nadskakuji a když nakonec všechno dobře dopadne, rozlévá se mi po obličeji přiblbý úsměv. A Čechovův dialekt je prostě rozkošný. --- Jistě, ten film má i řadu záporů, které se vynoří až poté, co euforie opadne. Na můstku je tolik jasného světla, že zírat osm hodin denně na lesklé panely musí být práce za trest. Love story mezi důstojníky mě šokovala a fakt to tam mít nepotřebuji, ale lidi to asi chtěj. A nemohla jsem si pomoct, ale Kirk, hezoun s jizvou, mi byl i přes své odhodlání a odvahu protivný svou arogancí. Doba si asi žádá něco jiného... Tím postupně vzniká několik trhlin na jinak dokonalé fasádě krásného filmu. Po prvotním nadšení z kina bych mu dala asi za pět, ale logika mi velí nechat to na čtyřce, i když se jedná o velmi silnou čtyřku, která pro mě i po druhém shlédnutí filmu zůstává neměnná. Nicméně, z kina jsem tehdy poprvé odcházela až po závěrečných titulcích s nostalgickým úsměvem na rtech a myšlenkou, že památka duchovního otce legendy byla tímto dílem poctěna. ()

jack_scott

Nazačátku musím uvést, že nesdílim komerční nadšení pro Abramsovy seriály ani víceméně komerční snímky. Star Trek jsem chtěl vidět ze zvědavosti a částečné nostalgie, co s s tím tedy udělal. Bohužel mne tedy nepřekvapil, a to ani nejsem fanoušek ST, takže jsem jinak nezaujatý. Snímek je ale plný takových trapností, nízkostí, ubohostí, napodobováním scén z jiných filmů a nelogičností, že to se vidí málokdy. Kdyby měl Uwe Boll takový rozpočet, troufám si tvrdit že by to bylo i lepší. Nuže tedy, jestli tohle má být současný trend v komerčních filmech, je to nejspíš jeden z posledních takových filmů, co kdy uvidím. Přijde mi skutečně trapné vykrádat jiné filmy včetně původního ST, myslel sem že má Abrams na víc. Asi ne tedy. Rozhodně to tak nevypadá. Spíše to vypadá že se soustředil jen na vizuální část a wow efekty pro náctileté publikum. Efekty tedy nejsou stejně nic extra, jen dnešní průměr. Také jsem se pozastavil nad nelogičností řady situací, o kterých asi tedy průměrný divák nebude přemýšlet především proto, že statisticky jim vyšlo iq průměrného diváka kterému se snímek přizpůsobí....Což chápu, jde především o komerci a zisk, v tomto ohledu proč ne. Abramsův chladný kalkul je v tomto ohledu obdivuhodný a hodný Jiřího Paroubka, který by se za to nemusel vůbec stydět. Ono to osloví i řadu jiných lidí, kteří jdou prostě s davem. OK. Obecně chtěl oslovit každého, což se mu skutečě povedlo třeba ve scéně s porodem, na kterou skutečně dlouho nezapomenu. Blbost a tendenčnost je prostě věčná. Amen. Vykradené scény jsou bohužel jakoby spíše ty horší z těch filmů, a nejsem si tedy jist jak dalece je toto myšleno jak oparodie, když se to navíc tváří (a u většiny publika bude bráno) zcela vážně. Tak by se dalo pokračovat, což ale nehodlám, a nechám Abramse a jeho noshledy jeho osudu. ** a 40% jsou pro snímek tak akorát. ()

Galenius

Tak jsem teď byl na novém Star Treku a... já vám nevím. Vrátil jsem se z toho fest rozpačitej... Jako samostatné sci-fi, bez větší vazby na Star Trek, to byl pěknej akční film. Ale... Pakliže vezmu v úvahu vazbu na ST, tímhle filmem zrušili časovou linii, kterou tvořilo 40 let filmů, seriálů atd... Ač velký fanda ST, dávám jen 3 hvězdičky, právě za zrušení ST historie. ()

mgerlich

Musím přiznat, že po všech superlativech ze všech stran jsem zažil mírné zklamání. Čekal jsem zběsilejší tempo a více zábavy, nicméně herci slušní a v kině i tak dobrý zážitek. ()

Koochy

Film nadchnul. Přestože nepřišel s ničím novým a zahrával si s ošemetným tématem časoprostoru, byl schopný nabídnout pěkné efekty, poutavý příběh a nesmrtelného Spocka ;-) ...chyběl mi trochu nějaký Klingon na palubě a škoda, že se příběh točil kolem "kapitána" Kirka. P.S.: Na film se dá určitě kouknout víc jak jednou, proto těch 5 hvězdiček :) ()

johnson

No nikdy sem nebyl velký fanda Star Treku, ale byl jsem mile překvapen. Je to vážně Star Trek pro novou generaci. Vtipné, vážné a akční ve správné kombinaci. Zachary Quinto se nakonec přeci jenom stane mým oblíbencem a to nejen díky Sylarovi. Prostě kvalitní film jak má být. ()

Chladek

Akcí nabitý děj, bohužel všemožnýmy (a nemožnými) efekty také. Na otázku jak jinak udělat akční děj ve vesmíru odpovídá např. originální série Star Treku, nebo původní trilogie Star Wars. Tudíž použití takového množství počítačových animací a efektů bylo podle mě zbytečné. Nicméně, přes primárnost akce se Abramsovi podařilo vystihnout charakter každé postavy, neodbyl je a neudělal z nich pouhé loutky se stejnými jmény jaké používal W. Shatner a L. Nimoy. Podle mě je tento film vynikající způsob jak vrátit (nebo spíše teprve ukázat) základ celého sci-fi žánru, a to předvést Star Trek: Original series, s panem Scottem, dr. "Bones" McCoyem, kapitánem Kirkem atd. ()

JasonV

Dobré akčné scifi, ktoré však nemá so Star Trekom okrem prostredia a postáv vôbec nič spoločné - atmosféra Star Treku je dávno preč a starých známich hrdinov nahradili deti na výlete vesmírom. ()

Vica

Nemôžem si pomocť, ale jediné čo sa mi na tomto filme páčilo bol nesmierne vtipný mladý rusák. Príbeh ma žiadnym spôsobom neoslovil, pripadal mi len ako taký doprovodný jav vynikajúcej vizuálnej stránky. ()

chrustie

Tak trochu jiný Star Trek, který určitě nedělá ostudu svému jménu. Více akční, méně ukecaný, ale se starými známými. Takhle bych si nějak představoval námět na nový seriál ze světa ST. ()

patsandor

J.J. Abrams mě mile překvapil svižným, vtipným filmem se zápletkou, která dovoluje se vydat trochu jiným směrem, něž původní série. Také herci byli vybráni skvěle. Restert série se povedl. Jen tak dál, už se těším na další díl. ()

Bratr

Jízda! Nějaké detaily bych i vytknul, ale jako hrdý Trekie vytýkat nebudu. Leonard Nimoy znovu ve filmu, to byl ten nejlepší dárek, jakej jsem od tvůrců mohl dostat. Navíc je to svěží, vtipný a ještě ktomu napínavý. Vizuální stránku bych opomenout taky neměl, jakékoliv digitální triky totiž zastínil vizuál Uhury.....bože to je...Uhura! ()

yatan

Velmi mile tohto-rocne prekvapenie hlavne z dovodu ze z duse neznasam serial Star Trek. Film ako cloveku co moc o Star Treku nevedel a hlavne vela neocakaval, dal dost vela akcie, zaujmavych napadov, vzkriesenie Jamesa Deana a nesilenemu logickemu scenaru. Velmi kvalitne vizualne efekty aj ked na druhej strane ak ste pravi startrekovski fanusikovia myslim ze budete postradat este viac napadov a este viac originality..ja som mal z toho celkom zazitok naproti trapnemu transformers II.. odporucam pozret v kine alebo s velmi dobrym zvukom na domacom kine..kvalitne prve sci-fi roku 2009..8.5/10 (citim niake nominacie na Academy A.) ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Jak to vypadá se čtvrtým Star Trekem?

Jak to vypadá se čtvrtým Star Trekem?

02.03.2023

Je to už několik měsíců, co studio Paramount s nadšením oznámilo vedle dalšího rozšiřování univerza skrze televizní seriály taky čtvrtý filmový Star Trek. V tom se měli údajně vrátit všichni původní… (více)

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (více)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra