• Německo

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Německo, 2009, 127 min

J.J. Abrams

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana, Bruce Greenwood, Karl Urban, Zoe Saldana, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Ben Cross, Winona Ryder, Chris Hemsworth, Jennifer Morrison, Rachel Nichols, Faran Tahir, Clifton Collins Jr., Tim Griffin, Freda Foh Shen, Jason Brooks, Kelvin Yu, Marta Martin, Billy Brown, Jimmy Bennett, Greg Grunberg, Spencer Daniels, Jacob Kogan, Cody Klop, Akiva Goldsman, Anna Katarina, Douglas Tait, Jason Matthew Smith, Bob Clendenin, Darlene Tejeiro, Reggie Lee, Jeffrey Byron, Jonathan Dixon, Tyler Perry, Margot Farley, Paul McGillion, Lisa Vidal, Alex Nevil, Sufe Bradshaw, Jeff Chase, Nana Hill, Oz Perkins, Amanda Foreman, Michael Berry Jr., Lucia Rijker, Pasha D. Lychnikoff, Greg Ellis, Marlene Forte, Leonard O. Turner, Mark Bramhall, Irene Roseen, Scottie Thompson, Deep Roy, Majel Barrett, Sala Baker, Brad William Henke, Elizabeth Ingalls, Daniel D. Lee, Wil Wheaton, T.J. Storm, Damion Poitier, Sarah Klaren, Anne Leighton, Johnny Baca, Katie Soo, Leslie Augustine, Rahvaunia, William Morgan Sheppard, Ravi Valleti, Lorenzo James Henrie, Jolene Kay, Ian Fisher, Rico E. Anderson, Christopher Doohan, Christopher Karl Johnson, Mark Phelan, Massi Furlan, Ken Edling, Matthew McGregor, Gerald W. Abrams, James Cawley

Obsahovo naplnene az na okraj /mozno paradoxne trocha na skodu az cez neho/. Z hladiska dramaturgie mi totiz davkovanie toho mnozstva informacii, ktore okolo vas letia jedna za druhou, prislo na niektorych miestach problematicke, t.j. niektore veci mohli byt podane strucnejsie (porod), niektore naopak trocha viac (Kirkovo cheatovanie), pretoze spatnou rekonstrukciou si ich sice doplnite, ovsem skor intuitivne ako funkcnym logickym dosadenim (samozrejme v ramci akceptacie predkladaneho univerza zo svojimi pravidlami). A aj zamena blackhole za warmhole bila dost do oci. Z hladiska stylu ovsem JJ potvrdil svoje silne stranky -> pre divaka atraktivne prepajanie az spajani televizneho a filmoveho stylu rozpravania a snimania, kombinacie stareho s novym. Hoc nepopieram ze v MI:III to malo na mna silnejsi efekt. 7/10(8.5.2009)

Nevím, jak se to Abramsovi povedlo, ale člověka (mě), netknutého startrekovským universem, dokázal pevně připoutat do sedačky a donutil ho vzpomenout na doby velkých vesmírných příběhů, vyprávěných taťkou Lucasem. Dokonce jsem mu bez mrknutí oka schramstnul s navijákem i to dobře maskované prostředí americké střední a všudypřítomný nerdí humor. Nedokážu si představit, jak si mohl pochutnat někdo prostředí znalý. Hallelujah!(27.9.2009)

"Odcitoval bych vám příslušný předpis, ale stejně byste ho ignoroval. - Vida. Konečně si začínáme rozumět." První setkání vynalézavého kadeta (čti kapitána) Kirka a vyznavače logiky vulkánce Spocka mě bavilo. Jejich neporozumění bylo učebnicové a mě zasvítili očička radostí, když nakopli starou dobrou U. S. S. Enterprise a vydali se do boje, ve kterém měli 4,3 % šance na úspěch. Vzhledem k tomu, že tohle byl výlet do minulosti, po kterém Kirk se Spockem natočili asi milion dílů seriálu, tak jsem o ně obavu mít nemusel a proto jsem to nechal do sebe příjemně napálit očima i ušima.(23.11.2016)

Právě jsem dost možná viděl nejlepší blockbuster roku. Star Trek universem jsem nedotčený, ale tahle emocemi, vtipem a výbuchy prošpikovaná jízda mi sedla na výbornou. Nablýskaně čistá Enterprise v protikladu s nablýskaně špinavou lodí Romulanů tvoří podobně sexy kontrast jako Kirkova impulzivnost se Spockovou logikou. Casting se povedl až neuvěřitelně dobře, celá posádka působí nadmíru sympaticky, takže jsem neměl nejmenší problém vytvořit si k postavám nějaký vztah (možná s vyjímkou Uhury). J.J.Abrams holt znovu potvrzuje, že cokoli, v čem má prsty, se nevyhnutelně vydaří. Takhle totiž vypadá nerdvána (TBBT...) :-) PS: Infantilní obludárium nových Star Wars může sklopit uši a zahanbeně se odporoučet, protože právě teď a tady začíná (doufejme) nová éra moderních sci-fi.(7.5.2009)

Najlepšie sci-fi od Pomsty Sithov a s veľkým náskokom najlepší Star Trek s pôvodnou postádkou, ktorá mi prostredníctvom starých filmov k srdci vôbec neprirástla. Abramsov reštart kedysi veľkej série má všetko, čo má správny blockbuster mať - je dynamický, svieži, vtipný - a pritom inteligentný a nezabúda ani na fanúšikov pôvodnej série. Napríklad aj dokonalým castingom, ktorý si vystačí aj bez veľkých mien a herci v mladších verziách posádky USS Enterprise svojimi rolami doslova žijú. Tešil som sa, ale nečakal som, že ma prvé dobrodužstvo vtiahne až natoľko, že by som si hneď po skončení pustil aj ešte nenatočený sequel. A to som nikdy, aj napriek obľube Novej Generácie, nebol trekkie.(1.6.2009)