• Německo

• Německo

Star Trek - Die Zukunft hat begonnen

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Německo, 2009, 127 min

Najlepšie sci-fi od Pomsty Sithov a s veľkým náskokom najlepší Star Trek s pôvodnou postádkou, ktorá mi prostredníctvom starých filmov k srdci vôbec neprirástla. Abramsov reštart kedysi veľkej série má všetko, čo má správny blockbuster mať - je dynamický, svieži, vtipný - a pritom inteligentný a nezabúda ani na fanúšikov pôvodnej série. Napríklad aj dokonalým castingom, ktorý si vystačí aj bez veľkých mien a herci v mladších verziách posádky USS Enterprise svojimi rolami doslova žijú. Tešil som sa, ale nečakal som, že ma prvé dobrodužstvo vtiahne až natoľko, že by som si hneď po skončení pustil aj ešte nenatočený sequel. A to som nikdy, aj napriek obľube Novej Generácie, nebol trekkie.(1.6.2009)

"Odcitoval bych vám příslušný předpis, ale stejně byste ho ignoroval. - Vida. Konečně si začínáme rozumět." První setkání vynalézavého kadeta (čti kapitána) Kirka a vyznavače logiky vulkánce Spocka mě bavilo. Jejich neporozumění bylo učebnicové a mě zasvítili očička radostí, když nakopli starou dobrou U. S. S. Enterprise a vydali se do boje, ve kterém měli 4,3 % šance na úspěch. Vzhledem k tomu, že tohle byl výlet do minulosti, po kterém Kirk se Spockem natočili asi milion dílů seriálu, tak jsem o ně obavu mít nemusel a proto jsem to nechal do sebe příjemně napálit očima i ušima.(23.11.2016)

No popravde receno, cekal jsem vetsi rezbu. Film je jizda od zacatku do konce, to zvlada Abrams spolehlive, vetsina dialogu je sice napsana, aby byla co nejefektivnejsi (pripadne vyzdimala nejaky emoce a neni nouze o hrdinsky kecy) a to samy se da rict o akci, kde je to samej vybuch, jenze proste to nedokaze uplne strhnout. Pribeh je sice jednoduchej, ale naprosto dostacujici, je tu par prijemnejch odkazu na serial a ty nejdulezitejsi postavy dostanou dostatek prostoru, jenze misty mi to prislo lehce stereotypni. A bohuzel nektery dialogy pusobi misty lehce smesne. Navic finale, at je jakkoliv bombasticky, urcite by slo vygradovat i lip. Obcas to zachrani paradni hudba, ale presto mam z filmu pocit, ze by se klidne dal o dvacet minut zkratit. Cimz ale rozhodne netvrdim, ze by film byt na minutku nudil, od zacatku do konce to je paradni zabava se skvelejma trikama, docela sympatickejma hercema, jen ten Simon Pegg tu je jak pest na oko a Zachary Quinto proste neni Spock. No a zaporaci slusny, ale nebejt ty lodi, nic moc nepredvedou. Nicmene restart serie se podaril.(28.5.2009)

Pane Abramsi, díky vám. Ze sálu jsem odcházel rozechvělý, jakoby se ve mně probudilo něco zapomenutého z dětství, nejspíš ty hodiny a hodiny strávené četbou knih a sledováním všech možných verzí seriálu. Na člověka, který nemá k sáze žádný vztah prokázal Abrams obdivuhodnou míru empatie a schopnosti oživit přesně ty části, které Star Trek potřebuje. Chemie postav, humor, napětí i všechny ty okázalé cesty časem – vesmírná poezie, ve které je kus dětské naivity, kus vědy a pořádná porce dobrodružství. To všechny zakuklené v bezchybném vizuálním pozlátku, které je dnes tak módní. Krásně se to zájemně snáší, skvěle to vypadá a pro budoucnost to slibuje, že Star Trek možná vstupuje do zlatého věku. Už tu asi nebude ta sladká výlučnost, ale k čertu s tím, lesklé pozlátko sáze sluší, akce střídá akci, postavy se krásně vylupují a příběh je přesně tak uhozený, jak být má. Já si tam prostě našel vše, co ze mně kdysi dělalo fanouška Jamese T. Kirka a jeho posádky. A myslím, že své si tam najde kdokoli, komu není proti mysli pořádná sci-fi limonáda. Star Trek je totiž cool a jakkoli nemám rád cool věcičky, tak tuhle, tuhle jsem si zamiloval.(22.4.2009)

Nemám rád scifi a už vůbec nejsem žádným fandou Star Treku. Dodnes jsem žádný takový film neviděl, proto je mi tento svět vzdálený a zhola netuším zda postavy zde se vyskytující mají nějakou dávnou historii, o které nic nevím. Začátek zcela očekávaný a očekávaně nudný až jsem si říkal, jestli to nevypnu. Ale vydržel jsem a vyplatilo se! Tento tak vzdálený svět mne nakonec vcelku dostal. Žádný geekasm se však nekonal, stav byl zcela rovnovážný na půl šestou bez sebemenší výchylky.(8.7.2009)

• - J.J. Abrams si vybral kostyméra Michaela Kaplana proto, že neviděl žádný ze Star Trek filmů a přistupoval tak k vytváření kostýmů odlišně. (HellFire)

• - Rolu Jamesovho otca, Georga Kirka, ponúkol J.J. Abrams aj Mattovi Damonovi, ten ju však odmietol a zostala v rukách Chrisa Hemswortha. Režisér na to reagoval, že niekedy netreba mať na takú rolu známeho herca, ako skôr toho správneho. (gidziga)

• - Zelená orionská milenka Jamese T. Kirka je odkazem na původní seriál Star Trek, kde byly tančící zelené Orionky brány jako sexsymbol a mohly být viděny v každém dobrém baru. (Hepp)