• Německo

• Německo

Star Trek - Die Zukunft hat begonnen

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Německo, 2009, 127 min

Asi sem čekal až moc, když to bylo tak opěvovaný a když to mělo tak vysoký hodnocení všude, ale na druhou stranu je taky fakt, že seriálu sem nikdy taky neholdoval a většinou sem na něj koukal, jen když sem se k tomu náhodou nachomítnul. Nicméně Abrams to vzal pěkně vše od začátku, nezatěžoval nějakou nutností znát seriál, bylo to jen výhodou, vše vysvětlil, představil postavy a šlo se hned na dokonalý vizuální orgie, který byly takřka v každým záběru a který si se slovem dokonalost dost často pohrávaly jakoby to bylo normální, což sem teda uvítal, protože to já můžu, když na mě film v kině zkouší takovýhle věci, ale vedle toho už byl bohužel trošku slabší děj, sice né nějakej stupidní nebo nedomyšlenej, jen prostě takovej neohromující a bez nějakýho většího nápadu, prostě typickej první díl nějaký známý série jako byl třeba Batman nebo Superman, působilo to dost podobně, navíc sem si moc neoblíbil hlavního hrdinu Kirka, protože to je takovej blbej machřík hezounek a to já zase moc nemusim, ale jinak až na těch pár výtek spokojenost a už se těšim na druhej díl, očekávám vzestupnou tendenci jako u Batmana.(1.6.2009)

Můj první Star Trek. Na rovinu se přiznám, že tohle vesmírné sci-fi není mým šálkem čaje ani kávy, takže jsem nikdy předtím neměla chuť jej ochutnat. Teď se mi ale naskytla příležitost a já neodmítla (myslím, že je už načase, abych zjistila, kdo je Kirk, Spock atd.) a zklamaná jsem rozhodně nebyla. Že bych ale z vesmírné lodi Enterprise či z její posádky byla nějak unešená, to se taky říct nedá. Text distributora mě nabádá k tomu, abych zapomněla na všechno, co vím. Vzhledem k tomu, že jsem skutečně nikdy nesledovala ani jeden díl, ani žádný film Star Treku, na nic jsem zapomínat nemusela. Přesto jsem se ale cítila poněkud ztracená... Jak si tady pročítám místní komentáře, diváci oceňují zejména "jiný" přístup k filmu, věrně zachycené postavy, narážky na původní verze... tohle já rozhodně nemohu posoudit. Taky jsem se dočetla, že si tohle vesmírné dobrodružství vychutnají "neznalí" - no pravda, bylo to akční, napínavé (ale nepřekvapivé), vizuálně propracované a zábavné, ale... něco mi tam prostě vadilo. Možná ten humor? Ty nepřehledné bitvy? Chvíle, kdy jsem měla být dojata? Nevím, prostě "něco". Kdybych sledovala dění okolo a vně Star Treku dříve, jistě bych tenhle počin J. J. Abramsa ocenila. Takhle je to ale "jen" vydařené sci-fi. Já vím, zřejmě jsem měla jít na jiný film. 3 a půl *.(19.7.2009)

Star Trek 902 10.. Pokud to chtěl Abrams dotáhnout do konce, Romulana Nera měl hrát místo neperspektivního Bany Shia LaBeouf a ochranku Enterprise by obstarali do červených mundúrů odění kluci z Backstreet Boys.. Konzervativní trekkie si nejspíš dá pod bradu fotonové torpédo a stiskne spoušť, ti, co Star Trek nemusí a nebo je dosud míjel jak pan Data solárium, budou nadšeni strhujícím tempem, dokonalými triky, humorem made in Pegg a vůbec vytuněným WARP pohonem Abramsovy režie, co má za úkol přiblížit legendární sérii novému (rozuměj mladšímu) publiku. Jenže J.J., když Klingoni jsou klišé, co je potom ten zbytek..? Můj dojem z dynamické jízdy, co se snaží letmo brnkat na strunu logiky (chtěně) i parodie (nechtěně), je tím pádem ambivalentní, ale alespoň jsem zpětně ocenil kvality Galaxy Quest. V souvislosti s ním mě napadá, že kdyby se na této Enterprise hodlal chopit velení komandér Peter Q.Taggert, vystřelí ho posádka jen v trenýrkách a se slovy "Tenhle vesmír není pro starý!" na ledovou planetu FD240, kde by ho snědly kosatky stejně jako jedí na Zemi staré nepotřebné Eskymáky. Vše samozřejmě v intencích direktivy Federace č.6307: „Bude-li důstojník přistižen, jak očichává sedlo rotopedu v dámské tělocvičně…“, ehm, pardon, to jsem si spletl, myslel jsem: „Bude-li důstojník přistižen, že už mu na tváři raší vous, bude shledán nepotřebným..“(24.7.2012)

I po úspěšném zhlédnutí všech celovečerních dobrodružství staré posádky jsem se nad vášní všech Trekkies shovívavě usmíval a restart jejich dobrodružství vítal hlavně kvůli Abramsovi za kamerou. Když mi ukápla slza při Kirkově narození, znejistěl jsem, ale přikládal jsem to hlavně obrovské emotivní nabitosti úvodních minut. Když mi ale ukápla další jen proto, že se na plátně objevil Leonard Nimoy, došlo mi, že ze mě i přes všechny možné výhrady je fanoušek, který hltá každou minutu. Ať už se jedná o dech beroucí ledové dobrodružství, úsměv nad tím, že Čechov měl úžasný přízvuk už od prvních minut na Enterprise, nebo o zjištění, že James Tiberius Kirk je frajer i bez Shatnerova charizmatu. Týden po projekci je to ve výsledku 90%. Jásám nad zápisem do Hvězdné flotily, snad jenom to první dobrodružství nadějných noviců mohlo být trošku nápaditější než konfrontace s naštvaným mstitelem. Něco mi ale říká, že napodruhé už z toho bude maximální warp. P.S.: Druhá projekce definitivně odhalila podívanou bez hluchého místa. Snad žádný blockbuster si nezasloužil novou sérii jako cesty USS Enterprise.(19.5.2009)

Geekgasm. Protože chci napsat v průběhu příštího týdne delší text o novém Star Treku, dám si do komentáře poznámky (snad to bude pro někoho zajímavé či podnětné): (1) Nejedná se o prequel či restart, ale o alternativní svět a postavy k tomu původnímu, přesto nemáme problém se v onom světě rychle zabydlet a identifikovat se s postavami (protože se zapojují různé druhy diváckých pamětí). (2) Pracuje se s několika filmovými fikčními světy, čímž se oslovují různé divácké skupiny a film tak může zasáhnout jejich široké spektrum. -> (A) "startrekovský" ((a) seriálový - STAR TREK: KLEC a STAR TREK: KAM SE DOSUD ČLOVVĚK NEVYDAL, (b) filmový - doplňování mezer především z KHANOVA HNĚVU, (c) komiksový, (d) fanouškovský - jsou Spock a Kirk gayové? jak se seznámili? co jejich dospívání a vztahy s rodiči?); (B) "žánrový" ((a) pastiš klasických sci-fi filmů let 50., popř. post-klasických let 70., (b) STAR WARS); (C) "jjovský" ((a) seriálový - Slusho ad., (b) filmový - příšery jako z MONSTRA, koncepce hrdiny jako z M:I:III (včetně charakteristického skoku přes "propast"). (3) Vzájemné ovlivňování dvou různých médií a postupů v nich, filmového a televizního, kdy se z hlediska formálního užívá seriálový způsob vyprávění, uzavřených epizod, jasně vymezených deadlineů apod. (4) Stylistická podvratnost, která je patrná především při dialogových scénách (minimální užití figury záběr-protizáběr), ve kterých se pracuje s několika plány najednou a přerámovává se (podstatné je rozmístění věcí a postav v mizanscéně), popř. se využívá celý prostor. (5) Opojnost filmu založeného na faktech, informacích a diskuzích, inteligentní výměně názorů. (6) Originálně koncipovaná akce, která i z řetězení hyperbolizované atrakce na ledové planetě skončí u objevení se důležité postavy; v rámci jedné akce se odehrává hned několik dílčích - a to klidně i v různých prostorových i časových (!) rovinách, ale vše na sebe dokonale logicky navazuje. (7) Výsměch klišé, okázalá nadsázka všeho, co by se mohlo zvrhnout do patosu či přílišného sentimentu. (8) Nutnost neustále přehodnocovat předkládané scény, protože to, co se zdálo jako počátek filmu (A) se ukázalo být zároveň i tím, co se odehrávalo před začátkem (a) a tím, co se navrací v závěru (X, ale spíše aAa). (9) Koncept filmu založený na "zdvojování" až "ztrojování" - střet s romulanskou lodí útočící na Enterprise je několikrát navrácen, variován a v závěru pozměněn. (10) Práce s barvami a jejich významotvorností, která umožňuje se labužnicky natáhnout do sedadla a nechat se zaplavit přívalem různých barev s různým významem (viz barevné řešení plakátů, kdy každá znamená zcela jinou emoci). (...) Takhle výborné a přelomové sci-fi tady nebylo od roku 1977, kdy měly premiéru Hvězdné války. 10/10 P.S. STAR TREK je motivován kompozičně, takže prosím, přestaňte nesmyslně vytýkat náhodné setkání na ledové planetě (a to Vám náhodná setkání nevadila při setkávání - budoucí - posádky Enterprise?).(7.5.2009)