• Německo

Star Trek - Die Zukunft hat begonnen

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Německo, 2009, 127 min

• flanker.27

Ale Spocku, je vrcholně logické, že pláčeš po mamince. - Děkuji tatínku. - Nejsem tvůj otec, jsem tvůj syn, tatínku. Teda co to plácám. Je mi asi 150, tak je vrcholně logické, že jsem už senilní. Tak po tomhle se mi Galaxy Quest líbí ještě víc. Film o záchraně planety Iowa a návratu minisukní do světa Star Treku (velmi pozitivní prvek, za to jedna hvězdička) jako by byl dokonalým předobrazem pro tuto parodii (zvláště scéna se Scottym v jakémsi skleněném potrubí vyvolala vzpomínky na scénu s buchary). Tím víc překvapující je, že ona parodie vznikla o deset let dříve. Asi jsem byl naivní, když jsem od filmu čekal trochu promyšlenější děj bez logických děr (samí vesměs pozoruhodně neschopní zajíčci na nové lodi, teleport na nepřátelskou loď ve dvou (proč už tam rovnou neposlat přepadový komando), Spockovo zničení vrtáku zatímco celá planeta Iowa dělá prd a přebíhá z místa na místo? BTW proč že ta čená díra musela bejt uvnitř planety? A co romulanská loď dělá celejch 25 let, proč třeba když už může cestovat časem někoho třeba nevaruje... Co tam máme dál? Tak třeba stav silnic vs. vznášedla, dnes povinný samurajský meč - proč proboha, hafo samoúčelných scén (s autem) a ultrašťastných náhod (Spock verze 2) atd. atd. Tohle je film pro generaci MTV, co tak halasně "vypíná mozek" (jestli tedy vůbec má co vypínat). Všechno je vypulírované, čisté, i ta občasná krev z nosu našich hrdinů je taková estetická a načančaná. J. J. Abrams (a s ním zástupy jeho fandů) nechodí evidentně po stejné cestě jako já.(25.12.2009)

Tak toto je jeden z TOP filmů tohoto roku, má všechny nejlepší předpoklady a to výborného režiséra, špičkové obsazení, záporáka, příběh, efekty, dialogy, mnoho vtipných a odlehčujících momentů akčních a emotivních scén, které na sebe plynule navazují bez škobrtnutí. Takové vesmírné dobrodružství, kde vše klape tak jak má tu už hodně dlouho nebylo a to nejsem trekkies. Mé hodnocení 5 hvězdiček...(8.5.2009)

I po úspěšném zhlédnutí všech celovečerních dobrodružství staré posádky jsem se nad vášní všech Trekkies shovívavě usmíval a restart jejich dobrodružství vítal hlavně kvůli Abramsovi za kamerou. Když mi ukápla slza při Kirkově narození, znejistěl jsem, ale přikládal jsem to hlavně obrovské emotivní nabitosti úvodních minut. Když mi ale ukápla další jen proto, že se na plátně objevil Leonard Nimoy, došlo mi, že ze mě i přes všechny možné výhrady je fanoušek, který hltá každou minutu. Ať už se jedná o dechberoucí ledové dobrodružství, úsměv nad tím, že Čechov měl úžasný přízvuk už od prvních minut na Enterprise, nebo o zjištění, že James Tiberius Kirk je frajer i bez Shatnerova charizmatu. Týden po projekci je to ve výsledku 90%. Jásám nad zápisem do Hvězdné flotily, snad jenom to první dobrodružství nadějných noviců mohlo být trošku nápaditější než konfrontace s naštvaným mstitelem. Něco mi ale říká, že napodruhé už z toho bude maximální warp. P.S.: Druhá projekce definitivně odhalila podívanou bez hluchého místa. Žádný blockbuster si nezaslouží novou sérii jako cesty USS Enterprise.(19.5.2009)

No popravde receno, cekal jsem vetsi rezbu. Film je jizda od zacatku do konce, to zvlada Abrams spolehlive, vetsina dialogu je sice napsana, aby byla co nejefektivnejsi (pripadne vyzdimala nejaky emoce a neni nouze o hrdinsky kecy) a to samy se da rict o akci, kde je to samej vybuch, jenze proste to nedokaze uplne strhnout. Pribeh je sice jednoduchej, ale naprosto dostacujici, je tu par prijemnejch odkazu na serial a ty nejdulezitejsi postavy dostanou dostatek prostoru, jenze misty mi to prislo lehce stereotypni. A bohuzel nektery dialogy pusobi misty lehce smesne. Navic finale, at je jakkoliv bombasticky, urcite by slo vygradovat i lip. Obcas to zachrani paradni hudba, ale presto mam z filmu pocit, ze by se klidne dal o dvacet minut zkratit. Cimz ale rozhodne netvrdim, ze by film byt na minutku nudil, od zacatku do konce to je paradni zabava se skvelejma trikama, docela sympatickejma hercema, jen ten Simon Pegg tu je jak pest na oko a Zachary Quinto proste neni Spock. No a zaporaci slusny, ale nebejt ty lodi, nic moc nepredvedou. Nicmene restart serie se podaril.(28.5.2009)

Těsný maximální warp. Abramse zpomaluje jen občasný odskok k mladší generaci (mimozemský hobit, legrační scéna s potrubím), který nabourává přísnou vulkánskou logiku. Emocí je ve filmu zatraceně hodně, v prvních dvaceti minutách by to člověk snad musel přebírat lopatou. Když se prach z rozstřílených planet usadí, Abrams nerušeně vklouzne do futuretro pocty originálu a zvládne ho napodobit i s jeho chybičkami (ty mírně absurdní zápletky jsou ale i po letech roztomilé). Nová posádka šlape jako hodinky, tempo je závratné, výbuchy největší a film se i při hláškovacích rozstřelech mezi Kirkem a Nerem (mohlo jich být pravda víc) tváří... sofistikovaně. Ne dost na to, aby to ukojilo hardcore trekkies, ale od běžných pozemšťanů, kteří jdou do kina pro trochu toho testosteronu, rozptýleného v zábavném a tak akorát dlouhém sci-fi koktejlu, dostává Abrams jedničku. Teď se jen příliš nemotat v kruhu a nakopnout Enterprise tam, kam Hollywood nevkročil. Nebo raději vkročil, protože to vylepšené opisování s dostatečnou přidanou hodnotou jde Abramsovi i scenáristům dokonale.(22.4.2009)

• - Star Trek získal nadprůměrné hodnocení od kritiků. Na filmovém serveru Rotten Tomatoes byl jeho rating 95% a stal se filmem s osmým nejvyšším hrubým výdělkem v roce 2009. Zároveň se film stal nejúspěšnějším a nejvýdělečnějším filmem v historii Star Treku. (Danny F.)

• - Romulani byli zvoleni proto, že se ve Star Treku (od r. 1966) objevovali méně než Klingoni. (HellFire)

• - Aby se zabránilo úniku informací, byly během produkce používány různé názvy, jako např. „Corporate Headquarters“, „Christa & Christan's Big Adventure“ a „The Ernest Castelhun Chronicles“. (HellFire)