• Německo

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Německo, 2009, 127 min

J.J. Abrams

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana, Bruce Greenwood, Karl Urban, Zoe Saldana, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Ben Cross, Winona Ryder, Chris Hemsworth, Jennifer Morrison, Rachel Nichols, Faran Tahir, Clifton Collins Jr., Tim Griffin, Freda Foh Shen, Jason Brooks, Kelvin Yu, Marta Martin, Billy Brown, Jimmy Bennett, Greg Grunberg, Spencer Daniels, Jacob Kogan, Cody Klop, Akiva Goldsman, Anna Katarina, Douglas Tait, Jason Matthew Smith, Bob Clendenin, Darlene Tejeiro, Reggie Lee, Jeffrey Byron, Jonathan Dixon, Tyler Perry, Margot Farley, Paul McGillion, Lisa Vidal, Alex Nevil, Sufe Bradshaw, Jeff Chase, Nana Hill, Oz Perkins, Amanda Foreman, Michael Berry Jr., Lucia Rijker, Pasha D. Lychnikoff, Greg Ellis, Marlene Forte, Leonard O. Turner, Mark Bramhall, Irene Roseen, Scottie Thompson, Deep Roy, Majel Barrett, Sala Baker, Brad William Henke, Elizabeth Ingalls, Daniel D. Lee, Wil Wheaton, T.J. Storm, Damion Poitier, Sarah Klaren, Anne Leighton, Johnny Baca, Katie Soo, Leslie Augustine, Rahvaunia, William Morgan Sheppard, Ravi Valleti, Lorenzo James Henrie, Jolene Kay, Ian Fisher, Rico E. Anderson, Christopher Doohan, Christopher Karl Johnson, Mark Phelan, Massi Furlan, Ken Edling

Já jsem se k pojmu Star Trek vrátil snad.....po osmi letech? Jo, seriál jsem žral neskutečným způsobem už jako malej junák. Tenkrát každý pátek od čtyř už křeslo s vyseděným důlkem čekalo na mojí prdel, až se usadím a užiju si týden co týden ty nežůžovější příběhy ze života vesmírné lodě Enterprise. Později se ale na Nově v neděli dopoledne objevil jiný seriál: Star Gate a já okamžitě na Star Trek zanevřel. Byla to ale velká chyba ! Star Trek vždy byl a bude počátek všech sci-fi a J. J. Abrams to po skoro padesáti letech od vzniku opět rozšoupnul a opět udělal o něco originálnější než tehdá. Film je dokonalý. Dlouho jsem tak dobré sci-fi neviděl. Jestli vůbec nekdy viděl. Tenkrát jsem o tom četl článek, ještě než časopis Premiere zrušili a zjistil, že ve filmu hrají převážně Trekkie fanoušci, fanoušci, co jsou herci....To pro ně musel být masivní zážitek, hrát v takovémto filmu a hrozně jsem jim to přál. Také to dali na sobě ohromně znát. Zrovna například takový Simon Pegg, na kterém je to šíleně znát. Bavil jsem se, nebudu tajit, že jsem u toho byl na měkko. Ono by to ani nešlo. Tenhle film je opravdový opus. J. J. Abrams do toho dal to, co se naučil ze Ztracených a já to v jistých ohledech v tomto filmu viděl. Hlavně na zvláštní kombinaci dvou scén spolu s velice kvalitním hudebním doprovodem. Když se věci dělají pořádně a se zaujetím, tak to přece ani špatně dopadnout nemůže.(30.12.2009)

J. J. Abrams dobře ví, co moderní publikum rádo a tak mu na míru přesně ušije zábavnou blockbusterovou akci i trošku chytřejší příběh a z kina neodejdou zklamání jak ostřílení znalci Star Treku, tak vesmírní anál-fabeti. Kompromis navíc vůbec nevyzní kompromisem, neboť nový Star Trek klape dokonale jak švýcarské hodinky, je chytlavý, svižný, smysl(upl)ný, vizálně špičkový a místy i trochu raubířsky vtipný, přesto se pár drobných výtek najde. Ve zběsilějších scénách bych ocenil drobátko větší přehlednost a zachování kamerové perspektivy a pak je mi divné, proč v osudových soubojích mezi řečmi o přežití miliardových národů bojují cca 2 hodní proti 4 zlým... To už je ale jen malá daň pro zviditelnění charismatických hrdinů v epickém příběhu. 8/10(15.5.2009)

Nemám rád scifi a už vůbec nejsem žádným fandou Star Treku. Dodnes jsem žádný takový film neviděl, proto je mi tento svět vzdálený a zhola netuším zda postavy zde se vyskytující mají nějakou dávnou historii, o které nic nevím. Začátek zcela očekávaný a očekávaně nudný až jsem si říkal, jestli to nevypnu. Ale vydržel jsem a vyplatilo se! Tento tak vzdálený svět mne nakonec vcelku dostal. Žádný geekasm se však nekonal, stav byl zcela rovnovážný na půl šestou bez sebemenší výchylky.(8.7.2009)

Kdyby jenom ten Abrams ve v podstatě všech svých dílech tak nekálel na nějakou základní logiku rozhodující pro utváření příběhu, to by teprve byla věc... aneb to je ale náhodička, že když na jednu planetu vyplivnete úplně náhodně dva lidi, tak na sebe natrefí akorát včas, aby jeden druhému zachránil řiť. A ano, je to úplně něco jiného než když inteligentní humanoidní rasy disponují "z nebe spadlou" rudou koulí hmoty produkující černé díry (které se nakrásně okamžitě zavírají;)). Fantazie autorů sci-fi totiž byla a je něco jiného než náhody a naprosté haluze, kterými se na sílu ohýbá realita tak, abychom mohli něco vyprávět. Výsledkem odhodlané práce současného televizně-filmového mogula je to, že jsem se sice nemohl ubránit zatínání zubů v okamžiku, kdy se Enterprise objevila v poli trosek, a že mě to celé občas opravdu strhlo - ale vždycky to bylo při starosti o posvátné startrekovské rekvizity a ne o hrdiny, protože to prostě je totálně přepálený popcornový nátěr pro zábavy chtivé oko diváka a nic jiného. To, že se tenhle Star Trek občas zvrhne do Epizody I-III, a vydává se to za osvěžení humorem namísto úlitby dětičkám toužícím vidět něco jako Jar-Jara a R2-D2, je jenom důkazem úpadku schopnosti vnímat, když vás někdo lacině oblbuje. Nafukování rukou a ochrnování jazyků není humor, který by patřil do space opery ražení Star Treku. Ani do SG, ani do BSG;) Co sem naopak patří, to je Suluův šerm, abyste mi neřekli, že nevím co chci, ale nedám pokoj, dokud to nedostanu. Neříkám, že se jednou rád nepodívám znova nebo že nemám pozitivní očekávání směrem ke druhému dílu, ale úvodní sekvence s USS Kelvin mi byla daleko bližší než celý ten zbytek. Co naplat, ani teď nepřestane platit, že s Abramsem jsem se asi poprvé a naposledy bezvýhradně bavil u Alias. I tak mi ale nezbude než dát 80%, protože je to celé fakt nezdravě cool, včetně zelené Rachel Nichols a řasami mocně mávající Zoe Saldany;)(10.6.2012)

• flanker.27

Ale Spocku, je vrcholně logické, že pláčeš po mamince. - Děkuji tatínku. - Nejsem tvůj otec, jsem tvůj syn, tatínku. Teda co to plácám. Je mi asi 150, tak je vrcholně logické, že jsem už senilní. Tak po tomhle se mi Galaxy Quest líbí ještě víc. Film o záchraně planety Iowa a návratu minisukní do světa Star Treku (velmi pozitivní prvek, za to jedna hvězdička) jako by byl dokonalým předobrazem pro tuto parodii (zvláště scéna se Scottym v jakémsi skleněném potrubí vyvolala vzpomínky na scénu s buchary). Tím víc překvapující je, že ona parodie vznikla o deset let dříve. Asi jsem byl naivní, když jsem od filmu čekal trochu promyšlenější děj bez logických děr (samí vesměs pozoruhodně neschopní zajíčci na nové lodi, teleport na nepřátelskou loď ve dvou (proč už tam rovnou neposlat přepadový komando), Spockovo zničení vrtáku zatímco celá planeta Iowa dělá prd a přebíhá z místa na místo? BTW proč že ta čená díra musela bejt uvnitř planety? A co romulanská loď dělá celejch 25 let, proč třeba když už může cestovat časem někoho třeba nevaruje... Co tam máme dál? Tak třeba stav silnic vs. vznášedla, dnes povinný samurajský meč - proč proboha, hafo samoúčelných scén (s autem) a ultrašťastných náhod (Spock verze 2) atd. atd. Tohle je film pro generaci MTV, co tak halasně "vypíná mozek" (jestli tedy vůbec má co vypínat). Všechno je vypulírované, čisté, i ta občasná krev z nosu našich hrdinů je taková estetická a načančaná. J. J. Abrams (a s ním zástupy jeho fandů) nechodí evidentně po stejné cestě jako já.(25.12.2009)