• Německo

• Německo

Star Trek - Die Zukunft hat begonnen

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Německo, 2009, 127 min

No popravde receno, cekal jsem vetsi rezbu. Film je jizda od zacatku do konce, to zvlada Abrams spolehlive, vetsina dialogu je sice napsana, aby byla co nejefektivnejsi (pripadne vyzdimala nejaky emoce a neni nouze o hrdinsky kecy) a to samy se da rict o akci, kde je to samej vybuch, jenze proste to nedokaze uplne strhnout. Pribeh je sice jednoduchej, ale naprosto dostacujici, je tu par prijemnejch odkazu na serial a ty nejdulezitejsi postavy dostanou dostatek prostoru, jenze misty mi to prislo lehce stereotypni. A bohuzel nektery dialogy pusobi misty lehce smesne. Navic finale, at je jakkoliv bombasticky, urcite by slo vygradovat i lip. Obcas to zachrani paradni hudba, ale presto mam z filmu pocit, ze by se klidne dal o dvacet minut zkratit. Cimz ale rozhodne netvrdim, ze by film byt na minutku nudil, od zacatku do konce to je paradni zabava se skvelejma trikama, docela sympatickejma hercema, jen ten Simon Pegg tu je jak pest na oko a Zachary Quinto proste neni Spock. No a zaporaci slusny, ale nebejt ty lodi, nic moc nepredvedou. Nicmene restart serie se podaril.(28.5.2009)

Nevyhnutelných a čistých 5 hvězdiček. Tohle se musí líbit každému, kdo má rád logiku. Hotové nerdí orgie.(22.4.2009)

"Odcitoval bych vám příslušný předpis, ale stejně byste ho ignoroval. - Vida. Konečně si začínáme rozumět." První setkání vynalézavého kadeta (čti kapitána) Kirka a vyznavače logiky vulkánce Spocka mě bavilo. Jejich neporozumění bylo učebnicové a mě zasvítili očička radostí, když nakopli starou dobrou U. S. S. Enterprise a vydali se do boje, ve kterém měli 4,3 % šance na úspěch. Vzhledem k tomu, že tohle byl výlet do minulosti, po kterém Kirk se Spockem natočili asi milion dílů seriálu, tak jsem o ně obavu mít nemusel a proto jsem to nechal do sebe příjemně napálit očima i ušima.(23.11.2016)

Kdyby jenom ten Abrams ve v podstatě všech svých dílech tak nekálel na nějakou základní logiku rozhodující pro utváření příběhu, to by teprve byla věc... aneb to je ale náhodička, že když na jednu planetu vyplivnete úplně náhodně dva lidi, tak na sebe natrefí akorát včas, aby jeden druhému zachránil řiť. A ano, je to úplně něco jiného než když inteligentní humanoidní rasy disponují "z nebe spadlou" rudou koulí hmoty produkující černé díry (které se nakrásně okamžitě zavírají;)). Fantazie autorů sci-fi totiž byla a je něco jiného než náhody a naprosté haluze, kterými se na sílu ohýbá realita tak, abychom mohli něco vyprávět. Výsledkem odhodlané práce současného televizně-filmového mogula je to, že jsem se sice nemohl ubránit zatínání zubů v okamžiku, kdy se Enterprise objevila v poli trosek, a že mě to celé občas opravdu strhlo - ale vždycky to bylo při starosti o posvátné startrekovské rekvizity a ne o hrdiny, protože to prostě je totálně přepálený popcornový nátěr pro zábavy chtivé oko diváka a nic jiného. To, že se tenhle Star Trek občas zvrhne do Epizody I-III, a vydává se to za osvěžení humorem namísto úlitby dětičkám toužícím vidět něco jako Jar-Jara a R2-D2, je jenom důkazem úpadku schopnosti vnímat, když vás někdo lacině oblbuje. Nafukování rukou a ochrnování jazyků není humor, který by patřil do space opery ražení Star Treku. Ani do SG, ani do BSG;) Co sem naopak patří, to je Suluův šerm, abyste mi neřekli, že nevím co chci, ale nedám pokoj, dokud to nedostanu. Neříkám, že se jednou rád nepodívám znova nebo že nemám pozitivní očekávání směrem ke druhému dílu, ale úvodní sekvence s USS Kelvin mi byla daleko bližší než celý ten zbytek. Co naplat, ani teď nepřestane platit, že s Abramsem jsem se asi poprvé a naposledy bezvýhradně bavil u Alias. I tak mi ale nezbude než dát 80%, protože je to celé fakt nezdravě cool, včetně zelené Rachel Nichols a řasami mocně mávající Zoe Saldany;)(10.6.2012)

Dokonalá pocta žánrové legendě...(14.12.2009)

• - Představitel hlavní role, Chris Pine (Kirk), měl vždy ke Star Treku blízko. Jeho otec, herec Robert Pine, se objevil jak ve třetí sezóně Star Trek: Voyager (od r. 1995), tak v první sezóně Star Trek: Enterprise (od r. 2001). (Larrysbride)

• - Simon Pegg se neucházel o roli ve filmu, jednoduše dostal pozvání od Abramse. (HellFire)

• - Aby se zabránilo úniku informací, byly během produkce používány různé názvy, jako např. „Corporate Headquarters“, „Christa & Christan's Big Adventure“ a „The Ernest Castelhun Chronicles“. (HellFire)