• Německo

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Německo, 2009, 127 min

J.J. Abrams

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana, Bruce Greenwood, Karl Urban, Zoe Saldana, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Ben Cross, Winona Ryder, Chris Hemsworth, Jennifer Morrison, Rachel Nichols, Faran Tahir, Clifton Collins Jr., Tim Griffin, Freda Foh Shen, Jason Brooks, Kelvin Yu, Marta Martin, Billy Brown, Jimmy Bennett, Greg Grunberg, Spencer Daniels, Jacob Kogan, Cody Klop, Akiva Goldsman, Anna Katarina, Douglas Tait, Jason Matthew Smith, Bob Clendenin, Darlene Tejeiro, Reggie Lee, Jeffrey Byron, Jonathan Dixon, Tyler Perry, Margot Farley, Paul McGillion, Lisa Vidal, Alex Nevil, Sufe Bradshaw, Jeff Chase, Nana Hill, Oz Perkins, Amanda Foreman, Michael Berry Jr., Lucia Rijker, Pasha D. Lychnikoff, Greg Ellis, Marlene Forte, Leonard O. Turner, Mark Bramhall, Irene Roseen, Scottie Thompson, Deep Roy, Majel Barrett, Sala Baker, Brad William Henke, Elizabeth Ingalls, Daniel D. Lee, Wil Wheaton, T.J. Storm, Damion Poitier, Sarah Klaren, Anne Leighton, Johnny Baca, Katie Soo, Leslie Augustine, Rahvaunia, William Morgan Sheppard, Ravi Valleti, Lorenzo James Henrie, Jolene Kay, Ian Fisher, Rico E. Anderson, Christopher Doohan, Christopher Karl Johnson, Mark Phelan, Massi Furlan, Ken Edling

Asi sem čekal až moc, když to bylo tak opěvovaný a když to mělo tak vysoký hodnocení všude, ale na druhou stranu je taky fakt, že seriálu sem nikdy taky neholdoval a většinou sem na něj koukal, jen když sem se k tomu náhodou nachomítnul. Nicméně Abrams to vzal pěkně vše od začátku, nezatěžoval nějakou nutností znát seriál, bylo to jen výhodou, vše vysvětlil, představil postavy a šlo se hned na dokonalý vizuální orgie, který byly takřka v každým záběru a který si se slovem dokonalost dost často pohrávaly jakoby to bylo normální, což sem teda uvítal, protože to já můžu, když na mě film v kině zkouší takovýhle věci, ale vedle toho už byl bohužel trošku slabší děj, sice né nějakej stupidní nebo nedomyšlenej, jen prostě takovej neohromující a bez nějakýho většího nápadu, prostě typickej první díl nějaký známý série jako byl třeba Batman nebo Superman, působilo to dost podobně, navíc sem si moc neoblíbil hlavního hrdinu Kirka, protože to je takovej blbej machřík hezounek a to já zase moc nemusim, ale jinak až na těch pár výtek spokojenost a už se těšim na druhej díl, očekávám vzestupnou tendenci jako u Batmana.(1.6.2009)

Několik set odlesků, potetovaný Zdeněk Pohlreich a dva Spockové. Džej Džej to vzal pěkně od píky a nejenže dokázal vdechnout život jedné dávno mrtvé legendě; on navíc ještě pro stříbrná plátna zresuscitoval pozapomenutý žánr space opery jako celku. Abrams s Giacchinem pumpují adrenalin všemi doušky, přeobsazená (byť trestuhodně nevyužitá) posádka srší charismatem, ale debilita scénáře (jakkoli částečně i záměrná) jim všem podráží nohy spolehlivěji než našim hokejistům to věčné hákování. Navíc jsem nepřekousl fakt, že čím blíže je to konci, tím více to zajíždí do klasického mustru Star Treku, akorát v technickém hávu nedělajícím ani v nejmenším ostudu roku svého vzniku. Ano, je sice logické, že to nakonec dojede do všem známé podoby, ale pro mě to v tu chvíli přestává být čímkoli zajímavé.(10.5.2009)

Ještě před pár dny jsem v anketě na hlavní straně zatrhl, že nejsem fanoušek STAR TREKU a na film nepůjdu. Nic se startrekovskou nálepkou jsem neviděl už deset let a do teď mě Abrams ničím ("ALIAS", "LOST", M:I:III) nezaujal. Dobrý trajler a nadšené ohlasy mě naštěstí přemohly a tak jsem se mohl znovu přesvědčit, že restarty jdou Hollywoodu podstatně lépe než remaky a omlazený STAR TREK se může směle zařadit vedle BATMAN ZAČÍNÁ či CASINO ROYALE. Narozdíl od nich na akci neubírá, ale přidává a přitom ve své snaze zpřístupnit se mladšímu publiku nepřestává být chytrý a obejde se bez lidového blockbusterového humoru, to klobouk dolů. Zvláštní věc pak je, že vzdor tomu, že se tu cestuje časem a ničí celé planety, na mě film působil dost komorně, také se odehrává převážně jen na dvou planetách a dvou kosmických lodích. Za jediné výraznější mínus bych označil slabého záporáka.(11.5.2009)

Výborná Space Action, plná zajímavých herců a záběrů. Díky propracovanému scénaři, efektů, které nejsou nijak přehnané a akčním scénám se jedná o výborné Akční - Sci-fi. Občas mi přišlo, že filmu chybý jaký si nádech(jiskra) i když napětí bylo dost. Již od začátku je nastíněná cesta hlavních hrdinů od útlého věku a tak si přijde na své i absolutní neznalec Star Treku. Zajímavá zápletka v časoprostoru a Warp na plný výkon, takový je nový Star Trek. 85 %(11.1.2010)

Najlepšie sci-fi od Pomsty Sithov a s veľkým náskokom najlepší Star Trek s pôvodnou postádkou, ktorá mi prostredníctvom starých filmov k srdci vôbec neprirástla. Abramsov reštart kedysi veľkej série má všetko, čo má správny blockbuster mať - je dynamický, svieži, vtipný - a pritom inteligentný a nezabúda ani na fanúšikov pôvodnej série. Napríklad aj dokonalým castingom, ktorý si vystačí aj bez veľkých mien a herci v mladších verziách posádky USS Enterprise svojimi rolami doslova žijú. Tešil som sa, ale nečakal som, že ma prvé dobrodužstvo vtiahne až natoľko, že by som si hneď po skončení pustil aj ešte nenatočený sequel. A to som nikdy, aj napriek obľube Novej Generácie, nebol trekkie.(1.6.2009)

• - Rolu Jamesovho otca, Georga Kirka, ponúkol J.J. Abrams aj Mattovi Damonovi, ten ju však odmietol a zostala v rukách Chrisa Hemswortha. Režisér na to reagoval, že niekedy netreba mať na takú rolu známeho herca, ako skôr toho správneho. (gidziga)

• - Karl Urban získal roli na prvním castingu, dva měsíce po setkání s Abramsem. (HellFire)

• - Zelená orionská milenka Jamese T. Kirka je odkazem na původní seriál Star Trek, kde byly tančící zelené Orionky brány jako sexsymbol a mohly být viděny v každém dobrém baru. (Hepp)