Protestantská královna je trnem v oku převážně katolické Evropě v čele se španělským králem Filipem II., toho času nejmocnějším světovým panovníkem. Bezpečně se navíc nemůže cítit ani v domovské Anglii, kde jí klidu nedopřávají intrikující katolíci, mocně podporováni skotskou královnou Marií Stuartovnou. Aby toho nebylo málo, její rádcové v čele se Sirem Francisem Walsinghamem jí neustále připomínají otázku jejího nástupnictví, kterou by jako nezadaná královna měla nutně řešit. Všechny urozené potenciální uchazeče o její ruku strčí hravě do kapsy okouzlující mořeplavec Walter Raleigh, s nímž je ale jakýkoli oficiální vztah naprosto nemyslitelný. Stahující se mračna nad královninou hlavou vyústí v sérii událostí, na jejichž konci se bude muset postavit do čela svých vojsk, aby bojovala o bytí a nebytí svobodné Anglie proti mnohem silnějšímu nepříteli v jedné z nejslavnějších námořních bitev naší historie. (TV Nova)

Crazer

No, tak asi takhle ... když dávali dvoudílný film Královna Alžběta v TV z roku 2005, s Helen Mirren a Jeremym Ironsem, hodnotil jsem za 4. Nová Alžběta s Cate Blanchett je o poznání lepší i Clive Owen se rozhoupal a jde mu herectví jak na drátě. Všechno co jsem postrádal u předchozí verze bylo doplněno v této ( jako chystaná vražda královny, tajné pletky s Alžbětinou schovankou nebo poprava sestry Marie). Toto byla opravdová Alžběta, proto musím dát 5. A na závěr nezapomenutelná myšlenka filmu ..: Když propukne bouře, chová se každý tak, jak je mu vlastní. Někdo oněmí hrůzou. Někdo prchne, někdo se schová. A někdo roztáhne křídla jako orel a letí proti větru. ()

Revanx

Po sérii trailerov, ktoré patria medzi tie najlepšie, aké kedy boli urobené, je sklamanie obrovské. Pre mňa najočakávanejší film roku doplatil na nízky rozpočet a hlavne slabého režiséra, ktorý nevedel, ako sa má k filmu postaviť. A keďže sa Kapur nevedel rozhodnúť, či chce natočiť konverzačnú drámu alebo veľkolepý historický film, snažil sa natočiť mix oboch a vznikol mu v lepšom prípade priemerný snímok, ktorý môže akurát tak sklamať. A bitka pri Gravelines, ktorá predstavovala stret dvoch obrovských flotíl a mala by byť preto vyvrcholením celého snímku je už iba trpkou, pokazenou jahodou už na i tak nie príliš chutnej torte. Filmové sklamanie roka. ()

liquido26

Druhý díl nám představuje zřejmě nejznámější události ze života královny Alžběty I., tedy porážku španělské Armady a popravu Marie Stuartovny. To vše samozřejmě s pořádnou dramatickou licencí :-) Škoda, že tam nebylo mnohem více Francise Drakea. Místo něj hrál hlavní roli v porážce Španělů sir Walter Raleigh. Co se podle mě povedlo nejvíc bylo pochmurné a depresivní ztvárnění španělské katolické zbožnosti. ()

corpsy

Aj keď akcia mala byť tým pravým korením, ktoré mi v prvom filme trochu chýbalo, nakoniec to bolo aj zbytočné, pretože v tom zvyšku, zase snímok postráda kúzlo svojho predchodcu. A to, že sa intrigy nenesú v podobne pútavom duchu. Je to však aspoň priemerný historický film, ktorý rozhodne neurazí. ()

F.man

Vím, srovnávat se nemá, ale oproti prvnímu dílu se jedná o naprostrý brak. Je to větší, lesklejší a určitě i dražší. Bohužel ale stupidnější, nudnější a celkově tak nějak horší. Nebrat. ()

curunir

,,...NASTÁVAJÚ ŤAŽKÉ ČASY." __ Zlatý vek je oveľa viac výpravnejší a veľkolepejší ako prvý film, a Kapurovi sa nedá uprieť, že aj za menej peňazí vie poskytnúť pôsobivé predstavenie. A že sa je načo pozerať! Po vizuálnej stránke (výprava, kostýmy, kamera - opäť majstrovsky využité priestorové možnosti, rovnaký kameraman Remi Adefarasin) je film dotiahnutý do maxima a svoju prácu dobre odviedli aj herci. Cate Blanchett tieto úlohy rôznych vysoko postavených žien jednoducho idú na výbornú, podáva tu zatiaľ svoj najlepší výkon - jej Alžbeta je omnoho suverénnejšia než ako začínajúca panovníčka. Nijako výrazne za ňou nezaostáva ani excelentný Geoffrey Rush, čo sa však nedá úplne povedať o väčšine vedľajších postáv, ktoré sú si tak podobné, až sa pletú. Bohužiaľ mínusmi filmu sú aj prehnané množstvo všemožných intríg (počas celého filmu sa vlastne ničoho iného nedočkáme, ako keby postavy na nič iné nemali čas) a fakt, že akokoľvek je španielska armada pôsobivo nasnímaná, žiadneho dychberúceho predstavenia sa nedočkáme. I keď sa celý film sústreďuje na napadnutie Anglicka, výsledná bitka (ktorá vlastne ani ako bitka nevyzerá) je vďaka ,,šetriacim" strihom priveľmi rozbitá. Tu teda môže zamrzieť fakt, že Kapur chcel niečo viac než komornú drámu, čomu výsledok úplne nezodpovedá. Aj tak však Zlatý vek patrí medzi to najlepšie zo súčasných historických filmov. ()

Anchi

Ale jo, 75% ode mě. Charizmatický Clive Owen, podle mě dokonale zahraná Elizabeth (neměla to holka tehdy jednoduchý, naštěstí si poradila). Za krásný koně ode mě maj taky plus (nebo hvězdičku? :-), i když pár jízlivejch poznámek bych měla, ale ty si nechám pro sebe. Kdo mi hooodně vadil, byla silně nesympatetická, protivná Marie Stuartovna, která byla zralá na dělo a i ta malá Španělka byla na ránu... Docela epic fail s nápadníkem Ivanem Hrozným (viz. zajímavosti) a pár nesmyslů ohledně lokací, ale budiž. A zasloužený Oscar za kostýmy, to tedy jako opravdu klobouk dolů + krásný zrzavý paruky. ()

kikuka

Potenciál bol, no stratil sa v ohni a spleti náznakov. Elizabeth: The Golden Age v zásade preberá oba základné motívy z Elizabeth - boj kráľovnej o korunu a krajinu, ale aj boj o seba. Klišé-neklišé, v prvom filme to fungovalo, malo hlavu-pätu. Po zhliadnuti The Golden Age hľadám svoju hlavu a pätu ja. Po skoro 2 hodinách mám pocit, že ani jeden z motívov nedostal dostatok priestoru na to, aby spoločne dokázali finálnemu kráľovskému monológu dať potrebnú silu a energiu (a to film končí cca 13 rokov pred koncom Alžbetinej vlády). Intrigy, ktoré v tomto prípade mali (aspoň z hľadiska filmov) fatálnejšie následky, sú tu naznačené, nedotiahnuté a tak. A najmä, vysvetlí mi niekto PREČO sa Kapur púšťal do filmovania "námornej bitky", keď to nevie a idú mu dobre scény v uzavretých priestoroch? Ak to mal byť krok k divákovi, nevyšiel.V zásade vysokými pozitívami zostávajú Geoffrey Rush a Cate Blanchett, hoci pri oboch som mala pocit, že hrajú miestami zo zotrvačnosti, pretože akosi nemajú koho hrať podľa scenára, tak improvizujú. A celkovo, ako som bola na film zvedavá, tak mi jeho vznik teraz nedáva zmysel; asi som naivne verila, že pôjde o istý druh "srdcovej záležitosti" a že sa naň Shekar Kapur a spol. lepšie pripravia. ()

verbst

Film stojí na Cate, a je to poznat. Když tam není, jako by atmosféra a hodnocení šly automaticky níž. Jenže najednou je zpět, a jede se dál. Krasných 80% ()

Rosana

Tento film mě nadchl svojí dokonalostí v oblasti výtvarna - tím myslím skvělé kostýmy, perfektní interiéry, obrazy jako malovaný a kamera opravdu fascinující. Bohužel musím říct, že přes svojí tvůrčí dokonalost, skvělé herecké výkony a obrazy jak malované film jaksi postrádal nějakou myšlenku, děj nebo cokoliv, co by něco z toho připomínalo. Ještě že Alžběta měla pokaždé jiné šaty, protože jinak by mě film unudil k smrti!!!!!!!!!!!! ()

kobejn

Je ironií, že druhý díl Alžběty má menší hodnocení než první, přitom první Alžbětu v kvalitě i působivosti dokonce ještě překonává. První Alžběta je kvalitní historický film, velmi kvalitní. Ale druhá Alžběta, vážení, ta už je svými kvalitami někde v nebeských výšinách. První Alžběta byla jen pozemsky krásná, druhá je nebesky krásná, krása druhé Alžběty už překročila pozemské hranice a odletěla kamsi mimo náš svět. Většině lidí je ale bližší zemitost a nikoliv éteričnost, kterou druhá Alžběta oplývá. Druhá Alžběta není filmem z tohoto světa, respektive tento svět dalece přesahuje, svou krásou a velkolepostí. Američani by řekli, jedním slovem (nebo dvěma): Absolutely Astonishing! ()

sta

zatímco "první díl" byl postaven na skvělém obratu v životě hlavní hrdinky (kdy se z původní vystrašené dívky, kterou ohrožuje smrt, stala tvrdá královna, jež sama usiluje o život svých konkurentek), druhý film toto postrádá a ani krásné záběry jej nevykupují z průměru ()

Jillen

Cate Blanchett je kus baby, kostýmy jsou krásné, má to jemný nádech velkofilmu, ale působí to spíše víc televizním dojmem a akce je víc než komorní...možná by to chtělo větší rozpočet, možná vyhodit Owena, možná režiséra...a možná je dobře, že je to takové jaké to je, což ostatně musí každý posoudit sám. Můj první dojem je ale veskrz pozitivnější, než jsem očekával, po jednom shlédnutí za 4*...podruhé to už ale nejde :o), navzdory zde nízkému hodnocení zůstávám u 4*... ()

Ridick

odmysliac si osobny profil kralovnej alzbety je to pekne natoceny historicky film, no az na tie spominane slabosti a silne stranky alzbety, ktore irituju a zbytocne odvadzaju pozornost od nabozenskeho konfliktu, jeho dopadov a vyzobrazeniu anglicka 16. storocia... ()

qualkalim

O co více mě zajímaly intriky i banální příhody na dvoře opět výtečné Cate Blanchett, o to méně na mě zapůsobil zpackaný závěr... Chápu, že Kapur neměl prostředky na jednu z největších námořních bitev historie, ale vyřešit to třemi takřka stejnými záběry na bojující lodě v nechutně pastelových barvách? Zavání to diletanstvím, které ostatně pan režisér prokazuje po celou stopáž, kdy skáče z jedné linie do druhé a předhazuje divákovi sice pěkné obrázky, ale totálně emocionálně vyprázdněné... Lehce mírný nadprůměr, který si užijete stejně tak doma jako v kině... 6/10 ()

Freemind

Kostýmy, kamera, hudba, střih, všechno úžasné. Herci se snaží seč mohou, ale se zamotaným, kulhajícím scénářem to prostě nemohli vyhrát. P.S. Kurnik šopa, děcka, to jste všichni spali ve škole? Co pořád žvaníte o atmosféře středověku, vždyť to je XVII století! Stejnou kravinu ostatně napsal do recenze týpek v Reportu, takže už se asi opravdu nemůžu ničemu divit. ()

kaylin

Tak i když je Cate pořád výborná a neskutečně asexuální, což v jejím případě není nic neobvyklého, tak film sám o sobě je docela nudný. Ano, jsou zde zásadní historické události, ale člověk má pocit, že tohle natočil jiný režisér. Něco jako rozdíl mezi "Mlčením jehňátek" a "Hannibalem". Jenže v případě "Alžběty" je režisér pořád stejný, jen se po devíti letech snaží být strašně pompézní, strašně patetický, až z toho vychází nabubřelý snímek, který se nedokáže rozhodnout, co je důležitější - jestli osobní život královny, anebo historické události. Ani jedno už v tomto případě není v tak dobrém rozložení jako v případě snímku "Královna Alžběta". ()

Kaluž

Od momentu, kdy si Cate Blanchett navlékla brnění a začala všem dodávat kuráže ze hřbetu koně, to šlo do kytek. ()

rt12

Kdyby film neběžel v TV a já nebyla líná přepínat dál, tak by film stále ležel ve Chci vidět. Ani ne kvůli nízkému hodnocení zde, ale hlavně kvůli hlavní představitelce, kterou opravdu nemusím. Cate ovšem tato role jí sedla jako ,,zadek na hrnec“. Zahrála zde ošklivé vyzáblé nic, které je citově vyprahlé a má o sobě určité pochybnosti, dokáže být hysterické a zlé. Zároveň z její Alžběty cítíte vnitřní sílu , lidskost a před očima roste v tvrdou a nekompromisního panovnici, která se nedá zlomit natož zastrašit . Výkon Cate Blanchett je bezchybný a tak (stejně jako Alžběta) dominuje nad ostatními aktéry, kteří jsou v tomto případě spíše nahrávači a nemají příliš prostoru se blýsknout. Beru to jako záměr režiséra - nakonec vždyť zde jde o Alžbětu a o nikoho jiného. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007