Královna Alžběta: Zlatý věk

Elizabeth - Das goldene Königreich

Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek

Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / Francie / USA / Německo, 2007, 110 min

„Sme vo vojne.“ Áno, trápne morské finále (kde je Gore Verbinski?!). Áno, nezmyslená prítomnosť pseudo šarmantného piráta (Clive Owen po POTOMKOCH ĽUDÍ rýchlo upadol). A áno veľa ďalších vecí. Prekombinovaný scenár (musíme loviť v pamäti, kde sme tú ktorú postavu už videli) a vôbec - celé je to bez debaty slabšie, ako oscarová KRÁĽOVNÁ ALŽBETA spred takmer desiatich rokov. Prečo dávam až 80%? Lebo ma to chytilo a bavilo. Podľa mňa sa jedná o jedno z najambicióznejších voľných pokračovaní prvého desaťročia 21. storočia. Žiadny prequel, ale plnohodnotné pokračovanie so starými postavami v novom príbehu. Snímka oplýva opulentnou vizuálnou stránkou a strhujúcim mini-sólom Samanthy Mortonovej (MINORITY REPORT, LIBERTIN). Ani profesionálka formátu Cate Blanchettovej bohužiaľ nedokáže zvládnuť niektoré smiešne citové výlevy, ale film možno práve túto „hlučnú“ atmosféru potreboval. Nezabúdajme, že komorný a tichý originál bol o ceste panny na trón. Lemovaný mŕtvolami verného sira Walsinghama. KRÁĽOVNÁ ALŽBETA: ZLATÝ VEK sa odohráva v dobe, kedy panenská kráľovná vládla svojmu Anglicku rukou nekompromisnou, no zároveň pevnou a tá doba sama osebe bola VEĽMI "hlučná" (príklad - Alžbetino veľkolepé a dodnes legendárne panovanie umožnilo vzniknúť napríklad kultovému „alžbetovskému divadelníctvu“ či veršom a hrám Shakespeara, Webstera Marlowa a spol.). Kino Považan 2007(6.1.2008)

Rozporuplnost. Na historické drama extrémně krátké záběry. Na akční velkofilm moc řečí. Na historické drama nadbytek záběrů opájejících se vlastní krásou. Na akční velkofilm mizerné triky. Věrnost historickým faktům byla přinejmenším z poloviny vytlačena senzacechtivostí (50% filmu je pokoušením diváka – „co když Panenská královna vlastně pannou nebyla?“). Cate i Clive hrají výborně, akorát oba ve špatném filmu. Ty správné, Johanka z Arku a Piráti z Karibiku, vznikly dříve. Dobré předně jako kýčovitá ilustrace doby. 65% Zajímavé komentáře: tron, Marius, Shushika, Psema, castor, murakamigirl(12.8.2010)

PFF .. Scénář: William Nicholson, Michael Hirst .. Nedávno viděná Elizabeth mne zaujala natolik, že bych v žádném případě nemohl vynechat její příběhové rozvedení v Golden Age. Ta první se rejžovi jistě povedla. Shekhar Kapur bohužel díky Four Feathers platí také za neschopného režiséra, který ujíždí na nezvyklých scénických záběrech. U Golden Age zůstal někde napůl, resp. 60ku40 na té lepší straně. Golden Age je totiž nezvládnutý velkofilm, protože vytřískat šlo mnohem více. Když vynechám horší digitální efekty, tak technicky je zpravován výborně, ale zážitek tříští nedoladěná obsahová stránka. Naštěstí ne vše je průměrné a hlavně zde opět ční moje milovaná diva Cate Blanchett. Její fantastický výkon drží snímek tak, že bez ní by se potopil jako jedna z mnoha lodí v monumentálních, ale útržkovitých scénách námořních bitek. Velký problém je totiž právě okolo těchto bitek, předkládaných z pohledu Owena, jako všestatečného a všezachraňujícího šlechtice, kterému moře přirostlo k srdci. Mnohem silnější je snímek v potlačené komorní poloze, kde bodoval i minule. Politické půtky na Alžbětině dvoře jsou, i při menším prostoru, prostě opět výborné. I díky tomu, že při nich Geoffrey Rush dostává prostor, který potřebuje, herecky si hrdě si stoupá vedle Cate a hravě zastiňuje Owena. Golden Age se celkově drzí lehce nad průměrným středem mnoha historických špektáklů a výše jej zvedá láska právě ke Cate, což je ale dosti osobní a hodně individuální.. 65%. ____ po projekci byl raut, jazz band, Pilsner Urquell, ale to k dobru přičítat nebudu :-))(7.11.2007)

• Jeanne

Těžko říct, na co se tento film zaměřil, nejedná se totiž ani o snímek vykreslující emoce jako se o to více či méně úspěšně snaží Coppola v Marii-Antoinette, nejedná se ani o věrnou histroickou rekonstrukci (sám život Alžeběty by byl mnohem pestřejší než prázdný příběh filmu), ale ani o oslavu Zlatého věku, na který ve filmu vůbec nedojde (film končí ve chvíli, kdy Zlatý věk mohl začít). Nebýt několika samoúčelných sadistických scén, které totálně rozrušují náladu vyplývající z alespoň mírně započatých náhledů do kultury doby (o módě, hudbě, umění se ve filmu překvapivě nedozvídáme prakticky nic), bylo by nejvýstižnějším přironat Zlatý věk k Sissi: všechno „nevhodné“ ze života královny bylo pro potřeby filmu odstraněno až se z ní stává nezajímavá a prázdná loutka pobíhající jen tak po plátně; k tomu se přidávají prostoduché metafory (např. španělský král – v černém – o sobě promlouvá jako o světle a o Alžbětě - v bílém obraze – jako o tmě); jednostranná porpagace „liberálního“ protestantismu; z nějakého nepochopitelného důvodu zařazený příběh lásky mezi dvorní dámou a milencem královny, který se tu jejím milencem ovšem nestane...(2.12.2007)

Aneb jak Clive Owen potopil španělskou Armadu a málem taky celou Královnu Alžbětu. Politikaření a intriky Kapurovi očividně jdou, ale když se pokusí o romantickou linii, stává se vybledlým stínem svého talentu. Dlouho jsem již neviděl natolik kontrastní obsazení jako v tomto spektáklu. Cate Blanchett doslova září vedle nevýrazného a plákatového Clive Owena, který se očividně přišel do filmu jenom ukázat, než aby něco pořádného zahrál (což lze se stejnou platností říci i o Abbie Cornish v roli Bess). Naštěstí bylo doslova radost pohledět na dostatečně ďábelského Filipa Druhého a Goeffrey Rush si jasně a stručně řekl o druhého Oscara (Byl natolik působivý, že jsem litoval každé scény, kterou vynechal). Craig Armstrong vyloudil strhující hudbu, ale jako by si s ním Kapur nevěděl co počít, stejně tak působila i kamera. Na druhou stranul mě tento Ind dokázal několikrát bezmezně strhnout do osudové zkoušky Anglie a bezedné černé jámy v duši královny Alžběty, jen kdyby se u toho nemotal ten ochotník Owen. Bezchybně dokonalé jednotlivosti v podprůměrném celku nezapomenutelný film neudělají.(8.11.2007)

• - Film Královna Alžběta: Zlatý věk byla nominována na 2 Oscary (Kostýmy, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesla pouze jeden za Kostýmy. Cate Blanchett byla za Královnu Alžbětu: Zlatý věk nominována na Oscara (v kategorii hlavní role). (Rodriguez)

• - Zpočátku nosí Alžběta a její chráněnka podobné střihy, ale poté, co se z nich stávají sokyně, se jejich šaty víc a víc odlišují. (xjane)

• - Jako potenciální nápadník Alžběty se objevuje ruský car Ivan Hrozný, který byl ale v době, do níž je film zasazen, už rok mrtvý. I kdyby žil, těžko by se tehdy pravoslavný vládce oženil s protestantskou královnou. (Rodriguez)