• eraserhead666

Jste mladý český začínající filmař bez jakýchkoliv zkušeností, praxe a finančních prostředků. Přesto se rozhodnete natočit horor. A váš bratr jako náhodou po jedné prokalené noci ještě v kocovině shlídne Vřískot a během několika minut jej přepíše do vlastního scénáře, který se jeví jako ulitý pro váš pokus. Uznávám, že pro režiséra bez peněz, technického zázemí a zkušeností, který hodlá natočit horor, je slasher zřejmě nejlepší možnost, páč se to v klidu obejde bez nějakých náročnějších triků, a vlastně bez triků vůbec. Jenže z toho taky zpravidla vznikne přesně Čepel smrti. Přehlídnul bych takřka veškeré nedostatky filmu - 1) obal DVD obšlehnutý z filmu Halloween: Resurrection; 2) herce a herečky evidentně tak tragické, že je nakonec, aby bylo zachráněno alespoň něco, museli/y předabovat (nebylo by lepší neplatit za jednu roli dvěma hercům - jednomu, který poskytne tělo, druhému, který poskytne hlas a za stejný prachy najmout jednoho alespoň trošku schopného? Ale počítám, že většinu ansáblu tvoří režisérovi známí, kteří to snad dali i zadarmo, ale to je mi jako divákovi naprosto putna.); 3) naprosto tragický, až trapně nudný scénář, který navíc neustále nahlas řve - jsem kopírka Vřískotu, jsem kopírka Vřískotu, který bych já osobně zvládl vymyslet a napsat tak za 2-3 hodiny; 4) naprostou absenci něčeho, co se nazývá atmosféra a měla by být nedílnou součástí každého hororu; 5) pro mě osobně neuvěřitelně trapné scény v níž se na pár vteřin objevili/y známí lidé. PROČ? Opravdu si autoři filmu myslí, že to k filmu někoho přitáhne? Notabene, když každému musí být jasné, že se tam ty lidi objeví jen na chvilku? Tohle považuji za nejhorší a nejtrapnější okamžiky filmu; 6) Nudné vraždy, které prostě proběhly a to tak, že jsem se nad nimi ani nijak nepozastavoval. Nemíním zmiňovat kameru, to je totiž asi to jediné, co mi na filmu nevadilo a docela se mi to občas při některých scénách i líbilo. Tohle všechno bych přehlídnul a vzhledem k tomu, že mě film občas, navzdory své amatérskosti, alespoň pobavil, bych i nějaké hodnocení dal. Ale vzhledem k tomu, že je to slasher, pomalu nejnudnejší (hned po upířinách), nejklišovitější (v tomhle podání i nejtrapnější) hororový subžánr, a který právě pro tohle, ještě navíc za podmínek a zázemí, za nichž byla Čepel smrti natočena, již od samého počátku slibuje přesně to, co nakonec poskytne, právě proto, že jeho autoři neprojevili ani kousíček nějaké invence, inovativnosti a něčeho, čím by zaujali a proč by byl tento subžánr u jejich filmu alespoň trochu obhájen (nějaká promyšlená vražda, že by pro ni člověk omluvil i 95% nudného zbytku filmu), právě pro tohle dávám čistý odpad. Kdyby přišli s jiným subžánrem, např duchařinou (u níž, když je dobře vymyšlený příběh, těch triků taky není moc třeba), psychologickým, nebo třeba satanským hororem a natočili to stejně blbě, alespoň to by stálo za hodnocení. Ale tohle ne. Nuda, šeď, trapnost, neexistence vlastního ducha či myšlenky vložené do filmu. Prostě hnus! Za každou cenu (a za tuhle už vůbec ne) jsme vlastní slasher mít vůbec nemuseli, nestálo to za to.(17.2.2010)

• mala_kea

Tento blivajz se ani z daleka nemůže řadit mezi filmy. A z důvodu "perfektnosti" by ho i měli zakázat distribuovat. Co kdyby se náhodou někdo sériového vraha chytnul a pokračoval v jeho díle ?...Ostudy už bylo víc, než dost a dostat další náhul dementičnosti bychom už asi neustáli a kolena by se nám podlomily. Hvězdu dávám pouze za "finále", na které už dlouho čekám. Zlo porazilo dobro a to já prostě nemůžu nechat bez povšimnutí.(5.4.2010)

Při hodnocení filmu zůstanu neutrální. Určitě se zde najde řada záporných věcí, které bych mohl víc zkritizovat od kopírování známějších filmů, přes amatérské herecké výkony až po kvalitu kamerových záběrů, ale nemám k tomu důvod. Tenhle film je amatérský, natočili ho amatéři, hráli v něm amatéři, tvůrci měli jen minimální rozpočet a vybavení, které si museli vypůjčit a proto na všechny tyto aspekty beru ohled. Já sám bych nedokázal natočit nic lepšího a kdo ví jak bych se před kamerou choval já. Docela jsem se při sledování pobavil a rozhodně to pro mě nebyla ztráta času. Slabší 3* za Štěpána Turka a scénku s ředitelem.(26.1.2010)

• Céčko

Režisér absolutně postrádá soudnost. Herecké „výkony” představitelů bijí do očí, stejně jako tragické dialogy, které jim lezou z pusy, do toho naprosto zmatený a nelogický scénář, který se snažil napodobit Vřískot a nepřináší absolutně nic nového. Vymlouvat na nízký rozpočet se nemůže, protože i s tím by většina lidí zvládla natočit lepší film.(10.2.2013)

• obitus

Je s podivem, že tu ještě nikdo nezačal operovat českým Uwe Bollem, asi se klukům z čsfd už nedostává humoru. Čepel smrti je samozřejmě technicky špatná, místy bohužel až odfláknutá, což zamrzí dvojnásob, když zjistíme, že příběh v rámci (sub)žánru šlape a chybí v něm jen nějaké ty kozy. Na druhou stranu je super, že si ji autoři dokázali procpat až do běžné distribuce a pomáhají tak šířit žánr i mezi plebs. Nezbývá, než režisérovi, jeho souputníkům a jejich dabérům držet pěsti, aby to příště vypadalo trochu lépe. Ale ať je to klidně stejně přímočaré.(4.2.2010)

• - Během party ve vysoké budově se dozvíme, že mobily nefungují, protože budova má svojí síť. Jak je tedy možné, že vrah na konci se dovolá na policii? (Gastovski)

• - Kromě Dany Morávkové, Miloslava Mejzlíka a Vladimíra Brabce byli všichni herci při postsynchronech předabováni profesionálními dabéry. (funhouse)

• - Celkový počet mrtvých je šestnáct lidí + dva rodiče ze zmiňované autonehody. (Zeke001)