Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

Kingjiri

Od Scorseseho jsem viděl několik filmů a jen opravdu pár mě jich nějak zaujalo. Ani tahle zkušenost mě neodradila a po parádně udělanym traileru k Prokletému ostrovu jsem se těšil na slušnou dávku akce a napětí s jistou dávkou mysteriózna. Záhadna bylo vcelku dost, akce nebo napětí nakonec tolik ne. Většinu času, sledujíc vyšinutýho a zmatenýho DiCapria, jsem se spíš nudil. Když už příliš nepotěšil příběh, moh jsem se aspoň kochat povedenou vizuální stránkou filmu a fajn výpravou na opuštěnej ostrov. Celkově teda zklamání, ale když tak koukám na Scorsesovu filmografii, pravděpodobně jsem očekával něco ve stylu, v jakym on vlastně vůbec netočí. Scorseseho fanoušci pochopitelně chrochtaj blahem, já jsem ani po druhý projekci v Prokletym ostrově skvělej biják nenašel. Nakonec se ale slituju a za filmařinu a funkční mysteriózní atmosféru společně s fajn pointou přihodim oproti původnímu hodnocení třetí hodně slabou hvězdu. ()

fallanga

Vůči tomuto filmu mám velice rozporuplné pocity. Scorsese tady vybudoval velice hutnou, pochmurnou a depresivní atmosféru, s výbornou gradací příběhu, ale moc nezvládl ten záběr. Protože asi po půl hodině jsem si uvědomil jednu věc. Buď to půjde tím naprosto očividným směrem zlých nacistických psychiatrů, a bude z toho akorát béčkový horor (což se naštěstí nestalo), nebo to půjde rádoby překvapivým směrem, kdy se ukáže, že hlavní hrdina je schyzofrenik (což se stalo). Ten druhý směr je sám o sobě v pořádku, problém je ten, že i tento směr je dosti očekávaný a je tedy potřeba to řádně zamaskovat, což Scorsese bohužel neudělal. Ono to Nolanovské házení drobků chleba divákům je velice efektivní filmařská technika, ale je taky kurva těžká na provedení. A tady se to příliš nepovedlo, místo malých drobečků mi byly předhazovány celé koláče. ()

Lupes

Pro rodiče malých dětí jsou to vskutku hororová muka. V emocionalitě je největší síla filmu, bohužel pouze pro empatické diváky. Jinak zůstává thriller v intencích např. Shyamalanových nejslavnějších kousků a možná vás donutí si vše pustit ještě jednou a všímat si nově všech rozhovorů i detailů. V rámci žánru je vše na vysoké úrovni, jak lekavé scény a houstnoucí atmosféra, tak intenzivní pocit, že něco není v pořádku. Nicméně přidaná hodnota je především v osobním příběhu hlavního hrdiny. Ten vede film do nejvyšších výšin, nebýt (za mne nešťastného) obsazení "dětského" Leonarda, bylo by to za plný počet. Takto "jen" ****. ()

samkko

Mistrovské dílo. Opravdu, takhle jde popsat film Shutter island z roku 2010. Film patří mezi mé nejoblíbenější a to právem. Psychiatrická léčebna na opuštěném ostrově. Paráda. DiCaprio a Ben Kingsly. No prostě nemám co dodat. Milovníci hudby si taky příjdou na své ať už při krásných houslových melodií, při vážnější ale za to emotivnějším části filmu. Tak taky to thrillerové dunění které v nás pořád vzbuzovalo pocit napětí a nejistoty. A tak to má být. Celý film má nepopsatelně hustou atmosféru, no a ten konec je takový mindfuck po kterém si ještě dlouho po shlédnutí budete klást otázku jak to tedy bylo. Snímku nechyběla nějaká ta menší brutalita což je moc fajn. Tudíž vám tento snímek mohu vřele doporučit. 10/10 ()

Nix

Mind fuck movie, v hlavní roli Leo a Hulk. To prostě chcete, tady nemůžete sáhnout špatně. Myslel jsem, že Scorsese je nějaký potomek gangstera, ale teď si myslím, že dokonce dělá i ve svém domě vyvolávání duchů a všeho možného, tohle je skvělá filmařská práce, nechte se vystrašit, nebudete litovat. ()

Hashirama

Po většinu času dost strojená a kožená pruda, v níž se neodráží žádný viditelný autorský otisk a DiCaprio je především za trapného čuráka. Jenže směrem k závěru se film nádherně rozbaluje jako nějaký neočekávaný dárek a do té doby přepjaté hysterické flashbacky se rázem přetváří v důmyslné indicie, jež nám napovídají, kudy se bude tenhle pofidérní příběh ubírat. Sama pointa pak není nijak objevná nebo fascinující, ale důkladně promyšlený scénář zvládá se samotnou pointou ještě několikrát v samotném závěru zamíchat a Scorsese to má tak pevně v rukou, že dokonce i úspěšně relativizuje a otvírá finále jednou jedinou větou, kterou pronese hlavní hrdina, když jde vstříc svému osudu. Ruffalo je super. 7,5/10 ()

UlrikDecado

Až jednoho dne Scorsese natočí regulérní horor, pravděpodobně se v kině znečistím. Stačí i psychothriller s prvky hororu v prostředí evokujícím Silent Hill. Ačkoliv potenciální finální pointa přichází v úvahu už v polovině filmu, ocenil jsem, že až do konce není jisté zda je správně varianta A či B. Velké plus i za Ruffalův "oldies" akcent. Ne, že by se pár věcí nedalo vytknout, ale nad tím už člověk mávne rukou. Stačí, že se tak (ne)příjemně baví. ()

VinnePrime

Tak jsem se dnes vydala do kina s očekáváním dobrého hororu s dobrými herci, zajímavým tématem a výborným trailerem a odešla jsem s takovou nechutí a zklamáním jak už dlouho z kina ne. Téma psychiatricko-psychologicé mě velice zajímalo (už díky tomu že je to můj obor), ale tento film mě nemile překvapil hned v několika bodech. Židovská tématika která mě už u amerických filmů opravdu nezaujme a nepřekvapí užitá v tak nedůstojné formě, snové relace vytržené z růžové knihovny opepřené rádoby strašidelnými motivy smrti. Naprostá absence napínavých+lekavých motivů (taková Baf! klišé pro horror ne B ale spíše Z) a konec, u kterého jsem od začátku přemýšlela jestli se vydá cestou já chytrý oni blázni či oni chytří já blázen, mě překvapil něčím, co se jen tak nevidí oni chytří a já ještě chytřejší naprostý blázen s hrdinou v duši. Neudržela jsem smích, překvapivě jako více lidí v kině a proto jsem byla opravdu ohromena hodnocením které tu vidím. Na závěr bych chtěla jen dodat, každý musí vidět sám aby uvěřil a hodnotil a hvězdičku si zasloužilo zajímavé téma které vás donutí v kině sedět až do konce. ()

singone

Takhle v psychu jsem z kina dlouho neodcházel. Nevím zda to bylo zdrcující atmosférou podtrženou krutou hudbou nebo tím, že jsem si připadal jako blázen více než hlavní postava, kterou zahrál DiCaprio strhujícím výkonem.. Někomu to možná nesedne, ale ten kdo se do děje jednou vžije tak ho vtáhne a drtí až do konce..Další mistrovské dílo Martina Scorsese. Zasloužených 5* ()

Ogrb

Tak já byl maximálně spokojenej! Když se tak dívám na Scorseseho filmy z tohohle tisíciletí, tak Prokletý ostrov mezi nima lehce vítězí. Nad Gangy New Yorku jen těsně díky větší vyrovnanosti příběhu, nad Letcem a Skrytou identitou snadno, protože to byly v mých očích průměrný filmy. DiCaprio se překonává, podává fenomenální výkon. Takhle jsem ho viděl hrát zatím asi jenom v Krvavým diamantu. I další herci jsou skvostní, atmosféra parádní a pointa se mi líbila fakt hodně a na rozdíl od mnoha jiných skutečně funguje! A to rozhodně není pravidlo. Těsných, ale zasloužených pět hvězd. 9/10 ()

Gac

Shutter Island je plný zmatku a člověk neví, čemu může, a čemu naopak nesmí věřit. Díky tomu si po určité době začnene připadat jako blázen, a to se mi líbí. Divák je tak vtažen do děje a může si vybrat, čemu chce a čemu nechce věřit. Jen škoda toho závěru, čekal jsem, že film poběží dál, ale stmívačka při posledním záběru na maják to zkazila. Jeden z dalších povedených filmů od Scorseseho. ()

SunWuKung

Milo prekvapeny, ale zaroven troska sklamany. Vyborne prostredie, dobra hudba, velmi pekne spracovane, vynikajuci vykon DiCapria. Toto vsetko su velke plusy prekliateho ostrova. Bohuzial mi bolo naservirovane to, co som uz niekolko krat videl, aj ked treba pripomenut ze inym sposobom a rozhodne lepsim ako filmy tomuto podobne. Niekedy mi to pri tychto filmoch pride ze som 2 hodiny pozeral uplne zbytocne, v tomto pripade to rozhodne neplati. Aj ked nepatri k filmom ktore sa daju pozerat viac ako raz, rozhodne to stoji za to. ()

Tosca

Na film jsem se velmi těšil, o to víc mě ale zklamal. Z dosavadní spolupráce Scorsese-DiCaprio se mi tento film líbil nejméně, Gangy New Yorku, Letec i Skrytá identita - ačkoli nepatří k vrcholům Scorseseho tvorby - mě oslovily přece jen víc. Ovšem film má skvělou atmosféru, napětí, vynikající herce atd. Ale všechno je tu jakoby až příliš a pointa mě napadla hodně brzo - a stejně mě naštvala, je to opravdu podvod na diváka. Těšil jsem se na ohlašovaný thriller o pátrání po uprchlé šílené pacientce - a byl z toho horor s duchařskými scénami, které mi vadily asi nejvíc. - Hodně komentářů se zmiňuje o hudbě, často pochvalně. Musím výběr hudby pochválit i já - sehnal jsem si i soundtrack (2 CD), ačkoli to často nedělám. Hudba v tomto filmu se mi líbila ze dvou důvodů: jednak je opravdu skvěle vybraná a dobře ve filmu funguje a dokresluje ho, jednak je to výběr velice odvážný, neboť kromě několika dobových písní jde o klasiku těžkého kalibru od moderních skladatelů, kteří patří k největším ve 20. století. Je tu rané Mahlerovo kvarteto (hraje Pražákovo kvarteto) a pak velká jména: Ingram Marshall (úvodní Fog Tropes - směs zvuků se výborně hodila k lodi nořící se z mlhy; Prelude-The Bay), Krzysztof Penderecki (Passacaglia ze 3. symfonie - mimochodem stejná skladba zní i ve Wajdově filmu Katyň), John Cage (Music for Marcel Duchamp; Root of an Unfocus), György Ligeti (Lontano), Morton Feldman (Rothko Chapel 2), Giacinto Scelsi (Uaxuctum), John Adams (Christian Zeal and Activity), Lou Harrison (Suite for Symphonic Strings: Nocturne), Alfred Schnittke (Four Hymns: II for Cello and Double Bass), dále nádherná skladba s houslemi Maxe Richtera (On the Nature of Daylight z alba The Blue Notebook, v závěru ještě smíchaná s písní This Bitter Earth v podání Dinah Washongton) a skladba Briana Eno Lizard Point. Opravdu málokdy je slyšet v hollywoodském filmu tak moderní, a přesto úžasná hudba! ()

wOOzIe

Psychologická hra pod taktovkou Martina Scorseseho, v hlavní roli "opět" Leo... Film se snaží působit co nejvíce mysteriozně a nutno říci, že se mu to opravdu daří. Výborně a věrně navozuje poválečnou dobu . Scorsese s tímto filmem dle mého velmi zariskoval už jen proto že se do něj vůbec pustil, ptž děj je velmi složitý, a ne každý divák to ocení, každopádně kdo neriskuje, nic nezíská, a není nic co by scorsese enzvládl tímto filmem jedině získal... Natočil to výborně- řada Flashbacků a snových scén výborně zakomponované v hlavní linii příběhu působí velice dobře a nenarušuje to nijak tempo nebo divákovu pozornost a navozuje užasnou atmosféru filmu... Ač v tomto druhu filmů býva často hudba kličovým prvkem zde její prakticky absolutní absence vůbec nic nekazí, je velmi překvapivé že je přejatá z jiných děl, a film vlastně nemá vlastního skladatele...Nicméně film jako celek působí velmi uceleně a diváka od prvních minut vtáhne do děje. Z Lea se stává už velký Pan herec a je vidět že dokáže zahrát už prakticky cokoliv, role maršála mu padla jako ulitá...Martin scorsese a Leonardo DiCaprio si mě získali už v chytré Skryté identitě a Shutter Island mě v tom pevně přesvědčil... Složitý scénář lépe do obrazu ani snad převést nešlo, exteriéry a výběr lokací je opravdu fámoozní a konečné rozuzlení jke velmi chytře vymyšlené , dosti si pohrává s divákovoumyslí a konci nechá velmi chytře pootevřenné vrátka pro vlastní divákovu invenci... závěrem snad jen to, že Martin Scorsese nenatočil dlouho špatný film a Shutter Island není rozhodně vyjímkou... Takže- Drobné chybičky možná ve střihu , absence hudby, ale film si prostě pět hvězd zaslouží velmi moc! ()

Pakr

Scorsese byl tentokrát celkem předvídatelný, občas zdlouhavé scény, ale šli ustát, v podstatě to v některých chvílích jinak udělat nešlo. Čekal jsem více mysteriozna a napětí. Dostalo se mi ho jen chvilkově, od chvíle kdy jsem vytušil, jak film dopadne, současně opadla i moje zvědavost a tím i překvapivost některých scén a situací. Každopádně film byl dívatelný a Scorseseho režii mám rád, takže 80%. ()

Sollozzo

Shutter Island je prototypem skvělého thrilleru, který však ke konci doplácí na komplexnost scénáře. A to i přes velký zlom v příběhu. Scorsese ze začátku buduje pomocí ponurých filtrů a skvělé, depresivní hudby velmi silnou atmosféru. Nechci zde někoho urazit, ale musím začátek přirovnat k příjezdu Melanie do Bodega Bay ve slavných The Birds. Scéna po scéně se čím dál tím propadáme do propasti až nás pohltí bezmoc obou U.S. maršálů. Poté, s příchodem dalších postav, se začne pocit beznaděje přeci jen vytrácet a člověk začne přemýšlet co s čím a jak je spjaté. Pokud chci jít na psychologický thriller, tak chci mít pocity podobné jako má hlavní postava a ne přemýšlet o tom, kde se co semlelo a jak si to mám pospojovat. Spoustě lidí to ale může vyhovovat a toto bude považovat jako klad. Rozhodně bych sám sobě doporučil druhou projekci, abych se tedy konečně bez okolků vcítil do Teddyho příběhu...ručička vah se nakonec díky skvělé poslední scéně přeci jen přiblížila více ke 4 hvězdám. EDIT: Po druhé projekci jsem si pospojoval všechny nitky. Konec je opravdu síla, všechno je pečlivě budované. Ze slabších 4 hvězd, jsou 4 sakra silné. 85%. ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013