poster

The 74th Annual Academy Awards (TV pořad)

Publicistický

USA, 2002, 256 min

Účinkují:

Whoopi Goldberg, Aaliyah, John Agar, Woody Allen, Robert Altman, Antonio Banderas, Roberto Benigni, Halle Berry, Budd Boetticher, Jim Broadbent, Sandra Bullock, Glenn Close, Jennifer Connelly, Russell Crowe, Tom Cruise, Benicio Del Toro, Ted Demme, Judi Dench, Catherine Deneuve, Cameron Diaz, Kirsten Dunst, Enya, Julian Fellowes, Todd Field, Schuyler Fisk, Jodie Foster, Mel Gibson, John Goodman, Hugh Grant, Tom Hanks, William Hanna, Marcia Gay Harden, George Harrison, Josh Hartnett, Ethan Hawke, Nigel Hawthorne, Eileen Heckart, Arthur Hiller, Ron Howard, Helen Hunt, Hugh Jackman, Peter Jackson, Samuel L. Jackson, Chuck Jones, Nicole Kidman, Ben Kingsley, Nathan Lane, Jack Lemmon, Jennifer Lopez, Baz Luhrmann, David Lynch, Ali MacGraw, Tobey Maguire, Paul McCartney, Ian McKellen, Jason Miller, Helen Mirren, Carroll O'Connor, Ryan O'Neal, Gwyneth Paltrow, Sean Penn, Ryan Phillippe, Sidney Poitier, Robert Redford, Michael Ritchie, Julia Roberts, Harold Russell, Ridley Scott, Maggie Smith, Will Smith, Ann Sothern, Sissy Spacek, Kevin Spacey, Kim Stanley, Ben Stiller, Sting, Sharon Stone, Beatrice Straight, Barbra Streisand, Donald Sutherland, Charlize Theron, Uma Thurman, Marisa Tomei, John Travolta, Jon Voight, Denzel Washington, Naomi Watts, Tom Wilkinson, Owen Wilson, Kate Winslet, Reese Witherspoon, Renée Zellweger, Michelle Pfeiffer, Steven Spielberg, Chris Munro, Colin Follenweider, John Williams, Howard Shore, Randy Newman, Lyndon B. Johnson, Martin Luther King, Pietro Scalia, George Wallace, Aron Warner, Michael Minkler
(další profese)
 • woody
  *****

  Nj... Woody Allen poprvé a naposledy na Oscarech... A mí první Oscaři, které jsem viděl... Kdo by zapomněl, jak si Rejžek pletl Woodyho klarinet se saxofonem... Nostalgie.(5.10.2008)

 • kobejn
  ****

  Jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší přenos Oskarů. Whoopi G. byla výborná konferenciérka - velmi vtipná a ironická. Woody byl ve svém kratičkém výstupu stejně vtipný, jako ve svých nejlepších rolích - tuto svojí krátkou etudu zahrál bravurně a jeho vtípek o zastavárně, kam dal své ceny, byl hezky kousavý. Konkurence filmů byla silná, tituly kvalitní. V kategorii režie se sešla silná sestava - David Lynch, Robert Altman a Ridley Scott - každý z tý trojky by si Oscara zasloužil, nejvíce určitě Robert Altman. Cenu nakonec získal Ron Howard za Beautiful mind. To nebylo moc překvapivé. Čistá duše byl typický "oscarový" film - měl ty atributy, které vyhrávají ceny - navíc, ten film byl natočen tak akorát, aby se do té kategorie vešel - citlivě natočené kontroverzní téma o schizofenním géniovi, který "si uvědomí, že láska je víc než logika" - prostě lahůdka a Oscar byl v kapse. A silná trojka musela ostrouhat - Lynchův Mulholland ač byl zřejmě nejoriginálnějším a nejsilnějším v této kategorii, byl pro Hollywood přece jen trochu příliš velkým soustem, Altmanův Gosford byl zase příliš vybroušeným žánrovým kouskem, podobné filmy nevyhrávají, Scottův Jestřáb - režijně brilantní - byl ale podobně jako Gosford moc úzce specifický. Bylo jasné, že cenu získá Howard za režii a jeho "duše" za film. Překvapivé ale byly herecké kategorie. Zatímco loni byl favoritem D.Washington za Hurikána v ringu, a cenu mu vyfouk R.Crowe za Gladiátora - což bylo hodně zvláštní, protože herecký výkon v roli Gladiátora vyžadoval po R.Croweovi jen, aby se tvářil hrdinsky a uměl se otáčet s mečem, tak letos se to otočilo - a svým způsobem, to paradoxně bylo spravedlivé, v tomto ročníku by si Crowe za svojí kreaci v roli matematika Nashe zasloužil, protože předvedl skutečný herecký výkon, ale cenu získal právě D.Washington - takže vlastně nakonec si oba herci vyzvedli své cený jen v opačném pořadí, Denzel W. si na ní počkal jen o rok déle. Poměrně překvapivá pro mě byla cena pro H.Berry, ale asi si "akademici" shodně řekli: nebudem trhat partu - když jsme dali Oskara Denzelovi, tak ho dáme i Halle - ať mají afroameričané svátek - dostal ho i jejich guru Sidney, tak jim nebudem kazit radost a necháme to letos black. Tak nějak, si myslim, pánové uvažovali. Ale to je fuk. Hlavně, že se všichni bavili. Ale toho Altmana mi bylo líto, že mu tu cenu nedali. Ještě, že ho David Lynch alespoň utěšil a poplácal po rameni - byl to symbolický závěr - dvojicé géniů se musí dívat, jak cenu dostává - jen slušný řemeslník - Ron Howard. Přesto to byl dobrý ročník a vidět právě Altmana s Lynchem spolu byl jedinečný okamžik.(29.10.2011)

 • Jermann
  *****

  Asi nejlepší a nejzábavnější ročník Oscarů, který jsem viděl. Whoopi byla fenomenální .. co věta to perla. A k tomu samozřejmě událost večera v podobě Woodyho Allena.(28.2.2011)

 • corpsy
  *****

  Show, ktorá je ďalšou z tých leskom a slávou obdarených.(6.5.2011)

 • Terva
  *****

  Viděl jsem malé procento udílení cen, ale řekl bych, že tohle bylo moderátorsky a obsahově to nejlepší, co tvůrci udělali za celou dobu udílení Oskarů.(26.1.2015)

 • - Udílení cen se konalo 24. března 2002 v Kodak Theatre v Hollywoodu ve městě Los Angeles. (Terva)

 • - Bylo to čtvrté moderování Oskarů pro Whoopi Goldberg. (Terva)