Whitechapel (TV seriál)

Thriller / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 2009–2013, 13 h 37 min (Minutáž: 44–48 min)

Rupert Penry-Jones, Phil Davis, Steve Pemberton, Sam Stockman, Claire Rushbrook, Ben Bishop, Hannah Walters, Angela Pleasence, Alex Jennings, Christopher Fulford, Johnny Harris, Craig Parkinson, Peter Serafinowicz, Steve Nicolson, Tom Beard, Daniel Percival, Christina Chong, Ben Caplan, David Schneider, Jonathan Aris, Ben Loyd-Holmes, Sam Reid, Daisy Beaumont, Dimitri Andreas, Nicholas McGaughey, Joan Blackham, Robert Putt, Kieran Bew, Andy Callaghan, Bryony Afferson, Stephanie Leonidas, Constantine Gregory, Louise Dylan, Sally Leonard, Sadie Shimmin, Nate Fallows, Charlotte Hope, Muna Otaru, Deirdre Mullins, Nicholas Blane, Andy Beckwith, Paul Chequer, Janice Acquah, Munir Khairdin, Paul Warren, Joey Batey, Ed Cooper Clarke, Pip Torrens, Branko Tomović, Mo Zinal, Mona Hammond, Hannah John-Kamen, Victoria Alcock, Jason Maza, Martin Turner, Barbara Marten, Caroline O'Neill, Vicky Hall, Chris Cowlin, Deddie Davies, Charlie Covell, Georgine Anderson, George Rossi, Damian Dudkiewicz, Paul Hickey, Trevor Martin, Andrew Tiernan, Shaun Evans, James Dreyfus, Richard Graham, Camilla Power, Lydia Leonard, Alistair Petrie, Holli Dempsey, Tom Fisher, Chris Ryman, Paul Blackwell, David Gant, Jake Curran, William Beck, Brian Protheroe, Janine Wood, Mandeep Dhillon, Hugh Mitchell, Geoff Bell, Diana Kent, Mark Rice-Oxley, Richard Cordery, Matthew David McCarthy, Andrew Buckley, Michael Fitzgerald, Sheena Bhattessa, Nick Fletcher, Kate Maravan, Chris Wilson, Badria Timimi, Simon Manyonda, Tahirah Sharif, Remmie Milner, Kiell Smith-Bynoe, Leah Whitaker, Raine McCormack

Marcus Wilson

Scénografie:

Tom Brown

Kostýmy:

Howard Burden

Výborná a velmi napínavá detektivka ze současnosti v klasickém stylu, v temných, ponurých ulicích Londýnského East Endu. První (mini)série (2009) (3x45min) o vraždách podle předlohy, podle Jacka Rozparovače: 95% # Ve druhé, znovu třídílné sérii (3x46min), řeší inspektor Chandler, seržant Miles a "bloody amateur" Ed další zločiny věrně kopírující gangstery ze šedesátých let. Opět napínavé, rafinované jak konspirace v Aktech X, až jsem se místy v záplavě informací při rychlých konverzacích trochu ztrácel (rozuměj, nestíhal jsem číst titulky :). 2.série (2010): 70% # 3.série je tentokrát šestidílná (6x cca46min) a čítá tři dvojdílné případy záhadných a děsivých mordů (1-vraždy v uzamčených domech / 2-rozčtvrcené oběti / 3-honba za psychopatickým vrahem). 3.série (2012): 80%, 90%, 95% #################### Doporučení pro milovníky strašidelných detektivek na pozdní večery!(4.11.2012)

• BoredSeal

1. série:Těšil jsem se, ale čekal jsem asi až příliš. Samotný nápad kopírovače vražd Rozparovače předem odsuzuje seriál k snadné předvídavosti. Je jasné, že pokud vrah selže v naplňování předlohy, bude to až někdy ke konci. Seriál už je trochu starší, takže trpí otravnými klišé doby typu krátké záblesky a haluze a kdyby se vystříhaly všechny sekvence, kde si detektiv mne v napětí spánky a komická figurka literárního vědce, možná by se to vešlo i do dvou dílů. Televizní rutina.(8.8.2015)

I. Season: Episode 1.: funguje to na stejném triku jako Sherlock a ačkoliv to nemá takový drajv jako S. je to prostě atmosferická pecka, která vás nutí koukat, koukat a koukat, protože to obsahuje takovou atmosféru, která by se dala krájet, čemuž dopomáhá i hustý soundtrack. Hlavní hrdina je sympaťák, co si musí svoje místo pod sluncem tedy na stanici vybojovat. A je tu krásně vidět kontrast mezi sterým a mladým poldou a jejich metodami. ____Episode 2.: ještě mrazivější než předchozí díl. Případ je stále zapeklitější a zapeklitější a vrah se jeví skutečně rafinovaný. I vývoj postav je patrný, na Chandlerovi je jasně patrné, že se odpoutává od kasty a začíná víc chytat návyky svých kolegů. Mimochodem, ten konec je fakt špica.____ Episode 3.: opět se potvrzuje to, že vrah je po celou dobu na scéně, ale není na něj soustředěna moc velká pozornost. Trojka má brutální tempo a příběh pak na samém konci graduje a končí úžasným finále. Britové se nemají fakt za co stydět protože stvořili další úchvatný seriál, kterým dokazují, že leckterá americká díla strčí s přehledem do kapsy a nepotřebují na to 8 řad a že si s klidem vystačí se třemi díly. Má sympatické postavy, skvělé herce, mrazivou atmosféru, perfektního záporáka a zápletku, kterou mu může závidět leckterá detektivka.____ II.Season:(1.11.2010)

Whitechapel, londýnská čtvrť aneb případy policejního týmu kopírující zločiny minulosti. První série 3 dílná si hraje s odkazy na Jacka Rozparovače - velmi působivé a tajemné. 2 série také 3 dílná o něco horší, spíše akčnějšího ražení s odkazem na gangstery. 3. série opět nabírá na kvalitách, tentokráte jsou jednotlivé případy rozděleny do třech dvoudílných epizod, ze kterých sálá neuvěřitelné napětí až mrazení. 4. série, a zároveň kvůli nízké sledovanosti definitivně poslední, jede stejný koncept, jako předchozí třetí, ovšem řekl bych, že některé epizody už by mohly z fleku prorazit mezi fanoušky realistického hororu - opravdu děsivé případy. Velice příjemné osvěžení a zpestření kriminalistického novodobého žánru. Jones je skvělý, trošku Monkovsky ulítlý, jeho kolega Davis se mi dostal pod kůži již v Sherlockovi, toho chlapa zkrátka žeru. Každopádně srovnáme-li Sherlocka s tímto výtvorem, je parta Whitechapelu přeci jen o poznání natvrdlejší, a namachrovanější. Ovšem v celkovém zpracování, navození správné tajuplné atmosféry, včetně vyřešení, si se slavným myslitelem mohou podat ruce.(18.2.2012)

1 séria: Legenda o Jacku Rozparovačovi prenesená do prostredia súčastného Anglicka, ale tajomná atmosféra starého Anglicka zachovaná. Vyšetrovacie metódy nie sú kto vie ako oslnivé a nadčasové ako v CSI alebo NCIS, ale to neni podstatné a herecké obsadenie typicky Anglicky ladené. Práca Jacka Rozparovača rozobratá z viacerých hľadisk a pohľadov a zisťovanie vrahovej identity za pomoci logickými dedukciami a rukolapných dôkazov či legiend o Rozparovačovi. 2 séria: Tvorcovia oživujú legendu o brutálnom gangsterskom gangu Kraysovcov. Herci ostali a nejaký aj pribudli len je škoda, že tajomná Anglická atmosféra sa nejako vytratila. Pre mňa 70%(5.1.2011)

• - V seriálovém obsazení figuroval i britský herec Dave Atkins nám známý díky filmu Nemocnice Britannia (1982). Ten naneštěstí zemřel krátce před první klapkou ve věku 67 let na selhání srdce. (Conspi)

• - Většinou se točilo na místech, kde Jack Rozparovač vraždil a většinou se točilo v noci. (Kulmon)

• - Mnoho jmen postav je založeno na skutečných podezřelých a obětech v případu Jacka Rozparovače. (Kulmon)