Whitechapel (TV seriál)

Thriller / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 2009 - 2013, 13 h 37 min (Minutáž: 18x50 min)

Rupert Penry-Jones, Phil Davis, Steve Pemberton, Sam Stockman, Claire Rushbrook, Ben Bishop, Hannah Walters, Angela Pleasence, Alex Jennings, Christopher Fulford, Johnny Harris, Craig Parkinson, Peter Serafinowicz, Steve Nicolson, Tom Beard, Daniel Percival, Christina Chong, Ben Caplan, David Schneider, Jonathan Aris, Ben Loyd-Holmes, Sam Reid, Daisy Beaumont, Dimitri Andreas, Nicholas McGaughey, Joan Blackham, Robert Putt, Kieran Bew, Andy Callaghan, Bryony Afferson, Stephanie Leonidas, Constantine Gregory, Louise Dylan, Sally Leonard, Sadie Shimmin, Nate Fallows, Charlotte Hope, Muna Otaru, Deirdre Mullins, Nicholas Blane, Andy Beckwith, Paul Chequer, Janice Acquah, Munir Khairdin, Paul Warren, Joey Batey, Ed Cooper Clarke, Pip Torrens, Branko Tomović, Mo Zinal, Mona Hammond, Hannah John-Kamen, Victoria Alcock, Jason Maza, Martin Turner, Barbara Marten, Caroline O'Neill, Vicky Hall, Chris Cowlin, Deddie Davies, Charlie Covell, Georgine Anderson, George Rossi, Damian Dudkiewicz, Paul Hickey, Trevor Martin, Andrew Tiernan, Shaun Evans, James Dreyfus, Richard Graham, Camilla Power, Lydia Leonard, Alistair Petrie, Holli Dempsey, Tom Fisher, Chris Ryman, Paul Blackwell, David Gant, Jake Curran, William Beck, Brian Protheroe, Janine Wood, Mandeep Dhillon, Hugh Mitchell, Geoff Bell, Diana Kent, Mark Rice-Oxley, Richard Cordery, Matthew David McCarthy, Andrew Buckley

Marcus Wilson

Kostýmy:

Howard Burden

"Congratulations, you were right. So all you've got to do now is solve the insolvable and catch the most famous killer that ever lived. Good luck." --- Musim říct, že po první sérii jsem měl docela chuť to zabalit. Co pro mě Whitechapel jakž takž udrželo nad vodou byly jízlivé prupovídky vynikajícího Philipa Davise směrem k Penry-Jonesovi (viz úvodní citace) a instinktivní tušení, že tohle všechno přece musí připravovat půdu pro něco většího. Inu... dá se to tak říct. Zatímco v první sérii si DI Chandler akorát mne spánky, v té druhé už nastupuje na scénu vyšetřování vysloveně "ve jménu OCD", a Whitechapel pro mě tímto konečně nabralo na mrazivosti i jakémsi třetím rozměru. Poněkud přeexponovaný vizuál mě sice dál rušil, ale tentokrát už jsem tam už i tu pravou atmosféru cítil. Zvláště výborně zvládnutý finiš (s02e03) a Davisovo I told you this investigation will take you to some dark places, didn't I? But you don't have to stay there! mě nakonec perfektně naladily na třetí řadu...(7.1.2015)

První série vzkřísila děsivou legendu a umně ji zaranžovala do současnosti. Starosvětskost anglických detektivů zůstává, moderní metody nejsou přímou součástí případu - jsou představené spíš s pomocí výsledků (analýza DNA). Pracuje se tu postaru s kombinací stop a logických úvah, jako nejlepší pomocník tu slouží tabule.____Tam, kde první série začala, druhá navazuje. Detektivové jsou tu za outsidery. Vyšetřování je přivádí na temná místa, setkávají se s brutálními důkazy násilí, ale svědkové odmítají spolupracovat. Vzhledem k tomu, že cca od půlky je jasné, kdo za zločiny stojí, se druhá série jeví jako méně působivá, ale ta spíš stojí na rozvíjení postav. Detektivové stojí semknutí proti okolí, které o vyšetřování nijak nestojí, musí se strachovat o své blízké, cítí bezmoc, hroutí se. A obsese tak už nikdy nebudou zábavou alá Monk. Jenže jak říká Miles Chandlerovi:"Nobody said you had to be the greatest detective that ever lived, only the best detective that you can be." 1. série 5*, 2. série 5*, 3.série 4*-, 4. série 3*.(1.11.2010)

I. série: 90% II. série: 70% III. série je rozdělena na tři dvoudíly, takže: 3/1: 90% 3/2: 90% 3/3: 75%(17.5.2012)

Whitechapel, londýnská čtvrť aneb případy policejního týmu kopírující zločiny minulosti. První série 3 dílná si hraje s odkazy na Jacka Rozparovače - velmi působivé a tajemné. 2 série také 3 dílná o něco horší, spíše akčnějšího ražení s odkazem na gangstery. 3. série opět nabírá na kvalitách, tentokráte jsou jednotlivé případy rozděleny do třech dvoudílných epizod, ze kterých sálá neuvěřitelné napětí až mrazení. 4. série, a zároveň kvůli nízké sledovanosti definitivně poslední, jede stejný koncept, jako předchozí třetí, ovšem řekl bych, že některé epizody už by mohly z fleku prorazit mezi fanoušky realistického hororu - opravdu děsivé případy. Velice příjemné osvěžení a zpestření kriminalistického novodobého žánru. Jones je skvělý, trošku Monkovsky ulítlý, jeho kolega Davis se mi dostal pod kůži již v Sherlockovi, toho chlapa zkrátka žeru. Každopádně srovnáme-li Sherlocka s tímto výtvorem, je parta Whitechapelu přeci jen o poznání natvrdlejší, a namachrovanější. Ovšem v celkovém zpracování, navození správné tajuplné atmosféry, včetně vyřešení, si se slavným myslitelem mohou podat ruce.(18.2.2012)

• BoredSeal

1. série:Těšil jsem se, ale čekal jsem asi až příliš. Samotný nápad kopírovače vražd Rozparovače předem odsuzuje seriál k snadné předvídavosti. Je jasné, že pokud vrah selže v naplňování předlohy, bude to až někdy ke konci. Seriál už je trochu starší, takže trpí otravnými klišé doby typu krátké záblesky a haluze a kdyby se vystříhaly všechny sekvence, kde si detektiv mne v napětí spánky a komická figurka literárního vědce, možná by se to vešlo i do dvou dílů. Televizní rutina.(8.8.2015)

• - Mnoho jmen postav je založeno na skutečných podezřelých a obětech v případu Jacka Rozparovače. (Kulmon)

• - Většinou se točilo na místech, kde Jack Rozparovač vraždil a většinou se točilo v noci. (Kulmon)

• - V seriálovém obsazení figuroval i britský herec Dave Atkins nám známý díky filmu Nemocnice Britannia (1982). Ten naneštěstí zemřel krátce před první klapkou ve věku 67 let na selhání srdce. (Conspi)