Reklama

Reklama

Den nezávislosti

  • USA Independence Day (více)
Trailer 1
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Obsahy(1)

Je druhého července, letní den jako každý jiný... dokud bez předchozího varování nepadnou na Zemi obrovské stíny. Otázka, zda jsme ve vesmíru sami, je zodpovězena - během pár minut se životy všech lidí na celém světě změní jednou provždy. Stejně šokující jako samotný příchod mimozemšťanů je i naprostá nepřipravenost světa na události, které mají následovat. Pouhý den po svém nenadálém příchodu se obrovské vesmírné lodě nad největšími městy planety chystají zaútočit. Kam dosáhne jejich ničivá síla, zbude jen pár trosek bez života. Není pochyb o tom, že bude lidská rasa během několika dnů vyhlazena... pokud jim v tom ti, kterým se dosud podařilo přežít, nedokáží jen se svou podřadnou výzbrojí, důvtipem a odvahou zabránit. (HBO Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (1 100)

Kaka 

všechny recenze uživatele

Vizuálně úchvatná pecka s naprosto fantastickou hudbou a příjemným hereckým obsazením. Scénář je nabitý a není minuta, kterou bych mohl označit za nudnou. Pořád se něco děje, jeden zvrat za druhým a některé scény jsou skutečně fantastické (Oblast 51, ničení měst, scény po "apokalypse" atd.). Kromě toho Emmerich dokáže brilantně skládat dohromady obraz s hudbou - podobně jako třeba Bay. Patos se musí brát s rezervou a chtě nechtě musíme uznat, že Bill Pullman charisma má. Není to inteligentní scifi, je to pouze popkornová zábava, ale zatraceně dobře natočená, dost dobře zahraná a slušně odvyprávěná. V celkovém součtu je Den Nezávislosti jednoznačně nejlepší Emmerichův film, respektive jediný jeho opravdu dobrý film. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Emmerichův vrchol, který nejen nastartoval famózní kariéru WIlla Smithe, ale také předvedl světu film nabitý skvělou akcí, efekty a postavami. Den nezávislosti je synonymem sci-fi akčního filmu druhé poloviny 90sátých let. Vždyť skvělá akci napomáhá i slušný příběh a celé se to perfektně i díky dobrému hudebnímu doprovodu spojuje do něčeho většího a lepšího než "další variace na Válku světů". To nemluvím o efektech, které jsou viditelně jiné než digitální a působí realisticky a příjemně. vše je velké a vše velkém také vybuchuje. Den nezávislosti ocenili diváci, ale jak se na to koukám, na čsfd je asi nějaká hromada nudných intelektuálů, které nedokáže pobavit Smith ani Goldblum ať říkají Hups nebo kouří své doutníky vítězství. Smutná ukázka hodnocením podceňovaného snímku, který nemá mezi akčními sci-fi snímky příliš konkurence. Poprvé jsem Den nezávislosti viděl, když jsem byl opravdu dost malý ani ne desetiletý, a scény i příběh na mě měli obrovský dopad (sakra, jak já se bál u pitvy mimozemšťana a široko daleko nikdo nebyl :(( ). "Já nejsem Žid" "To nevadí, nikdo není dokonalý" ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

První skutečný EMMERICH hodný toho jména. Hrdinný prezident, hrdinná Amerika, tupí mimozemšťané, zneuznaný vědec coby horlivý třídič odpadu coby zachránce matičky Země, Will vítej na Zemi Smith, mimozemská technika užívající OS Windows 95 a tak dále. Sranda na ntou. "Ja štycky šikala emericka fojak, topra fojak." Ale co když to ten Emmerich dělá schválně? Co když je pro něj to vlastenectví jenom záminka, jak si ve filmech trochu poničit pár US městeček a známých budov, když už se to Němcům za války nepovedlo? :)) To by ovšem nesměl natočit Patriota. Ale je to lákavá představa... :)) P.S. Výborné je pustit si hned potom Mars útočí. P.P.S. "Na Jóžina z Bažin, koho by to napadlo, platí jen a pouze práškovací letadlo." EDIT 13.9.2012: U světla dnešních následovníků v oboru invaze vesmírného šmejdu (Battleship) se musím slitovat a nějakou tu hvězdičku přece jen hodit. Při všech svých nekvalitách má přecejen ID jakž takž lineární děj, určitou vnitřní logiku a přecejenom na to dneska můžu myslet s jistou nostalgií. EDIT 14.12.2015: Dneska jsem viděl teaser na sequel (ne, fakt si nepotrpím na cizí slova ani ad hoc) a nostalgie pracuje, zatr sakr, já tomu dám dvě :) ()

choze 

všechny recenze uživatele

Pohnutě vzpomínám na ten úžasný podzim 1996 v našich kinech. Nejdřív MISSION: IMPOSSIBLE, pak TWISTER a nakonec to nejlepší - ID4. Kurvablockbuster. Velkolepý, kulervoucí, vtipný, se sympatickými postavami a tak krásně kýčovitý a patetický. Mohli jste se kochat vybuchujícím Bílým domem, nechat se strhnout zapáleným prezidentovým projevem a zasmát se když si jde Will Smith před dům pro noviny a nechápavě hledí na sousedy nalevo a napravo, jak zuřivě balí. Nebo když křičí na zajatého knokautovaného emzáka "Co je to za smrad?!?"A to vše za usmolených 75 milionů dolarů. Bohužel, o tři roky později přišel Bayův Armageddon, který byl natočený násobně víc sexy a s mnohem lepšími triky, které tak brutálně nezestárly jako tady. A stejně jako Bay už nikdy nenatočil lepší blockbuster než Armageddon, Emmerich nepřekonal svůj ID4. Pro zajímavost armáda podporovala natáčení jen do chvíle než zjistila, že se ve scénáři vyskytuje oblast 51. Premiéra pak proběhla stylově druhého července, ve stejný den, kdy začíná děj. Zkratka ID4 byla užita kvůli právním problémům s původním názvem. A česká Cinema dala filmu stoprocentní hodnocení. ()

Skejpr 

všechny recenze uživatele

S odstupem času (a především v kontextu další Emmerichovy tvorby musím film hodnotit výrazně lépe, než před lety, kdy jsem jej jako puberťák těžce odstřelil, protože mě štvalo klišé na klišé, zoufalý scénář a pod. Film ani po 17 letech příliš nezestárnul a Emmerichovy tradiční propriety, tedy útok na národní integritu skrze destrukci monumentů (kterou Emmerich z pozice neameričana vlastně docela hezky glosuje) a klišé dovedené až k samotné absurditě se objevují už v roce 1996, což mě v době premiéry štvalo, ale dneska si to užívám stejně, jako třeba u 2012. Scénář je ale pořád místy na pytel. ()

Galerie (190)

Zajímavosti (109)

  • Při scéně, kdy se ohnivá vlna valí městem, šlo o model zavěšený vzhůru nohama. Pod ním pyrotechnici vytvořili menší explozi, která "pohltí celé město". Kamera byla zavěšena, stejně jako model, vzhůru nohama a nastavena na mnohem vyšší frekvenci než je běžných 24 snímků za vteřinu, čímž vznikl dojem pomalé exploze, která ve skutečnosti trvala necelé dvě vteřiny. (zdeny99)
  • Jeden z důvodů, proč se Roland Emmerich už od počátku rozhodl pojmout invazi tak rozmáchle a megadestrukčně, podle něj spočíval v tom, že jej coby diváka odjakživa otravovalo, jak často jsou ve filmech podobné emzácké útoky zobrazovány jako "nenápadně" venkovské - tj. že se odehrávají se na odlehlých farmách, v kukuřičných polích atd. (NIRO)
  • Zem vo filme sa točí extrémne rýchlo, čo by malo za následok, že deň by trval len niekoľko minút. (Arsenal83)

Související novinky

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (více)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Držitel cen Grammy a Emmy, britský skladatel David Arnold, chystá na neděli 5. června svůj první koncert v České republice. Autor hudby k velkofilmům Hvězdná brána, Den nezávislosti, Casino Royale a… (více)

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)

Reklama

Reklama