Kletba z temnot

• slovenský

Kliatba z temnôt

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA / Kanada, 2012, 88 min

No jsem trošku zklamaný. Myslel jsem si, že to na čtyři hvězdy s přehledem bude, ale to by musel Bornedal přitlačit na pilu aspoň v některém ohledu (napětí,lekačky, freak atmosféra, gore,...). Nic nevyčnívalo, přitom prostoru tam bylo požehnaně. Toho stařečka z Merlose Place si taky mohli nechat....Nic to ovšem nemění na tom, že je tato žánrovka natočená velmi zručně, takže určitě je na co se koukat, a jako vymítačský film to můžu i doporučit, existují daleko horší kusy. 70%(30.12.2012)

Být zavřený od války v krabici na dybbuky o velikosti třicet na dvacet vedle pečetidla, dřevěného koníka a zubu, to roztrpčí i mnohem klidnější povahy než je dybbuk. Není divu, že má pak jeden neodolatelnou touhu strašit malé dívky obřízkou a ty malé dívky, které jsou zároveň ještě panny, pochopitelně posedat. Postupem času to může přerůst až ve zvracení motýlů, trpajzlíka v břiše a psychické potíže. Pokud k těmto peripetiím přidáte ještě vleklé rozvodové tahanice, je zaděláno na slušný vymítací horor, z něhož vám budou častokrát vstávat pejzy na hlavě a který jako vždy posere a pochčije unylý konec a ten ortodoxní vymítač dybbuků, protože legračně poskakuje a stále se tak podivně kývá. Po dlouhé rozvaze přidám hvězdičku nad průměr, protože mě fascinuje odhodlání tvůrců, když dokázali v castingu vybrat holčičku, které čouhá z krku zlověstný pařát.(29.1.2013)

Nečakané prekvapenie na rozdiel od očakávaného SINISTERa. Kvalitný démonický horor (Ole Bornedal je skrátka trieda), žiadna lacná a chvalabohu nie ručná kamera ako v THE LAST EXORCISM. Šťastný výber hercov, hlavne J.D.Morgan na ktorom to celé srojí ale aj mne nesympatická Kyra Sedgwick sa dala tentokrát prežiť. Mladé herečky tiež paráda. Minimálne o dve triedy lepší ako DEVIL SEED a jeden z top hororov 2012.(13.1.2013)

No to mě poser. Z některých se zase přes noc stali filmoví znalci a ví, jak rozhodovat o tom, na co režisér má a nemá. U některých mám zase opět pocit, že v životě neviděli žida a tak ho musí nazvat huličem trávy. Já se vždycky po filmu tak nesmírně těším na komentáře některých uživatelů až se silně od plic zasměju, kde požrali a nacvičili ty své exotické komentáře. Bez ohledu na to, že to byla opět 465x omývané téma úplně o hovnu ze kterého tady některým juvenilům vstávají chlupy i na koulích, tak to bylo poměrně dobře zvládnute řemeslo v oblasti HOROR, (už jsem se dokonce dočetl, že to je thriller.) Takže pokud ještě pominu ty nesympatické držky, naprosto neefektivní lekačky, tak se na to dalo příjemně dívat, aniž bych musel přeskakovat na nějaké pornokanály. Vždycky jsem chtěl vidět porno, kdy si ženska narve krucifix do prdele a tím ze sebe vymítí ďábla. Ale to asi trošku odbíhám. A přemýšlím, taky jste slyšeli na začátku .. Naser si, blbečku, máš cukrovku? Já JO!(1.1.2013)

Z větší části spíše thriller než horor. Jeden z nejlepších, troufám si říci nejlepší film o vymítání ďábla, který jsem kdy viděl. Oproti ostatním průměrným filmům o vymítání (např. Ďábel), se Kletba z temnot liší hlavně tím, že má příběh. Už od první scény mi bylo jasné, že tohle nebude jen tak ledajaký "béčkový" film. Na úplném začátku na mě zapůsobila kamera a jemně zpívající hlas, který ovšem naháněl hrůzu. Velkou roli hrála také hudba, která doprovázela celý příběh a velice mě nadchla. Ovšem důvod, proč jsem dal 5*, je ten že film je natočen podle skutečné události, a film je podle něho natočen na výbornou. Začal jsem se tedy o to zajímat a tak jsem se po skutečné události pídil po internetu a byl jsem docela šokován. Dybbukova skříňka skutečně existuje (Dybbuk je v židovské mytologii zlý duch hledající lidské oběti, do nichž by mohl vstoupit a ovládnout je). Dočetl jsem se, že ten kdo skutečně Dybbukovu skříňku vlastnil, prožil okamžiky nepředstavitelné hrůzy. Skříňku poté koupil kurátor univerzitního muzea, a zkoumal komu všemu prošla pod rukou. Vypátral ženu, která přežila holocaust a po válce si přivezla zapečetěnou skříňku do Ameriky. Štáb odmítl aby se natáčelo se skutečnou skříňkou. Natáčeli tak s atrapou, přesto štáb potvrdil, že při natáčení filmu se děli podivné věci. ___ (Cinestar, Hradec Králové)(13.10.2012)

• - Postavu Tzadoka hraje Matisyahu (Matthew Paul Miller). (klima777)

• - Démonův tajemný jazyk je ve skutečnosti polština. (MareT.)

• - Dybbukova skříňka skutečně existuje. Štáb ale odmítl se skutečnou skříňkou natáčet. Ozval se dokonce vlastník této skříňky, režisér však přesto schůzku z bezpečnostních důvodů odmítl. (MikeCool)