Kletba z temnot

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA / Kanada, 2012, 88 min

Z větší části spíše thriller než horor. Jeden z nejlepších, troufám si říci nejlepší film o vymítání ďábla, který jsem kdy viděl. Oproti ostatním průměrným filmům o vymítání (např. Ďábel), se Kletba z temnot liší hlavně tím, že má příběh. Už od první scény mi bylo jasné, že tohle nebude jen tak ledajaký "béčkový" film. Na úplném začátku na mě zapůsobila kamera a jemně zpívající hlas, který ovšem naháněl hrůzu. Velkou roli hrála také hudba, která doprovázela celý příběh a velice mě nadchla. Ovšem důvod, proč jsem dal 5*, je ten že film je natočen podle skutečné události, a film je podle něho natočen na výbornou. Začal jsem se tedy o to zajímat a tak jsem se po skutečné události pídil po internetu a byl jsem docela šokován. Dybbukova skříňka skutečně existuje (Dybbuk je v židovské mytologii zlý duch hledající lidské oběti, do nichž by mohl vstoupit a ovládnout je). Dočetl jsem se, že ten kdo skutečně Dybbukovu skříňku vlastnil, prožil okamžiky nepředstavitelné hrůzy. Skříňku poté koupil kurátor univerzitního muzea, a zkoumal komu všemu prošla pod rukou. Vypátral ženu, která přežila holocaust a po válce si přivezla zapečetěnou skříňku do Ameriky. Štáb odmítl aby se natáčelo se skutečnou skříňkou. Natáčeli tak s atrapou, přesto štáb potvrdil, že při natáčení filmu se děli podivné věci. ___ (Cinestar, Hradec Králové)(13.10.2012)

• st.ranger

Americký horror podle skutečné události? Křečovitá a stereotypní nuda s plochým vykreslením představitelů a ještě lacinějším strašením, natož patetickým CGI hlavního démona. Atmosféra nikde, závěr zcela zřejmý a až neskutečně ohraný. Pro mě je horrorem roku 2012 Sinister a toho bude těžké trumfnout.(8.1.2013)

Být zavřený od války v krabici na dybbuky o velikosti třicet na dvacet vedle pečetidla, dřevěného koníka a zubu, to roztrpčí i mnohem klidnější povahy než je dybbuk. Není divu, že má pak jeden neodolatelnou touhu strašit malé dívky obřízkou a ty malé dívky, které jsou zároveň ještě panny, pochopitelně posedat. Postupem času to může přerůst až ve zvracení motýlů, trpajzlíka v břiše a psychické potíže. Pokud k těmto peripetiím přidáte ještě vleklé rozvodové tahanice, je zaděláno na slušný vymítací horor, z něhož vám budou častokrát vstávat pejzy na hlavě a který jako vždy posere a pochčije unylý konec a ten ortodoxní vymítač dybbuků, protože legračně poskakuje a stále se tak podivně kývá. Po dlouhé rozvaze přidám hvězdičku nad průměr, protože mě fascinuje odhodlání tvůrců, když dokázali v castingu vybrat holčičku, které čouhá z krku zlověstný pařát.(29.1.2013)

Nečakané prekvapenie na rozdiel od očakávaného SINISTERa. Kvalitný démonický horor (Ole Bornedal je skrátka trieda), žiadna lacná a chvalabohu nie ručná kamera ako v THE LAST EXORCISM. Šťastný výber hercov, hlavne J.D.Morgan na ktorom to celé srojí ale aj mne nesympatická Kyra Sedgwick sa dala tentokrát prežiť. Mladé herečky tiež paráda. Minimálne o dve triedy lepší ako DEVIL SEED a jeden z top hororov 2012.(13.1.2013)

Horor podľa "skutočnosti", ktorý ma určite nesklamal. Síce mal dosť pomalý rozjazd, ale po polovici filmu to začalo naberať ten správny hororový nádych. Určite to bola vykrádačka viacerých hororov, a nič prevratného to nedonieslo, ale niektoré scény mali dosť mrazivú atmosféru. Možno kebyže je tam viacej takých scén a viacej lakačiek, ktoré by mi zvierali veniec, by som dal aj 5*.(30.8.2012)

• - Film je inšpirovaný skutočným príbehom muža, ktorý v roku 2004 ponúkal cez eBay “originál skrinky obývanej démonom, ktorá nemala byť nikdy otvorená, ale dávne varovanie zostalo nevypočuté“. (Sufferer)

• - V roce 2004 vyšla v Los Angeles Times reportáž o muži, který údajně prodával originální Dybbukovu skříňku, jež způsobila každému z předchozích majitelů okamžiky nepředstavitelné hrůzy. Předmět nakonec zakoupil kurátor univerzitního muzea a začal zkoumat jeho minulost a neblahý vliv na její předchozí majitele. Pátrání ho přivedlo ke staré ženě, která přežila holocaust a po válce si přivezla zapečetěnou skříňku do Ameriky. (MikeCool)

• - Původně byl film od MPAA hodnocen ratingem R, později bylo však omezení zmírněno na PG-13. (josefklimes)