Kletba z temnot

• Irsko

• Nizozemsko

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA / Kanada, 2012, 88 min

Tak nakonec to nebyl zas tak špatnej film jak jsem si původně myslel. Rozpočet 14 mil.USD, to mi nějak nevadilo. Příběh a nápad docela dobrý. Film se rozjížděl pomalu a když už se něco stalo, tak to nemělo na mě takový účinek. Pár lekacích scén se najde. Ale tenhle film nemá moc hororových prvků. Hodně věcí je tam nedořešených nebo nesprávně zpracovaných. Takže je to tak na půl. Přístupnost PG-13 se moc nepovedla, kdyby to bylo v R-ku, možná by to dopadlo trochu lépe. Některé scény ale byly trochu drsnější na tak nízkou přístupnost. Přesto se na to dá podívat, hodnotím s odř.ušima na 50% = ***(1.10.2012)

světová kinematografie vyvrhla v posledních letech udivující množství filmů s exorcistickým námětem, ať už v to počítáme bezrozpočtový brak, kterému vůbec nemá smysl věnovat pozornost, nebo daleko ambicióznější hollywoodské zmetky lákající na zajímavé herecké obsazení. diváci jsou přesycení a žádají vysokou kvalitu. ovšem ani skromná Kletba z temnot z produkce Sama Raimiho nepřekonala prvenství Friedkinova legendárního Vymítače ďábla. nicméně, byl to obstojný pokus. představa, že pozadí judaistické démonologie vnese do hororového subžánru trochu svěžího a snad i mrazivějšího vánku, byla mylná, ostatně jako i naděje, že (jako vždy) pochybné výroky o inspiraci ve skutečných událostech přiživí atmosféru filmu. v té jako kdyby se tvůrci více zaměřili na líčení pocitů souvisejících s rozvrácenou rodinou, než aby se věnovali oparu hrůzy, bez něhož se horor nemůže obejít. přesto, odvedli slušnou práci a kupodivu ani nevadí absence jakéhokoliv ozvláštnění nebo inovace žánrové šablony. zamrzí snad jen snadná předpověditelnost jak ve smyslu předpovídání vývoje děje, tak také při očekávání lekaček. v druhém bodě velice prospívá místy až ohlušující hudba, kvůli které se vyplatí zhlédnout film v kině. dalším důvodem může být občasně zajímavý střih a vydařená kamera, která sází - jak bývá u hororů poslední doby obvyklé - na sterilní, chladně symetrické kompozice záběrů, kontrasty velkých bílých a černých ploch, zrcadla, pomalé nájezdy a nerealistické svícení a barevné provedení. tyto kvality povznášejí snímek na úroveň technicky velice dobře zvládnutého průměru, kterému však schází pravý um, mystické cosi, co by divákům dovolilo opravdu na okamžik uvěřit a následně se zhrozit do morku kostí.(10.10.2012)

Nečakané prekvapenie na rozdiel od očakávaného SINISTERa. Kvalitný démonický horor (Ole Bornedal je skrátka trieda), žiadna lacná a chvalabohu nie ručná kamera ako v THE LAST EXORCISM. Šťastný výber hercov, hlavne J.D.Morgan na ktorom to celé srojí ale aj mne nesympatická Kyra Sedgwick sa dala tentokrát prežiť. Mladé herečky tiež paráda. Minimálne o dve triedy lepší ako DEVIL SEED a jeden z top hororov 2012.(13.1.2013)

• D.Moore

Nic moc. Jak už jsem někdy psal, když se film hned na začátku uvede titulkem "podle skutečné události", jsem maximálně obezřetný. Většinou to v překladu z filmařské do lidské řeči totiž znamená "Vymysleli jsme si spoustu hloupých věcí, které se vám budou zdát nereálné, ale fakt se to stalo!" Tentokrát to bylo podobné. Můry vylétají z krků živých lidí, posedlí lidé létají po pokoji jako čamrdy od stěny ke stěně, tvář démona uvnitř těla je vidět na magnetické rezonanci... Nic proti tomu, ale ať mi nikdo se vší vážnost netvrdí, že "toto se stalo jedné rodině během 30 dnů". Posednutí? Prosím. Dibuk zavřený ve skříňce? Jistě, proč ne, s tím nemám problém. Ale ta dodaná hollywoodská fantasmagorie k tomu (pět scenáristů!), ta mi dobře neudělala. A je to škoda, protože natočeno je to slušně a Jeffrey Dean Morgan i obě holčičky jsou skvělí.(4.9.2013)

Není pravda, že exorcismus je čisticí prostředek, který vyrábí Henkel. Je to prostředek vymítací, prostě když potřebujete něco vymést. Tydy vymetali ošklivého bubáka, kterého i s truhlou koupili za 55 dolarů. Je sice krize, ale i tak si uvědomte, že nejste tak bohatí byste si kupovali levné bubáky. Každopádně radím nekupovat žádného bubáka pod sto dolarů.(8.10.2012)

• - Filmaři při natáčení použili živé můry. Velká scéna vyžadovala 2000 kusů tohoto hmyzu, který měl zaplnit dětský pokoj. Motýly museli přinést ve stádiu larev, aby se vylíhli na místě. (rafix)

• - Dybbuk je v židovské mytologii zlý duch hledající lidské oběti, do nichž by mohl vstoupit a ovládnout je. (MikeCool)

• - Film se natáčel v kanadském Vancouveru v Britské Kolumbii. (rafix)