Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

marhoul

Po shlédnutí 1. části nemohu jinak, než dát pět hvězdiček. Konečně někdo (a nikdo menší než A. H.) věrně a s úctou natočil film o tragických událostech, které ovlivnily životy mnoha lidí. Jan Palach- upálil se pro důležitou věc... Na Václaváku, během dne. Kolikrát jsme už o tom slyšeli? ..ale je rozdíl stokrát slyšet a jednou vidět. Vidět najednou vše, co se kolem začalo dít- nedít. Ten, kdo tu dobu zažil, ví. Já ještě nebyla na světě a vím prostě jen něco. Dnes mi ale tvůrci dali možnost nahlédnout dále. Snad proto, že jsem sama maminkou, pukalo mi srdce při hereckém výkonu paní Jaroslavy Pokorné. Byla prostě úžasná! Celková, pietní a vkusná atmosféra snímku nemá obdoby! Paní režisérka se osobně účastnila "palachiády". Jsem ráda, že uplatnila svůj talent, vzpomínky, spojila se se skvělým scénáristou, s řadou excelentních herců a vytvořila prostě nádherný film, který by měli promítat povinně na středních školách. P.S. : Famózně hraje Petr Stach!!! Dodatek po shlédnutí celé série: nastala chvíle, kdy jsem se rozplakala nahlas. To se mi stalo pouze v životě, nikdy ne u filmu. A teď kriticky: všem, co v tom hráli, to nikdy nezapomenu. Dobrá práce! ()

triatlet

Překvapilo mě, jak graduje atmosféra. První díl seznamuje s dobou, druhý propracovává charaktery a třetí ukazuje, nakolik byli jednotliví lidé charakteroví... Perfektně zvládnutá dobová atmosféra, velice přesvědčivé herecké výkony - nejen T. Pauhofové nebo V. Kotka, ale i představitelů Palachových příbuzných (matka, bratr). ()

mcb

Nejzásadnější tuzemský počin za posledních dvacet let a zároveň přesný opak uměle patetických Lidic. Suverénní a filmařsky sebejisté dílo po všech stránkách, které u nás nemá obdoby. ()

lillien

Po prvním dílu o Palachovi docela zklamání. Dost natahované, trochu patetické a třetí hvězdu přidávám opravdu jen z piety. Kdo neměl fotra s matkou bolševiky, tak už i jako malej harant tuhle srpnovou historii dobře znal a chová úctu jak k Palachovu činu, tak k lidem, kteří následný marast přežívali v nesouhlasu s nastoleným režimem, se všemi nepříjemnými důsledky. Rudá svině na tento filmový pomník stejně koukat nebude, nebo se tomu vysměje. Bylo mu to u prdele tenkrát a bude mu to u prdele i teď. Historická rekonstrukce Palachovy oběti, matčin bol a bezmoc, jaká se v lidech začínala rozlézat. V tomto směru mě mnohem víc rozdrtily některé knihy. ()

Flego

Výnimočný projekt si zaslúži výnimočnú divácku pozornosť. Upálenie Jana Palacha je len spúšťačom udalostí, ktoré nasledovali potom. Zúfalý a márny boj je pohltený silnejúcou boľševizáciou krajiny, ktorá sa po auguste 1968 pevne ukotvila v následnej normalizácii. Určite nemá význam popisovať udalosti, každý predsa poznáme dejiny vlastnej krajiny, v každom prípade treba oceniť precízny scenár, kde je priestor aj na charaktery postáv, výborná bola aj hudba a taktiež herecké výkony. ()

Kmotr

Po shlédnutí kompletní minisérie v kině, jsem dokonce uvažovala, že si snad budu muset předplatit HBO. Bohužel Hořící keř producenti neplánují uvádět v kině, což je škoda, jelikož jde o sérii hodnou velkého plátna. Projekt spojil několik generací dohromady, mladého autora scénáře (Štěpán Hulík), režisérku (Agnieszka Holland), která v době ,,palachiády" studovala na Famu a sama působila ve studentském hnutí a aktéry o niž film je (bratr Jana Palacha, dcera Dagmar Burešová...). Několik generací s různými pohledy a jedním výsledkem. Skvěle vystavěné drama s detailní analýzou tehdejší společnosti. Hořící keř ukazuje příběh, který si myslíme, že známe, ale nakonec zjistíme, že nám ho ukazuje z jiného pohledu. více o filmu: http://www.indiefilm.cz/2013/01/23/horici-ker-nalehavy-hlas-z-plamenu-ktery-neni-pouhou-ozvenou/ ()

poz3n

Co k tomu dodat. Stále nemáme odvahu sami natočit něco takového, tak musí přijít někdo zvenčí a vše vzít pod svou taktovku. Hořící keř je skvěle natočený, zahraný a především ve mně vykřesal velký pocit vlastenectví, které poslední roky vzalo dráhu někam neznámo pryč. Poslední scéna celého seriálu mi dokonce vehnala slzy do očí. Co víc si u takového počinu přát. 9/10 ()

honajz

Tak jo, výpravou a filmově je to vymazlené - ty zelenavé a šedé, depresivní filtry, neb taková přece byla doba, šedá a depresivní, a musíme to jó vokázat, aby to všichni viděli. Nikde žádnej mekáč, billboardy, a dokonce ani tolik aut! Nikde Starbucks, místo notebooků psací stroje, a lidi jedli oves. Nikdo, rozumíte nikdo!, nebyl šťastný. A svět se dělil na ty ušlechtilé a moudré bojovníky proti totalitě, a na ty podrazáky, hajzlíky jedny, co s režimem kolaborovali. Nikdo mezi, nikdo neutrální a nezávislý, kdo se jen snaží přežít, navzdory režimu. Stejně tak se dnes mnozí snaží přežít navzdory milosrdným pravicovým i levicovým režimům, stejně tak se dnes lidé na protest proti nesmyslným zákonům upalují, ale o tom se filmy netočí. Ti, co se upalují dnes, jsou přece blázni. Mohli za své dluhy přece cestovat do zahraničí nebo si koupit v hypermarketu novou pračku pod most! O tomhle se jim za komančů ani nesnilo! ... Pokud vím, i přátelé a příbuzní samotného Palacha nejsou tímto filmem nějak nadšeni. Překrucuje fakta. Každý film má sice nárok na určitou interpretaci, ale nesmí vyloženě lhát. Což Hořící keř dělá. Je dojímavou agitkou naruby. Jak paní Holland kdysi točila zajímavé filmy, dnes točí podobně, jako kdysi za normalizace prokádrování rejžové. ... Teoreticky bychom si zde mohli povídat, že filmu chybí hlavní hrdina, že se sice dozvíme nakonec osud advokátky, ale už ne Palachovy maminky, atd., atd., ale u agitek přece nejde o děj a postavy. ()

rikitiki

Polka! Natočila to Polka! Proč, kurnik, nedokážeme naše hrdiny oslavit důstojně sami? Proč si říkáme vždycky nějaké to: "No, jo ale ....?" Přistoupila k tomu neskutečně reálně a zároveň pietně, Jana Palacha nikdy neukáže. Jen jako plamen, jen pod plachtou, i jen náznakem se o něm zmiňují ostatní. Nenápadný kluk ze Všetat, který si tiše studoval. A pak tohle! Vykřičník, který by měl proudit naší krví navždy. Nikdy ho neukáže (jen fotky jeho ohořelého těla - otřesné, zasahující, bolestně smrtelné). _____V jejím zobrazení je Jan Palach podobný Kristu, kterého taky - z úcty - ve starých filmech nezobrazovali. Jen jako stín, jen jako dotyk. Jsou činy, které nedokážeme zpodobnit..----- Agnieszka to přesto zkusila a uspěla. Ta smrtelná hrůza z Palachova činu, i z doby, která nastolila normalizační tupost jíž nikdo nevěřil, ale všichni se chovali, že to takhle má být . A přesto ta samozřejmost hrdosti, neuvěřitelně statečná, s níž někteří trvají, že takhle to být nemá. Lidé popírající svoji dobu. Ano, první díl je zdánlivě nejlepší. Akce a reakce. Druhé dva jsou mikroskopické soudní drama. Upocené, pinožící se a trochu trapné. Čekala jsem něco ve stylu amerických soudních dramat - velkou řeč před jihnoucí porotou. Místo toho jen neústupnost a citování paragrafů v zatuchlém kumbále. Ale tak to nejspíš bylo. Žádné vítězství spravedlnosti, ale formální porážka. Přesto vítězství, dokonce i v očích představitelů zvůle. Jen oficiálně nepřiznané. ___ Agnieszka mně dostala precizností, s jakou vede herce. Málokdy se vidí tak detailní procítění. Ten prázdně vyděšený pohled zpod talíře polívky, když se protagonista dozví, že Jan Palach zemřel. Soustředění na detail je vůbec Agnieszina silná zbraň, v obraze nenechává nic náhodě - třeba nohy Palachovy matky bořící se do bláta. A takových momentů je tam hodně. ___Natočila to Polka .Natočila to o nás. Natočila to jako legendu o světci. Přesto s lidmi, jejich uvěřitelnými city, s jejich zranitelností, malostí i velikostí.-------Agnieszko, díky! ()

Ivoshek

Nuda, póza, afekt. Nezajímave. Svou roli hraje u mne asi i to, ze bojovat proti něčemu tím, ze se zapálím, mi dává pramálo smyslu. Ale i kdybych od tohohle upustil, pořád by mi vadilo, jak málo se toho děje a jak fadne je to zpracované. Jediné, co bych pochválil, je zapojeni neherců, třeba Emy Smetanové. Pochvalu zaslouží kamera, obraz tu celkově funguje. Oproti tomu tu zase dost chybí hudba. ()

=woody=

Dzień dobry! Zdravím po polski - polština tu však není zapotřebí, Agniezska češtinu nezapomněla! ;-) Tato vitální osůbka nám dokazuje svojí suverenitu po celý svůj umělecký život, už od dob studií na pražské FAMU.. Poslední dvě veledíla však definitivně posouvají režisérku na filmový Olymp! "V temnotě" bylo výborné, no a "Hořící keř" prostě dokonalý.. Silné téma poutavě představeno ve třech jednáních, vás ani na minutu nenechá vypnout centrálu. Dramaturgicky propracované, herecky vybičované do preciznosti, která v jiných českých projektech chybí, není co vytknout. Není.. Měl jsem se taaakhle filmově! ;-) Woo. ()

hansel97

Původně jsem si chtěl Hořící keř rozkouskovat, no a nakonec jsem ho sjel na jeden zátah, neplánovaně. Ale ten film mě tak neuvěřitelně pohltil, že jsem prostě nemohl čekat do zítra na další dění. A opravdu si nepamatuji, kdy mě nějaký film takhle moc přikoval k obrazovce, že jsem od něj nemohl odtrhnou oči po 4 hodiny! Opravdu jsem bez jakéhokoliv zívání a mžourání očí vydržel do dvou do rána koukat na tohle bravurně zvládnuté drama. Herecké výkony jsou kapitola sama o sobě, herecké legendy v těch nejmenších rolích, trochu mi nesedli Budař s Pauhofovou, ale nevadili mi. Celkově naprosto dokonalá atmosféra a výborné ztvárnění mnohokrát viděného utrpení lidí bojujících proti režimu takovým způsobem, že jsem čuměl s otevřenou pusou. ()

Havenohome

Hodnotenie prvej časti: Takto to vyzerá, keď robí film filmový vedec a oscarová režisérka. Aj tí naší herci konečne majú čo hrať a nestrápňujú sa. Réžia je premyslená do poslednej bodky. Významy sa budujú minimalistickými pohľadmi. Všetky postavy sú ambivalentné, každá má premyslenú motiváciu pre svoje konanie. Cesta za matkou má hichcockovské napätie. Výprava nemá skanzenoidný charakter. Spájanie veľkých dejín s malými je zvládnuté ukážkovo. Hneď prvá metafora s prehodenou výhybkou je veľmi trefná a mnohoznačná. Hollandová má vycibrený cit pre synekdochické rozprávanie. Hulík si narozdiel od veľkého množstva domácich scenáristov robí poctivý výskum. Preto nemusí siahať po klišé ale prichádza s autentickými udalosťami. Štrba podáva svoj životný kameramanský výkon. Nie je to patetické, je to emočná rozbuška. ()

claudel

Jan Hřebejk měl asi pravdu na Cenách české kritiky, tohle televizní dílo strčí do kapsy leckterý celovečerní film v kině. A. Holland prokázala své mistrovství a natočila velmi kompaktní minisérii, kde nechala vyniknout síle příběhu, vynikající kameře a úžasným hereckým výkonům. V zástupu hereckých hvězd uhání na čele bezkonkurenčně Jaroslava Pokorná, při některých scénách musí diváka píchat u srdce, Táňa Pauhofová podává životní výkon, David Novotný a Igor Bareš v záporných rolích také nikdy nezklamou, překvapil Vojtěch Kotek, Ivan Trojan je sázka na jistotu. Mně jen trošku neseděla volba Martina Huby, tento sympatický, milý a noblesní herec se mi do role komunistického poslance zkrátka nehodil. ()

Ištván87

Ano, ano, ano. Jen víc takhle dobrých filmů. Film (resp. série) je kvalitní ve všech směrech, včetně scénáře, což u nás v posledních letech není úplně obvyklé. Kvalitní herecké výkony, vynikající kamera, pevná režie, to vše, spolu s výborně napsaným scénářem, tvoří výborný mix. Krásně to šlape. I když si odmyslím důležitost sdělení, zkrátka i kdyby se jednalo čistě o fiktivní záležitost, stejně by to bylo výborné. Je sice pravda, že má výhodu v poměrně štědrém rozpočtu a kvalitním zázemí, ale davové scény nebo digitální dokreslovačky, to je to poslední, co na tom filmu je. Základem je scénář, a já se už teď těším, co dalšího Štěpán Hulík napíše. ()

ARI50

No asi jsem čekal mnohem více, nebo trošku jinak, nevím jak to popsat. Bylo to důležité a zajímavé ale něco emotivního nebo jiného mi chybělo. ()

becki_tu

Politicko-historický epos, který nemá v novodobé historii české kinematografie obdoby. Je jen škoda, že nejlepší část je hned ta první. Další dvě části jsou o samotném procesu proti Novému, který už nemá takovou vyprávěcí sílu, ale ústí v dějinami tvořené finále, ze kterého i po dvaceti letech mrazí. Mimo jiné zaujme i vizuál, se kterým by Hořící keř bodoval i na velkém plátně. Je možná jen škoda, že se toho neujal český režisér. Ikdyž na druhou stranu možná právě díky absenci čecha na režisérské židli to dopadlo právě takhle. ()

luka4615

Temný epitaf naši nedávné historie, umně rozestřený do podoby úderné minisérie. Hořící keř režisérky Agnieszky Holland nám velmi podrobnou optikou přestavuje činy následující bezprostředně po upálení Jana Palacha, jež vrcholí až u vykonstruovaného soudního přelíčení. Tvůrci se všemi postavami pracuji skutečně výtečně, takže i přes jejich značné množství nemáte sebemenší problém se mezi nimi orientovat. Po technické stránce se rovněž jedná o vysoce nadprůměrné dílo, které dozajista v záplavě děl s podobným tématem určitě nezapadne. Zamrzí zde tedy pouze poněkud rozvláčná poslední epizoda, která k tempu prvních dvou moc nesedí. Avšak i přes tento malý detail se jedná o “must see” edukativní záležitost, kterou byste určitě neměli minout. Skvělá práce! (HBO Max) ()

Coleator

Lidem je třeba historii neustále připomínat, obzvlášť tu od začátku druhé světové války... A Hořící keř připomíná výborně - a vzhledem k velmi dlouhé pasáži si může dovolit zacházet do podrobností, ke kterým by se člověk jinou cestou asi jinak nedostal - a jsem za to velmi rád... Skvělí herci, výborná režie, zajímavá kamera, perfektní soundtrack - bez váhání 5 hvězd... ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)