Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. (CinemArt)

Ivo

Nasládle dojemný kýč vycházející z nejlepších budovatelských a vlasteneckých tradic amerického lidu. Už u Abby vesele notující při údržbě opuštěného marťanského vozového parku jsem zvažoval rychlý exodus z kina (otázka optimálních playlistů byla zjevně jedním ze stěžejních a nejpalčivějších problémů ztroskotavšího hrdiny). Zůstat spoustu měsíců sám polomrtvý na Marsu je podle filmu celkem pohodička, brambory a kyselo podávány a hnojeny denně, je tam i pěkně veselo s kúlovými hláškami a bodrými dementními monology, všechno se skvěle daří a hrdina si dovolenou docela užívá ... Samozřejmě je nutné přidat pár povinných naoko "drobných potíží" na cestě ke 100% nevyhnutelnému závěru, jako vždy pečlivě dodržet předepsané barevně korektní složení všech týmů (United Colours of Benetton) a jako bonus k dojemnému globálnímu nadšení tentokrát přicházejí i tleskající a jásající soudruzi na čínském václaváku ... Nulové napětí, povinně hloupý happyend a lehce bezpohlavní posádka včetně uvědomělé velitelky ... kinedril po představení bohužel nepodávali ... jako animovaná pohádka pro děti by to možná bylo ok ... A že by ani ve scifi filmech rakety nedokázaly letět o chlup rychleji než v dobách Konstantina Ciolkovského a ploužily se na Mars rok ? ()

bearmeedek

Spíše než sci-fi jsem film vnímal jako reálný příběh. Délka mohla být kratší, nebylo vzhledem k ději potřeba tolik natahovat. Celkové podání daného tématu vyznívá jakoby realita bez nadsázky, ale: všechno plyne moc jednoduše, odlehčeně, s humorem. Nic není až takový problém, vše se hned vyřeší. Je zvláštní, že při odchodu z kina právě tyto "frajeřinky" na sebe upozorňovaly v mém mozku a snažily se stlačit celkový dojem. A to zrovna já ve spoustě filmů omlouvám nadsázku, že je to film a zábava. Asi to bylo tématem. Vesmír je temnější. Interstellar a Gravitace měly trochu jiné napětí. Tento příběh byl zase velice optimistický. Nejlepší hláška od jednoho z vesmírnautů: "Nechali jsme tě tam, protože tě nemáme rádi ..." A taky jsem ještě neviděl Mars tak zevrubně. ()

RajAthen

Skloubení Gravitace a Měsíce s Mattam Damonem vzniká další osobní scifi příběh v exotických kulisách. Jelikož mám podobné deníčky mimo Zem rád, pak má již z valné části vyhráno. Ridley Scott je u mě velmi schopný řemeslník s průměrnými scénáři. Zde je scénář jednoduchý a řemeslně dobře zvládnutý, takže mé přesvědčení narušeno není. Jediné, co mi zpětně přišlo zvláštní, byla skutečnost, že jsem se o Matta nikdy ani v nejmenším nebál, což je trochu v rozporu se snahou filmu. Chtělo by to dělat directors cut více nápaditý.:) ()

netWoor

Říká se, že z hovna se dá uplést bič. A jelikož nejsem biolog, budu věřit, že z něj vyroste i brambora. Jelikož nejsem chemik, budu též věřit, že to hovno (brambora) se dá zavlažovat tak, jak je uvedeno. Jelikož nejsem orientační běžec, budu věřit, že není zase tak těžké tam někde v dáli najít pískem zasypané vozítko, které na rozdíl od základy umí si povídat se Zemí. Výčtem, co všechno nejsem a čemu tedy asi budu muset věřit, bych mohl pokračovat. Jenže nejsem ani Američan, aby se mi ten patos postupně nezačal přejídat. Ano, ještě bych překous hlášku typu ... radí mi nejchytřejší lidé na Zemi, takže vyvrtám do střechy díru, plesknu na ní balón a to mi pomůže překonat 3200 km k raketě, kterou tam moji soukmenovci kdysi pro jistotu poslali. Ale okamžikem odstrojování modulu jsem již nevěřil ničemu, ať již někým jsem či nikoli ... takže ... slušné, dokud jde o vesmírného Robinsona, hrůza, když se to snaží o Interstellar (Gravitaci) ... ()

milhouse333

V plejádě opravdu povedených sci-fi posledních čtyř let (Moon, Interstellar, Gravitace, Nevědomí...) je Marťan filmem nejmíň se zaměřující na emoce. A to je v případě, že jste jediný člověk na Marsu, trochu nevyužitý potencionál. I tak ale super film. ()

Idahou

Co se týče "řemeslné" stránky, tak výborné - kamera, střih, zvuk, scény, kulisy atd... to všechno je fakt super. Skvělá kombinace klasické kamery s tou jakože logovací/cctv. I efekty působí přirozeně a dobře vymyšlené a načasované vtípky příjemně doplňují film. Jenže je tu ono pověstně "jenže". Dokonce dvakrát. Je to tak nějak... o ničem. Filmařsky kvalitní, ale dějově trochu ploché, skoro až dokumentární. Jasný, sledujeme osudy zapomenutého astronauta na marsu, vesmírnou stanici, houston jenže to postrádá hloubku a nějakou emotivní náplň (třeba v podobě akce). Prostě je nám předkládaná scéna za scénou, ne že by nenavazovali, ne že by nudili, ale zkrátka tomu chybí nějaký manipulátor tlaku. Snad pokud by byla stopáž kratší, děj více zhuštěn... Záběry jsou nádherné, ale dneska už to prostě nestačí. Dávám 3 až 4* ()

ppospisil

S Marťanem jsem si dával hodně na čas, a přestože moje otrávené výhledy v knihkupectví to ještě prodlužovali, tak jsem novoročně tento trhák shlédnul. Matt Damon je jeden z mých oblíbených herců, avšak mimo thrillery mu nějak nemůžu úplně přijít na chuť. Co mu ale nemůžeme upřít, hraje svoji roli docela obstojně. Přihozené smítko vtipu zvládl dokonce na výbornou a další herci ho pěkně doplňovali. Obecně je Marťan velice dobrým sci-fi filmem oslavující lidstvo a vědu, což mi vůbec nevadí.Zápletka a rozvoj děje jako adaptovaný scénář je dobře zvládnutý, akorát opět opět opět moooc dlouhé. O nějakých 10 či 15 minut by se to dalo pro dobro diváka sestříhat.Téma, efekty a věda mě notně bavila, ale jedna věc mu do 5 hvězdy chybí - napětí. Toho je tam ukrutně málo a zvraty jsou takové roozzvlááčnéé, což je pane Scotte Vaše chyba. Nicméně bych film určitě doporučil dále, protože to bylo příjemné pokoukáníčko. 80% ()

tančísvlky

Solídny film plný nemožností a založený na obraze. Zábery vymazlené do maxima sa snažia prikryť pomerne slabší limonádový scenár. Americké vlajky kam sa podívaš a nesie sa to celé v duchu predchádzajúcich trhákov z rokov minula. (Deň nezávislosti) Skôr pochybujem, že zaboduje v cenách o sošku v tomto roku. Absentuje to väčšia hĺbka v príbehu... ()

danny_21

V Ridleyho režii snad sci-fi ani nemůže dopadnout vyloženě špatně a to je i případ Démonova Marťana. Vizuální Mars skvělý, řemeslná stránka jakbysmet, stejně jako standartně dobrý Mattík, ale já čekal něco s houbkou, s víc dramatem i větší akcí. Prométheus i nedosažitelná Gravitace měly víc, než jen popcorn pro masy - 75 % ()

Lupes

Scott se opět představil jako profesionál, který ctí klasiku. A navíc upustil od nešvarů podobných filmů, tj. sentimentu, vyděračských emocí, snahy o dojetí pomocí plačících dětí u monitoru. Z Kubrickovy klasiky si vypůjčil nápad s nečekaným užitím hudebního žánru, inovoval jej ovšem nečekaně - popem let 70! A perfektně mu to vyšlo. Tleskám. Píseň Starman vám bude ještě dlouho znít v uších. Klasiku Apolla 13 o součinnosti kosmického a pozemského týmu nebylo třeba měnit. A Hanksova Trosečníka inovoval humorem a peprnými poznámkami. I to byl docela dobrý nápad. Horší je to s výběrem hlavní postavy. Damonovi jdou vlastně jen ony sprosťárny. Neumí zahrát strach, zoufalství, rezignaci... Daní je jistá absence napětí, osobní zainteresovanost diváka se nekoná. Rovněž technická propracovanost detailů chybí. Mladý afroamerický student přicházející s nápadem využití gravitace je v době počítačů klišé; z možného bohatství technických zapeklitostí vlastně jen pěstujeme brambory. Principy výroby vody, kyslíku a další detaily jsou pominuty na úkor většinového publika, psychologická hloubka traumatu trosečníka a i posádky se vůbec neřeší. Lítají ve vesmíru léta, přesto jsou celkem "v pohodě" a chovají se idealisticky. Díky tomu ovšem celé dílo klouže až příliš hladce a po povrchu. Škoda. Jinak by to byl film roku. ()

Eventyrer

Všetko bolo skvelé, všetko bolo dokonalé; hudba, kamera, scenár, dialógy, réžia, herci, výprava aj prostredie, odľahčujúci vtip. Niečo tomu však chýbalo. Čosi emočné. Astronaut umrel a veľmi ich to nevzalo. Možno som z generácie kde každú smrť postavy priveľmi prežívajú a tu mi to skrátka chýbalo. Matt sa snažil vyvolať súcit, aj mu to šlo, no nestačilo to. Aspoň pre mňa nie. ()

waska

Příjemné zjištění, že i sci-fi může být zábavná. Nutno podotknout, že v tomto případě je to hlavně Mattem Damonem, který je naprosto úžasný ve své roli. Nedokážu si představit, že by to mohl zahrát někdo jiný tak dobře a tak zábavně. Jediná škoda, že jsem neviděl v kině. Poušť Wadi Rum je naprosto dechberoucí. ()

Petula009

Marťan splnil má očekávání. Jestli je to dobře nebo špatně už nechám na Vás. Velké poučení je, že izolačkou lze spravit vše! ()

Henry Morgan

Hodně povedený film, i když oproti knize lehce patetický. Na druhou stranu ty dojímavé scény se k tomu tak nějak hezky hodí, a ačkoliv nevěřím, že by se semkl svět, kvůli jednomu jedinému životu, bylo hezké to vidět. Snad možná trochu naivní, ale i tak dojemné. Tohle amíkům opravdu jde. Co se děje týče...trochu osekaný oproti knize, ale ty nejzásadnější momenty (krom překoceného roveru na konci) tam byly. Škoda jen, že se víc nedostali Watneyimu do hlavy. Zaniklo tak nespočet perfektních knižních hlášek. Jinak ale velká chvála, myslím si, že to de facto trošku mohlo připomínat Gravitaci, ale mělo to zcela neotřelé... no vlastně všechno. Na začátku jsem se bál, že to bude z hlediska výpravy velmi nudné, díky typicky stereotypní krajině Marsu, ale překvapili mě tvůrci, jak se s tím vyrovnali a ukázali, že ta krajina není fádní, takže i různé výhledy a kýčovité scenérie se dostaly na plátno. Jasně, asi to byla Nevada, ale působilo to vcelku poctivě. ()

ER

Vesmírný pirát a Iron Man v jednom,to je Mark Watney,který si nad Marsem lítá v "kabrioletu". Vesmírné dobrodružství se všemi atributy,které dohromady dávají zábavnou podívanou.Je jen škoda,že finále je opět s tleskající Amerikou...oprava,teď i s Čínou (spousta dolarů jako vždy dělají své). ()

Acrobat

Ten poondiaty vesmír nespolupracuje. A pri probléme (a že ich nebude málo) sa buď s tým zmierite alebo začnete počítať a riešiť. Škoda (alebo vďaka?), že patrím k tým, ktorý si sadnú a pri ozaj nádhernom výhľade si na tú smrť počkajú. / Protokol 1: Vo vesmíre na inej pôde sme zatiaľ nič nevymysleli, z čoho by som (sme) mali úžitok. Odľahčený tón filmu spôsobuje vnem, že hneď zajtra tam smeruje bezstarostný zájazd nedeľnej školy až po starobný domov. Všetko je easy, cool a astrodynamiku naprogramuje niekto z výzorom z ulice, pričom tam hore sa budete len premávať a v podstate správať ako doma. Všetky riešenia prichádzajú celkovo v pohode, pričom konštanta náhoda dokonca nehrá rolu. / Protokol 2: Na druhej strane tomu vôbec nerozumiem a nechcem sa schovávať za frázy veľkohubosti. Rešpektujem silu všetkých mozgov, ale hlavne prácu filmárov, že po katastrofálnom Prometheovi išiel Ridley cestou pokory a stavil na človeka, jeho silu. Pre mňa vždy nesympatický Damon, ide po mne ako zúriaci lev a počkal kým mu nezagratulujem. Máš to mať Matt!! / Protokol 3: Tak premyslené dialógy pri problémoch fyziky, matiky atď., do toho vskutku negýčové, niekedy trefné, promptné dialógy tu vo vesmíre neboli. Sociálna sféra, medzinárodná kooperácia, je to vábne, nevtieravé. Iste, je to predovšetkým dobrodružstvo, ale natočené pútavým, neodstrašujúcim príkladom. Na vážnosť Gravity to síce nemôže mať, ale veniec úderného a podareného vesmírneho zážitku mu nemožno odoprieť./ Ratio level critical: Až to bude aktuálne, zobuďte ma! (videné 05.02.2016,BDrip) ()

haWranka

Za mě naprostá spokojenost. Film postrádal nechutně citově vyděračské momenty (pár mírně vyděračských tam samozřejmě bylo), které jsem od Amíků čekala. Hlavní hrdina je sympaťák a srandista, který svůj těžký úděl zvládá "s lehkostí". Prostě nikdy bych nevěřila, že se u filmu s tak bezútěšným tématem tolikrát zasměju. Nádherné "záběry" Marsu, to byla třešínka na dortu. Určitě jsem Marťana neviděla naposledy a teď se ještě musím vrhnout na knižní předlohu. ()

TomStrom

Dobré, nebojím se to říci. Ridley asi ještě vážně není úplně vyřízenej, jen mi v tom filmu tak nějak hodně chyběla scéna, kdy Marc na svém marťanském bramborovém políčku hbitě sbírá mandelinku, která, jak známo, je takový bramborový terminátor a žádná brambora si před ní nemůže být jista, byť by se třeba ukryla na Marsu. Ale tak třeba se to ještě objeví v budoucnu v nějakém Director's Cutu. ()

Boris.

Po dlohý době musim film ohodnotit plným počtem hvězd. Neubránim se porovnání s dalšíma vesmírnýma sci-fi filmama z poslední doby - Gravitací a Interstellar, ale Marťan mě určitě nadchnul nejvíc a to jak příběhem, tak i skvělým vyvážením mezi napínavýma scénama a vtipnýma pasážema. Prostě jsem se od začátku do konce velice příjemně bavil a celý film na mě působil velmi uvěřitelně. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (více)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (více)