Bohéma

Česko, 2017, 7 h 56 min (Minutáž: 72–94 min)

Scénář:

Tereza Brdečková

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Michal Rataj

Michal Dlouhý, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Saša Rašilov nejml., Judit Pecháček, Michal Balcar, Ondřej Pavelka, David Novotný, Václav Jiráček (více)

Epizody(6)

Bylo jednou jedno studio na Barrandově, kterým prošly dějiny. Patřilo k vůbec nejmodernějším v celé Evropě. Ve filmech, které se tam natáčely, hráli velikáni z Národního divadla, komici, krasavice, lamači srdcí. Občas se jelo natáčet do exteriéru a často se vyráželo do barů, chodilo do kina nebo konspirovalo v bytech. Ale studio, to byl opravdový domov. Kdo sem zapadl, tomu se nemohlo nic stát – anebo to aspoň tak vypadalo a dlouho si to všichni mysleli. Jenže pak přišlo osvobození následované znárodněním filmu a studio patřilo lidu. Ale hercům šlo i nadále hlavně o filmové role... Hitler a Goebbels zbožňovali film a věděli, že pro masy pracujících ve válečné výrobě je kino důležité jako chleba a mnohdy snad i nahradí svobodu. Předpokládali, že na tomto se s českými filmaři shodnou, a nemýlili se: komedie a romance se slavnými českými herci se točily skoro až do konce války jako na běžícím pásu.

Němci založili společnost Pragfilm, která pohltila bývalé AB Barrandov. Investovali do vybavení ateliérů a zaměstnávali dvě tisícovky převážně českých lidí s cílem natáčet německé i české filmy. Díky tomu na tom byla poválečná znárodněná kinematografie skvěle. České filmy pomáhaly udržet v protektorátu klid a pořádek, konstatovali nacisté. A zároveň udržovali národní povědomí, konstatovali Češi. A tak byli všichni spokojení a ruka ruku myla: diváci v kině zapomínali na drsnou skutečnost, producenti vydělávali a filmaři díky šlapající výrobě nemuseli na práce do Německa. Tito všichni nebyli vidět. Vidět ale byli herci, jejichž popularita za protektorátu vyletěla jako kometa. Jenže se neobešla bez společenských styků s nacisty, a tak většina českých hvězd stála po válce před lidovým soudem pro kolaboraci. Motivem obvinění byla často jen závist a špatné svědomí právě těch diváků, kteří hvězdám krátce předtím nadšeně tleskali. Někteří byli očištěni, ale většině to stejně nepomohlo. A byli takoví, kteří klidně zradili kohokoliv a prohlásili cokoliv. Jen aby mohli hrát dál – i za komunistů. Prostě vklouzli z jedné kolaborace do jiné. (Česká televize)

PaRi

Prostě velikány Buriana, Štěpánka či Marvana nelze hrát!! Pokud to někdo zkusí nutně musí dojí ke karikatuře a pokud tvůrci přistupují k reálným velikánům navíc nepravdami tak se tisíckrát mohou vymlouvat na autorskou licenci, prostě je to čirý diletantismus! Navíc, jak se nechala slyšet Jana Štěpánková, nikdo s nimi nic nekonzultoval. Scénáristka Brdečková si tohle vše uvědomovala a původně chtěla, aby se jednalo o smyšlené postavy. Škoda, že s touto opulentností souhlasila a poškodila si tak své dobré jméno. ()

Pulper

Nebudu se moc rozepisovat, ač jsem to měl původně v plánu. Je to nudné, šedé, bezvýrazné, unylé, hloupé. První díl celý, útržky z dalších dvou. Proti hercům nic nemám. Hlavní čtveřice to zvládla dobře. I za Novotným si toho Marvana umím představit. Špatný je scénář a režie. Prkenně a bezvýrazně odříkané věty. Čekal jsem obyčejné lidské osudy a ne stále zobrazovat, jak kdo ohýbá záda a křiví si charakter. Všichni jsou téměř pořád buď naštvaní nebo smutní a splývají. Vymyšlené postavy můžou fungovat ve filmech, které se odehrávají v dobách, které nikdo nepamatuje (Gladiátor), nebo pokud nikdy historii neovlivnily (Forrest Gump). Ne v příběhu, který se stal před několika desítkami let, je o něm spousta dokumentů a vymyšlenina se nehne od profláknutých ksichtů. Chápu příbuzné slavných herců, když jim vadí, že se jich nikdo neptal, co a jak kdo řekl, jak se choval atd. To je totiž to nejmenší, co mohli paní rádoby scénáristka a pan oceněný režisér udělat. Ne si bohapustě vymýšlet neexistující situace a mrvit ty skutečné. Dvě malé poznámky na závěr. Neříká se "síg hajl", ale "zíg hajl". A opravdu němečtí vojáci museli mluvit česky a vypadat tolik jako Češi? Byl by takový problém sehnat německý komparz nebo někoho, kdo má německé předky, aby aspoň vzhledově odpovídal? Zapomněl jsem na jednu věc, kterou tu už pár lidí vypíchlo. Naprosto příšerný Vladislav Vančura. To opravdu bolelo. ()

Uesbe

medzi imitáciou a paródiou je hranica jedného vlasu a verím hercom, že mohli aj dušu vypľuť spolu s rekvizitármi, čo museli dávať dobrý pozor na (po)vojnové symboly, aby im záhadne nemizli......hlavne to netreba brať úplne doslova......pretože sa už aj tak nedozvieme, ako presne to bolo......len nechápem dve veci: prečo z Gollovej urobili Krallovú a kde bol Werich? ()

kosoj

Po druhém shlédnutí zvedám. Obsazení za 1, zahrané za 1, dle mého názoru i vedené za 1, ale příběh se trochu rozpadá. Přesto radost. ()

lolaloka

Po prvním dílu si vůbec netroufám bodovat a počkám po skončení seriálu. První díl hodnotím trochu rozporuplně. Na jednu stranu skvělý námět v nesmírně těžkém a zároven přitažlivém období a místě barandovských ateliérů plných našich filmových hvězd. Skvělý výkon Javorského a Dlouhého. Je to bruslení po tenkém ledě, hrát takové hvězdy ... a nepřehrávat ( i když to asi láká), aby se z toho nestala parodie. Od Javorského se čeká svkělá herecká práce, Dlouhý mě velmi potěšil a už jen kvůli těmto dvěma se budu dívat dál. Nevadí mi melodie, která film provází, ale čekala bych více dobové hudby, která by seriál doplnovala.Závěrečná ježkovo-werichova píseň se pěvecky nepovedla, určitě by se dala nazpívat jinou zpěvačkou, snad by bylo lepší použít krásnou dobovou nahrávku. Věřím, že se seriál dál rozvine, posune a bude zajímavější i z hlediska těch krkolomných vsuvek pana vypravěče. Co herečky 30. let, na kterých filmy stály a jejichž pracovní i životní osudy jsou neméně zajímavé a seriálu chybí, kde proboha jsou? Byt by se tam měly jen mihnout v miniepizodách. Jakási Lilli - i když Judith je mi sympatická, je to málo. :) Snad to nebude vedle manželek herců jediná ženská role tohoto seriálu. Tak si říkám po prvním dílu, že snad to nebude tak hrozné... ()

brzozin

Pilotní díl to má vždycky setsakra těžké. Musí vás vtáhnout do atmosféry doby a prostředí, představit vám všechny hlavní postavy a vykreslit jejich základní charaktery. Vytýčit významné konflikty a vztahy a navíc musí mít i svůj vlastní příběh. Ovšem podle jeho kvalit často poznáte i úroveň celého seriálu. A tady je třeba říci, že se to Sedláčkovi moc nepovedlo a po několika minutách se to dokonce naprosto rozsypalo. Dobová atmosféra 30. let z toho dýchá opravdu jen okrajově – především díky docela povedené výpravě. Tím to ale hasne. Postav se tu v několika prvních minutách vyrojí taková kvanta, že si říkáte, jestli nejde o nějakou davovou scénu s komparsem. Ale ne, jsou to všechno hlavní postavy. Ovšem kromě několika málo výjimek (Rašilov, Javorský) jsou typově tak identické, že nemáte šanci poznat, kdo je kdo. Navíc nemají ani prostor na to, aby vás jakkoliv zaujaly a vyprofilovaly se. Tvůrci si s tím ale hlavu nelámou a mnohé z nich dokonce ani nepředstaví a nechají je rovnou pronést pár replik a pak zase zmizet. Chápu, že pro dříve narozené milovníky filmů pro pamětníky bude jejich identifikace brnkačka, ale současná mladší generace, která zná tak maximálně Buriana a Marvana (a to kdo ví jestli), z toho bude mít v kebuli vaječinu. Jeden bod dávám za perfektně zahraného Buriana – v podstatě jedinou výraznou a poznatelnou postavu celé této taškařice. Uvidíme, možná ještě hodnocení změním. Ale výrazně výš to už nebude. ()

Fajt odpad!

Není to komedie, není to skvělý film a není to ani dokument, prostě opět další film k ničemu. Známé osobnosti jsou zkreslené a neodpovídají historickému povědomí. Nevím kde režisér R. Sedláček čerpal vědomosti. ()

morris22

Na jednu stranu je super, že Bohéma vyvolala diskuzi na téma vzniku filmů za Protektorátu (muselo to stát spoustu usílí, času a peněz) ...na druhou stranu mě ale vážně nebaví koukat na seriál se zapnutým notebookem a průběžně si muset zjišťovat, kdo je kdo a co je a co není pravda! Podle mého je Bohéma kočkopes. Argument typu, že lidi si pravdu zjistí, je sice fajn, ale bohužel jen někteří. Ostatní budou od teď skálopevně přesvědčeni, že projev o obsazení Československa ze září 1938 pronesl Zdeněk Štěpánek :( A montovat reálné a vymyšlené postavy dohromady nikdy nedělá dobrotu... ()

teba

Tak jako se mi líbilo České století, líbí se mi i Bohéma. Pořád u toho googlim, co je true story, co si přimysleli, kterej režisér co točil... :o) Javorskej s Novotným by z fleku mohli přetočit filmy pro pamětníky, příjemně mě překvapil i Dlouhej, v takový roli jsem ho dlouho neviděla. Zatím zhlédnuty dva díly, jsem zvědavá na další... ()

Karda

Po třetím díle dávám 3*.Asi jen díky Sedláčkovi,mám pro něj slabost.Ale prosím vás,vypněte už někdo tu otravnou ,všudeznějící hudbu ! To je děsnej nešvar.Jinak samozřejmě TOP - V.Javorský a M.Dlouhý.Uvidíme jestli to dosáhne aspoň trochu kvalit dialogů Českého století, zatím tak na 1/2 plynu s odřenejma ušima. Po letech upravuju hodnocení na 4*,asi tím věkem ... Ale ta otravná a nepatřičná hudba mně irituje stále. ()

DjsVorel

Mám pocit, že komentář za mě napsal už Enšpígl . Naprosto souhlasím se vším. Retrospektivní vyprávění z doby ruské okupace je pro mě trochu násilné, ale třeba to bude mít nějaké zajímavé vyústění. Trochu mě mrzí, že ta hodnocení tu jsou až tak špatná. Námět se mně líbí a nedovolila jsem si sama hodnotit seriál po prvních dílech, kde samozřejmě rozjezd byl pomalejší a než se člověk zorientoval, tak to minimálně 2-3 díly trvalo. Zdá se mně to rozhodně osvěžující nápad v záplavě televizního plevelu, doba první republiky a potažmo meziválečné a válečné doby je pro mě fascinující. Vymyšlené postavy jsou opravdu dost zbytečné. A souhlasím i s tím, že David Novotný v roli Marvana (ačkoliv mám jeho herecký projev ráda) mně naprosto nesedl. Na to, že je Marvan jedna z nejvýraznějších osobností české kinematografie, tak Novotný tu totálně zapadá. Zato naprosto opomenutý Vladimír Javorský aka Burian exceluje. Nepřekvapuje mně to, protože si již dlouho myslím, že Javorský je podceňovaný herec, ale vypořádat se s takovouhle výzvou klobouk dolů. Překvapivě ani Saša Rašilov v roli Oldřicha Nového nepůsobí rušivě (z čehož jsem měla největší obavy), zato jindy charismatický Michal Dlouhý postrádá Štěpánkův šarm a osobnost a působí na mě také mdle. Docela mě pozitivně překvapili Plesl a Hájek. Nicméně film zatím hodnotím průměrně. Některé dějové linky bych si představila trochu více rozvedené a propracované. Každopádně jsem zvědavá, jak se bude seriál dál vyvíjet. ()

MirkaP

Další promarněná šance. Na drama příliš chladné a šustící papírem, na dokument příliš hrané s řadou nepřesností a vymyšleností. A je to škoda. Komentář od Jezinka.Jezinka mi mluví z duše. ()

Petule3

Názory jsou různé, hodně kontroverzní, ale za mě to dopadlo dobře. Minimálně to, že si určitě mnoho lidí začalo googlit jména jako Zdeněk Štěpánek, Miloš Havel apod. a zjišťovat si informace o jejich životě je fajn a přínosné. Líbil se mi ten přelom konce druhé světové války ve "svobodu" v podobě sovětských manipulátorů, ten minimální rozdíl tam byl krásně vidět - stále strach a vše o něm. Jednou špatně, že člověk schovával žida, hned na to špatně, když ne...tak nevím, žít zrovna v této době, asi už jsem se odstřelila...obdiv, opravdu. Celkově na mě seriál působil ale trochu zmatečně. V každém díle další nová postava a chvíli mi vždy trvalo, než jsem se zorientovala. Co se mi líbilo opravdu moc byla hudba, která provázela celý seriál a také kostýmy, plus výkon pana Javorského, to bylo něco...Jak říkám, za mě nakonec fajn. ()

MyrnaAlec

Víc než místy nekoncepční mix scének je to dobré historické zobrazení toho, co se dělo v zákulisí tvorby nejznámějších veseloher. Ztvárnění hereckých předobrazů mnohdy excelentní /Dlouhý, Javorský/. Judit Bárdos hraje skoro všude, ale je skvělá. ()

javlapippi

Má to svoje muchy, ako napríklad miestami príliš veľa postáv a dejových línií, či náznaky čo nikam nevedú (potenciálny rozvod Vlastu Buriana), ale tie sú viac než vyvážené výkonmi pánov Javorského, Dlouhého alebo Plesla. Odbojári-neodbojári, kolaboranti-nekolaboranti, proletári-neproletári, historické osobnosti bez svätožiary. Atmosféra každej doby pôsobivo dosiahnutá, občas drobné vtípky (Chytilová) čo potešia. Ja tohoto Sedláčka môžem. ()

subic

1 frčka za kostýmy a masky a za obsazení, ale to je vše. Jinak velmi slabé až tristní, opravdu to tak bylo ve skutečnosti? ()

ostravak30

Bohéma je ambiciózní projekt, u kterého ale člověk znalý, historik či pamětník zapláče. Nakonec každý si dnes, v době internetu, může najít, jak to tehdy se známými jmény bylo. Je ale smutné, že je mezi diváky vypuštěn seriál, který sice aplikuje skutečná jména herců naší historie, ale už jaksi opomene o nich vytvářet pravdu. Seriál tak v mnohých případech uvádí skutečnosti a fakta ze života slavných, která se buď nestala, nebo byla jinak. Častokrát sledujeme natáčení filmů s názvy, jež známe, objevují se ale i naprosto neexistující díla. Tady si asi tvůrci měli ujasnit, co vlastně chtějí dělat. Pro některé osobnosti to z dnešního pohledu může být seriál doslova dehonestující a urážlivý. Co se týče jiných parametrů, hudba na mě též působila podbízivě a lacině. Někteří herci byli do svých rolí zvoleni perfektně. Vlasta Burian alias Vladimír Javorský je geniální stejně jako Saša Rašilov jako Oldřich Nový. Je ale škoda, že některá výrazná jména prvorepublikové éry tvůrci zcela pominuli, za to ale povýšili jiná, která možná ani neexistovala, nebo je těžké najít koho měla ta či ona role představovat. Že to měli herci těžké je jasné. Jak za nacistů, tak za komunistů zkrátka museli dělat ústupky, jinak by si nezahráli. A leckdy by i přišli o život. Doba je holt doba, s tím se toho moc nezmění. Celkově ale musím říct, že převracení faktů měli na svědomí nacisté a komunisté, ale aby se to dělo i dnes ve státní televizi? To je více než zarážející. ()

DanielaE

Samozřejmě během 2. dílu nehodnotím, ale zatím musím fakt vyzdvihnout výkon Javorského, mohlo by se řít, že se pro tu roli narodil, jenže to bych urazila všechny jeho velké výkony jak ve filmu, tak na divadle. Překvapením pro mě velmi překvapivě je Rašilov, kterého jsem do teď brala jako "novácký" či možná rovnou "primácký" typ herce, ale Oldřich Nový se mu vede nejen v tom "napodobení" předlohy, ale i ve ztvrárnění role jako takové. Z Novotného Marvana jsem byla zpočátku rozpačitá, ale jeho scéna Mefista (kdy nabádá Buriana, aby šel do rádia) byla tak dechberoucně typicky česká, až mi zatrnulo. ()

Danthare

Jsem mile překvapen. Po zhlédnutých třech dílech musím říct, že jsem dostal to co jsem očekával. Příjemný pohled do zákulisí ČS/Protektorátního filmu prozatím v době naší historie nejtěžší. Pravdou je, že osob v tomto zákulisí bylo hodně a pro orientaci v ději je důležité mít alespoň trochu povědomí o hercích, režisérech a době, a když toto máte, je pro Vás seriál příjemným pokoukáním. Po vizuální stránce je seriál výborně sladěn a je vidět, že na kostýmech, rekvizitách i materiálu nebylo šetřeno, což se na kvalitách obrazu odráží. K dokonalosti schází silnější scénář, který by lépe ukázal divákovi "kdo je kdo" a zamezil neznámému divákovi tápat v tom hlavním, a to je v představitelích jednotlivých rolí. Kameraman věděl co dělá, ale ten střih je mnohde zmatečný a ruší, škoda. Za mne celkovývh 75%, zatím. ()