L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Avari.73

Vynikající scénář, nabušené herecké obsazení a uchvatná atmosféra počátku 20. století. Vše šlape a chybku jsem nenašel. Ano, tohle byl první film, kde si mě Crowe získal na svou stranu. Jeho Bud White je famózní drsoň ze staré školy, přitom správňák každým coulem, se kterým by posezení u pivka rozhodně bylo zajímavé. :) Film bohužel potopil velkolepý Titanic, takže došlo "jen" na dvě ocenění od Akademie. I tak se to dá považovat za úspěch. ()

Autogram

Bravó. Mal som predstavu o dokonalej neriešiteľnej kriminálke, ale toto moju predstavu predčilo. Toľko policajtov v hlavných úlohách naraz som ešte nikde nevidel a zostáva len hádať, kto je ten dobrý a kto zlý. Žiadny z nich sa nefláka a robí svoju prácu poctivo podľa svojej morálky. Už úvodná scéna bitky policajtov mi dala tušiť, že nepôjde o celkom bežné, ale o prísne tajné skutočnosti ich práce. Za zmienku stojí vo filme značne dehonestujúca úloha vtedy začínajúceho a dnes už zbožňovaného mentalistu, to treba vidieť. ()

TheRoller

Detektívka vytŕčajúca z desiatok ďalších len obsadením (Crowe, Pearce) a atmosférou. S pribúdajúcimi modrinami síce rastie aj napätie, ale zároveň rastie aj zbytočná prekombinovanosť. Happy end to celé dorazil. S tou vetou z obsahu o Čínskej štvrti by som predsa len pomlčal. 80% ()

Taio

Toto bol ťažký náklad strmým kopcom ale našťastie nikto zo zúčastnených sa neposral v polke. Pearcovi ale skoro ušlo keď sa Crowe po ňom rozbehol! Najlepšie na tomto filme je, že tu nie je nič zlé. Scenár pecka, osadenstvo jak uliate hlavne geniálny KEVINcennes a Russell White aj tiež Elton Pearce + pobehujúci novinársky Hobit! Tretí film ktorému dávam plnú pálku 100% bez prižmurenia a s veľkou erekciou. ()

Ev.D.

Excelentní. Jeden z nejlepších filmů jaké jsem kdy viděla. Čistých 6***** ,,Koukej vypadnout." ,, Možná půjdu, možná ne." ,,Policie ty s*áči , hned vypadni nebo zavolám tvý ženě." ()

Death

Staci se podivat na herecke obsazeni a je jasne, ze tento film urcite stoji za pozornost. Drsny, syrovy, nelitostny a velmi, velmi realisticky. Zkratka jeden z nejlepsich krimi filmu vsech dob. A vedle opravdu skveleho hereckeho obsazeni se na tom podili i nemene skvely scenar(staci treba jen vzpomenout na posledni slova Kevina Spaceyho), ktery nabizi opravdu zajimavou zapletku, bez obvykle povrchnosti a lacinosti, jako u mnoha tuctovych krimi. Zvlast zaverecna pasaz stoji za to. Doporucuji vsemi deseti. ()

Pipes

Naprosto famózní detektivka s vynikajícími hereckými výkony. Mě osobně se nejvíce líbil Russell Crowe, ale tím nechci snižovat výkony ostatních herců, protože byly rovněž skvělé. V ději jsem nenašel snad jediné hluché místo, které by zavánělo nudou. Velmi pestrý a barvitý příběh společně se slušnou atmosférou Los Angeles 50. let dodává tomuto filmu ten pravý náboj. Tak jednoznačných 5*, že už jednoznačnější být nemohou - SUPER FILM. ()

manonfire

Elitní krimi. Upřímná živočišnost Russella Crowe a ledová účelovost Guy Pearce. Lidské soucítění k mrtvému prostitutovi Kevina Spacey. Málokteré krimi se tak vydaří. 90% ()

P1tr

Na můj vkus zbytečně roztahané. Ačkoliv film považuji za kvalitní, kriminálky jsem viděl nepochybně lepší a odnesl jsem si z nich více než odsud. Při vzpomínce na LA se mi nevybaví příliš záběrů, na které bych vzpomínal s láskou, či úctou. To u Obvyklích podezřelích i Mementa jsem na tom jinak. Už si ani moc nepamatuji o čem to bylo, což nesvědčí ve prospěch filmu. Nicméně na čtyri to ve výsledku vidím. ()

phata

Film, ve kterým je všechno, co bych si přál. Highlights: Bud White v podání R. Crowea a v podstatě všechny scény s ním ()

Styxos

Curtis Hanson nepotřebuje Sin city - jemu stačí L.A. město andělů plné herců předvádějící skvělé herecké výkony :-) ()

Philoun1

Film doslova nabitý holywoodskými hvězdami, má téměř vše co by měl správný krimi film mít, od vynikajích herců po krásné herečky (v tomto případě teda pouze jednu), až ke zkorumpovanosti policejních orgánů. Pro milovníky krimi a detektivek jistě špička, no a pro mě jen velice slušné:) ()

BuryGol

Amerika 50. let, kriminalita stoupá, policajti jsou podplacený bastardi a jeden z nich chce bejt ten nejlepší a nejčistší. Nevim, čim to je, ale jakmile někde hraje Kevin Spacey, tak ten film obvykle stojí za to! Když pominu pár slabších míst, tak je to fakt jeden z těch nejlepších filmů, co jsem viděl. Kdo ví, co všechno policie, ať už americká či jakákoli jiná ještě dokázala skrýt? ()

U.Tarare

NIc extra to rozhodně nebylo, taková běžná průměrná kriminálka, která je bohužel rozcamraná na dvě a půl hodiny. Nějak mě zkrátka nebaví čekat cca 90 minut, než se vlastně začne něco dít. ()

Sir-Filip

L. A. - Confidential je rozhodně více než nadprůměrná podívaná z krimi prostředí. Přesto existují i lepší (sedm například). Ptáte se, čím byl tento snímek jedinečný? No, řekl bych, že asi příběhem. Vždyť, kdy se Vám stane, abyste si na začátku udělali obrázek o tom, kdo je hodný a kdo naopak zlý, a následně ho museli celý změnit. Moc často to určitě není. Přičteme - li k tomu vysoce nadstandartní herecké obsazení (2 z mých nejoblíbenějších herců v 1 filmu), pak se máte rozhodně na co se těšit. Takže, ještě jednou shrnuto a podtrženo: Netradiční kriminální příběh + Kevin Spacey + Russel Crowe + plejáda dalších výborných herců = L. A. - přísně tajné "ENJOY IT !!!" ()

IMPAIRED

Tři čtvrtě filmu byly skvělou (PERFEKTNÍ) gangsterkou. Na rozdíl od Untouchables, takhle opravdu dobrý film má vypadat. Ta atmosféra mě moc níčila. ALe pak přibylo konspiračních teorií, a.. no nevim, jako obyčejnou gangsterku bych to bral klidně až do konce. Chtěl sem dát 4, ale za charakter Russella Crowa v prní půlce filmu jdu na pět. Ksakru, zas tři ráno. To se nedá. Kurvavoleduspát... ()

DeathTheKid

Přestřelka hvězdných jmen, no na rok 97 asi ani ne, ale dnes, to je minimálně zvučná 6ka. Mám rád všechny z oněch herců, možná jen Jamese Cromwella, ale to bude tím, že hrál sviňáka. Ale hrál ho dobře, moc dobře. Děj se může zdát celkem složitý, protože během filmu padlo stousta jmen okolo případu "sova", a to se dá snadno odstranit vícenásobným zkouknutím. [FILM VIDĚN DÍKY ČSFD] ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji