L. A. - Přísně tajné

L. A. Confidential

L. A. - Utajené skutočnosti

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1997, 138 min

Parádní, syrová krimi a jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec! Kim Basinger je nádherná a podává výborný výkon ozdobený Oscarem...Především jsem tímto snímkem objevil Guye Pearce a od té doby si na něho dávám pozor...Bonbónkem je ovšem výkon Russella Crowea v roli drsného, přesto loajálního policisty. Jednoduše řečeno - plejáda skvělých herců spolu s výborným scénářem a precizní režií = fantastický filmový zážitek.(19.8.2003)

"L.A. Confidential" je celkom dobrá kriminálka zasadená do 50-tych rokov minulého storočia. Curtis Hanson však nie je žiaden Martin Scorsese, jeho spracovanie tejto dobovej témy neni zďaleka tak dokonalé. Efekt totálneho pohĺtenia príbehom sa u mňa nedostavil. Najviac ma rozptylovali nevyvážené herecké výkony. Od tých naozaj výborných (K.Spacey), dobre zvládnutých (D.DeVito), cez šede priemerné (K.Basinger), nie moc presvedčivé (R.Crowe), dosť nepodarené (J.Cromwell) až po takmer úplne špatné (G.Pearce). Na základe vysokého hodnotenia, ktoré sa tu dostalo tomuto filmu, som očakával asi priveľa. ***(22.1.2009)

Hush-Hush..! Z garáže totiž vyjíždí nablýskaný Cadillac 1950, předními koly jsou snaživý kariérista Pearce a vznětlivý ranař Crowe, zadními mediální hvězda Spacey a platinová prostitutka Basinger. Motor vrní tóny Goldsmitha, elegantní, do posledního detailu propracovanou karoserii představuje scénář Helgelanda a volantem celé té retro parády nonšalantně otáčí Curtis Hanson. Nedivil bych se, kdyby měl v kufru mrtvolu Rollo Tomasiho.. Je dost možné, že se napoprvé budete v spletitém ději orientovat jako Jack Torrance v bludišti hotelu Overlook. Nu co, alespoň další důvod vidět to znova.(29.8.2008)

Ale jo. Napodruhý jsem tomu přišel na chutˇ. Brilantní krimi s propracovaným scenářem a báječnou atmosférou L.A. 50.let, která je hlavní předností filmu. To jsou i přesně typově vybraní herci, hlavně Croweův chlapácký ochránce žen nemá chybu. Guy Pearce se tu vysloveně překonává, na chvilku si touto rolí otevřel dvířka mezi hereckou smetánku, než si je o pár let později zase trapně přibouchl před nosem... Těch 5* nedám jenom proto, že typově podobná Polanského Čínská čtvrť je přeci jenom o třídu lepší.(13.4.2003)

Řekl bych, že L.A. Confidential by se dalo označit za noirovku, nevím jak se na to budou tvářit zdejší znalci, ale krom barevnosti to k tomuto žánru celkem sedí. V každém případě se však jedná o úžasně odvedenou práci, na diváka z obrazovek přímo dýchne dobová atmosféra a vtáhne jej do děje. Skvělé herecké výkony, úžasný scénář a zajímavý příběh, to už je přeci něco o co stojí každý fanoušek. Jistým způsobem jsem si tenhle snímek zamiloval, ano, jsem okouzlen každou scénkou, přesto se však neopovažuji hodnotit plným počtem, neboť nevěřím, že zůstane v mé hlavě. Poprvné jsem jej viděl asi před rokem a nepamatoval jsem si, až na pár scének, vůbec nic... [TOP 19/16 94%](11.12.2006)