Reklama

Reklama

L. A. - Přísně tajné

  • USA L.A. Confidential (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (1 210)

pan Hnědý 

všechny recenze uživatele

Ve vzduchu jsem cítil vydírání, špinavý peníze, pach krve. Na jednu stranu je Hollywoodská továrna pohlcena sny a jindy jak v tomto případě spíše peklo na zemi co někteří musí vytrpět jen pro potěšení druhých a pro svůj vlastní sen. Strastiplné pátrání po tajnostech hollywoodského podsvětí L. A může začít sen, který se vám možná splní. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Myslím si, že tenhle film pomohl hlavně Russelu Croweovi k dalším výrazným rolím. Tím ale nechci říct, že by snad Kevin Spacey a Guy Pearce byli méně herecky výrazní. Ale Guy Pearce je přece jen poněkud "obyčejnější" herec a Kevin Spacey už byl v té době docela známý (hlavně díky Obvyklým podezřelým). No a Russell Crowe do své role (myslím si) vložil kus sebe, svého drsňáctví a popudlivosti. Možná díky tomu z nich tří vypadal nejopravdověji. Ale jako celek předvádí zmínění herci famózní koncert, v němž je podpořili i Kim Basinger a Danny DeVito. Když se k tomu připočte opravdu originální scénář a stylová, takřka retro-atmosféra, není se co divit mimořádnému diváckému ohlasu. ()

Reklama

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

No já nevím, tohle je přesně ten typ vyhypovaného filmu, ve kterém nevidím nic zvláštního. Herci to je snad to jediné, co mohu maximálně vychválit, cásting je opravdu velmi slušný, ale co dále ? Na takový film jsem očekával alespoň inteligentní či vtipné dialogy, parádní zvraty či nějakou pamětihodnou scénu, ale bohužel nic se nedostavilo. Za mě průměrná a pomalejší kriminálka s dobrým hereckým cástingem, ale ničím vyjímečná. Jako stovky jiných. Smůla. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Skutecne vynikajici krimi, asi jedno z nejlepsich, co jsem kdy videl. Jednoznacne nejlepsi film od Curtise Hansona. Hlavni tri poldove Kevin Spacey, Russell Crowe a Guy Pearce predvadeji opravdu vynikajici vykon. Nejvic se mi libil Russell Crowe, kteremu role uzasne sedla. Ale me se vlasne libily vsichni tri hlavni poldove, protoze fakt nemaj chybu. To ovsem neznamena, ze by ostatni hrali nejak hur. Za zminku stoji i James Cromwell, Kim Basinger a Danny DeVito, kteri predvedli taky skveli vykon. Pribeh je velice promakanej, postupne se komplikuje a nemuzete predvidat, co se stane v dalsi minute, dialogy jsou taky perfektni a i kdyz je film docela dlouhej, tak ani na okamzik nenudi. Mistama to skoro pripomina az nakej gangsterskej film. Hudba je taky vyborna. Ale tenhle film jsem si uzil az na druhe skouknuti, poprve sem se krapet ztratil v deji, ale ted uz to bylo v poho, takze muzu dat zaslouzenejch 5*. ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Proč jsem tento skvost odkládal tak dlouho? Těžko říct, ale důležité je, že jsem se k němu konečně dostal, jako k poslednímu viděnému filmu roku 2023. Rok to byl pro mě a pravděpodobně i pro velkou část světa zase mizerný až mnohdy tragický, o to příjemnější je fakt, že jsem ho ukončil na noblesní, široko daleko se lesknoucí půdě drahokamu Kalifornie, Města Andělů. Kde bylo, je a bude vše třpytivé a dokonalé. Nebo něco takového by si aspoň přála tamější policie let padesátých. Jenže realita je velkolepá, moderní a přitom stále dostatečně staromilská noirová detektivka v technicoloru, plná všech propriet, které potřebujete pro rozjezd divokého, spletitého případu s počátkem v relativně jednoduché vánoční "taškařici" na policejní stanici. Hvězdně obsazené, parádně odehrané, fantasticky napsané, umně zrežírované. Co víc si přát. 9/10 ()

Galerie (108)

Zajímavosti (40)

  • Kim Basinger skoro rolu Lynn Bracken nedostala, lebo producenti tvrdili, že je na úlohu prostitútky už pristará, nakoľko mala v tom čase 44 rokov. (Raccoon.city)
  • Kim Basinger, která za ztvárnění role Lynn Bracken dostala Oscara, se v tomto 132 minutovém snímku objevuje dohromady pouhých 15 minut. (AntiasKing)

Související novinky

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

...aneb „L. A – Pořád přísně tajné“. Scénárista a režisér Oren Moverman (foto) debutoval loni nenápadným, ale spoustou cen a nominací ověnčeným dramatem The Messenger. Vítězný tým se nemění, a tak… (více)

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Reklama

Reklama