L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

mazic

nepřišlo mi to vůbec poutavé a napínavé..... byl to film který mě upoutal velmi (ironie)- když jsem ho dokoukal zjistil jsem že už jsem ho dřív viděl..... a to by se u filmů, které chtějí vyšší hodnocení stávat nemělo.... herecké výkony zajímavé ale na víc než 3 to dnes nedá.... guy pearce mi nesedl vůbec jelikož ho nemám rád.... hvězda raslovi, hvězda kevinovi a hvězda sobě že jsem to dokoukal ()

MeaCulpa

Výborné kriminální retro s perfektním scénářem a jedním z nejlepších castingů 90. let. Všichni herci hrají jako o život (hlavně Russell Crowe si zadělal na velkou Hollywoodskou kariéru). Navíc všechno ze zadu spolehlivě jistí pevnou a zatraceně stylovou rukou Curtis Hanson (který se už nikdy svému majstrštyku nepřiblížil). K filmu takřka nemám připomínek, ale k akademii by jich pár bylo. Opravdu je výkon Kim Basinger na Oscara a kde je Crowe? ()

CorteX^

Teď akorát film na Nova Cinema skončil. Když před dvěma hoďkami začal, okamžitě jsem začal filmu věnovat větší pozornost. Pak jsem si všiml přítomnosti Russella Crowa a hned jsem si film šel najít sem na csfd. Hodnocení tu bylo supr, tak jsem se šel koukat a bavit. Naprostá bomba, nechápu, jak mi tahle pecka mohla utéct. ()

Candid

Výborné krimi, kterému doba v níž se odehrává dodává úžasnou atmosférou a jeden z mála filmů, který budu schopna si pouštět znovu a znovu a stejně mě nikdy neomrzí. ()

kwaicheng

V tomhle bylo prostě všechno a všichni. Nechápu, kdo by po shlédnutí tohoto poučného dílka mohl být tak naivní, aby věřil, že si veverky schovávají oříšky na zimu. Spacey, Pearce, Cromwell, mi podezřele nemile připomínali několik tuze opravdových osob, které znám a já si uvědomil to, co jsem tušil dávno: všechno je stejné. Děj L.A. je v podstatě zvětšenina klučičích bojů o pískoviště a bagry ve školce, Tihle filmoví klučinové ale už vyrostli a s nimi také vyrostly následky, touhy, motivy a celý svět. Taky si odnášíme důležité ponaučení pro další život, totiž to, že stačí, aby Kim Basinger párkrát zatřásla prsama a drsňáci jí padají k nohám. Nejsympatičtější mi byl Russel Crowe. ()

Colour

Tomuto filmu sa určitá originalita poprieť nedá. Čo mi však vadí, je dosť nudná prvá polovica. Zaujímavé to začína byť až po rozbehnutí pátrania po vrahoch. Vyšetrovanie bolo fajn, udržalo ma zvedavú až do konca. To, že polícia niekedy využíva špinavé praktiky, je možné (neviem posúdiť, som obyčajný civilista), no tu to vyzeralo, že policajti sú ešte horší než zločinci. Iba vďaka koncu 4* 71% ()

netWoor

solidní film se solidní zápletkou (a hvězdným obsazením, byť z DeVita mi bylo tak nějak ... mdlo) a i když je poměrně brzo jasné kdo je kdo a i když mi trochu vadí, že co polda, to ujetej magor (byť každej jiným způsobem) v záplavě zhlídnutých kravin za poslední dny konečně něco, co potěšilo ... ()

Lartfort

Pomalšie vstúpenie do deja, ale o to väčšie vyvrcholenie. Výborna zápletka ktorá sa nenechá odhaliť až do konca filmu, ciže núti diváka rozmýšlať a vťahuje ho to viac a viac do deja. Užasná režia, kamera sú dokonale spojené s hereckými výkonmi do ktorých boli obsadené samé hviezdy ktoré si svoju úlohu splnili na výbornú. 90++ ()

haWranka

Tenhle film má něco, co má málokterý jiný - dokonale propracované charaktery postav. Nikdo a nic není černoblé, všechno má hlubší významy a když nějaké postavě na začátku fandíte, v půlce ji nenávidíte, abyste ji mohli na konci zbožňovat. O ději a hudbě myslím nemá cenu se zmiňovat, procenta hodnocení vypovídají za vše. ()

Petulka88

Sice nechápu, za co dostala Kim Basinger Oscara a ani samotný závěr mě nijak neohromil, ale i tak je L. A. - Přísně tajné výbornou kriminálkou, jaká se už dneska nevidí. Nejsympatičtější na filmu je naprostá absence vyloženě kladných hrdinů. A to samozřejmě ani nemluvím o výborných hereckých výkonech ústřední trojice detektivů (Kevin Spacey, Russell Crowe a Guy Pearce). Na plný počet to z mého pohledu sice není, ale i tak se jedná o nejlepší krimi za posledních 20 let. ()

Kingjiri

Tenhle snímek nebyl vůbec špatnej, jenomže měl tu smůlu, že obsahoval dva atributy, který nemám ve filmech příliš rád. První je, že šlo o krimi/detektivku a tim druhym je, že se odehrává v padesátých letech. Tudíž jsem od něho předem moc neočekával a důvodem ke shlédnutí byl hlavně záměr, abych si moh "odškrtnout" další položku ze zdejší TOP 200. Herecký obsazení stálo za to, příběh nebyl uplně k zahození, závěrečná přestřelka potěšila a stylizace do doby minulý byla hodně povedená (co se týče kostýmů, aut apod.). Nakonec mě to teda bavilo víc, než jsem si myslel, ale nenadchlo mě to natolik, abych si to pustil v blízký době znova. Pro mě lepší průměr za tři silnější hvězdy. ()

Hannibal1913

Naprosto jsem se v ději ztratil. Musím to shlédnout ještě raz, jinak z požitku budu mít prd. Ale bylo to vážně dobrý a doporučuji. ()

deLaFere

Co k tomuhle dodat? Fantastický Crowe, famózmní Sapcey, úžasná Basinger, jako vždy dobrý DeVito. Strhující příběh, perfektní kamera a špičkový scénář a navíc jak tam Crow eliminuje všechny odporný zmetky, to je super, ne? ()

bakeero

Oldschoolová gangsterka, která nepřekypuje akčními přestřelkami, ale propracovaným příběhem a hlubokými postavami. Dneska (2013) už bezesporu klasika. ()

Rawar

Výborná, old-school detektivka. Ze začátku dva naprosto nesourodí detektivové Guy Pearce a Russel Crowe k sobě ve famózním finále a rozuzlení celého příběhu, nakonec nachází cestu. Do toho film graduje skvělý Kevin Spacey a tajemně krásná Kim Basinger. Komu není cizí virtuální realita ať určitě sáhne po hře L. A. Noire, najde v ní více než jeden společný element. Nemá cenu spekulovat nad důležitostí tohoto snímku, pro každého příznivce dobrého filmu povinnost ()

VanMagnifico

Tradiční mystery kriminálka, která se sice jako většina filmů z tohoto žánrů rozkryje až na konci, bohžel ten konec je moooc dlouhý. 75% ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji