American Horror Story - Asylum

(série)
USA, (2012–2013), 9 h 10 min (Minutáž: 40–46 min)

Kamera:

Michael Goi

Sarah Paulson, Jessica Lange, Zachary Quinto, Evan Peters, Joseph Fiennes, Lily Rabe, Lizzie Brocheré, James Cromwell, Frances Conroy, Chloë Sevigny (více)

Epizody(13)

Příběh se odehrává v roce 1964 v Briarcliffu, ústavu pro duševně choré zločince. Zde vládně pevnou rukou sestra Jude (Jessica Lange), společně se zakladatelem instituce, Monsignorem Timothy Howardem (Joseph Fiennes) a jejich podřízená, sestra Mary (Lily Rabe). Lečbou pacientů v Briarcliffu je pověřený psychiatr Dr. Oliver Thredson (Zachary Quinto) a sadistický vědec Dr. Arthur Arden (James Cromwell). Do ústavu se pod falešnou záminkou dostává novinářka Lana Wintersová (Sarah Paulson), aby napsala článek o údajném seriovém vrahovi, který měl být do Briarcliffu převezen. Lana ale ke své smůle odhalí mnohem závažnější události a záhady, které se v ústavu odehrávají, což by jí mohlo být osudné. (Hannibal92)

nirvana91

Stále sa neviem rozhodnúť, či bola táto séria lepšia ako tá predošlá. Ale jedno viem isto (a isto nie som sama) - bolo to väčšie psycho! Taktiež som si viacej začala všímať herecké výkony postáv z predošlej série. Mala som pocit, že sa im dostalo viac priestoru. Jessica, Sarah aj Evan tu hviezdili! Rovnako Lily (v prvej sérii som ju úplne prehliadla) a Zachary, ktorého som naposledy videla v Heroes - ale pri podobnom aj ostal. SPOILER: Osobne by mi stačilo, keby seriál skončil tým dielom, keď Monsignor zhodil Mary Eunice zo schodov. Jej smrť mi však prišla príliš jednoduchá na to, že bola posadnutá diablom.. KONIEC SPOILERU! ()

Kaluž

Asylum. Hmm, tak rozjezd velmi slušný, máme tam všechno - emzáky, démony, excorsisty, šílené vědce, nacisty, vrahy, psychopaty, kurvy i jeptišky. Až by z toho jednoho rozbolelo bříško. Ale zhruba v polovině tomu dojde dech, tvůrci se potácejí z kouta do kouta, epizody jsou dějově roztříštěné a nastupují vatové vycpávky. Kočkopsí dortík nakonec explodoval a v poslední epizodě jsme akorát stírali zbytky ze stěn. Pro příště, méně drog, více talentu. Jo a když se Jessica Lange obnažuje, je mi proti srsti ještě více. Chyběla mi tam ta pěkná hospodyňka z první sezóny. Byla tam jen ta škaredá, převlečená za havrana. ()

Starletka

"If you look in the face of evil, evil's going to look right back at you." Bez diskuze nejlepší a nejzajímavější série AHS. Skvělé prostředí, skvělá atmosféra, skvělé postavy (hlavně Lana Banana a Dr. Thredson), skvělé obsazení, skvěle se proplétající dějové linky a skvělý závěr dokáží vyvážit i tu lehkou přeplácanost nadpřirozena. ()

kajas

S druhou sérií se přenášíme do úplně jiného prostředí. Hereckým výkonům opět vévodí božská Jessica a taky jsem docela přišla na chuť mladému Petersovi (Kit). První polovina řady mě vážně hodně bavila, zvraty šokovaly, ale k finále jsem se prokousala spíše jen ze setrvačnosti, už toho bylo opravdu moc. ()

Trevor

Druhá séria American Horror Story odohrávajúca sa v liečebni Briercliff je naozaj skvelá a ťažko jej niečo vytknúť. Samotné prostredie psychiatrickej liečebne, skvelé herecké výkony, výborne prepracované postavy a prekvapivý dej sú, doplnené skvelou hudbou, v porovnaní z prvou sériou oveľa lepším zážitkom a pravdepodobne seriál túto sériu už prekonať nedokáže. Pieseň, ktorá hrá v spoločenskej miestnosti ústavu si určite zamilujete rovnako ako všetky postavy a seriál si vybral slabšie miesto iba v jedinej epizóde, inak dej nemal žiadne hluché miesta. Za celú sériu 92%. ()

applause

Ze začátku jsem si myslela, že se mi tato série nebude líbit tolik jako první, a že ji více než 4 hvězdičky nedám, což byla také dlouhou dobu pravda, ale v polovině se to zlomilo. Už od začátku to bylo zajímavé, ale v tu chvíli mi to přišlo tak poutavé, že jsem musela sledovat další díly dál a dál a napětí se jen zvyšovalo. Postupem času, jsem si říkala, jak je to všechno propracované, jak kdyby to bylo skutečné. Byly tu i dojemné chvilky a postavy jsem si začínala zamilovávat. Musím říct, že takový konec jsem opravdu nečekala, možná dřív bych si myslela, že to takhle dopadne, ale ne teď. Tohle všechno změnilo moje původní tvrzení a dávám zasloužených 5 hvězdiček, ale 1. série, se mi stejně líbila víc. ()

William_

Asi nejlepší hororový příběh který není příliš přehnaný a udržuje si svojí velmi pochmurnou a hororovou atmosféru spolu se skvělým příběhem a vynikajícími hereckými výkony. 5/5 ()

Wiikii

Podle mě nejlepší série z American horror story, která ale opět jako předchůdce hraje hlavně na příběh. Horror zde zastupují psychopati či jinak narušené osoby ke kterým se přidávají i mimozemšťané, zombí, ďábel, posednutá jeptiška či anděl smrti. Nejlepší ale na všem je, že AHS si drží i svojí historickou část, která dává nejdůležitějším postavám minulost, díky tomu se na vše ještě lépe dívá. Také velké plus patří kameře a hudbě, kdy písnička Dominique, nique, nique.. dokonale vystihuje celý blázinec. .... HODNOCENÍ: 85% (4*) ()

Caminzind

1. série ze začátku hodně nadupaná se zapeklitým a vykombinovaným scénářem, ve kterém však není problém se orientovat. Od půlky ztrácí dech a mění se v rutinu. Poslední cca 3 díly jsou místama ubíjející, přičemž ten závěrečný je už jen natahovaná prázdnota. Veliká škoda je to tím spíš, že vám zůstanou ještě plné hrsti otázek. 2. série podle stejného vzorce, ne lepší nebo horší než ta první, avšak s lepším závěrem a vykrádačkou Nietzscheho. Se 3. sérií kvalita upadá, respektive prohlubuje se syndrom prázdné slámy a já o celou tuhle okázalou bublinu možná už na dobro ztrácím zájem. ()

M.i.k.e

Asylum má všechno co by si kdokoliv mohl přát od vzorového blázince šedesátých let.Jsou tu kymácející se blázni,smějící se blázni,divně vypadající blázni,blázni v kazajkách,lehce sadistické jeptišky a šílený doktor s mesiášským komplexem,který na nich dělá pokusy.To by samo o sobě stačilo na solidně vyšinutou zábavu,jenže ono to není všechno.Navíc je tu ještě masový vrah (několik),někdo posedlý ďáblem,bývalý nacista a kdyby o přeci jen někomu přišlo málo,přijdou ještě mimozemšťani.Těžko říct jestli je druhá řada lepší než první,ale i přes svou přeplácanost mě bavila víc.Někdy by sice méně opravdu znamenalo více,ale i tak tenhle hororový psycho eintopf kupodivu funguje.Pokud je tu někde opravdový posun k lepšímu oproti jedničce,pak jsou to jednotlivé postavy.Tady jich je opravdu hodně a prakticky nikdo není normální (a některé jsou čistě jednorozměrné "karikatury"),ale i tak dost z nich dovede celkem rychle přirůst k srdci a to dokonce i takové jako sestra Jude...80% ()

Nach

Pro mě zatím nejlepší ze série AHS. Kombinace exorcismu, sériového vraha a UFO tématiky zde krásně zapadá dohromady a utváří ucelený horor se silnýma postavama v prostředí plného bláznů. Více v mé extra recenzi. 90% ()

Streeper

Pro mě zatím nejoblíbenější série z celého seriálu! Nejlepší postavy, skvělý námět, je to temné, tajemné, napínavé a skvěle vymyšlené. Osobně se mi líbí exorcismus a jeptiška posedlá ďáblem. Dokonce mi nevadili ani mimozemské bytosti, které se mi tam naopak hodně líbili a doufám, že se tomu bude Ryan Murphy v nějaké další sérii věnovat hlouběji. ()

dubinak

Tak návaznost tu platí stále. Platí tu taky stále to, že je to úplně bombová série, která je ještě lepší než ta předešlá. Hereckými výkony je tento seriál přímo fantasticky napěchovaný. Evan Peters a Jessica Lange jsou naprosto excelentní a skvělou zprávou je, že ve třetí řadě se objeví znovu. Velmi propracovaný, emocionální, hrůzostrašný a nepředvídatelný příběh se mi hned po první epozodě vryl do kůže. Velké dík Ryanu Murphymu. ()

Martrix

Hororový eintopf se spoustou ingrediencí a hustou konzistencí. Ufoni, experimenty na lidech, ďábel, brutální vraždy, intriky a to vše za zdmi Briarcliffu, ústavu pro duševně choré zločince. A ono to překvapivě funguje, protože postavy jsou skvěle napsané i zahrané, dialogy nemají chybu a jakkoliv je to místy zvrhlé, násilné a zvrácené, scénář je chytrý a postavy mají hloubku a uvěřitelnost. Není to pomalá atmosférická strašidelňárna, ale spíše na události i postavy bohatý thriller s mnoha hororovými prvky. Postav a různých odboček bylo tolik, že by mohlo vzniknout klidně třicet epizod, ale tvůrci si byli vědomi formátu a v druhé polovině začali "uzavírat", což někdy vyznělo trochu unáhleně. Když někdo pět epizod vykresluje postavu a vztahy, je pak pro diváka trochu kách, když se jí tvůrci zbaví jedním máchnutím. Je to ale uzavřená série, takže se hold nedá nic dělat. Jsem příjemně překvapený. Z těch třinácti epizod byly slabší jen dvě, jinak vysoce nadprůměrná podívaná. Tak jako byla Penny Dreadful gotická brakovka nejvyšší kvality, je Asylum velmi kvalitní zlobrak americký. ()

animaxis

I přes to, že mě v této sérii nezaujal pilotní díl tak jako v té minulé mi bylo hned jasné, že Asylum budeš ještě větší psycho, než Murder House. Pilotní díl mě hlavně zaujal tím, že se odehrávál v současnosti i v minulosti, ale už ne tím stylem jako v 1. sérii. Taky je vám tu ve vší své hrůze představen ústav Briarcliff, který odkrývá svá tajemství během celé série. Po dvou epizodách jsem byl úplně vtažen do děje a nemohl jsem se odtrhnout. Hlavně tu jsou postavy se skvělými charaktery a každá se tu po nějakém čase mění. Mě se stávalo, že jsem byl v jednu chvíli schopný nenávidět nějakou postavu a po pár dílech jsem jí měl nakonec docela rád. A zápletka je tu vážně dokonalá. Mimotemšt'ané, posednutí démonem, experimenty místního "doktora" a spoustu dalších věcí v prostředí ústavu se všemi zdejšími postavami. Prostě dokonalá kombinace. Také je tu občas velice zajímavá kamera, která je tu použita rozhodně dobře. Herci skvělý a pár z nich si zahrálo už v 1. sérii. Asylum měl stejně jako jeho předchůdce neočekávaný průběh, děj měl mnohem více zvratů než Murder House a nakonec to do sebe všechno krásně zapadlo. Ale série American Horror Story by se nejspíš neměly porovnávat, když jsou každá úplně jiná. Asylum dávám pět hvězdiček. ()

WolfR

Po druhé sezóně musím zvýšit hodnocení! Blázinec! Ufouni, šílenci, masoví vrazi, nacisté, satanáši a křesťani v jenom prohnilém cvokhausu. Úžasné! 5 hvězd! ()

KajusaK

Obsahuje obrovské spoilery!! Kdo si to přečte už se nemusí dívat :) ... První série mě bavila tak do třetího dílu, poté když se začalo objevovat tisíc různých příšer tak mě to bavit přestalo. Bála jsem se, aby tohle nebylo podobné ale mega obrovská chyba. Nemám prostě co namítnout a říct negativního. Líbila se mi každá píď seriálu od úžasného děsivého intra s luxusním songem až po efekty. První scénka manželů v domě mě hned zaujala a mé nadšení vydrželo až do závěrečného třináctého dílu. Zhlédnuto za tři dny a to kdybych měla více času, tak bych byla schopna to dát na jeden zátah :). Hlavní hrdinka Lana Banana :)) mě ze začátku nadvakrát nezaujala, pomyslně jsem si ji hodila spíše do kategorie mínus. Od poloviny se vše změnilo a držela jsem s ní až do konce :). Závěrečné díly mi přišly docela smutné, že z ní udělali takovou zlatokopku :) a závěrečná scénka se synem byla naprosto dokonalá. Kit mě zaujal hned a držela jsem s ním až do poloviny kde u mě naopak zase nadšení opadlo :) a to když se to začalo motat kolem Grace a mimina.. Závěr s dětmi, jeho osvojením do péče Jude a "záhadným" zmizením byl perfektní. Mě tedy vůbec nevadilo, že do toho zamotali UFO, zombies a vše co je napadlo. Nad tím se prostě nesmí tolik přemýšlet, že je to blbost, to je jasné že je to blbost :) ale efekty a nápady to byly geniální. Velmi mě zaujala role Pepper ( Naomi Grossman ), velká škoda že nebyla vidět více, myslím si, že měla skvělý potenciál. Sadistický nacistický doktor Arden mě ze začátku bavil výborně, přišlo mi to jak Mengele update 2.1. , od toho "perfektního" useknutí nohou a nabodání injekcí mě bavit velmi rychle přestal a každé další scénky byly pro mě utrpení. Jeho závěr byl ovšem dokonalý to se musí nechat. A na Jude to na konci zahrál teda perfektně. Strašně se mi líbila role "smrtky" , ty její křídla byly dokonalé a celkově velmi dobře provedené s vynikající hudbou, promyšlené. Jeptiška ďáblice mě bavila absolutně nejméně ze všech postav, herečka mi přijde nesympatická už sama o sobě, na tu roli se hodila výborně. To její skonání mi přišlo trošku trapné, no ale hlavně že tam nebyla o minutu déle.. No a dostávám se k mé top postavě, a to je Jude samozřejmě.. V prvních dílech jsem si říkala, jak bych ji nejraději vystřelila mozek z té její blondaté hlavy, ty negativní role ji sedí fakt na míru. Od poloviny kdy se její charakter obrátil o 1800 ° tak jsem i já změnila tak rychle svůj názor a zamilovala jsem si ji až do konce. Nevím zda dostala nějaké ocenění, ale zaslouží si minimálně Oskara!! Sežrala jsem jí tu roli i s navijákem. Musím prostě říct, že se mi její závěr ale vůůbec nelíbil. Scénky s ní a s Kitem byly dokonalé ale ta její smrt. Představovala jsem si tam menší happy end při jejím shledání s Lanou Bananou ... Obrovská škoda ... Co se týče Krvavé tváře Thredsona, tak ten to zahrál také perfektně, vůbec by mě to nenapadlo.. Jednu chvíli jsem si říkala, že to pokračování jeho syna mi přijde trapné, a o minutu později mě překvapí Lana se zbraní .. Jak jsem již říkala, je to opravdu velmi rozporuplný seriál ... Vůbec nelituji těch pár hodin strávených nad seriálem a velmi vážně přemýšlím, že se podívám někdy v brzké době znovu. Za to naopak třetí a čtvrtou sérii si nejsem jista zda chci vidět, abych nebyla zklamaná, protože na tuhle sérii dle mě nikdy nic mít nebude at se budou snažit sebe více. Jinak ty písničky z hlavy nevyženu asi pěkně dlouho, začínám z toho šílet .. Dominiku Niku Niku a Lana Lana Banana ... :)) ...Oblíbené postavy: Lana, Judy. () (méně) (více)