S novým transportem přijede do koncentračního tábora i nadějný český boxer Tonda Majer. Nedávno totiž v potyčce na ulici složil k zemi muže, ze kterého se vyklubal příslušník gestapa. Tonda hned na začátku pozná, že před esesáckými dozorci nesmí dát najevo slabost. Je přidělen do pracovní čety. Díky své fyzické kondici přežije jako jediný z celé skupiny. To však není ani zdaleka konec jeho útrap. Tonda se totiž pokusí předat ukradené porce chleba ruským vězňům. Když jej při tom dozorce přistihne, čeká Tondu zkouška smrti: nošení těžkých kamenů z nedalekého lomu na vlastních bedrech… (Česká televize)

Untentrauer

Osobně tento film považuji za hluboce skrytý “veřejný” poklad, který spousta lidí, neobjeví, přejde, nebo nedocení. A já chápu proč. Podívejme se na obsazení. Hraje tam tolik slavných a skvělých herců, kteří mají tu smůlu, že jsou zaškatulkováni pro jiné role, že se nelze ubránit předsudkům. To je to, co filmu ubírá, ale platí to jen pro lidi, jako jsem já, kteří tento film “nalezli” takto pozdě. Zajímalo by mě, jak bych se na to díval v době premiéry….Každopádně jde o povedené dílo vyprávěné “začerstva” a udělané pamětníky. Takový film má opravdu hodnotu. ()

Heavyman

Role Františka Peterky, která zdaleka není profláknutá jako ty ostatní. A to je velká škoda. Dost opomíjený koncentrační klenot naší filmové tvorby. ()

vojnov

Bezchybné výkony českých hereckých osobností doplněné o skvělou kameru v prostředí německého lágru dělají z tohoto snímku brilantní záležitost. ()

FOCKE_WULF

František Peterka v roli boxera uvězněného v koncentráku. Zajímavá je dramatická scéna, kdy zvedá obrovský kámen, který má vynést po schodech z lomu a za ním jde esesák s odjištěnou pistolí. Já si bohužel v takových situacích vždycky řeknu, že je ten balvan z polystyrenu a soustředím se jenom na to. Film zajímavě popisuje ještě jinou věc a to vězeňskou samosprávu, kterou měli zcela pod palcem komunisti. Podle pamětníků tento komunistický gang měl v koncentrácích obrovský vliv a utlačoval nekomunistické vězně, což je ve filmu patrné. Vypasenému Sovákovi jsem roli koncentráčníka moc nevěřil a Menšíkova podivná čecho-němčina mi byla krajně podezřelá. ()

Schlierkamp

Československé válečné drama, jež se odehrává v nejmenovaném táboře smrti a jehož hlavní postavu svérázného vězně a bývalého rohovníka Tondu si zahrál F. Peterka. Ač je tento muž s atletickou postavou znám převážně z komediálních rolí, postavu vězně zahrál velmi uvěřitelně a odhalil svůj talent pro dramatičnost. Vedle výborného Peterkova výkonu oslňuje zejména brutální atmosféra tábora, jež byla zesílena záběry na ostnaté dráty, strážní věže se střílnami a kouřící komíny krematorií. Vzhledem k chybějící lokaci a nepřesné dataci příběhu nelze ověřit míru autentičnosti prostředí, avšak domnívám se, že je dostatečná jak pro laika, tak i odborníka na dané historické období. Snímek postrádá jakési dramatické ukončení, jak bývá u podobných filmů zvykem. Vrchol filmu proto spatřuji v nesmírně dramatické a působivé scéně na dlouhém schodišti, právě v níž ukázal Peterka své skryté herecké možnosti a atletické schopnosti. Ve vedlejších rolích se představili J. Sovák jako zkušený vězeň Josef a V. Menšík v roli poněkud dobrosrdečného kápa mluvícího prapodivnou němčino-polštino-češtinou. Drama V. Jasného hodnotím vysoko, neboť obsahuje několik vynikajicích sekvencí a navíc je až po okraj naplněno zvláštní atmosférou, nikoli přímo děsivou, ale dostatečně silnou na to, aby mnohé upoutala příběhem z místa, odkud se nevrací. ()

tranquill

Syrové drama z lágru za druhé světové války. Není to moc příjemná podívaná, ale měla by být povinná, aby lidé nezapomněli... ()

Patriot.X

„Jsem jedním z nemnoha, kteří přežili svou smrt, protože mnoho kamarádů dovedlo zemřít. A byli lepší než já..“ Pravděpodobně životní herecký výkon Františka Peterky. Vzhledem fyzickým nárokům na roli to asi nikdo jinej hrát nemohl. Při hodnocení jsem bral v úvahu stáří filmu. Celkově je to na čtyři hvězdy, ale za scénu na schodech přidávám pátou. ()

GIK odpad!

První skvělý vtip pěkným německým nářečím: „Naaa, wo sist denn mit dir?“ Peterka hrdě: „Ich bin KOMUNIST“ „Illegale komunistische Tätigkeit!“ Zpěvák vyhozenej do povětří – konec!!! ()

tančísvlky

Tento film som skutočne nikdy v televízií nezaregistroval a to je už z roku 1960. Výborné, realistické, mrazivé a zničujúce. Ak niekto natočí takýto film v takých podmienkach aké vtedy panovali, tak to skutočne klobúk dolu pán režiser JASNÝ... ()

Inozuka

Konec trochu uchvátaný, ale jinak jeden z nejlepších koncentrákových filmů. Peterka jakoby ani nemusel hrát, role je mu psaná doslova na tělo a i děj působí dost věrohodně, bez nějaké přehnané propagandy ... což je na rok 1960 malý zázrak. Černobílý obraz příběhu víc než sluší, vše působí hodně temně, přesto filmem prostupuje jakýsi záblesk naděje. Ani jsem nevěděl, že film natočil Vojtěch, a bylo mi divný, že si jej nepamatuji z dětství, ale teď už mi je to všechno Jasný. ()

Rodin

Překvapivě minimálně zideologizovaný silný příběh o (ne)zlomnosti ducha a těla. Na svou dobu výborné, Jasný si tady docela pěkně piloval rukopis. ()

Olafsson

Já nevím, ale prostě nemůžu dát víc z toho důvodu, že mi vadilo jak doslova "vyžraný" byli někteří hlavní hrdinové (Sovák, Menšík atd.), o Peterkovi ani nemluvím - to je kulturista... Pochybuji, že by si v koncentráku udržel takovou figuru... Působilo to na mně směšně, uměle a nerealisticky... ()

teba

60. léta toho nabídla tolik, že spousta tvorby mnohem kvalitnější než vzniká dnes zůstává pozapomenuta (mluvím aspoň za sebe - tenhle film jsem si našla náhodou). Velká škoda. Menšík a Sovák v rolích, v jakých je neznám. ()

Pitryx

Mimo jiné mi vadilo kecání do děje, naštěstí se tak nedělo moc často. Hodnotil bych o hodně výše, ale spousta nevěrohodností to sráží dost na kolena. Přesto snímek zaujal a považuji jej za kvalitní. ()

Fajt

Dobrý film s výbornou atmosférou s vynikajícím Františkem Peterkou, až na ty vyžrané, "hladující" vězně (Sovák, Menšík, Brodský Lohniský, Homola a jiní), kteří na věrohodnosti nepřidají... ()

ilclassico

Dosti nadhodnocený film. Průměrný scénář, který nevytváří žádnou dějovou linku, jen žánrové obrázky k koncentráku, jak si je všichni nejspíš představujeme a rutinní režie nedokáže pozvednout kvalitativní laťku nahoru. V porovnání s identickým filmem Boxer a smrť (1962) prohrává ve všech kategoriích. V rámci žánru za 3. ()